جمعه 9 خرداد 1399 - 22:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان گلستان

 

از خير کثير، ذکر کثير و از ذکر کثير، خير کثير

 

 

     تسبيح به معني تنزيه خداوند است از هر نقص و بدي که عالي ترين مرحله معرفت الهي است و هر کس به نسبت معرفت و درک و توان و ظرف وجودي خود از اين ذکر مبارک و سازنده بهره مي برد. به تعبيري همه نظام هستي و در پهنه گسترده جهان آفرينش همه موجودات، به نوعي به تسبيح خداوند مي پردازند؛ لکن ما ارکان آن را نمي فهميم. قرآن در اين باره مي فرمايد: « سبح لله ما في السموات والارض» هر چه در آسمانها و زمين وجود دارد ،خداوند را تسبيح مي گويد؛ ما راه بيان و سخن گفتن و ذکر و تسبيح خداوند را آنگونه که شايسته خداونديش است نمي دانيم . رسول اعظمش (ص) به فاطمه زهرا (س) مي آموزد چگونه ذکر بگويد.

دراهميت و نقش تسبيحات حضرت زهرا (س) سرور زنان عالم همين بس که به فرموده سرور کائنات حضرت محمد مصطفي (ص ) ذاکر آن بعد از نماز هاي واجب ناکام و نااميد نشود و ديگر بعد از اينکه حضرت فاطمه (س ) از پدر بزرگوارشان اين هديه را دريافت نموده و عملي ساختند هرگز درتاريخ هيچ شکايتي به پيامبر (ص ) و حضرت علي (ع) درمصائب و گرفتاري هاي زندگي ننمودند .

  تسبيحي که صادق آل محمد (ص) آن را « ذکر کثير» مي خواند و مي فرمايد: « من سبح تسبيح فاطمة عليهاالسلام ، فقد ذكر الله الذكر الكثير» و ذکر کننده آن را از کساني مي شمارد که خدا را بسيار ذکر مي گويد و کسي را که با تربت امام حسين (ع ) ذکر بگويد ، تسبيح گوي حق مي داند.

  باقرالعلوم (ع) آن را عاملي در طرد و دوري شياطين از آدمي و باعث پذيرش توبه و مغفرت انسان مي داند؛ و مي فرمايد: خداوند به چيزي برتر از تسبيح حضرت فاطمه (س ) حمد و ستايش نشده، اگر چيزي برتر از آن بود هر آينه رسول خدا (ص ) آن را به، فاطمه (س ) مي بخشيد. 

  رئيس مذهب جعفري (ع) به اصحاب، بيان مي دارد که همانطوري که کودکان خود را به  نماز امر مي کنيم ، به تسبيح حضرت زهرا (س) نيز دستور مي دهيم. حضرت موسي بن جعفر (ع ) آن را از نشانه هاي مومن مي شمارند.

چه سري در تسبيحات حضرت زهرا (س ) است که به عدد 100 است و در ميزان 1000 و دور کننده شياطين، شاد کننده خداي رحمان و بهتر از خادم و مورد عنايت فرشتگان است . ائمه هدي (ع ) به موالات آن تأکيد دارند ، در حين خواب و بعد از نماز ، آنجا که هنوز حالت تشهد و سلام بهم نخورده ، 34 بار تکبير ( الله اکبر ) 33 بار تحميد ( الحمد لله ) و 33 بار تسبيح  ( سبحان الله ) ثواب نماز را چند برابر مي کند و بهانه ايست براي پذيرش توبه .  

 ذکري که کامل ترين فرد عالم خلقت ، حضرت محمد مصطفي (ص) به بهترين زنان عالم حضرت زهراي مرضيه (س )  آموخت که همچون معجزه جاويدش قرآن، جاودان ماند و از خير کثير(س)، ذکر کثير و از ذکر کثير ، خير کثير مي رسد به ما(*)

خدايا به ما معرفتي عطا کن تا به آن شناختي که حضرت زهراي مرضيه (س ) از اين اذکار داشته برسيم و بتوانيم نهايت بهره مندي را از آن داشته باشيم و تو را بهتر و شا يسته تر ستايش کنيم .

  * (خيرکثير اشاره به سوره کوثر دارد که خداوند در قرآن کريم به حضرت رسول اکرم (ص ) فرمود: که به تو کوثر عطا کرديم ؛ يعني (حضرت فاطمه زهرا (س ) ) و( ذکر کثير) اشاره به آيه « اذكروا الله ذكرا كثيرًا  يعني خدا را فراوان ذکر کنيد »؛ خير و ثواب فراوان از تسبيحات حضرت فاطمه (س ) نصيب ما مي شود.

 

منابع و ماخذ:

1.       رازهاي نماز ، آيت الله جوادي آملي ، ترجمه علي زماني قمشه اي ، انتشارات اسرا قم 1386

2.       الگوهاي رفتاري حضرت زهرا(س)، حليمه صفري، انتشارات مشهور قم، 1382

3.       دايره المعارف تشيع، جلد4 تهران 1373

4.       فرهنگ اصطلاحات قرآن ، محمد يوسف حريري، انتشارات هجرت قم، 1378

5.       فرهنگنامه موضوعي قرآن کريم جلد 1، دفتر نشرت فرهنگ اسلامي ، تهران، 1386

6.       برگزيده تفسير نمونه ، زير نظر استاد آيه الله مکارم شيرازي، ج5، دارالکتب الاسلاميه

7.       قرآن حکيم و شرح آيات منتخب، ترجمه آيه الله مکارم شيرازي، انتشارات تابان تهران 1387

8.       اصول کافي، ثقه الاسلام کليني، جلد 4 ترجمه سيد هاشم رسولي، دفتر نشر فرهنگ اهل بيت (ع)

9.       مفاتيح الجنان، شيخ عباس قمي، انتشارات جاويدان، چاپخانه آشنا، تهران، 1375

 

 

  جلال کوهستاني

 کارشناس امور فرهنگي نمايندگي تبليغات اسلامي خان به بين

 

 

چهارشنبه 30 دی 1388 - 14:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری