دوشنبه 5 خرداد 1399 - 10:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

گزيده مطبوعات ايران 7 (مجموعه خاطرات وحيد)

 

مجموعه خاطرات وحيد (گزيده مطبوعات ايران 7 )

سيدفريد قاسمي

3000 نسخه

12000 تومان

انتشارات اميركبير

هفتمين جلد از «گزيده مطبوعات ايران»، «مجموعه خاطرات وحيد»، نام دارد كه با قلم «سيدفريد قاسمي» به رشته تحرير درآمده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در سال 1350 دكتر سيف‌الله وحيدنيا تصميم گرفت با «امتياز مجله وحيد، نشريه ديگر با عنوان خاطرات وحيد انتشار دهد. اين مجله با آنكه مجوز مستقل نداشت به زودي جاي خود را در ميان اصحاب فرهنگ و هنر و انديشه، به ويژه تاريخ‌نگاران و تاريخ دوستان از يك سو و سياستمداران و كارگزاران امور اجتماعي و اقتصادي از سوي ديگر، باز كرد و با وجود آنكه «خاطرات وحيد»، «مجله وحيد- خاطرات» و «خاطرات» نام گرفت و چند بار تغيير نام داد به عنوان خاطرات وحيد مشهور شد و 11 سال دوام آورد.

دكتر وحيدنيا ذيل «چرا به اين كار دست زديم؟» انگيزه خود را از انتشار خاطرات وحيد چنين به قلم آورده است: «در مطالعه تاريخ پيوسته يك نكته فكر را به خود مشغول مي‌سازد و آن اينكه چرا نويسندگان تاريخ تنها به ذكر كليات اكتفا كرده و از نقل جزئيات وقايع كه معرف علل و عوامل حوادث است خودداري ورزيده‌اند.

من از آن موقع كه به كار نشر مجله وحيد پرداخته‌ام تاكنون پيوسته درصدد آن بوده‌ام كه مجله‌اي داير كنم تا محتواي خاطرات و يادداشت‌هاي رجال سياسي و هنري و فرهنگي باشد و بتوانم به مرور مجموعه‌اي مفيد كه حاوي گوشه‌هاي دقيق تاريخ معاصر ايران باشد فراهم آورم و سپاس‌ خداي را كه پس از سال‌ها كوشش اينك توانسته‌ام به اين آرزوي خود كه طبعاً آرزوي هر روشن‌فكر بي‌غرضي است جامه عمل بپوشانم.

بازتاب انتشار خاطرات وحيد را مي‌توان در صفحه‌هاي آغازين شماره‌هاي گوناگون دريافت اين اقبال و استقبال در 11 ساله انتشارات خاطرات وحيد ديده مي‌شود. اين كار نيز همچون كارهاي موفق با كارشكني‌ها و سنگ‌اندازي‌هايي مواجه بود.

در بخش گردانندگان «مجموعه خاطرات وحيد» مي‌خوانيم:

گرداننده خاطرات وحيد، سيف‌الله وحيدنيا بود وي كه نامش در خانه منوچهر و در شناسنامه سيف‌الله است. از سال 1342 تا 1360 مجله وحيد را منتشر كرد. 1345 سازمان بين‌المللي كتاب و 1346 انجمن دوستداران كتاب را بنياد گذارد. اداره آژانس ملي ايران و راه‌اندازي جامعه مطبوعات نوين نيز از ديگر كارهاي اوست. دكتر سيف‌الله وحيدنيا با آنكه هم‌اكنون روزگار كهولت را مي‌گذراند، آثارش را به وسيله ناشران به بازار كتاب روانه مي‌كند.

در دوره خاطرات وحيد نام‌هاي بسياري را به عنوان پديدآورندگان آثار مي‌بينيم كه مي‌توان به «سيف‌الله وحيدنيا»، «عبدالرحمن فرامرزي»، «عباس خليلي»، «حبيب‌الله نوبخت»، «محمد پروين گنابادي»، «باقر عاقلي»، «اميرقلي اميني»، «فضل‌الله مجلسي»، «عباس اقبال آشتياني»، «محمد مهران»، «محمد مظاهري»، «محمدعلي حسين‌زاده بيهقي» اشاره كرد.

«خاطره‌هاي فرهنگي»، «انگيزه روزنامه‌نگاري»، «خاطره يك روز تاريخي»، «انجمن ادبي حكيم نظامي»، «در زندان قوام‌السلطنه»، «خاطره‌ي از وحيد دستگردي»، «يك خاطره از يك ماجرا»، «توصيه اعدام من در زمان جنگ»، «جناب بابا شمل»، «سوء تفاهم» از جمله مطالب برگزيده براي اين كتاب هستند.

از ديگر مطالب آمده در اين كتاب مي‌توان «سرتيپ آيرم»، «شيخ هادي نجم‌آبادي»، «متين‌ السلطنه»، «در دفتر  دريفوس»، «علي‌اكبر ارداقي»، «شوخي دكتر صورتگر»، «حق‌تاليف»، «خاطره‌اي از محسن جهانسوز» و «زندگي‌نامه نگاري» را نام برد.

 

 

دوشنبه 14 دی 1388 - 14:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری