پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 19:41
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان هرمزگان

 

تاكيد معاون فرهنگي سازمان بر لزوم تشكيل جبهه فرهنگي بومي محور در استان هرمزگان

 

گزارش سفر معاون فرهنگي و امور تبليغ سازمان تبليغات اسلامي و هيئت همراه به هرمزگان

حجت الاسلام روحاني نژاد در سفر دو روزه به استان هرمزگان، 19 و 20 دي ماه 88 ضمن ديدار بامديران و کارکنان اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان، با امام جمعه بندرعباس و استاندار هرمزگان ديدار و به گفتگو نشست.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان، در اولين جلسه که صبح روز شنبه 19 دي ماه با حضور پرسنل اداره تبليغات اسلامي هرمزگان برگزار شد، دکتر سيد شکرالله زندوي مدير کل تبليغات اسلامي هرمزگان ضمن ارائه گزارشي آماري در خصوص تعداد مساجد، خانه‌هاي عالم،‌روحانيون مستقر و طرح هجرت،‌مداحان، مبلغين، انجمن‌هاي اسلامي، حوزه‌هاي علميه به تشريح فعاليت‌هاي انجام شده از سوي اين اداره کل در چند سال اخير که مورد رضايت مردم و مسئولين استان واقع شده است پرداخت.

وي اظهار داشت: سياست‌هاي اين اداره کل بر اساس سياست‌هاي کلان سازمان مبتني بر اين بوده که زيرساخت‌هاي مورد نياز جهت ايجاد فضاهاي فرهنگي انجام شده است به طوري که مي‌توان گفت با توجه به کارهاي خوبي که در جهت تحقق اين مهم در استان انجام شده امروزه ما شاهد کمترين مشکل در اين خصوص بوده ايم که بيشتر متوجه شهرستان‌هاي تازه تاسيس مي‌شود.

دکتر زندوي در ادامه واگذاري تصدي گري به بخش‌هاي مردمي را از جمله يکي ديگر از سياست‌هاي اجرايي اين اداره کل عنوان کرد و افزود: واگذاري بيشتر برنامه‌هاي فرهنگي اين سازمان جهت اجرا به هيئات مذهبي، کانون‌ها و موسسات فرهنگي موجب شده سطح فعاليت‌ها در محدوده‌اي گسترده‌تر و با کيفيتي بهتر از گذشته انجام شود چون نواقص موجود در اجراي فعاليت‌ها از سوي تشکل‌هاي مردمي با نظارت سازمان رفع مي‌شود.

حجت‌الاسلام زندوي با بيان اين‌که اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان اعتقادي به جزيره‌اي عمل کردن ندارد به تعاملاتي که اين اداره کل توانسته با ساير نهاد‌ها و ادارات استان از جمله سازمان ملي جوانان‌، ستاد احياي امر به معروف و نهي از منکر، صدا و سيما و اداره آموزش و پرورش برقرار سازد اشاره کرد.

مدير کل تبليغات اسلامي هرمزگان روند روبه رشد فعاليت‌هاي انجام شده در موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان استان را مثبت ارزيابي کرد و گفت: اين موسسه متناسب با هر مناسبت ملي و مذهبي فعليت‌هاي گسترده‌اي را در قالب توزيع نرم‌افزار، پوستر و انتشار ويژه نامه و نيز درج مقالات و بيانيه‌هايي متناسب با حوادث و مناسبت همان روز در سايت تبيان قرار مي‌دهد تا هموطنان عزيز با بهره‌گيري از آن‌ها به صورت هرچه هشيار تر با آن وقايع روبرو شوند اما اميدواريم در آينده سطح اين فعاليت‌ها بيش از گذشته در بين مردم نمود پيدا کند.

وي همچنين اذعان داشت: با توجه به اين که تربيت نيروهاي انساني مورد نياز در هر نظام و مملکتي از جمله سرمايه‌هاي اصلي تلقي مي‌شود و چون هر منطقه آداب و رسوم خاص خود را دارد، ايجاد مراکز آموزشي قبل از خدمت براي روحانيون ضروري است.

بايد با دانايي محوري در تمام حوزه‌ها فعاليت کنيم  

در ادامه اين جلسه معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي مجهز بودن به دانش خاص هر کار را لازمه موفقيت افراد در فعاليت‌ها خواند و افزود: بايد با دانايي محوري در تمام حوزه‌ها فعاليت کنيم.

حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد طي سخناني به پيشرفت‌هاي گسترده‌اي که اين اداره کل در بخش‌هاي مختلف طي سال‌هاي اخير موفق به کسب آن‌ها شده اشاره کرد .

وي هدف از انجام بازديدهاي استاني را دريافت ديدگاه‌ها و نظرات کارشناسان فرهنگي و مسئولين ذي ربط خواند و افزود: با توجه به اين‌که کارشناسان فرهنگي و مسئولين ذي‌ربط در صفوف اجرايي فعاليت‌ها قرار دارند، انتقال دقيق و جامع ديدگاه‌ها و نظراتشان در خصوص آسيب‌ها و برنامه‌هاي عملکردي ضروري جهت اجرا در حوزه فعاليتي آن‌ها و همچنين وضعيت ديني و مذهبي استان به سازمان، نقش بسزايي در روند سياست‌هاي خروجي سازمان خواهد داشت.

حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد فعاليت در تبليغات اسلامي را يکي از عنايات خاص الهي و ادامه دهنده راه انبيا دانست و ضمن تاکيد بر جايگاه ايمان افراد در انجام فعاليت‌هايشان اظهار داشت: جنس کار در حوزه فرهنگ ديني ايجاب مي‌کند که اخلاص در کارها مورد توجه و اهتمام مسئولين قرار گيرد و بصيرتي جامع نسبت به جامعه خود کسب کنند تا با رصد اتفاقات موجود به بهترين شکل به عرصه‌هاي مختلف ورود پيدا کرده و در نهايت به اهداف متعالي خود دست يابند.

مسئولين در اجراي برنامه هاي فرهنگي مسئله محور حرکت کنند  

 معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در ديدار با مديران دفاتر شهرستاني ادارات تبليغات اسلامي استان هرمزگان گفت: مسئولين در اجراي برنامه هاي فرهنگي مسئله محور حرکت کنند تا منابع و نيروي انساني از بين نرود.

وي ضمن تاکيد بربه کارگيري روش هاي نوين در امر تبليغ و ساير فعاليت هاي خود گفت: بايد در روش هايي که به کار مي بريم تجديد نظر و از روش هاي نوين از جمله فناوري اطلاعات بهره مند شويم چون با تکيه بر اين روش ها مي توان به برخي نتايج مثبت و ارزنده که در فعاليت هاي چهره به چهره وجود ندارد دست يافت.

وي در ادامه به متمايز بودن هر شهرستان نسبت به شهرستان هاي ديگر از لحاظ فرهنگي، ديني و مذهبي اشاره کرد و افزود: با توجه به اين که اطلاعات اساس و پايه برنامه ريزي است، شناخت کامل و دقيق هر مسئول نسبت به وضعيت و شرايط فرهنگي منطقه خود جهت انجام هرگونه فعاليت ديني، مذهبي و فرهنگي ضروري است لذا هر مسئول بايد اطلس فرهنگي که در آن جايگاه ها و مناطق مختلف به صورت دقيق تفکيک شده اند را فراگيرد.

روحاني نژاد همچنين بر اهميت مسئله محور حرکت کردن دستگاه ها و مسئولين تاکيد کرد و افزود: با اولويت بندي کردن آسيب هاي اجتماعي در غالب مسئله محور کردن برنامه هاي اجرايي مي توان معظلات موجود را کاهش داد چون ار بين بردن آسيب هاي اجتماعي ممکن نيست اما مي توان به جاي اجراي ناکامل چند برنامه در موضوعات مختلف با برگزاري برنامه هاي خود حول کاهش چند آسيب آساسي و خطرناک تر مانع از همه گير شدن و رشد آن شد.

اين مقام مسئول در پايان ضمن اشاره به لزوم توجه بيشتر به حوزه فرهنگ ديني در جامعه تصريح کرد: ما بايد با رصد آسيب هاي فرهنگي و مسئله محور حرکت کردن در قالب مديريت فرهنگي وارد عرصه فعاليت هاي ديني و مذهبي شويم تا درحوزه فرهنگ ديني بيش از اين موفق باشيم.

گفتني است در ادامه اين نشست هر يک از مسئولين به صورت مجزا به بيان آسيب‌هاي بومي و منطقه اي حوزه فعاليت خود پرداختند.

لزوم تشکيل جبهه فرهنگي بومي محور  

در ادامه اين سفر معاون فرهنگي و امور تبليغ سازمان تبليغات اسلامي در ديدار با مديران دستگاههاي فرهنگي استان هرمزگان بر ضرورت تشکيل جبهه فرهنگي با محوريت برنامه ها بر اساس شاخص هاي بومي تاکيد کرد.

وي با اشاره به تبليغات گسترده شبکه هاي ماهواره اي گفت: تهاجم گسترده دشمن از طريق رسانه هاي گروهي عليه ايران چندين برابر تهاجم فرهنگي عليه ساير کشورهاست و اين مسئله تنهابخشي از جنگ نرم دشمنان است که بعد از مايوس شدن از مقابله فيزيکي به اين روش رو آورده اند.

روحاني نژاد افزود: مبادلات فرهنگي به دليل ظهور رسانه هاي مختلف از حيطه انحصار خارج شده است. امروز فيلم هاي هاليوود و حتي بخشي از فيلم هاي توليد شده در باليوود بر اساس سفارش هاي خاصي ساخته مي شود که چنانچه به محتوا و عمق توليدات اين برنامه ها دقت کنيم متوجه خواهيم شد با چه شگردي و به صورت زيرکانه به جنگ نرم عليه ما آمده اند.

معاون فرهنگي و امور تبليغ سازمان تبليغات اسلامي افزود: با تشکيل جبهه فرهنگي در استان بهتر مي توان به اهداف مورد نظر رسيد چرا که با هم افزايي و ايجاد محيط تعاملي و استفاده از ظرفيت هاي مختلف ادارات و نهادهاي فرهنگي و بهره مندي از نظرات کارشناسان مختلف مي توان علاوه بر دستيابي به جامعه اي ايده ال و بدور از آسيب هاي اجتماعي، در مقابل جبهه فرهنگي دشمن به صورت منظم صف آرايي کرد و از تهاجم گسترده دشمن در اين حوزه جلوگيري کرد.

گفتني است در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام دکتر زندوي مدير کل تبليغات اسلامي هرمزگان در گزارشي از روند رو به رشد فعاليتهاي فرهنگي در استان خبر داد و گفت: تعامل ادارات و نهادهاي فرهنگي در هرمزگان جهت رسيدن به برنامه هاي فرهنگي بسيار مشهود و قابل ستايش است.

وي با اشاره به طرح هاي مشترک و تعاملي سازمان با ساير حوزه ها گفت: در اجراي گفتمان هاي ديني، اعزام مبلغ، ساماندهي تشکل هاي ديني، ايجاد و تقويت زير ساخت هاي فرهنگي در روستاها و ارائه برنامه هاي نرم افزاري و ... از جمله برنامه هايي است که جز با تعامل ادارات و نهادهاي فرهنگي نمي توانستيم به اين موفقيت ها دست يابيم.

سازمان تبليغات اسلامي، يک مجموعه بسيار خوب و موفق است

نماينده ولي فقيه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس در ديدار با معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي و هيئت همراه گفت: سازمان تبليغات اسلامي، يک مجموعه بسيار خوب و موفق است.

آيت الله نعيم آبادي گفت: سازمان تبليغات اسلامي از ابتداي تاسيس تاکنون توانسته نقش تاثير گذاري در عرصه فرهنگ ديني ايفا نمايد.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبري ضمن تقدير از عملکرد حجت الاسلام زندوي مدير کل تبليغات اسلامي هرمزگان گفت: آنچه امروز در حوزه فرهنگ ديني در استان انجام شده حاصل تلاشها و مديريت قوي سازمان بوده و الحمد الله در حوزه فرهنگ ديني تا کنون اقدامات سخت افزاري و نرم افزاري زيادي انجام شده است.

آيت الله نعيم آبادي افزود:استان هرمزگان به لحاظ شرايط اقليمي نيازمند توجه جدي مسئولين فرهنگي مخصوصا در حوزه اعزام مبلغ است.

وي گفت: ايجاد زير ساخت هاي فرهنگي اگر چه مدتهاست در دستور کار قرار گرفته است اما براي رسيدن به آرمان ها و نقطه ايده ال بايد تلاش بيشتري صورت بگيرد.

در ابتداي اين ديدار معاون فرهنگي و امور تبليغ سازمان تبليغات اسلامي با اشاره به عملکرد مثبت سازمان در فضاي مجازي، از استقبال گسترده کاربران اينترنتي خبر داد و گفت: روزانه بيش از 800 نفر از سايت تبيان بازديد مي کنند.

حجت الاسلام روحاني نژاد گفت: سازمان تبليغات اسلامي علاوه بر فعاليت هاي سنتي سعي کرده با استفاده از ابزار نوين تبليغي و اطلاع رساني در جهاني که به عنوان يک دهکده مطرح است نقشي تاثير گذار داشته باشد.

روحاني نژاد با تاکيد بر موفقيت هاي سازمان در حوزه it، به عدم وابستگي سايت هاي ايراني به هاستينگ هاي بين اللملي اشاره کرد و گفت: راه اندازي مرکز داده هاي اينترنتي idc و افتتاح اين مرکز با انتقال سايت مقام معظم رهبري يکي از اقدامات در خور توجه موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان است.

وي توليد نرم افزارهاي مختلف، بازي هاي رايانه اي و توليد انيميشن را از ديگر برنامه هاي چند رسانه اي اين موسسه معرفي کرد که با اقبال عمومي مواجه شده است.

روحاني نژاد گفت: اطلاعات موجود با محوريت حوزه دين در سايت تبيان بيش از يک ترابايت است.

وي با اشاره به مرکز داده هاي اينترنتي تبيان گفت: اين مرکز با ظرفيت پذيرش 30 ترابايت اطلاعات به عنوان تنها مرکز پشتيباني از سايت هاي اينترنتي در ايران آمادگي دارد از سايت هاي ايراني و حتي سايت هاي کشورهاي اسلامي ميزباني کند.

روحاني نژاد در پايان گفت: تا کنون بيش از 150 سايت توسط سازمان تبليغات اسلامي طراحي و در فضاي مجازي مورد استقبال کاربران قرار گرفته است.

شکل گيري جمعيت بانوان فعال عرصه دين يکي از سياست‌هاي سازمان است

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي گفت: شکل گيري جمعيت بانوان فعال عرصه دين يکي از سياست‌هاي سازمان است.

حجت‌الاسلام حسين روحاني‌نژاد صبح امروز در دومين نشست زنان فعال و فرهيخته عرصه فرهنگ دين که با حضور جمعي از بانوان نخبه و فعال استان در سالن کنفرانس اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان برگزار شد گفت: سازمان تبليغات اسلامي در راستاي اجراي سياست‌هاي خود به دنبال شکل گيري جمعيت بانوان فعال عرصه دين است چون زنان شايسته‌اي در کشور حضور دارند که در صورت ساماندهي شدن توانايي تاثيرگذاري‌هاي مثبت فراواني  در حوزه فرهنگ دين خواهند داشت.

وي اظهار داشت: نبايد در چنين نشست‌هايي تنها با پرداختن به مقوله حجاب ساير مسائل مهم و حياتي از جمله بحث در خصوص ولايت را که در صورت محو شدن آن ساير مباحث از جمله تربيت فرزندان، آموزش، امنيت اجتماعي و معارف ديني و ... به خطر مي‌افتد فراموش کنيم و با سطحي نگري از کنار آن بگذريم.

حجت‌الاسلام روحاني‌نژاد با توجه به بازديد‌ها و جلسات مختلفي که روز گذشته با حضور هيئت همراه در مرکز استان با مسئولين داشتند، وضعيت فرهنگي استان را از نظر آمار و اطلاعات و ظاهر آن خيلي خوب ارزيابي کرد و افزود:‌ خوشبختانه بازديدهاي انجام شده در مرکز استان حاکي از وضعيت خوب اين استان در حوزه فرهنگي و نشان‌دهنده عملکرد خوب دستگاه‌هاي فرهنگي و همکاري مردم با اين دستگاه‌ها است.

بومي کردن برنامه هاي فرهنگي در استانها از اولويت هاي سازمان تبليغات اسلامي است

معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي کشور مهمترين دغدغه سازمان تبليغات اسلامي را بومي کردن برنامه هاي فرهنگي در استانهاي کشور اعلام کرد.

حجت الاسلام روحاني نژاد شنبه شب در جمع روحانيون مستقر در استان هرمزگان مهمترين دغدغه سازمان تبليغات اسلامي که مورد تاکيد مقام معظم رهبري نيز است بومي کردن برنامه ها بيان کرد که در بسياري از استانها در حال اجراست و انتظار مي رود در اين استان نيز چنين باشد.

وي گفت: داشتن سند چشم انداز و افق 1404 و تطبيق سند چشم انداز سازمان تبليغات با اين سند و کارهاي فرهنگي جهت ارتقا و آگاهي بخشي بايد با اسناد توسعه اي چهارم و پنجم مطابقت داشته باشد.

وي افزود: جهت رسيدن به نتيجه مطلوب بايد نوع کار فرهنگي نيز تغيير کند و نبايد از ارتقاي سطح دانش، تحصيل، معرفت و ... غافل شد زيرا تشکيلات سازماني بايد علمي باشد.

وي ضمن اشاره به اينکه نسبت به سالهاي اخير ارتقا پايه هاي تحصيلي اداره کل تبليغات خوب شده است، افزود: نبايد به اين مقدار بسنده کرد و نبايد از ارتقا دانش، تحصيل، معرفت غافل شد زيرا تشکيلات بايد علمي باشد.

روحاني نژاد بيان کرد: اخلاص مي تواند به عنوان اولين قدم در اثر بخشي کارها مدنظر قرار داد.

در ادامه اين برنامه مديرکل اداره کل سازمان تبليغات اسلامي استان هرمزگان بيان کرد: سازمان تبليغات اسلامي بر اساس سياستهاي کلان دنبال شده است و سياستها از ابتداي امر مبتني بر فراهم کردن زير ساختهاي مورد نياز جهت ايجاد فضاي فرهنگي بوده است.

حجت الاسلام شکرالله زندوي از جمله برنامه هاي اجرايي سازمان را واگذاري بخش تصدي گري برنامه ها، تقويت نيروي انساني کار آمد و برقراري تعامل مناسب با بعضي نهادها، ارگانها و سازمانها نظير سازمان آموزش و پرورش، سازمان ملي جوانان، فرهنگ و ارشاد، صداوسيما، اوقاف اشاره کرد.

زندوي خاطرنشان کرد: با توجه به درخواست انبوه مردم نيروي انساني کارآمدي وجود ندارد، در بحث نيروي انساني کار آمد هم از نظر کمي و هم کيفي در استان دچار مشکل هستيم و خروجي حوزه ها نتوانسته جوابگوي خواسته هاي سازمان تبليغات باشد.

وي بيان کرد: 15 حوزه علميه اهل تشيع، 25 مرکز آموزش عالي، 83 خانه عالم، در استان وجود دارد، همچنين 52 روحاني مستقر و طرح هجرت، 187 امام جماعت در مساجد، 502 مبلغه و 984 هئيت مذهبي در استان وجود دارد.

 

 

 

 

سه‌شنبه 22 دی 1388 - 15:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری