جمعه 26 دی 1399 - 18:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

گزارش بخش صحنه‌اي ششمين همايش آيين‌هاي عاشورايي

 

از 8 دي ماه بخش صحنه‌اي و رقابتي ششمين همايش سراسري آيين‌هاي عاشورايي با داوري علي نصيريان، سعيد كشن فلاح و سعيد افشاري آغاز شد و 12 دي ماه در تهران و گرگان به پايان رسيد.

علاوه بر نمايش‌هاي پذيرفته شده در اين همايش، 7 آيين عاشورايي چون «دست چوبي»، «علم مشتي»، «دسته سنگ‌زني»، «نجواخواني اقدام تركمن»، «سينه‌زني» «مراسم آييني قوم قزلباش» و «لالايي‌هاي مرسوم در بين اقوام»، كه از آيين‌هاي مرسوم عاشورايي در استان گلستان است در طول برگزاري همايش اجرا شد. اجراي سمفوني عاشورا توسط هنرمندان اين استان، برگزاري نمايشگاه عكس از آثار دوره‌هاي گذشته در حاشيه اين همايش، برگزاري 2 سمينار و برنامه نمايشنامه‌خواني در روزهاي هفتم و هشتم دي ماه، از جمله برنامه‌هاي اين همايش بودند.

«پيام‌هايي براي جشنواره»

در شروع همايش آيين‌هاي عاشورايي، پيام‌هايي از سوي مسئولان منتشر شد. دكتر سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در آستانه فرا رسيدن تاسوعا و عاشوراي حسيني و به مناسبت برگزاري ششمين همايش سراسري آيين‌هاي عاشورايي، دكتر محمدحسن ايماني خوشخو معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دكتر رحمت اميني دبير ششمين همايش سراسري آيين‌هاي عاشورايي از جمله كساني بودند كه به اين مناسبت پيام دادند.

«همايش‌هاي پژوهشي»

همايش پژوهشي ششمين همايش سراسري عاشورايي با ارائه مقاله‌هاي پژوهشي از روز دوشنبه هفتم دي ماه در سالن كنفرانس مجموعه تئاتر شهر كار خود را آغاز كرد. اين همايش روز هشتم دي ماه با ارائه 6 مقاله و سخنراني به كار خود پايان داد.

«14 اثري كه پذيرفته شدند»

در اين همايش 7 اثر از تهران و و 7 اثر از شهرهاي مختلف كشور حضور داشتند. 7 اثري كه از تهران در اين بخش شركت كردند. عبارتند از: نمايش‌هاي «آواز در مه» نوشته مجيد كاظم‌زاده مژدهي به كارگرداني مسعود طيبي، «به روايت خسور پسر ميرزا يحيي معين البكاء» نوشته فرهاد ارشاد به كارگرداني بيتا عباسيان، «داخلي- تابلو شب دهم» نوشته سياوش پاكراه به كارگرداني وحيد نفر، «عروسي قاسم» نوشته و كار محسن رنجبر، «مجلس مصايب خانواده ابوفاضل» نوشته زهره غلامي به كارگرداني ايمان شيعه از تهران، «فطرس» نوشته عباس عبدالله‌زاده به كارگرداني تينو صالحي و «زير درخت سيب» نوشته سيد علي موسويان به كارگرداني محمد بي‌ريا.

همچنين نمايش‌هاي شهرستاني اين همايش را آثاري چون «خط خون» نوشته فرهاد ارشاد به كارگرداني مصطفي بوعذار از اهواز، «روز واقعه» نوشته بهرام بيضايي به كارگرداني ياسر محمودي از ساري، «شور شهر شيرين» نوشته و كار خسرو اميري از كرمانشاه، «كابوس واقعه» نوشته و كار محمدمهدي صمدي از گرگان، «مي‌خواستم ببوسمت باران گرفت» نوشته ميلاد اكبرنژاد و كارگرداني محمد حسن‌زاده از تربت حيدريه، «وين شرح بي‌نهايت» نوشته و كار فرهاد ارشاد از شيراز و «باران» نوشته و كار محسن مقامي از گرگان تشكيل مي‌دهند.

«تئاترهايي براي اجرا»

با پايان يافتن همايش، پرونده اين كار بسته نخواهد شد بلكه با اتمام ششمين همايش سراسري آيين‌هاي عاشورايي، نمايش‌هاي اين همايش در تالار مولوي و خانه نمايش به روي صحنه خواهد رفت؛ اين وعده‌اي بود كه دبير جشنواره در نشستي خبري پيش از اين اعلام كرده بود. او در اين نشست تأكيد كرد كه تاكنون اجراي 2 نمايش در تماشاخانه سنكلج و يك نمايش در تالار مولوي قطعي شده و احتمال دارد در اداره تئاتر يا سالن ايران‌شهر هم اجراهاي ديگري انجام بگيرد.

به گفته دبير جشنواره، نمايش «داخلي، تابلوي شب دهم» نوشته سياوش پاكراه و وحيد نفر بعد از پايان همايش در تالار مولوي اجراي خود را آغاز مي‌كن و پس از برگزاري اختتاميه و با توجه به آراي هيأت داوران، يك نمايش ديگر نيز براي اجرا در سالن اصلي تئاتر مولوي انتخاب و معرفي مي‌شود.

همچنين دبير جشنواره اين وعده را داد كه 2 نمايش «اين عسل شهد گلي خونين است» نوشته و كار محسن رنجبر و «مجلس مصايب خانواده ابوفاضل» نوشته زهره غلامي و كارگرداني ايمان شيعه نيز بعد از پايان همايش در خانه نمايش اداره تئاتر روي صحنه برود.

اين صحبت‌ها منحصر به اتمام همايش است اما در طول همايش هم تالارهاي تهران ميزبان نمايش‌هاي شركت‌كننده در همايش عاشورايي بودند. از 29 آذر تا 6 دي ماه در سالن اصلي تئاتر شهر و فضاي باز آن، مجالس تعزيه و آيين‌هاي عاشورايي برگزار شد. به گفته سايت تئاتر شهر از اين مجالس و آيين‌هاي عاشورايي به خوب استقبال شد. تالار وحدت و تالار سنگلج هم ميزباني نمايش‌هاي ايران همايش را بر عهده گرفت. 2 نمايش به نام‌هاي «به روايت خسرو پسر ميرزا يحيي معين البكاء» و «زير درخت سيب» از 29 آذر ماه هر كدام به مدت 12 شب در تماشاخانه سنگلج اجرا شد. محمودرضا رحيمي نيز نمايش «مقتل» را در قالب اين همايش از 8 تا 12 دي ماه در تالار سنگلج اجرا كرد. همچنين نمايش  «در قاب ماه» نوشته حميدرضا آذرنگ و به كارگرداني حسين مسافر آستانه از 30 آذر تا 15 دي ماه ساعت 30/18 به مناسبت برگزاري ششمين همايش سراسري آيين‌هاي عاشورايي در تالار وحدت روي صحنه مي‌رود. ششمين همايش سراسري نمايش‌هاي آيين‌هاي عاشورايي كه از 29 آذر در تهران آغاز شده بود در بخش صحنه‌اي و رقابتي از 9 تا 12 دي در گرگان به كار خود پايان داد.

 

 

 

چهارشنبه 16 دی 1388 - 9:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری