سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 2:24
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

گزارش مراسم اختتاميه سيزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي

 

 

سيزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي با معرفي برترين قصه‌گويان ايراني و تقدير از قصه‌گويان خارجي به كار خود پايان داد. مراسم اختتاميه جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي با حضور مسئولان و مربيان كانون، نويسندگان و پژوهشگران، اهل هنر و جمع‌ كثيري از علاقه‌مندان به قصه‌گويي در مركز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شد.

عباس طريقت، معاون فرهنگي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در مراسم پاياني سيزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي طي سخناني گفت: بعد از 30 سال معلمي و مربي‌گري اگر از من بپرسند كه قصه چيست؟ مي‌گويم قصه، حرف دل است. وقتي كه قصه‌اي توسط يك قصه‌گوي ماهر، صاف و پاك گفته مي‌شود قصه‌هايش اثربخش و كارآمد مي‌شود و تأثير شگرفي بر كودكان و نوجوانان مي‌گذارد، بنابراين به قصه به خاطر سابقه فرهنگي‌اش در كشور ما بايد نگاه ويژه‌اي داشته باشيم.

به گزارش روابط‌عمومي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان، دبير جشنواره قصه‌گويي ضمن تشكر از گروه‌هاي مختلف و دست‌اندركاران برگزاري سيزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي گفت: پيش از اينكه جشنواره قصه‌گويي كار خودش را آغاز كند طي فراخواني از قصه‌گويان سراسر كشور درخواست كرديم قصه‌هايشان را به دبيرخانه جشنواره بفرستند. تصور ما اين بود كه در نهايت 80 يا 100 قصه به دبيرخانه جشنواره برسد، اما در كمال تعجب 800 قصه به جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي رسيد؛ به طوري كه داوران جشنواره مجبور شدند آثار رسيده را براي بررسي به خانه‌هايشان ببرند و در جلسات متعدد كار بازبيني آثار را انجام دهند. در نهايت 35 قصه را از ميان آثار قصه‌گويان ايراني و خارجي انتخاب كردند. همچنين ديويد امبروس، قصه‌گويي از كشور ولز براي خواندن قصه‌اي كوتاه به روي سن دعوت شد. او پيش از اجراي قصه خود در مراسم اختتاميه جشنواره قصه‌گويي گفت: از آمدنم به ايران بسيار خوشحالم. آمدن ما به اين جشنواره اهميت فراواني داشت؛ چرا كه فرصت خوبي در اختيار ما قرار داد تا ايران واقعي را از نزديك ببينيم و با ايراني‌ها از نزديك صحبت كنيم. وي در ادامه مراسم، قصه مرد نابينايي را گفت كه با گوش‌هايش مي‌ديد و با قلبش مي‌شنيد كه مورد استقبال فراوان حاضران در مراسم اختتاميه به جشنواره واقع شد. در بخشي از مراسم اختتاميه سيزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي، محسن چيني‌فروشان، مديرعامل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و طريقت، دبير جشنواره، با اهداي جوايزي به 9 قصه‌گوي خارجي از آن‌ها تقدير كردند.

زهره شريف و فهيمه براتي از افغانستان، ديويد امبروس از ولز، نيل دبوركا از ايرلند، عبدو مومن شريف از تاجيكستان، ميكاييل دوبرك از سوئد، نظر كو رحمان‌اف از قرقيزستان، فاطمه سليمان از لبنان و گات فري دانكن ملقب به آقاي توپ از انگلستان در مراسم اختتاميه جشنواره قصه‌گويي لوح تقدير و نشان مرغك طلا دريافت كردند.

همچنين هيأت داوران سيزدهمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي، برترين قصه‌گويان ايراني را معرفي كرد. برترين قصه‌گويان ايراني اين جشنواره در 4 بخش قصه‌گويان آزاد، قصه‌گويان كانون، قصه‌گوي برتر در انتخاب قصه و قصه‌گوي برتر در فعاليت‌هاي فردي قصه‌گو معرفي شدند.

در مراسم اختتاميه سيزدهمين جشنواره قصه‌گويي، محسن چيني‌فروشان، مديرعامل كانون هم گفت: از جشنواره‌هاي قصه‌گويي بايد حداكثر استفاده را برد و علاوه بر تكنيك بايد به محتواي قصه هم توجه شود. وي با بيان اينكه سيزدهمين جشنواره قصه‌گويي، اتفاق بزرگي است، اظهار داشت: قصه‌گويي شيوه‌اي تربيتي است كه مانند هر شيوه تربيتي داراي قالب و محتواست. به عبارتي زماني كه يك معلم و قصه‌گو قصه‌اي را تعريف مي‌كند. پيامي را به مخاطب خود انتقال مي‌دهد.

وي خاطرنشان كرد: شرايط جهاني و كشور ما ايجاب مي‌كند كه به تكنيك‌ها مسلط باشيم، ولي بايد به خاطر داشته باشيم كه با پرداختن به مضمون از تكنيك‌ حداكثر استفاده را ببريم، البته منظورم استفاده از مضمون‌هاي فلسفي نيست، بلكه بايد مسائل مورد نياز كودكان بيان شود. چيني‌فروشان افزود: بچه‌هاي ما بايد با مسائل كشور و منطقه، مفاخر، هويت‌ ملي و تاريخ انقلاب و كشور آشنا باشند. اكنون شرايط به گونه‌اي كه عده‌اي در صددند ملت را تهي كنند. منظورم ايران فرهنگي است كه آوازه آن در بسياري از كشورها شنيده مي‌شود. ما بايد به تكنيك قصه‌گويي مسلح مي‌شويم تا پيام‌هاي ارزشمند را منتقل كنيم.

چيني‌فروشان يادآور شد: بارها گفته‌ام نيازمنديم باشگاه قصه‌گويي ايجاد شود. در بسياري از كشورهاي دنيا اين كار مرسوم است. البته نبايد اشتباه كنيم، چون مقصودم از اين حرف دولتي بودن باشگاه نيست، بلكه ما بايد از ايجاد يك باشگاه قصه‌گويي حمايت كنيم و فضاي لازم را براي رشد و توسعه چنين باشگاهي فراهم آوريم. وي افزود: آرزومندم پاتوق‌هاي قصه‌گويي در كشور ايجاد شود. چيني‌فروشان با بيان اينكه اين دوره از جشنواره بر قصه‌هاي حماسي، ملي و مذهبي تأكيد داشت، گفت: هر سال جشنواره بر يك موضوع تمركز دارد و موضوع چهاردهمين جشنواره قصه‌گويي نيز تا 2 ماه آينده مشخص خواهد شد.

وي در پايان از دست‌اندركاران برگزاري جشنواره، هيئات داوران و مهمانان خارجي تشكر كرد.

همچنين در اين مراسم از عذرا وكيلي، مريم نشيبا و سودابه سالم با اهداي لوح تقدير و تنديس جشنواره تقدير شد.

 

 

دوشنبه 14 دی 1388 - 14:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری