دوشنبه 23 تير 1399 - 6:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

«سفر به حلبچه» گزارش ناگفته‌هاست

 

«سفر به حلبچه»، عنوان گزارشي از بمباران شيميايي شهر حلبچه و يكي از گزارش‌هاي كتاب «سفر به قله‌ها»ست كه اين اثر با 5 گزارش از مرتضي سرهنگي، سيد ياسر هشترودي و … در سال 1368 براي اولين‌بار منتشر شد و دو سال بعد به چاپ دوم رسيد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مبناي اصلي اين اثر درباره عمليات والفجر 10 است، اما با توجه به اهميت حادثه حلبچه، اين گزارش پس از 19 سال در قالب كتاب «سفر به جلبچه» انتشار يافت.

در عمليات والفجر 10، شرق حلبچه در دست نيروهاي ايراني قرار گرفت. بر همين اساس صدام براي انتقام‌گيري اين شهر را بمباران شيميايي و براي اولين‌بار از گاز اعصاب استفاده كرد.

اولين شاهدان اين حادثه يعني سرهنگي، هشترودي و هدايت الله بهبودي، به ياري سعيد صادقي و احمد ناطقي بلافاصله از حادثه حلبچه عكس گرفتند كه تعدادي از آن‌ها در كتاب "سفر به حلبچه" منتشر شدند.

در آخرين روزهاي اسفند سال 1366، 50 فروند جنگنده ارتش صدام كه هر يك به 4 بمب شيميايي 500 كيلويي مجهز بودند، در افق غرب آسمان حلبچه ظاهر شدند. مردم حلبچه، بارها شاهد پروازهاي عبوري هواپيماي عراقي از غرب به شرق و به سوي آسمان ايران بودند. اما اين بار، با ريختن 200 بمب حاوي مواد شيميايي، يكي از فجيع‌‌ترين صحنه‌هاي تاريخ رقم زده شد.

كتاب «سفر به جلبچه» در 48 صفحه قطع رقعي و در تيراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قيمت 700 تومان به چاپ دوم رسيده است. اين اثر در سال 1387 براي اولين‌بار منتشر شد.

هدايت‌الله بهبودي، درباره حادثه بمباران شيميايي حلبچه، مي‌گويد: در عمليات والفجر 10 شرق حلبچه در دست نيروهاي ايراني قرار گرفت. بر همين اساس صدام براي انتقام‌گيري اين شهر را بمباران شيميايي و براي اولين‌بار از گاز اعصاب استفاده کرد.

وي افزود: در آخرين روزهاي اسفند سال 1366، 50 فروند جنگنده ارتش صدام که هر يک به 4 بمب شيميايي 500 کيلويي، مجهز بودند در افق غرب آسمان حلبچه ظاهر شدند. مردم حلبچه بارها شاهد پروازهاي عبوري هواپيماي عراقي از غرب به شرق و به سوي آسمان ايران بودند. اما اين بار با ريختن 200 بمب حاوي مواد شيميايي يکي از فجيع‌‌ترين صحنه‌هاي تاريخ رقم زده شد.

همچنين، بهبودي بعد از 22 سال از آن روزها مي‌گويد: «آنچه در حلبچه گذشت، به‌راستي هولوكاست كردها به دست صدام حسين بود».   

   
حلبچه از شهرهاي كردستان عراق در 15 كيلومتري مرز ايران و 225 كيلومتري شمال شرقي بغداد است.         
رژيم بعثي عراق، مردم اين شهر را در جريان جنگ هشت‌ ساله‌اش با در سال 1988 طي عملياتي مرسوم به «عمليات انفال» بمباران شيميايي كرد.

حلبچه در آن زمان در دست نيروهاي ايراني و همچنين در دست گروه‌هاي كرد بود.

گازهاي سمي به‌ كار رفته در حمله شيميايي رژيم بعثي عراق به حلبچه گاز خردل، سارين، تابون و وي‌اكس بود كه دولت‌هاي غربي آن‌ها را به عراق تحويل داده بودند.

هدايت‌الله بهبودي،  سال 1339 در تبريز متولد شد. خانواده وي از کودکي به تهران مهاجرت کرد. پس از اخذ ديپلم در رشته تاريخ موفق به اخذ درجه کارشناسي شد.

از آثار وي ‌مي توان به خرمشهر کو جهان آرا: گفت و گو با صغرا اکبر نژاد، همسر سردار شهيد سيد محمد جهان آرا، سفر بر مدار مهتاب: گفت و گو با کبرا سيل سه پور، همسر شهيد سيد علي اندرزگو  و سفر به حلبچه اشاره كرد.

 

 

 

شنبه 26 دی 1388 - 11:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری