دوشنبه 23 تير 1399 - 6:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

زنداني قلعه هفتم از ابوعلي سينا مي‌گويد

 

حسين فتاحي نويسنده كتاب «زنداني قلعه هفتم» به زندگي‌نامه داستاني دانشمند بزرگ ايراني ابوعلي‌سينا مي‌پردازد كه انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، آن‌را منتشركرده است.  

به گزارش سازمان تبليغات اسلامي، داستان از دوران كودكي وي آغاز مي‌شود. بو‌علي در سن ده سالگي توانست قرآن را ختم كند. سپس در نزد محمود مساح كه مردي فاضل و در فنون رياضي سرآمد بود شاگردي كرد. ابوعلي به سبب علاقه‌اش به طب روي‌ آورد و پس از نقل درمان بيماري مادرش و نجات مرد همسايه به شهرت رسيد، تا جايي كه به معالجه مريضان فقير مبادرت مي‌ورزيد. در ادامه كتاب به نقل معالجه «امير نوح‌بن ساماني» مي‌پردازد كه در پي آن اجازة استفاده از كتابخانه سلطنتي به وي اعطا مي‌شود. اما ديري نمي‌گذرد كه پسر شاه پس از مرگش به همراه ساير توطئه‌گران به كرسي خلافت رسيده و بوعلي را طرد مي‌كنند. بوعلي در ادامه داستان با ابونصر عراقي نقاش و رياضي‌دان دربار ابي‌مأمون خوارزم‌شاه آشنا شده و به معالجه برادرزاده  وي كه بيماري رواني است مي‌پردازد. پس از اندي سلطان محمود غزنوي كه مدت‌ها به‌دنبال يافتن بوعلي بود او را در قلعه‌اي زنداني مي‌كند و داستان به مطالبي دربارة دوران زنداني بودن ابن‌سينا و وقايع رخ‌‌داده مي‌پردازد.

همچنين در اين كتاب، مطالبي همچون آشنايي ابوعبيد جوزجاني شاگرد مشهور بوعلي، ديدار با شيخ ابوسعيد‌ابي‌الخير، درمان پسر ملك‌خاتون در ري، ازدواج با ياسمين كنيز فراري خليفة بغداد و درمان شمس‌الدوله آمده است.

فتاحي درباره  مستند شدن «زنداني قلعه هفتم» به واقعيت تاريخي، و ورود  تخيل در اين دسته از آثار، مي‌گويد: داستان‌هايي كه از روي زندگي يك شخصيت نوشته مي‌شوند به داستان تاريخي و يا زندگي نامه‌هاي داستاني معروف هستند و تفاوتي كه اين‌ها با داستان به معناي عام دارند در اين است كه وقتي ما داستان مي‌نويسيم همه چيز در ذهنمان وجود دارد و براساس تخيل نويسنده شكل مي‌گيرد و هيچ قيد و بندي نداريم. نويسنده مي‌تواند خيلي راحت شخصيتي را در ذهنش به وجود بياورد برايش مشكل ايجاد كند و داستان را بنويسد ولي وقتي ما به‌طور مثال مي‌گوييم ابوعلي‌سينا ديگر نويسنده آن حالت آزاد را ندارد، يكسري قيد و بند پيدا مي‌كند و ابوعلي‌سينا را بايد همانطور كه بوده و همان كارهايي را كه انجام داده است به تصوير بكشيم. يعني بايد نويسنده از يك طرف يك فرم و فضاي داستاني ايجاد كند كه كشش داستان را داشته باشد و زبانش زبان داستاني باشد، اما اطلاعاتي كه در اين فرم عرضه مي‌شود بايد دقيقاً تاريخي باشد و همه چيز همان زندگي‌ ابوعلي‌سينا باشد بدون هيچ‌گونه كم و كاستي و ما نمي‌توانيم آن را تغيير بدهيم مي‌توانيم بخشي از كل زندگي او و اتفاقات مهم زندگي‌اش را انتخاب كنيم ولي نمي‌توانيم تغييري در آن حاصل كنيم.

داور كتاب سال 83 در قسمت داستان و رمان كودك و نوجوان در ادامه گفت: اين كتاب به زندگي‌نامه داستاني دانشمند بزرگ ايراني ابوعلي‌سينا مي‌پردازد.

«چهلمين روز تبعيد بوعلي بود و او با ابن خدوك به بازي شطرنج مشغول بودند كه سماءالدوله به دنبال شيخ آمد. پدرش شمس الدوله، مبتلا به قولنج شده بود. با اصرار زياد وليعهد، بوعلي به راه افتاد. سفر بوعلي چند روزي طول كشيد و ياسمين نگران و نگران‌تر شد. تا اينكه قاصدي به خانه ابن خدوك آمد و اعلام كرد كه بوعلي در همدان مي‌ماند. امير براي دومين بار او را به وزارت منصوب كرده بود.»

حسين فتاحي از اعضاي انجمن قلم ايران است. وي در سال 1336 در روستايي در حومه يزد ديده به جهان گشود. او داراي مدرک تحصيلي کارشناسي در رشته حسابداري از دانشگاه تهران و صاحب آثار داستاني متعدد براي کودکان و نوجوانان و بزرگسالان است. فتاحي در سال 1386 موفق به دريافت نشان درجه يک هنري (معادل دکتري) از کميته ارزشيابي نويسندگان و هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شد. وي هم‌اکنون در مرکز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري مرکز به تدريس داستان‌نويسي به علاقه مندان مشغول است.

«زنداني قلعه هفت حصار» را انتشـارات سـوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، پس از 5 ـ 6 سال در ايام نمايشگاه كتاب به چاپ دوم رساند.

منابع:

سايت سوره مهر

سايت پاتوق كتاب

سايت سازمان تبليغات اسلامي

 

 

سه‌شنبه 6 بهمن 1388 - 10:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری