يكشنبه 11 خرداد 1399 - 18:37
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان اصفهان

 

تبليغات چه مي­کند؟

 

 

مقدمه

"وَمَنْ أَحْسَنُ قَوْلاً مِمَّنْ دَعَا إِلَى اللَّهِ وَعَمِلَ صَالِحًا وَقَالَ إِنَّنِي مِنَ الْمُسْلِمِينَ" (و کيست خوش­گفتارتر از آن کس که به سوي خدا دعوت نمايد و کار نيک کند و گويد: من از مسلمانانم؟)/ سورۀ مبارکۀ فصلت؛ آيۀ شريفۀ33.

مسئلۀ تبليغات از مسائل بسيار مهم در کلّ جهان است و در اسلام، جايگاه ويژه­اي دارد. قدرت­هاي بزرگ و مسلّط بر جهان که روزگاري ابزار سلطۀ خود بر منابع جهان را منحصراً در قدرت نظامي و کشتي­هاي جنگي و هواپيماهاي غول­پيکر مي­ديدند، امروزه به شبکه­هاي گستردۀ تبليغاتي روي آورده­اند و از طريق رسانه­ها، سايت­ها، ماهواره­ها و بدون اينکه قطره­اي خون از بيني کسي ريخته شود، سلطۀ خود را عميق­تر از گذشته و نه تنها بر سرزمين­ها و ذخائر و منابع مادّي، که بر مغزها و فرهنگ­ها تحميل مي­کنند که اين خود خطرناک­تر از اشغال نظامي مستقيم است و لذا حضرت امام خميني(ره) مي­فرمودند: «سلاح تبليغات به مراتب بُرنده­تر از سلاح نظامي است. و ما روحانيون و مسئولين کشور، مسئوليتي دوچندان داريم و در اين دنياي وانفسا که استکبار جهاني تمام عمال خود را بسيج کرده و تبليغات گسترده­اي را عليه اسلام و انقلاب براه انداخته و هر لحظه با طرح موضوعات مختلف و شيوه­هاي گوناگون، سعي در تخريب اسلام عزيز و نظام مقدّس ما را دارد. بايد ضمن خنثي کردن تبليغات سوء استکبار، در رساندن پيام اسلام و انقلاب، تلاش مضاعف نمائيم».

لذا مقالۀ حاضر بطور خلاصه، ضمن اشاره به انواع تبليغات دشمن، به بيان راه­کارها و مقابله با آن­ها اشاره  مي­نمايد.                

 

حضرت امام خميني(ره):

«سلاح تبليغات، برنده­تر از کاربرد سلاح در ميدان جنگ است».

مسئلۀ تبليغات يک امر مهمي است که مي­توان گفت در دنيا، در رأس همۀ امور قرار گرفته است و دنيا بر دوش تبليغات مي­چرخد.

تبليغات از ديدگاه حضرت امام(ره) يعني شناساندن خوبي­ها و تشويق به انجام آن و ترسيم بدي­ها و نشان دادن راه گريز و منع از آن است و ما بايد از اسلحۀ تبليغات، حداکثر استفاده را بنمائيم و احکام نوراني اسلام و قرآن را در دنيا گسترش دهيم و بايد دنيا بداند که ما با کسي جنگ نداريم، منتهي تبليغ اسلام را هم رها نمي­کنيم. دشمنان ما و مخالفين اسلام هر روز کوشش­شان را افزون مي­کنند. هر روز توطئه­هايشان را زيادتر مي­کنند. ما هم بايد در مقابل آن­ها هر روز کوششمان و دفاع از حق و حقيقت را افزون کنيم.

ما امروز در مقابل هجمه­هاي تبليغي فراوان دشمنان از قبيل مطبوعات، راديوها، سخنراني­ها، کنفرانس­ها... هستيم. زيرا منافع آن­­ها را از دستشان گرفتيم و دست آن­ها را از کشورمان قطع کرديم. و به قول حضرت امام خميني(ره) اين از عنايات حضرت حق بود و نعمتي بزرگ، خدا به ما داد و بايد اين نعمت را حفظ کنيم. اسلام که مي­رفت در عصر رژيم منحوس پهلوي از بين برود، آن را برگردانديم و آن که دشمن او بود کنار زديم، لذا بايد اين نعمت را حفظ کنيم. تکليف همه اين است که به شکرانۀ اين نعمت، براي حفظ آن مجاهده کنيم.

ما نبايد در تبليغ اسلام و احکام انسان­ساز آن و اهداف انقلاب اسلامي ضعيف برخورد کنيم. يکي از بزرگ­ترين و بهترين انقلاب­ها در دنيا، از حيث محتوا، انقلاب اسلامي ايران است. محتواي اين انقلاب، اسلام و اخلاق اسلامي و اخلاق انسا ني و تربيت انسان­ها بر موازين انسانيت بوده است، لذا انسان­ها متحول شدند. کساني که در رژيم سابق پهلوي در آن وضع بودند، به انسان­هايي که در صدر اسلام و در رکاب رسول اکرم(ص) مشغول فداکاري يا ترويج احکام الهي بودند، تبديل شدند. ولي به مرور زمان، دشمنان که در جبهه­هاي نظامي شکست خورده بودند، در جبهۀ تبليغي مقداري موفق شدند و در داخل کشور هم عده­اي از خدا      بي­خبر به پيروي از اربابانشان قلم­ها را بدست گرفتند و عليه اين نظام مقدّس توطئه کردند و بازار شايعات و شبهه­ها را داغ­تر کردند و گاهي به نام اسلام، ضد جمهوري اسلامي، قلم­فرسايي کردند و يا در سخنراني­ها از اين نظام انتقاد کردند و مي­کنند و ما هم نتوانستيم آن­گونه که بايد، در داخل و خارج، اسلام عزيز را تبليغ کنيم. حضرت امام(ره) در اين زمينه مي­فرمودند: «بايد بگوئيم که انقلاب، خودش پيش رفته نه اينکه ما پيش برديم. اين انقلاب آن­قدر نورانيت داشت که همه جا منعکس شده و آن­ها که بي­غرض و مرض بودند، فهميده­اند که تا حدودي شما مردم ايران چه مي­خواهيد و وقتي ديدند خواست ملّت ايران، همان خواستي است که همۀ ملّت­ها دارند، گوشه و کنار جهان ستمديدگان رشد کردند و به پا خاستند».

 

شناخت انواع تبليغات دشمنان

1ـ تبليغات گسترده عليه اسلام:

از چيزهايي که دشمنان فهميدند، اين بود که قدرت اسلام از ساير قدرت­ها بيشتر جلوي چپاول­گري و سلطۀ آن­ها را مي­گيرد لذا با اصل اسلام مخالفت را شروع کردند و مبلّغين آن­ها بطور وسيع، در ممالک اسلامي، به خصوص ايران مشغول فعاليت شدند و مي­خواستند اسلام را غير از آني که هست به مردم نمايش دهند. و مردمي که عقايد اسلامي دارند، اين­ها را از اسلام منحرف کنند و اسلام را بد نمايش دهند. متأسفانه عده­اي اين مسائل را چشم­بسته قبول کردند و حالا هم هستند افرادي كه از همان­ها ارتزاق فكري مي­كنند بدون اينكه از اسلام اطلاعي داشته باشند و بدانند احكام اسلام و حكومت اسلامي چي هست. همين كه غربي­ها راجع به اسلام بدبين هستند و تبليغات كرده­اند، اين­ها هم براي اينكه بگويند ما روشن­فكر هستيم، دنبال آن­ها رفته و از اصل اسلام انتقاد مي­كنند.

2ـ تبليغ گسترده عليه روحانيت:

يكي از قدرت­هاي ديگري كه آن­ها احراز كردند و بايد شكسته شود، قدرت روحانيت بود كه اين­ها با تجربه و با عينيت در جاهاي مختلف ديدند كه قدرت روحانيت مي­تواند از مفاسدي كه آن­ها مي­خواهند ايجاد كنند، جلوگيري كند. از منافعي كه مي­خواهند ببرند و ما را عقب نگه دارند، اين­ها قدرت دارند كه جلوگيري نمايند و تجربۀ قضيۀ تحريم تنباكو توسط يك روحاني و مرجع ديني را در خاطره­ها دارند كه چگونه فتواي يك آقايي كه در يكي از دهات شهرهاي عراق سكونت داشت، يك امپراطوري را شكست داد و سلطان وقت هم با همۀ كوششي كه براي حفظ آن قرارداد كرد، نتوانست آن را حفظ كند و مردم ايران قيام كردند و آن پيمان را شكستند.

3ـ تبليغ در جهت بيگانه ساختن ملّت از خود:

راه ديگري كه دشمن پيش گرفت، تبليغات دامنه­داري بود براي ترقياتي كه در غرب هست تا جوان­هاي ما را غربزده كنند، تا اعتماد به كشور خودشان را از آن­ها بگيرند و اتكال به خودشان نداشته باشند، هر صحبتي كه مي­شود، از غرب و پيش­رفت­هاي غربي باشد تا آن­جا كه گفتند مهد آزادي و تمدّن غرب است. خيابان­ها و ميادين را به اسم آن­ها نام­گذاري كنند، مراكز علمي به ياد آن­ها نام­گذاري شود و اين ملّت را جوري تربيت كنند كه خودش را ببازد و از دست بدهد و به جاي اينكه يك مسلمان متكي به مكتب حقوقي اسلام باشد، مغزش را شست­وشو بدهند و يك آدم غربزده درست كنند.

4ـ تبليغات براي جلوگيري از اتحاد مسلمين و مستضعفين:

تبليغات ضد ايراني آن­ها سرتاسر دنيا را فرا گرفته است. اينکه چه شده است كه ايران اين­قدر مورد تهاجم تبليغي واقع شده است، چيزي نيست مگر اينكه در ايران معناي اخوت تحقق پيدا كرده است و آن­ها ديدند با اين وحدتي كه در ايران بوجود آمده و اين انسجام بين تمام گروه­ها و قبايل و شيعه و سنّي و اقليت­هاي مذهبي، پرتواش در ساير بلاد هم خواهد رفت و اين خطر بزرگي است كه تمام منافع استكبار را منهدم کرده و از بين خواهد برد. اگر اين انسجام در كشورهاي ديگر پيدا شود، دست استعمارگران از همۀ ذخاير مسلمين و مستضعفين كوتاه مي­شود لذا نقشه­هاي شوم تفرقه انداختن بين كشورها و مردم آن­ها تحت عناوين تروريسم، شيعه و سنّي، كرد و لر و بلوچ و عرب و عجم و غيره را دنبال كرده و تبليغ كردند.

5ـ دروغ­پراكني توسط مطبوعات غربي:

مطبوعات غربي در سراسر دنيا، هياهو راه انداخته­اند و هر روز يك مطلب دروغي را در روزنامه­ها نشر مي­دهند و روز ديگر اراجيفي را سرهم كرده كه در ايران آزادي نيست، خفقان همه جا را فرا گرفته، مطبوعات آزادي ندارند، سياسيون گوشۀ زندان­ها بسر مي­برند، كودكان را اعدام مي­كنند و حقوق اوليۀ انساني را رعايت نمي­كنند. زنان آزاد نيستند و يك نوع ديكتاتوري مطلق بر ايران حاكم است. ما از تمام روشن­فكران و افراد، از هر كجايي که هستند، دعوت مي­كنيم بيايند و ببينند كجاي اين مملكت ديكتاتوري وجود دارد. همۀ مردم، تمام  قوميت­ها و اقليت­هاي ديني و مذهبي، كناري يكديگر در آسايش و امنيت زندگي مي­كنند. بله بعضي از روزنامه­­نگاران عليه نظام مقدّس اسلامي توطئه كردند و دست­هاي خارجي در نوشته­جات آن­ها ظاهر شد و قصد خراب­كاري در مملكت را داشتند و ثابت شد كه از آمريكا و صهيونيسم الهام مي­گيرند و توطئه مي­كنند که جلوي آن­ها گرفته شد.

6ـ دروغ­پراكني راديوهاي بيگانه:

جمهوري اسلامي ايران از رژيم­هاي مظلوم جهان است که هر چه دروغ عليه آن مي­خواهند مي­گويند، بعضي از راديوها هر چند روز يك­بار، شيوۀ دروغ­پراكني­شان را عوض کرده و وقتي از فحش و ناسزا خسته مي­شوند و يا احتمال مي­دهند كه شنونده­هايشان خسته شده­اند، شروع مي­كنند به جعل مسائل، حتّي يك راديو نيست كه انقلاب اسلامي را با انقلابات ديگر مقايسه نمايد و از ملّت ايران دفاع كند.

7ـ شايعه­سازي:

يكي از نقشه­هاي بزرگ دشمنان، شايعه­سازي است. شما هركجا برويد، مي­بينيد يك شايعه­اي درست كرده­اند يا براي گروهي، يا براي اشخاصي. ملّت ما که عادت به شنيدن شايعات كرده است و مي­داند ساخته و پرداختۀ دشمنان اسلام و عمال آن­هاست و از روي غرض و هواهاي نفساني مطرح شده­اند، كوچك­ترين وقعي به آن­ها نمي­نهد. ولي بايد با تبليغات گستردۀ خود، اين شايعات را خنثي کرد.

8ـ تبليغات براي كسب قدرت و سوء­استفاده از مردم:

دشمنان ادعا دارند و تبليغ گسترده مي­كنند كه ما براي حقوق بشر، احترام قائليم و به آن وفادار هستيم ولي بايد به اعمال اين مدعيان نگاه كرد، نه به گفتار آن­ها. گفتارشان شيرين است، ولي اعمالشان از زهر تلخ­تر است. همان­هايي كه مدعي حقوق بشر هستند، اولين اشخاص و دولت­هايي هستند كه نه به حقوق بشر اعتنايي دارند و نه به اين سازمان­هايي كه به دست خودشان بوجود آورده­اند. آن­ها ضدّ بشر هستند و در صدر تروريست­ها قرار دارند. منتها تمام تبليغات آن­ها براي بدست آوردن قدرت است و تبليغات غرب تمامش آلوده به هواهاي نفساني است كه انسان از آن­ها هرگز سير نمي­شود. با الفاظ خوب، با گفتار خيلي شيرين مردم را اغفال مي­كنند و از مردم، استفاده قدرت براي خودشان مي­كنند. زندان­هاي آن­ها را بررسي كنيد، هزاران انسان­هاي مستضعف و محروم را در زندان­هاي مخوف و ترسناك، با اعمال شكنجه­هاي طاقت­فرسا به هلاكت رسانده­اند و تمام مستضعفين دنيا را از حقوق اوليۀ بشر محروم كرده­اند.

9ـ تأثير تبليغات در عقب­ماندگي كشورهاي مسلمان و مستضعف:

از جمله مسائلي كه غرب سعي مي­کند نسبت به مسلمانان و مستضعفان جهان روا داشته، و اجازۀ هر­گونه فعاليت براي خروج از قيد و بند استعمارگري را ندهد و آنان را به حال ركود و عقب­افتادگي نگاه ­دارد، تبليغات همه جانبه­اي است كه غربزدگان به امر اربابان خود، در سراسر كشورهاي اسلامي به راه انداخته و مي­اندازند و آن مي­شود كه آمريكايي­ها و غربيان، نژاد برتر روي زمين هستند و ديگران پست و ناقص و ترقّي آنان در اثر والانژادي آنان است و عقب­ماندگي اينان در اثر نقص نژادي است و با اين تبليغات و اينكه غرب مهد تمدّن است، جوانان ما را به سوي خود مي­كشانند و به اهداف خود مي­رسند و پس از مدّتي آن­ها را با افكار غربي و غيراسلامي و غيرملّي به كشور خود باز مي­گردانند كه اين فاجعه براي ممالك اسلامي بوده و بسيار خطرناك است.

10ـ بزرگ­نمايي قدرت امريكا و انگليس:

از جمله چيزهايي كه مانع دفاع مسلمين از كشورهايشان است، تبليغات دامنه­دار براي هرچه بزرگ­تر جلوه دادن قدرت­هاي استعمارگر است. به دست به اصطلاح روشن­فكران و تحصيل­كردگان غربزده، از انگليس يك غول ساخته بودند و به دولت­هاي بي­اطلاع و ملّت­هاي دربند تحميل كرده بودند كه اگر به يك فراش سفارتخانۀ انگليس يك حرف درشت زده ­­شود، آن كشور به باد فنا مي­رود و پرچم سفارت بر سر خانۀ هر مجرمي كه افراشته مي­شود، از مجازات مصون است و اشارۀ سفير انگليس به دولت براي اجراي اوامر و اطاعت بي­چون و چراي او كافي مي­باشد. و از آن طرف از آمريكا در بلاد مسلمين، يك غول بسيار بزرگ­تر و شاخ­دارتر ساخته­اند و گمان مي­كنند اگر به آن­ها گفته شود بالاي چشمت ابروست، كشورش از بين مي­رود. با اين تبليغات گسترده، مسلمين را از دفاع بحق خود مأيوس نموده­اند. ولي ملّت ايران، به پشتوانۀ رهبري آگاه، اين ابهت را در دنيا براي هميشه شكست.

11ـ تبليغات در جهت سوء­استفاده از احساسات جوانان:

يكي ديگر از مشكلاتي كه ما با آن مواجه هستيم، استفادۀ توطئه­گران از احساسات جوانان است. وقتي دشمنان ديدند كه شكست خوردند و نمي­توانند با ملّت به مبارزه برخيزند، درصدد برآمدند كه از احساسات پاك بعضي جوان­ها استفاده­هايي به نفع خودشان بكنند و سعي دارند جوان­هاي ما را از آن راهي كه رفتند و به عزّت و شرف و اقتدار رسيدند، مأيوس كنند. اشكالاتي مي­تراشند و نقل مي­كنند و مي­نويسند و مي­گويند. مي­خواهند روح يأس را در جوانان ما ايجاد كنند و اگر روح يأس در جامعه­اي پيدا شود، آن جامعه سست مي­شود و اگر سست شد، نمي­تواند به اهداف عاليۀ خود برسد. لكن بايد بدانند كه ملّت ما ديگر سست نخواهد شد و آن­ها ديگر به مقاصدشان نخواهند رسيد.

 

راه­هاي مقابله با تبليغات دشمن

1ـ بايد با قدرت پيش برويم:

ما بايد با قدرت هر چه بيشتر، مسير خودمان را ادامه دهيم. اگر احساس اين را بكنند كه ما ضعيف شده­ايم و تبليغات آن­ها در ما تأثير كرده است، جري خواهند شد و حمله خواهند كرد و جنايات خود را بيشتر خواهند نمود پس در هيچ كجا احساس ضعف در خودتان نكنيد و شجاعت در برابر هيبت دشمن، جزء شاخص­هاست. در مقابل دشمن اگر مسئولين كشور احساس رعب و خوف بكنند، بر سر ملّت بلاهاي بزرگ خواهد آمد.

2ـ تقويت و توسعۀ تبليغات:

تقويت و توسعۀ تبليغات، خصوصاً در خارج از كشور، از اهم امور است، سفارت­خانه­هاي ما بايد قوي­تر برخورد كنند و در توسعۀ شبكه­هاي راديو و تلويزيون، جديت نمائيم تاملّت­ها هرچند مختصر، از آنچه بر ما گذشته است و مي­گذرد، مطلع شوند و گروه­هايي براي روشن­گري و تبليغ در فرصت­هاي مناسب به كشورها اعزام شوند و صداي مظلوميت ملّت و جنايات قدرت­مندان ستمگر را به اطلاع ملّت­ها و مظلومان جهان برسانند و به آن­ها بفهمانند كه مخالفان جمهوري اسلامي ايران، همان­گونه كه از اقوال و اعمالشان به خوبي ظاهر است، مخالفت اصلي و هدفشان با اسلام است و اسلام هر جا برود، اينان مخالفت مي­نمايند.

3ـ مقابله با بوق­هاي آمريکايي و صهيونيستي:

جوانان عزيز بايد در داخل کشور، همه دست به دست هم بدهند و به پيروي از فرامين مقام معظّم رهبري و با توجه به مطالب روشن­فکرانه و حکيمانۀ رهبر جهان اسلام، خود را از دام صيادان شياد برهانند و با انجام وظائف ديني و ملّي، در مقابل تبليغاتي که از بوق­هاي آمريکايي و صهيونيستي که همه­اش دروغ و افترا مي­باشد و قصد تخريب اين نظام مقدّس جمهوري اسلامي را دارند، بايستند و خنثي کنند و با چنگ و دندان از اسلام عزيز و کشور خود دفاع کنند.

4ـ حضور در صحنه و افتخار کردن به اسلام و قانون اساسي و استقلال:

اين نظام مقدّس جمهوري اسلامي متکي به ايمان­ و متکي به دل­هاي مردم است. اين نظام را نمي­شود با هيچ حربه­اي اعم از حملۀ نظامي و تهاجم فرهنگي تکان داد، اين را استکبار فهميده است. همين حضور يک­پارچۀ مردم در انتخابات، يک نمايش بسيار باشکوه و باعظمت بود. پيش­رفت­هاي علمي، حضور جوانان در صحنه­هاي مختلف، شعارهاي انقلاب که خوشبختانه زنده­تر از پيش شده است، بايد ادامه پيدا کند و مسئولين و ملّت به اين­ها افتخار کنند. به استقلال، آزادي، به اسلام، به اين قانون اساسي معتبر و پر مغز و پر معنا که اين­ها نشان­دهندۀ اين است که نظام را نمي­شود تکان داد. لذا مأيوس مي­شوند.

5ـ حفظ وحدت ملّي:

وحدت ملّي همان چيزي است که مي­تواند پشتوانۀ همۀ تلاش­هاي دولتمردان، مسئولان و دلسوزان اين کشور و اين انقلاب باشد. وحدت ملّي، شعار اساسي و حياتي براي کشور ماست و مخاطب اين شعار، افراد خاصّي نيستند، بلکه عموم ملّت ايران هستند.

6ـ دشمن­شناسي، دشمن­ستيزي و آمادگي هميشگي:

جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک نظام انقلابي و اسلامي، دشمناني دارد، انقلاب، دشمناني دارد، اسلام هم جداگانه، دشمناني دارد البته بعضي­ها هم با اسلام وهم با انقلاب دشمن­اند. مقام معظّم رهبري ـ مد ظله العالي ـ در جايي مي­فرمايند: «دشمن وجود دارد و يک واقعيت است. انتظار اينکه دشمني نباشد، يا اين که دشمن، دشمني نکند، غلط است. دشمن هست و دشمني هم مي­کند و مي­خواهد به همۀ مناطقي که براي آن­ها سود مادّي دارد، پنجه بيندازد. از همۀ ابزارها هم استفاده مي­کند». اين رهنمود به روشني ايدۀ برخي از افراد به ظاهر روشن­فکر را که طي سال­هاي گذشته وجود دشمن را انکار مي­کردند و اين مسئله را يک توهّم مي­دانستند، نقض مي­کند. بر اين اساس، معظّم له مي­فرمايند: «ما آمادگي براي دفاع از انقلاب را هميشه لازم مي­دانيم. نبايد روزي بر ما بگذرد که اهميت آمادگي عمومي، مغفول عنه واقع شود».

7ـ استقامت و خسته نشدن و جذب دنيا نشدن:

ملّت ايران اگر مي­خواهد راه عزّت و پيش­رفت و توسعه و سازندگي و رفاه زندگي را ادامه بدهد و به نتيجه برساند، راهش ادامۀ استقامت و ايستادگي در مقابل دشمنان و استکبار است. امروز اگر مي­خواهيد تبليغات دشمن اثر نكند و ايران عزيز و سربلند باشد، اگر مي­خواهيد هدف­هاي امام بزرگوار که هدف­هاي اسلام و انقلاب و هدف­هاي اساسي ملّت ايران است، تحقق پيدا کند، راهش ايستادگي در مقابل توقعات و تبليغات دشمن است.

8ـ تحول معنوي:

اگر ملّت ايران بخواهد همچنان در مقابل تبليغات سوء دشمنان بايستد، بايد در جهت معنوي، خود را محکم­تر نمايد و بايد متحول گردد. بايد به سمت حيات معنوي اولياء خدا(ع) حرکت کند که اين علاج همۀ دردها در دنيا و براي همه است.

در مقابل آن جبهۀ مستحکم استکبار، تکيه بر معنويت بود که توانست همۀ گره­ها را باز کند. وقتي به اين ملّت مي­گفتند دشمنان همۀ امکانات تسليحاتي را فراهم آورده تا شما را در جنگ شکست دهند، جواب ملّت اين بود که خدا بالاتر و قوي­تر از اين­هاست. ملّت ايران با اين اعتقاد در جنگ تحميلي، در انقلاب بزرگ اسلامي و در طول تاريخ، در همۀ مراحل، پيش رفته است و تداوم اين اعتقاد، شکست کامل دشمنان، بويژه آمريکا را در پي خواهد داشت و يأس و نااميدي را در دل آن­ها تقويت خواهد کرد.

 

حجت­الاسلام والمسلمين سيمع­الله مردان

رئيس ادارۀ تبليغات اسلامي شهرستان نجف­آباد

 

شنبه 19 دی 1388 - 14:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری