سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 6:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انتشارات اميركبير: كتابشناسي اديان و مذهب

 

  

 

ابعاد جنگ در فرهنگ اسلام

زبان: فارسي

نويسنده: سيد احمد خاتمي

چاپ اول: 1372

نوبت چاپ: چاپ دوم 1375

تعداد صفحات: 320

نام انتشارات: اميركبير

شابک : xـ0250ـ00ـ964

بهاي کتاب:4800ريال  

كتاب حاصل سيري در تحليلهاي قرآني جنگهاي پيامبر اسلام است كه سرانجام خواننده را با اين حقيقت آشنا مي سازد كه هدف جنگ در اسلام بر خلاف ديگر اهداف مشابه هرگز مختص به خواسته هاي شخصي ، نژادي ، اقتصادي و غيره نيست و صرفا جنبه خدايي دارد.

 

 

احسان

زبان: فارسي

نويسنده: غلامعلي نعيم آبادي

چاپ اول: 1385

تعداد صفحات: 374

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 964-304-218-9

بهاي کتاب:28000ريال  

احسان در شمار مقوله هايي است که اندک اندک حوزه معنايي آن محدود شده و فقط به دستگيري بينوايان معنا شده است و در اين صورت تفاوتي بين احسان و انفاق نخواهد بود. حال آنکه تأمل در آيات و احاديث مرتبط به احسان نشان مي دهد که مقوله اي فراتر از نيکوکاري پيش روي ما قرار گرفته است. براي روشن شدن معناي احسان نويسنده آن را در لغت و کاربرد آن را در نزد مفسران و احاديث بررسي نموده است و نتيجه اين شد که احسان به معني انجام دادن هر عملي است به گونه اي که به صورت حسن انجام گيرد و در آخر کتاب نويسنده نشانه هاي عارف و عوامل گرايش به عرفان منطقي اشاره شده است.

 

احكام روزه

زبان: فارسي

نويسنده: محمد حسين فلاح زاده

چاپ اول: 1369

نوبت چاپ: چاپ دوم 1374

تعداد صفحات: 80

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 7 ـ 0162 ـ 00 ـ 964

بهاي کتاب:800ريال  

كتاب احكام روزه 42 فهرست موضوعي را مورد بررسي قرار مي دهد ، روزه و اقسام آن همچنين شرايط صحت روزه و مبطلات روزه ، مستحبات روزه ، مكروهات روزه ، احكام قضا و كفاره روزه ، روزه مسافر ، زكات فطره و احكام آن مطالب مفيدي در اختيار خواننده قرار مي دهد .

 

 

اخلاق پيامبران در قرآن

زبان: فارسي

نويسنده: يعقوبعلي برجي

چاپ اول: 1386

تعداد صفحات: 252

نام انتشارات: اميركبير

رده بندي ديوي: 159/297

شابک : 9-247-304-964-978

قطع: رقعي

بهاي کتاب:21000ريال  

پيامبران الهي در همه فضايل اخلاقي و ارزشهاي والاي انساني الگوهاي كاملي هستند. در قرآن و سخنان معصومان از برخي ارزشهاي اخلاقي به عنوان اخلاق پيامبران ياد شده است از جمله: صبر، نيكي، علم، حسن خلق، خوشرويي، سخاوت، غيرت، شب زنده داري، عفو و گذشت، احسان، اخلاص و ... . علاوه بر صفات مشترك پيامبران، برخي صفات برجسته اخلاقي آنان نيز كه در مسير پرفراز و نشيب ابلاغ دعوت و مبارزه به مظاهر شرك و كفر در قرآن جلوه بيشتري داشته، ذكر شده است. در اين اثر مؤلف كوشيده اين صفات را شناسايي كرده، بعضي از آنها را كه بيشتر در جامعه امروز مورد نياز است با استفاده از آيات و سخنان معصومان توضيح دهد. همانند توبه آدم، صداقت ادريس، شكرگزاري نوح، توكل هود، خيرخواهي صالح، شكيبايي و انابه ابراهيم، عفت يوسف، اصلاح طلبي شعيب، شرح صدر موسي و ... . همچنين فصل پاياني با عنوان « پيامبر اسلام و اسوه جامع همه خوبي‌ها» بحث شده است. اين كتاب توسط شركت چاپ و نشر بين الملل براي اولين بار در پاييز 86 روانه بازار نشر شده است.

 

 

اصول حديث ( علم الحديث، دراية الحديث، مصطح الحديث اشيعه)

زبان: فارسي

نويسنده: عبدالهادي فضلي

مترجم: محمد مهدي حقي ، ابراهيم اقبال

چاپ اول: 1384

تعداد صفحات: 232

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 964-304-192-1

بهاي کتاب:16000ريال  

حديث بيانگر سنت است و سنت پس از قرآن كريم، دومين منبع احكام اسلامي است. اما از جهت كميت و تفصيل احكام، گسترده تر از آيات الحكام قرآن است و لذا در علم اصول الحديث تعريف سند حديث، انواع سند و تعريف هر نوع و ميزان اعتبار و عدم آن بحث مي شود. اين كتاب در نه فصل در مورد اصول الحديث نگاشته و ترجمه شده است.

 

 

اعلام قرآن

زبان: فارسي

نويسنده: محمد خزائلي

نوبت چاپ: چاپ هفتم 1386

تعداد صفحات: 808

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 0-0594-00-964

بهاي کتاب:62000ريال  

كتاب حاضر مشتمل بر صد و چهار گفتار است كه در خلال گفتار ها ، از همه اشخاص و قبايل و اماكن و همچنين فرشتگان و از ملل و كتب و بت هائي كه نامشان در قرآن مجيد مذكور است گفتگو شده و آخرين گفتار به اعلام مبهمه قرآني اختصاص يافته است .

 

 

المظاهرالالهيه

زبان: فارسي

نويسنده: صدرالمتألهين شيرازي (ملاصدرا)

مترجم: حميد طبيبيان

تصحيح کننده: حميد طبيبيان

چاپ اول: 1364

نوبت چاپ: چاپ دوم با ويرايش جديد 1382

تعداد صفحات: 120

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 3-0861-00-964

بهاي کتاب:9000ريال  

كتاب فوق يكي از رسايل بسيار سودمند فيلسوف الهي و حكيم رباني صدرالمتألهين شيرازي (ملاصدرا) است كه با همه اختصارش حاوي نكات فلسفي و عرفاني بسياري است . اين كتاب مدخل براي فلسفه و عرفان اسلامي مي باشد كه حاوي مسائل حكمت و رازهاي جهان هستي و راهنماي مبدأ ، معاد و مايه سعادت دنيا و آخرت است .

 

 

ام سلمه

زبان: فارسي

نويسنده: علي محمد علي دخيل

مترجم: فيروز حريرچي

نوبت چاپ: چاپ چهارم 1373

تعداد صفحات: 72

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 1 - 0084 - 00 - 964

بهاي کتاب:900ريال  

اين كتاب صفحاتي از زندگاني بانو ام سلمه همسر پيامبر (ص) گرامي است ، اين صفحات صورت راستيني از ايمان استوار ، عقيده صحيح ، مقاومت در راه مبداء و سير و سلوك در طريق هدايت رسول گرامي (ص) و ولايت اهل بيت (ع) است .

 

 

ام كلثوم

زبان: فارسي

نويسنده: علي محمد علي دخيل

مترجم: صادق آيينه وند

نوبت چاپ: چاپ چهارم 1373

تعداد صفحات: 40

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 4 - 0043 - 00 - 964

بهاي کتاب:600ريال  

اين كتاب تحقيقي است مختصر پيرامون دختر خاندان نبوت و وحي و نواده پيامبر بزرگ (ص) و زاده وحي و پاره تن حضرت فاطمه (ع) بانو ام كلثوم . عمده اثر به بررسي نقش ام كلثوم در واقعه كربلا اختصاص دارد .

 

 

امام علي (ع) آفتاب اسلام متمدن

زبان: فارسي

نويسنده: محمد حسين طهماسبي

چاپ اول: 1379

تعداد صفحات: 222

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 1-30-7126-964

بهاي کتاب:6500ريال  

اگر چه تاريخ ، حضرت امام علي (ع) را چهارمين خليفه اسلام نام مي برد اما طبق احاديث معتبر از علما و دانشمندان بزرگ سني و شيعه ، حضرت رسول اكرم (ص) او را به عنوان جانشين و وصي خود انتخاب كرده است . او از زمان كودكي از پيغمبر آموزش ديد و همه جا پيغمبر را قدم به قدم همراهي مي كرد و هرگاه آيه اي نازل مي شد شرح و تفسير آن را مستقيما از پيغمبر (ص) فرا مي گرفت . بنابراين او تمام صفات پسنديده و محسنات را كسب نموده و در نتيجه كردارش مطابق قرآن است و بيش از هر كس ديگري به قرآن عمل كرده . كسي كه مايل باشد اسلام را بشناسد و باور كند ، بايد درباره امام علي (ع) به دقت مطالعه نمايد تا تحت تاثير انگيزه اسلام متمدن قرار گيرد . اين كتاب ، اسلام را در آينه اميرالمؤمنين علي (ع) به تصوير مي كشد.

 

 

 امامت علي (ع) در آينه عقل و قرآن

زبان: فارسي

نويسنده: محمد جواد مغينه

مترجم: اكبر ايراني قمي

چاپ اول: 1379

تعداد صفحات: 180

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 5-08-7126-964

بهاي کتاب:5500ريال  

كتاب گرانسنگ( امامه علي بين العقل و القرآن ) نگاشته مرحوم محمد جواد مغنيه است . نويسنده توانا با قلم شيوا و بيان رسايش به مساله امامت و جانشيني پيامبر در آينه عقل و نقل پرداخته است و ويژگيهاي اين امام را بيان كرده و در خلال بحث به طرد شبهات كتاب نشاه الفكر الفلسفي في الاسلام نوشته نشار پرداخته است.

 

 

انسان و جهان

زبان: فارسي

نويسنده: محمد اجلي

چاپ اول: 1384

تعداد صفحات: 246

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 964-00-209-x

بهاي کتاب:16000ريال  

امتياز انسان بر ساير موجودات، قدرت شناخت است؛ شناخت خود و شناخت هستي. از اين رو هر يك از انسانهاي جوياي شناخت يافته‌هاي معرفتي خود را به زبان عرفاني يا فلسفي در قالبهاي نظم و نثر بيان كرده‌اند كه سرآمد همه گزاره‌هاي معرفت آموز اعجاز بيانات رسول اكرم صل الله عليه و آله و امامان معصوم عليهم السلام است ؛ چنانكه نبي مكرم فرمود : ما گروه انبيا مأموريم كه با مردم به قدر فهم و درك آنها سخن بگوييم. نويسنده كتاب حاضر كوشيده است بخشي از معارفي را كه در قرآن و روايات يافته ، به زباني تمثيلي با بهره‌گيري از شيوه آموزشي تشبيه معقول به محسوس براي مخاطبان امروزي تبيين كند.

 

 

آداب تلاوت قرآن

 زبان: فارسي

نويسنده: مهدي مشايخي

چاپ اول: 1379

نوبت چاپ: چاپ سوم 1385

تعداد صفحات: 216

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 6-33-7126-964

بهاي کتاب:12000ريال  

نوشتن و سخن گفتن درباره فضيلت قرآن به مثابه كوشش براي جاي دادن بحري پهناور و بي انتها در كوزه اي كوچك و باريك است . در اين كتاب به فضيلت قرآن و حاملان و قاريان اين كتاب ارزشمند پرداخته شده و آثار آن را در حوزه و فرد اجتماع و دنيا و آخرت آدمي بيان مي كند . همچنين آداب ظاهري و باطني اين كتاب شريف را كه راه صعود به قله رفعت آدمي است تعليم مي دهد.

 

 

آشنايي با قرآن

زبان: فارسي

نويسنده: جمعي از نويسندگان

نوبت چاپ: چاپ هشتم 1385

تعداد صفحات: 134

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 6-097-304-964

بهاي کتاب:8500ريال  

قرآن كه آخرين كتاب آسماني و معجزه گوياي خاتم پيامبران است ، به منظور هدايت انسان به راه راست و استوار ، از جانب آفريدگار هستي و با براهين حسي و عقلي و قلبي بر بهترين و كاملترين بندگان خدا ، و اسوه و الگوي بشريت ، امين مردم و عبد خدا نازل شده است كه حاوي تمام نيازمنديهاي انسان و جوامع بشري است در هر عصري . قرآن درياي بيكران معرفت است كه هر كس به قدر وسع خود و به ميزان تشنگي و نيازش مي تواند از آن بهره گيرد كه اين خود نيز از معجزات اين كتاب آسماني است كه به زبان خاكيان سخن مي گويد و هدايتگر تمامي اقشار و توده هاي مردم است و نه مختص يك قشر يا حرفه خاص . لذا بديهي است كه براي استفاده از اين نسخه شفابخش و كتاب هدايت و رستگاري بايد ابتدا با آن آشنا شده و آن را بشناسيم . كتاب حاضر اثري است براي آشنايي با اصطلاحات و تاريخ قرآن.

 

 

آفرينش و رستاخيز

زبان: فارسي

نويسنده: شينيا ماكينو

مترجم: جليل دوستخواه

چاپ اول: 1363

نوبت چاپ: چاپ دوم 1376

تعداد صفحات: 192

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 7-0288-00-964

بهاي کتاب:4800ريال  

كتاب فوق پژوهشي است معني شناختي در ساخت جهان بيني قرآن كه يك پژوهنده از سرزمين آفتاب تابان در آن قرآن را با نگرشي ديگر گونه و شيوه اي تحليلي بر بنياد اصول معني شناختي بدور از حب و ايمان و كفر مطالعه كرده است و نگاهي است تازه به قرآن از ديدگاه يك فرد غير مسلمان .

 

 

آموزش عقايد ( دوره كامل سه جلدي )

زبان: فارسي

نويسنده: آيت الله محمدتقي مصباح يزدي

نوبت چاپ: چاپ سي و يكم 1386

تعداد صفحات: 512

نام انتشارات: اميركبير

رده بندي ديوي: 4172/297

شابک : 2-080-304-964-978

بهاي کتاب:40000ريال  

عقايد و انديشه هاي بنيادي ، پايه و اساس هر نظام ارزشي و هر ايدئولوژي منسجم را تشكيل مي دهد و آگاهانه يا نيمه آگاهانه در شكل گيري رفتار انسانها اثر مي گذارد . از اينرو براي برقراري و تحكيم نظام ارزشي و رفتاري اسلام بايد مباني عقيدتي آن كه ريشه هاي اين درخت تنومند و پر بركت به شمار مي رود در دلها جاگير شود تا همواره ميوه هاي شيرين و گوارايش را به بار آورد و سعادت و خوشبختي دو جهان را تامين كند .بهمين دليل از نخستين قرن ظهور اسلام دانشمندان اسلامي با شيوه هاي مختلف به تبيين عقايد اسلامي در شكلهاي گوناگون پرداختند و از جمله علماي كلام ، كتابهاي كلامي را در سطحهاي متفاوت تدوين كردند . در عصر جديد هم با توجه به شبهات نو ظهور ، كتابهاي مختلف عقيدتي نوشته شده و در دسترس همگان قرار داده شده . اما اين گونه كتابها غالبا در دو سطح كاملا متفاوت نگارش يافته اند . يكي در سطح عمومي با بيانات ساده و توضيحات فراوان و ديگري در سطح تخصصي با بيانات پيچيده و عبارات سنگين و اصطلاحات علمي . در اين ميان جاي كتابهايي كه براي تدريس در سطح متوسط مناسب باشد ، خالي مانده و سالهاست مدارس ديني به چنين متون درسي احساس نياز شديد مي كنند . كتاب حاضر براي رفع اين خلاء فرهنگي ـ اعتقادي تاليف و منتشر شده است .

 

 

آموزش قرآن كريم روخواني سطح 1و2

زبان: فارسي

نويسنده: علي حبيبي

نوبت چاپ: جلد اول چاپ سي و نهم و جلد دوم چاپ چهلم 1386

تعداد صفحات: 160

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 0-84-7126-964

بهاي کتاب:10500ريال  

در احاديث اسلامي به تعليم و تعلم قرآن كريم سفارش بسياري شده و براي آن اجر و پاداش فراواني در نظر گرفته شده است و اين امر مسلمانان را بر آن داشته تا به عنوان يك تكليف الهي قرآن را بياموزند و به ديگران نيز آموزش دهند . جزوه هاي تهيه شده براي افراد در سطح ابتدايي و راهنمايي نسبتا خوب است ولي براي افراد در سطح دبيرستان و بالاتر با توجه به استعداد و معلومات آنها ، خلاصه و ناقص است به علاوه با لحن فارسي نيز تهيه شده اند و حال آنكه قرآن به زبان عربي است ( انا انزلناه قرآنا عربيا ) و طبق سفارش پيامبر اكرم (ص) بايد با لحن عربي خوانده شود اين امر ما را بر اين داشت تا براي اين عزيزان جزوه كاملي با توضيحات بيشتر و با لحن عربي تهيه كنيم . سعي ما اين است كه علاوه بر ريشه يابي علامتها ( از نظر شكل و اسم و تلفظ ) و قواعد ساده خواني قرآن ، با روشي ساده ، لحن عربي آنها را نيز توضيح دهيم و با توجه به تازگي بعضي از مطالب و بخصوص تدريس آن با لحن عربي براي راهنمايي معلمين محترم ، راهنماي تدريس آن را نيز به چاپ رسانديم تا معلمين در امر آموزش آن با مشكلي مواجه نشوند.

 

 

آموزش مفاهيم ديني همگام با روانشناسي رشد

زبان: فارسي

نويسنده: ناصر باهنر

نوبت چاپ: چاپ هفتم 1385

تعداد صفحات: 284

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 9-106-304-964

بهاي کتاب:22000ريال  

اين اثر به عنوان يكي از پژوهشهاي فرهنگي متخب سال 1376 از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزيده شده است . اثر حاضرتلاش دارد تا با تكيه بر روانشناسي رشد به بررسي مراحل رشد و تكامل درك ديني و با مطالعه چگونگي درك و نوجوانان از مفاهيم ديني به شيوه هاي مناسب آموزش معارف اسلامي در اين دوره هاي سني را پيشنهاد نمايد .

 

آموزه‌هايي از اخلاق امام حسين عليه السلام

زبان: فارسي

نويسنده: عبدالعظيم مهتدي بحراني

مترجم: غلامحسين انصاري

چاپ اول: 1385

تعداد صفحات: 386

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 4-232-304-964

بهاي کتاب:28000ريال  

كتاب آموزه‌هايي از اخلاق امام حسين (ع) يكي از كارهاي ارزشمند عبدالعظيم مهتري بحراني است كه براي اولين بار در سال 2002 ميلادي در بيروت چاپ شده است.نويسنده كتاب يكي از علماي شيعه بحرين مي‌باشد. كتاب متشكل ازدو بخش عمده مي‌باشد.در بخش نخست، نويسنده پيرامون تولد امام حسين (ع) و توجه ويژه پيامبر به آن حضرت در تربيت او مي‌باشد. سپس بحثي درباره نياز به اخلاق و تاثيرات منفي بي‌توجهي به اخلاق اسلامي در راههاي مقابه با بي‌اخلاقي را بيان مي‌كند. در همين رابطه نيز سخناني از پيامبر اسلام، علي (ع) و امام حسين (ع) نقل مي‌كنند. در پايان اين بخش بحثي استدلالي درباره اينكه قيام امام حسين (ع) جنبش سياسي بود يا انقلاب اخلاقي؟ نويسنده توضيح مي‌دهد كه هدف امام حسين تغيير نظام اخلاقي حاكم بر جوامع اسلامي بود.در بخش دوم كتاب كه كتاب بر اساس اين بخش مي‌باشد 159 گزارش و نقل تاريخي از زندگاني امام (ع) برگزيده شده. در پايان 3 گزارش تاريخي مهم كه نشانه پيروزي امام حسين (ع) است مي‌آيد كه عبارتند از سخنراني حضرت زينب در مجلس يزيد، سخنراني امام سجاد در مسجد دمشق قصيده‌اي از فرزدق در مدح امام سجاد در برابر هشام بن عبدالملك.

 

 

آنچه در آمريكا نيافتم

زبان: فارسي

نويسنده: السيد الجليل علي ابن طاووس

مترجم: سيد احمد فهري زنجاني

چاپ اول: 1385

تعداد صفحات: 304

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 0-220-304-964

بهاي کتاب:25000ريال  

كتاب فوق خلاصه اي از داستان جانسوز كربلا است كه واقعه كربلا را به ترتيب از بدو حركت امام حسين (ع) از مدينه به سوي كربلا تا بازگشت اهل بيت به مدينه با هدف اسناد روايت ، نقل نموده است . منظور مؤلف از تأليف اين كتاب آن بوده است كه كتابي در مصيبت سيدالشهدا در دست باشد تا زائران قبر ابا عبدالله (ع) بتوانند به هنگام تشرف از آن استفاده نمايند.

 

 

آهي سوزان بر مزار شهيدان

زبان: فارسي

نويسنده: السيد الجليل علي ابن طاووس

مترجم: سيد احمد فهري زنجاني

چاپ اول: 1385

تعداد صفحات: 304

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 0-220-304-964

بهاي کتاب:25000ريال    

كتاب فوق خلاصه اي از داستان جانسوز كربلا است كه واقعه كربلا را به ترتيب از بدو حركت امام حسين (ع) از مدينه به سوي كربلا تا بازگشت اهل بيت به مدينه با هدف اسناد روايت ، نقل نموده است . منظور مؤلف از تأليف اين كتاب آن بوده است كه كتابي در مصيبت سيدالشهدا در دست باشد تا زائران قبر ابا عبدالله (ع) بتوانند به هنگام تشرف از آن استفاده نمايند.

 

 

آيت اله بروجردي

زبان: فارسي

نويسنده: عباس عبيري

چاپ اول: 1380

نوبت چاپ: چاپ سوم 1384

تعداد صفحات: 170

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 3-57-7126-964

بهاي کتاب:9500ريال  

دوره ديدار با ابرار در كورد عالمان رباني است كه در حيات فرهنگي شيعه سهمي بسزا داشته اند و زندگي عملي آنان هم ، درس آموز و موعظه عملي است . يكي از ايشان حضرت آيت الله بروجردي ، در زمان مرجعيتشان ، حوزه علمي چه از نظر علمي و تبليغي پيشرفتهاي بسيار مهمي داشته است . باشد كه سعي و كوشش ايشان را پاس بداريم و چونان چراغي فراسوي عمل و زندگي خويش قرار دهيم .

 

 

آينه‌داران آفتاب (دوجلدي)

زبان: فارسي

نويسنده: محمدرضا سنگري

چاپ اول: 1386

تعداد صفحات: 730

نام انتشارات: اميركبير

رده بندي ديوي: 9537/297

شابک : 6-251-304-964-978

قطع: وزيري

بهاي کتاب:150000ريال  

ياران بزرگ عاشورا كه بودند؟ چرا و چگونه به حسين پيوستند و در منظومه عظيم عاشورا و نهضت شكوهمند حسين چه كردند و چه جايگاهي داشتند؟ اين پرسش‌ها براي هر كس كه با عاشورا حتي اندك آشنايي مي‌يابد مطرح مي‌شود و كنجكاوانه به جستجوي منابعي مي‌پردازد تا پاسخ‌هاي مناسب بيابد. روش و اسلوب كار و نظام و چينش مباحث در اي اثر، با آثاري كه در زمينه زندگي اصحاب اباعبدالله الحسين نگاشته شده، متفاوت است. مباحث تحليلي و تبييني درباره اصحاب، جايگاه و فضايل آنها، نوع رابطه آنان با امام حسين، مباحث در باب تقسيم‌بندي صحابه، قبايل آنان و منازل و حوادث راه مدينه به مكه و از مكه تا كربلا نخستين فصل كتاب است. فصل دوم كتاب كه آغاز بررسي زندگي و شناسنامه شهيدان است با شهيدان پيشاهنگ آغاز مي‌شود. يازده تن شهيدان پيشاهنگ، شهيداني هستند كه قبل از وقوع حادثه عاشورا، در كوفه و بصره به شهادت رسيده‌اند. در فصل سوم كتاب شهيدان نبرد نخستين شناسانده شده‌اند كه در اين اثر تعداد آنان پنجاه و دو تن است. در فصل چهارم شهيدان نبرد تن به تن مطرح شده‌اند. چهل و هفت تن شهيد اين مرحله، از برجسته‌ترين ياران اباعبدالله هستند.در فصل پنجم شهيدان نماز(دوتن) معرفي شده‌اند. فصل بعد بازشناسايي نه تن شهيدان پس از نماز است. و فصل هفتم كه از گسترده‌ترين فصول كتاب است، بيست و چهارتن از شهيدان بني هاشم را به تفصيل باز مي‌شناساند.آخرين فصل به شهيدان پس از امام مي‌پردازد كه هشتن تن شهيدان كربلا و كوفه‌اند. درمجموع، در اين كتاب با يكصد و پنجاه و سه شهيد نهضت حسيني آشنا‌تر مي‌شويم.

 

 

 آيين بودا

زبان: فارسي

نويسنده: بردلي هوكينز

مترجم: محمد رضابديعي

چاپ اول: 1380

نوبت چاپ: چاپ دوم 1384

تعداد صفحات: 192

نام انتشارات: اميركبير

شابک : x ـ 0779 ـ 00 ـ 964

بهاي کتاب:14000ريال  

يك كتاب اساسي و كليدي براي شناخت يكي از كهن ترين و جذاب ترين دين هاي عالم بشري اثر مزبور به قصد آشنا ساختن خواننده با طرح مختصري از فلسفه ، تاريخ و فضاي آيين بودايي تدوين شده است .

 

 

آيين هندو

زبان: فارسي

نويسنده: سيبل شاتوك

مترجم: محمد رضابديعي

چاپ اول: 1380

نوبت چاپ: چاپ دوم 1382

تعداد صفحات: 216

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 7 ـ 0775 ـ 00 ـ 964

بهاي کتاب:15000ريال    

آيين هندو از پيچيده ترين ، جذاب ترين و ديرپاترين اعتقادات بشري است . نويسنده در اين كتاب كوچك اما جامع خواننده را با تمام زواياي مبهم گذشته و حال آشنا مي سازد . از مهمترين نكات مثبت اين كتاب تفهيم مطالب سنگين و اعتقادات هندوان به زباني نسبتاً ساده و قابل درك براي ديگران است .

 

 

بامداد اسلام

زبان: فارسي

نويسنده: عبدالحسين زرين كوب

نوبت چاپ: چاپ چهاردهم 1386

تعداد صفحات: 176

شابک : 2-0120-00-964-978

قطع: وزيري

بهاي کتاب:18000ريال  

اين كتاب حول دو محور ظهور و نشر آيين اسلام در حجاز و گسترش آن به خارج از جزيره العرب و بازگشت دوباره رسوم و آداب جاهلي در پوشش اسلام اموي به بحث مي نشيند. نگاه تحليلي نويسنده ارجحيت فوق العاده اين كتاب را نسبت به بسياري از آثار مشابه باعث مي شود .

 

 

بحران نيهيليسم فكري و هنري نيچه

زبان: فارسي

نويسنده: محمد مددپور

چاپ اول: 1383

تعداد صفحات: 164

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 5-156-304-964

بهاي کتاب:11000ريال  

پسا مدرنيته مرحله اي از بسط مدرنيته است كه غرب مدرن گرفتار بحران و انحطاط مي گردد و به وضعيت بحراني تمدن مدرن، خودآگاهي پيدا مي كند. مورخان تاريخ فلسفه، فردريش نيچه متفكر نيست انگاري آلماني را از اولين فيلسوف پست مدرنيست ناميده اند. آشنايي با آراء او از اين نظر كه موجب عيان گرديدن بحران خود ويرانگر تفكر مدرن و نيست انگاري ذاتي آن مي گردد بي ترديد مفيد و مثمر ثمر خواهد بود. اين اثر مختصري است براي آشنايي انحطاط تفكر مدرن با توجه به آراء نيچه.

 

 

بررسي عملكرد سياسي آيت الله حاج شيخ عبدالكريم حائري يزدي

زبان: فارسي

گردآورنده: فرزانه نيكوبرش

چاپ اول: 1381

تعداد صفحات: 476

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 5-87-7126-964

بهاي کتاب:18000ريال   

بررسي نقش و عملكرد سياسي آيت الله حائري در ايران ، از حساسيت و دقت و ظرافت خاصي برخوردار است . در اين تحقيق سعي شده است با استفاده از منابع و اسناد و خاطرات شخصيتهاي سياسي و مذهبي عملكرد ايشان بررسي و نقد شود.

 

 

بعثت بدون وحي از مدينه تا شام

زبان: فارسي

نويسنده: حشمت الله قنبري همداني

چاپ اول: 1382

نوبت چاپ: چاپ چهارم 1386

تعداد صفحات: 324

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 6-150-304-964

بهاي کتاب:30000ريال  

مؤلف بر اساس منابع تاريخي و توجه به شخصيت معنوي امام حسين عليه السلام تبييني دقيق از حركت اصلاحي آن امام ارائه نموده است . ويژگي كتاب در آن است كه در كثرت نقل تاريخي ، وحدت هدف آن امام مشهود است و ترسيمي دقيق از آن حركت اصلاح گرايانه ارائه نموده است .

 

 

به سوي عزت و افتخار حسيني

زبان: فارسي

نويسنده: رهبر معظم انقلاب اسلامي

چاپ اول 1381:

تعداد صفحات 108:

نام انتشارات: اميركبير

شابک 0-67-7126-964:
 

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در زمانهاي بحران نظام مايه ثبات و استحكام انقلاب بوده است . عزت ، حكمت و مصلحت هميشه امهات مطالب اين رهبر عظيم الشأن است . اكنون مجموعه كلمات آن بزرگوار را درباره عزت و افتخار حسيني تقديم خوانندگان مي نماييم .

 

 

بهج الصباغه في شرح نهج البلاغه ( چهارده جلدي )

زبان: فارسي

نويسنده: الشيخ محمد تقي التستري (قدس سره)

گردآورنده: مؤسسه نهج البلاغه

چاپ اول: 1376

تعدادصفحات:8700 
نام انتشارات: اميركبير

شابك:1-0263-00-964:

بهاي کتاب:195000ريال                                                                                  

 مؤلف پس از تحقيق و تفحص در مصادر و مدارك خطبه ها ، نامه ها و كلمات قصار اميرالمؤمنين علي (ع) به شرح موضوعي نهج البلاغه توفيق يافته است . در دوره 14 جلدي اين كتاب ، مؤلف به انتخاب و شرح متن نهج البلاغه در 60 موضوع اعتقادي ، اجتماعي و اخلاقي پرداخته و در بسياري از موارد به دقت كامل در استناد روايات اهتمام ورزيده است . شرح و تفسير واژه ها و اصطلاحات و نقل احاديث معصومين (ع) و علماي اسلامي از ديگر ويژگيهاي اين مجموعه است .

 

 

پژوهشي در امر به معروف و نهي ازمنكر از ديدگاه قرآن و روايات

زبان: فارسي

نويسنده: محمد اسحاق مسعودي

نوبت چاپ: چاپ سوم 1384

تعداد صفحات: 354

نام انتشارات: اميركبير

شابک3-093-304-964 :

بهاي کتاب: 25000ريال                                                                                  

آنچه پيش رو داريد تلاشي تحقيقي و كنكاشي است جستجو گرانه در موضوع امر به معروف و نهي از منكر از ديدگاه قرآن و روايات و سيره پيشوايان و طرحي است نسبتا جامع و در برگيرنده پاسخهايي به پرسشهاي زمان ما. در اين زمينه تحقيق خاص و مستقلي انجام نگرفته است، و اغلب تحقيق هاي انجام شده به تبيين مسائل فقهي امر به معروف و نهي از منكر مربوط است . در تعداد اندكي كتاب و جزوه كه در اين مورد اخيرا منتشر شده است و حتي به تعداد انگشتان دست نمي رسد، به برخي از ابعاد امر به معروف و نهي از منكر و غالبا در زمينه فقهي پرداخته اند ، آن هم به اختصار و اشاره. اين كتاب در 15 فصل تهيه شده و با هدف استفاده معلمان ، مربيان ، استادان و مبلغان براي تدريس و تبليغ و بحث و گفتگو منتشر شده است .

 

 

تاريخ قرآن

زبان: فارسي

نويسنده: محمود راميار

نوبت چاپ: چاپ ششم 1384

تعداد صفحات: 824

نام انتشارات: اميركبير

شابک  2-0593-00-964 :

بهاي کتاب:50000ريال                                                                                   

  در كتاب حاضر مي توان مطالبي پيرامون وحي در لغت، سابقه وحي، وحي در قرآن، شهادت قرآن بر وحي محمدي، سنت و حديث، حديث قدسي، چگونگي وحي در قرآن و از قول پيامبر و از روايت شاهدان، نامهاي قرآن، آغاز وحي، چگونگي وحي، در مدار وحي، نزول قرآن و ... اطلاعات مهم و تازه اي بدست آورد.

 

 

حسين بن علي (ع) حماسه تاريخ

زبان: فارسي

نويسنده: محمد جواد حجتي كرماني

چاپ اول: 1381

تعداد صفحات: 260

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 4-96-7126-964

بهاي کتاب:11000ريال  

مضمون كلي اين كتاب ، شناخت رسالت تاريخي حسين بن علي (ع) است و راه ما به اين شناسايي ، اولاً شناخت شخصيت امام (ع) و ثانياً درك زمان او و ثالثاً وقوف به متن سرگذشت عاشورا و آنگاه بررسي ماهيت عوامل و موجبات و آثار و نتايج قيام است .

 

 

حقوق متقابل كودك و ولي در اسلام و موارد تطبيقي آن 

زبان: فارسي

نويسنده: مجيد وزيري

چاپ اول: 1384

تعداد صفحات: 428

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 964-304-185-9

بهاي کتاب:24000ريال  

متقابل بودن حقوق كودك و ولي در اسلام بدين معناست كه اگر اسلام حقي براي يكي از طرفين در مورد اطاعت يا تربيت قايل شده است ، اين حق بر اساس حقوق متقابل فرزند و ولي وضع شده است. اين كتاب شامل چهار بخش است . بخش اول ( كليات ) داراي فصلهاي حق ولايت كودكي ،پايان كودكي و محجوريت است ؛ بخش دوم فصلهاي حقوق كودك بر ولي ، قبل از ولادت – حقوق كودك بر ولي در ايام ولادت- حقوق كودك بر ولي بعد از ولادت را شامل مي شود ؛ بخش سوم كه در مورد حقوق ولي بر كودك بحث مي كند شامل فصلهاي حقوق ولي بر كودك در دوران حيات و در دوران بعد از حيات مي شود؛ در بخش چهارم نيز ضمانت ها و مسئوليتها طي دو فصل آمده است.

 

 

حكومت و مصلحت  

زبان: فارسي

نويسنده: سيد محمد ناصر تقوي

چاپ اول: 1378

تعداد صفحات: 294 صفحه

نام انتشارات: اميركبير

شابک : xـ0524ـ00ـ964

بهاي کتاب:9000ريال  

كتاب فوق رساله دكتراي نگارنده آن است . و در دو بخش كلي به ذكر مسائل مي پردازد . اول آنكه با توجه به حضور عنصر مصلحت در امور حكومتي به جستجو و تكاپو در سيره معصومين و فقهاي اسلامي پرداخته است و دوم آنكه با ارائه يك تقسيم بندي جديد از مصلحت مرزهاي مشترك لفظي را شناسايي كرده و اشتباهات مربوط به برداشت مصلحت از حكومت را شناسايي نموده است .

 

 

دعاي عرفه امام حسين (ع)

زبان: فارسي

مترجم: علي اشرف مؤيدي

نوبت چاپ: چاپ يازدهم 1386

تعداد صفحات: 96

رده بندي ديوي: 774/297

شابک : 7-113-7126-964-978

بهاي کتاب:4000ريال   

روز نهم ذي الحجه روز عرفه از اعياد بزرگ است اگر چه به اسم عيد ناميده نشده است روزي است كه حق تعالي بندگان خويش را به عبادت و اطاعت فرا خوانده و سفره هاي جود و احسان خود را براي ايشان گسترانيده ، از جمله دعاهاي مشهور اين روز دعاي حضرت سيدالشهداء است . اينك ترجمه روان از اين دعا را در اختيار دوستداران آن حضرت قرار مي دهيم .

 

 

ديدار با ابرار: ابوالحسن شعراني نگهبان فرهنگ

 زبان: فارسي

نويسنده: يعقوب قاسمي خويي

چاپ اول: 1382

نوبت چاپ: چاپ دوم 1384

تعداد صفحات: 62

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 5-142-304-964

بهاي کتاب:6000ريال  

 اين كتاب به شرح زندگي و آثار علمي ذو فنون معاصر و جامع علوم اسلامي و غير اسلامي مرحوم شعراني پرداخته است . وي استاد بسياري از عالمان معاصر بوده است . اين استاد در جميع علوم اسلامي صاحب اثر است . ايشان در زمينه ترجمه ، تصحيح ، تأليف آثار فراواني دارند .

 

 

 

 ديدار با ابرار: آيت الله اراكي يك قرن وارستگي

زبان: فارسي

نويسنده: علي صدرائي خوئي

گردآورنده: ابوالفضل حافظيان

چاپ اول: 1382

تعداد صفحات: 158

نام انتشارات: اميركبير

شابک : ×-93-7126-964

بهاي کتاب:6000ريال  

اين كتاب شرح حال يكي از اختران فروزان ، حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ محمد علي اراكي است . اميد است مؤلف اين مكتوب توانسته باشد سيره اين مرد صالح را براي امت اسلامي به ويژه جوانان تصوير كند .

 

 

ديدار با ابرار: آيه الله گلپايگاني فروغ فقاهت

 زبان: فارسي

نويسنده: ناصرالدين انصاري قمي

چاپ اول: 1382

نوبت چاپ: چاپ دوم 1385

تعداد صفحات: 126

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 5-90-7126-964

بهاي کتاب:8000ريال  

مؤلف در اين كتاب گوشه هايي از زندگي درخشان يكي از فرزندان رشيد اسلام و مفاخر مذهب جعفري ، فقيه فرزانه ، حضرت آيت الله العظمي حاج سيد محمد رضا موسوي گلپايگاني را ترسيم ميكند .

 

 

ديدار با ابرار: سيد بحرالعلوم درياي بي ساحل

زبان: فارسي

نويسنده: نورالدين علي لو

چاپ اول: 1382

نوبت چاپ: چاپ دوم 1384

تعداد صفحات: 112

نام انتشارات: اميركبير

شابک : ×-76-7126-964

بهاي کتاب:6500ريال  

محمد مهدي فرزند سيد مرتضي طباطبائي بروجردي از نوادگان امام حسن مجتبي از علماي رباني شيعه است . اين كتاب شرح زندگي و افكار اين عالم رباني است .

 

 

ديدار با ابرار: سيد مرتضي پرچمدار علم و سياست

زبان: فارسي

نويسنده: محمود شريفي

چاپ اول: 1384

تعداد صفحات: 92

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 964-304-202-2

بهاي کتاب:6000ريال  

كتاب حاضر از مجموعه ديدار با ابرار است كه به معرفي آثار و احوال يكي ديگر از عالمان شيعه اختصاص دارد. سيد مرتضي يكي از دانشمندان و نوابغ قرن چهارم و پنجم بود كه نسب شريف او با پنج واسطه به امام هفتم حضرت موسي بن جعفر (ع) مي رسد. سيد مرتضي علم الهدي از شاگردان شيخ مفيد بود و حدود دويست جلد كتاب از خود باقي گذاشت.

 

 

ديدار با ابرار: شهيد دستغيب لاله محراب

زبان: فارسي

نويسنده: محمد جواد نورمحمدي

چاپ اول: 1382

نوبت چاپ: چاپ دوم 1383

تعداد صفحات: 214

نام انتشارات: اميركبير

شابک : 4-120-304-964

بهاي کتاب:10500ريال  

شهيد دستغيب عالمي است كه خود را تنزل داده و در سطح عموم به ترويج معارف ديني پرداخته است . لذا وجهه علمي و معنوي وي تحت الشعاع قرار گرفته . اين كتاب مختصر كوششي است براي آشكار ساختن مقام علمي و معنوي ايشان .

 

 

 

شنبه 26 دی 1388 - 13:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری