چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 16:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

آتش به اختيار

 

آتش به اختيار

به كوشش: حجت ايرواني

از انتشارات سوره مهر

نويسنده يكي از ديده‌بان‌هاي خوش چشم روزهاي جنگ بود. او توانست با چشم‌چراني‌هاي نظامي خود زاغ سياه دشمن را چوب بزند و اين خاطرات كه پيش از اين دو خاطره آن در كتاب‌هاي «الواتان» و «تپه‌هاي لاله‌ سرخ» چاپ شده بودند- حرف‌هاي به ياد مانده او از پشت همان دوربين‌هاي خرگوشي و پريسكوپ است.

مجموعه آتش به اختيار خاطراتي است از برادران ديده‌بان كه در طول ايام پر فراز و نشيب جنگ با گمنامي به وظيفه حساس و خطير خود عمل كرده‌اند.

ديده‌بانان سيار و نفوذي كه درباره آن‌ها مي‌خوانيم:

ديده‌بانان سيار و در عمليات كربلاي 5 كارايي خود را به بهترين وجه به اثبات رساندند. مأموريت ديده‌بانان سيار از صبح عمليات شروع مي‌شود. وقتي كه وارد منطقه عملياتي مي‌شود بايد كاملاً به كار با بي‌سيم و قطب‌نما آشنا باشد و به نقشه‌خواني هم كاملاً تسلط داشته باشد. چيزي به نام ترس در وجود اين ديده‌بان‌ها نبايد جايي داشته باشد. ديده‌بان سيار با آتشبارهاي مستقر در منطقه هماهنگ بوده، از آن‌ها درخواست تير مي‌كند. صبح عمليات در منطقه حاضر مي‌شود و اهدافي را كه ديده بان ادوات نتواند از نظر آتش پوشش دهد با استفاده از آتش توپخانه منهدم مي‌كند. در واقع پاتك‌ با هدايت دقيق گلوله‌اي توپ مراكز تجمع تانك و نفرات پياده را زير آتش قرار داده، امكانات و روحيه نفرات دشمن را از بين مي‌برد. در مواقعي كه دشمن موفق به شكستن خط بشود ديده‌بان سيار ايثارگرانه مختصات محل خودش را جهت اجراي آتش درخواست مي‌كند.

در اين مجموعه خاطرات بارها شاهد اين گونه از خودگذشتگي‌ها خواهيد بود. در ادامه مطلب فوق آمده است بزرگترين خطري كه ديده‌بان سيار را در خط تهديد مي‌كند، خمپاره‌هاي 60 ميلي‌ متري و تك‌تيراندازان دشمن هستند. چرا كه ديده‌بان سيار جهت ديدن محل انفجار و گلوله و تصحيح آن مرتب بايد سرش را از خاكريز بالا بياورد كه همين امر توجه تك‌تيراندازان را جلب كرده و خطرآفرين است ديده‌بان نفوذي همانند ديده‌بان سيار از نظر كارهاي تكنيكي و تاكتيكي بايد مهارت كافي داشته باشد او پس از نفوذ در خط دشمن، كيلومترها در عمق خاك دشمن پيشروي كرده و خود را به اهداف مهم مورد نظر رسانده، با هدايت دقيق و اعتماد به نفس اهداف را منهدم مي‌كند.

در كتاب و در بخشي از خاطرات اين ديده بانان شجاع مي‌خوانيم:

«درصدد پيدا كردن آتشبارهاي فعال دشمن برآمديم و پس از شناسايي، مختصات آن‌ها را جهت اجراي تير  تطبيق داده و با تمام قدرت، آتشبارهاي فعال را زير آتش گرفتيم، ولي بي‌حاصل بود. ناگهان چشمم به آنتن‌هاي قرارگاه دشمن خورد و آتش توپخانه خودي را از روي ديدگاه‌ها به سمت قرارگاه انتقال دادم.

پس از مدتي كه قرارگاه را زير آتش داشتيم آتش دشمن قطع شد و پست شنود كه در نزديكي ما بود خبر آورد كه آتش مؤثر بوده و قرارگاه دستور قطع آتش را صادر كرده است. اما خدا نصيب هيچ كس نكند! ناگهان چهار فروند هلي‌كوپتر دشمن را روي دژ عراق مشاهده كرديم. ابتدا نفهميديم چه خبر است ولي با شليك دو موشك از هلي‌كوپتري به سمت ما متوجه اوضاع شديم. تازه فهميدم آتش توپخانه قدرتمند سپاه تا چه حد مؤثر بوده. به هر حال اين دو موشك از چپ و راست ديدگاه رد شدند و آن را به لرزه درآوردند. سريع آتشبار 155 ميلي‌متري ارتش را به كار گرفته و گلوله را زيرپاي هلي‌كوپتر ثبت كردم و با دادن ارتفاع بالا به گلوله و درخواست گلوله‌ زماني، نبرد توپخانه و هلي‌كوپتر آغاز شد. در اين مدت چندين راكت و موشك در نزديكي تپه ديده‌باني جاي گرفتند كه به حمدالله به خير گذشت. البته در محور جاده خندق تنها ديدگاه همين تپه بود و دشمن مي‌دانست كه آتش توپخانه اين منطقه فقط از اين ديدگاه هدايت مي‌شود. به هر حال نبرد ميان ما همچنان ادامه داشت تا اينكه گلوله زماني در نزديكي يكي از هلي‌كوپترها چنان منفجر شد كه بعد از چندبار انحراف مسير همراه سه فروند ديگر به سوي عمق خاك خود حركت كرده و از ديدها پنهان شدند لحظاتي بعد نواي گرم اذان مغرب بود كه سرتاسر خط سپاه اسلام را فرا مي‌گرفت.»

كتاب آتش به اختيار با زباني شيرين و شيوا به بازگويي سيزده خاطره از نويسنده مي‌پردازد. عنوان كتاب يكي از اين خاطرات محسوب مي‌شود. نويسنده كتاب برخي از خاطرات را به نقل از دوستانش و برخي را بر مبناي مشاهدات خود نگاشته است. كتاب حاضر فضاي خوب و مناسبي را براي آشنايي با دفاع مقدس و خصوصاً ديدباني در جنگ فراهم مي‌نمايد.

 

 

دوشنبه 14 دی 1388 - 15:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری