شنبه 10 خرداد 1399 - 18:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

گزارشي از برنامه‌هاي جشنواره شعر فجر

 

دبير افتتاحيه جشنواره شعر فجر از حضور 150 شاعر برجسته در طول جشنواره در استان بوشهر خبر داد. علي هوشمند در جمع خبرنگاران گفت: همه تمهيدات لازم براي هر چه بهتر برگزار شدن آيين گشايش جشنواره شعر فجر در بوشهر انديشيده‌ شده است و انتظار داريم كه اين آيين با بهترين كيفيت برگزار شود.

 به گفته هوشمند، هم‌اكنون كميته‌هاي مختلفي براي برگزاري اين مراسم در بوشهر تشكيل شده و مسئولان اين كميته‌ها مشغول فعاليت هستند و اميدوار هستيم كه تا زمان برگزاري اين مراسم، تمام نواقص برطرف شود و شاهد يك مراسم بسيار خوب باشيم. دبير افتتاحيه جشنواره شعر فجر خاطرنشان كرد: با رايزني‌هاي انجام شده حدود 150 نفر از شاعران برجسته و اهالي فرهنگ كشور به منظور شركت در آيين افتتاحيه جشنواره، دوم و سوم بهمن ماه ميهمان استان بوشهر هستند. مراسم رسمي افتتاحيه جشنواره چهارم شعر فجر، سوم بهمن با حضور وزير ارشاد اسلامي برگزار شد. در اين مراسم علاوه بر وزير، ديگران هم سخنراني كردند كه يكي از آن‌ها علي موسوي گرمارودي بود.

«توجه به شهرستان‌ها»

آنچه سبب شده است جشنواره امسال در بوشهر آغاز شود، بيش از هر چيز تلاش براي توجه به شهرستان‌هاست. اين تلاش البته از دوره اول هم وجود داشت و به طور كلي يكي از ويژگي‌هاي مثبت جشنواره شعر، توجه جدي به شاعران شهرستاني است. اما امسال، علي موسوي گرمارودي، دبير جشنواره چند بار تأكيد كرده كه ملاك ما شعر است، نه شاعر و به نظر مي‌رسد به طور كلي قصد برگزاركنندگان، بها دادن به شاعران متعهد شهرستان است. سيدعلي حسيني، عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در اين باره گفت: شاعران جوان و انجمن‌هاي شعر و ادب استان‌هاي مختلف كشور توانايي و استعداد زيادي در زمينه شعر دارند و برقراري ارتباط آنان با پيشكسوتان و شاعران برجسته در جشنواره‌هاي شعر فجر به رشد و شكوفايي شعر جوان كمك مي‌كند كه مسئولان برگزاري باد به آن اهتمام ورزند و توجه ويژه‌اي داشته باشند.

حسيني ادامه داد: حضور شاعران جوان در جشنواره‌هاي شعر فجر فرصت رشد و شكوفايي آنان را در عرصه شعر ادبيات كهن فارسي ايجاد مي‌كند. وي با اشاره به اينكه جشنواره شعر فجر بايد به حالت رقابت درآيد تا به كيفيت مطلوب برسد، گفت: گنجاندن بخش مسابقه در جشنواره شعر فجر با محوريت توجه به موضوع و محتواي تأثيرگذار شعر به غناي آن كمك مي‌كند و از آنجا كه ممكن است شاعران برجسته و پيشكسوت كشور در بخش مسابقه شركت نكنند، قطعاً بايد بخش ويژه‌اي براي شاعران پيشكسوت در نظر گرفته شود.

سيدعلي حسيني خاطرنشان كرد: جشنواره شعر فجر يك رويداد ملي و فراملي است كه 3 دوره آن با مشاركت شاعران برجسته ساير كشورها برگزار شده است و امسال هم كه متقارن شده با ايام پيروزي انقلاب اسلامي، بايد رايزني‌هاي بيشتري انجام شود تا شعراي صاحب نام بيشتري در عرصه ادبيات و زبان‌هاي گوناگون از كشورهاي مختلف در بخش بين‌المللي جشنواره حضور يابند. وي با مهم شمردن توليدات جشنواره شعر فجر افزود: شاعراني كه آثار خود را در جشنواره ارائه كرده‌اند بايد مجموعه‌اي از اشعار آنان در كتابي چاپ شود تا علاقه‌منداني كه نتوانستند در اين جشنواره حضور يابند از آن استفاده كنند.

«رونمايي پوستر»

پوستر چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر هم با استفاده از طرح‌هاي اسليمي آماده شده است. وحيد توكلي، طراح پوستر چهارمين جشنواره شعر فجر درباره اين پوستر گفت: اين طرح با بهره‌گيري از نمادهاي هنر ايراني و اسلامي و انتخاب رنگ‌هاي موزون در زمينه و نشان دادن آميختگي شعر و دين و همچنين الهامي بودن مضامين شعرها طراحي شده است.

اين طراح جوان كشور اضافه كرد: استفاده از رنگ‌هاي نخودي و زرشكي با توجه به صبغه كهن شهر در اين مرز و بوم برگرفته از رنگ برگ‌ها و شكل نسخ خطي است.

 

 

يكشنبه 4 بهمن 1388 - 14:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری