چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:28
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

لبخند مسيح، رنگ و بويي شرقي دارد

 

سارا عرفاني به عنوان نويسنده، اساس يك داستان نيمه بلند با بن‌مايه‌هاي مذهبي و ديني را در 151 صفحه، به خوبي پايه‌گذاري كرده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رمان لبخند مسيح دغدغه‌هاي دختر مسلماني است كه دنبال يافتن مفاهيم معنوي در دنياي جديد ميان دنياي مدرن اطرافش و نگاه‌هاي اشراقي‌اش است.

شخصيت اصلي رمان دختري به نام نگار در جامعه امروزي ايران است كه با «ايميل» به مرزهاي ناآشناي جغرافيايي قدم مي‌گذارد و  در اين مسير با سير و سلوك عرفاني و معنوي، با شخصيتي به نام «نيكلاس» آشنا مي‌شود كه ساكن يكي از كشورهاي غربي است.

 آنها بدون اينكه به طور مستقيم همديگر را ببينند، با هم ارتباط مداوم و تنگاتنگي دارند. در اين ارتباط نوشتاري بين آن دو، جاذبه‌هاي دين اسلام از طريق افكار و عقايد نگار به ذهن جست‌وجوگر نيكلاس سرايت مي‌كند و براي آشنايي بيشتر با آموزه‌هاي اسلامي تلاش مي‌كند. سرانجام نيكلاس با استقبال از يك پيشنهاد كاري، به ايران سفر مي‌كند و نگار را مي‌بيند و به او پيشنهاد ازدواج مي‌دهد كه رد مي‌شود، خط داستاني با چنين وضعيتي به پايان مي‌رسد.

 لبخند مسيح، رماني است ديني كه نويسنده آن دغدغه نوشتن از باورهاي ديني اين سرزمين را دارد. دختري كه برخلاف دوستانش دغدغة جواني ندارد و بيشتر با درون خويش درگير است كه براي او ازدواج و تشكيل خانواده مفهوم خود را از دست مي‌دهد. افتخار بزرگ اين نويسنده به دنياي پررمز و راز داستان با مايه‌هاي نگاه شرقي و عرفاني است كه از دنياي صنعتي جهان امروز گريخته و همواره جذابيت دارد.

اولين نكته قابل توجه در مورد رمان «لبخند مسيح» تلاش‌هاي نويسنده آن، براي خلق يك اثر داستاني برپايه واساس باورهاي اصيل ديني است. آيا اين‌كه نويسنده تا چه اندازه در اين راه موفق بوده يا نه، خود سؤال ديگري است كه مي‌توان در فرصت‌هاي ديگر به آن پرداخت. شكل كنوني داستان نشان مي‌دهد كه سارا عرفاني چارچوب ساختاري داستان را مي‌شناسد و براي اجراي جنبه‌هاي ساختاري تلاش‌هاي متعددي را به كار گرفته و در مواردي چند هم موفق بوده است. آوردن شخصيت‌هاي فرعي و اغلب متناقض در روند شكل‌گيري قصه از جمله اين تلاشهاست. نويسنده براي ايجاد كشمكش در داستان شخصيت‌هايي را  خلق كرده است كه به صورت كامل پرداخت شخصيتي نشده‌اند. خود شخصيت اصلي داستان (نگار) از جمله اين شخصيت‌هاست.

يكي از مخاطبان اين كتاب، مي گويد: «اين كتاب بيانگر وضعيت کنوني جامعه ما و افراد آن است و در عين حال موضوع زيبايي را در اين ميان پيش مي کشد. معلوم است که نويسنده، مهارت خوبي در فن نويسندگي دارد و احتمال مي‌دهم اثر اول او نباشد و دوست دارم آثار ديگرش را هم مطالعه نمايم.»

«سارا عرفاني» درباره طرح داستان، مي‌گويد: « در زمان دانشجويي زياد پيش مي‌آمد كه با يك كشيش صحبت كنم. او مي‌خواست من را مسيحي كند و من مي‌خواستم او را مسلمان كنم ولي هيچكدام نتيجه نمي‌داد، يا اينكه يك خانم ايسلندي را مي‌شناختم كه مي‌خواست يك صوفي مسلمان بشود ما يك سال با هم مكاتبه كرديم و من سعي داشتم به او بفهمانم كه ما در اسلام واقعي صوفي‌گري نداريم، يك چنين چيزهايي بود كه شايد از اين‌ها جرقه‌ لبخند مسيح زده شد.»

نثر كتاب، نثري است بسيار روان كه همراه با داستان جذاب كتاب، باعث مي‌شود كه خواننده از خواندن كتاب احساس خستگي نكند. داستان كتاب يك داستان جديد است.

وجيهه علي‌اكبري ساماني، با اشاره به انديشه محور بودن كتاب "لبخند مسيح" مي‌گويد: «اين رمان، درحوزه انديشه، دين و مذهب نگارش شده است. رمان لبخند مسيح، از پرداختن به ظاهر دين فراتر رفته و دغدغه شخصيت اصلي داستان اين است كه از پوسته سطحي دين خارج شود و به موضوعات عميق‌تر آن بپردازد. پرداختن به داستان‌هاي انديشه محور، بسيار سخت است. بنابراين، ‌نويسنده بايد با استفاده از ترفندهاي داستاني،‌ مخاطب را با خود همراه كند.

وي درباره نقاط ضعف رمان لبخند مسيح، ‌تصريح كرد: مخاطبان كتاب، بيشترين ارتباط حسي را با «بحران» موجود در داستان برقرار مي‌كنند. اما گره‌هاي اين كتاب،‌ در سطح مقطعي باقي‌مانده و با وجود نثر روان در اين رمان،‌ مخاطب از خواندن ادامه كتاب منصرف مي‌شود.»

‌آرزو خمسه كجوري،‌ عدم پردازش و همذات‌پنداري نويسنده با شخصيت‌هاي داستان، غير قابل باور بودن تغيير و تحولات شخصيت‌ها، عدم انسجام طرح داستان، اطناب و درازگويي،‌استفاده از توصيف غيرداستاني و روابط علي و معلولي غير منسجم را جزء نقاط ضعف اين رمان مي‌داند و مي‌گويد: «پرداختن به سوژه‌هاي عرفاني و مذهبي، نياز به تجربه و پختگي نويسنده دارد و اگر نقصي در اين رمان ديده مي‌شود، از كم تجربگي نويسنده نشأت مي گيرد.»

سارا عرفاني؛ فارغ التحصيل دبيرستان شهيد مطهري در رشته معارف اسلامي، كارشناس الهيات گرايش فلسفه از دانشگاه شاهد، نويسنده كتاب «لبخند مسيح» منتشر شده در سال 84 توسط سوره مهر، نامزد دريافت جايزه شهيد حبيب غني پور به خاطر كتاب «لبخند مسيح»، برگزيده جشنواره بانوي فرهنگ به عنوان نويسنده جوان به خاطر كتاب «لبخند مسيح» و نامزد دريافت جايزه «قابي براي جواني» است.

 

 از جنس خدا، زندگي نامه داستاني شهيد نصرت الله الله كرمي؛ سردار استقامت، زندگي نامه داستاني سردار شهيد محمد جواد آخوندي؛ زنگ عبور (برگرفته از خاطرات شهداي دانش آموز)؛ پروانه اي كه سوخت، زندگي نامه داستاني شهيد سيد مجتبي نواب صفوي از جمله آثار اين نويستده جوان است.

اين كتاب در 117 صفحه قطع رقعي و با همكاري مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، با شمارگان 2200 نسخه، و با قيمت 15000 ريال از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان به بازار نشر كتاب عرضه شده است.

 منابع:

كتاب نيوز

خبرگزاري كتاب

 

 

 

يكشنبه 20 دی 1388 - 11:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری