چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نبرد درالوگ، بيان رشادت فرماندهان است

 

كتاب «نبرد درالوگ» كه در دهمين دوره انتخاب دهمين كتاب دفاع مقدس سال شايسته تقدير شناخته شده بود، از جمله كتاب‌هايي است كه شوراي اقتباس ادبي سيمافيلم، ساخت فيلم سينمايي يا تلويزيوني آن را در گروه انقلاب اسلامي و دفاع‌مقدس اين مجموعه تصويب کرده است. «محمود جوانبخت» از زمره نويسندگاني است كه وي را مي‌توان در زمره نويسندگاني قرار داد كه تاريخ شفاهي را نقل مي‌كنند و از نظر محتوا، جامعه هنري را اشباع مي‌كنند تا فيلمنامه نويسان نيز تاريخ را به زبان فيلم به نگارش درآورند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، «نبرد درالوگ» كه خاطراتي از جعفر جهروتي‌زاده، فرمانده عمليات‌هاي پارتيزاني دوران دفاع‌مقدس را روايت مي‌كند، در دهمين دوره انتخاب بهترين كتاب سال دفاع‌مقدس مورد تقدير قرار گرفته است. به‌وسيله ‌   «محمود جوانبخت» مصاحبه و تدوين شده وچاپ اول آن در سال 1384 روانه بازار كتاب شده، تا کنون در انتشارات سوره مهر به چاپ هشتم رسيده و بيش از 18000 نسخه از آن نيز منتشر شده است.
قرارداد اقتباس از کتاب « نبرد درالوگ » با سيمافيلم امضا و متن اثر به كارگاه فيلمنامه نويسي اين مركز سپرده شده است.

فهرست اين كتاب كه موضوع آن عمليا ت تصرف شهر «درالوگ» و مشتمل از چهارده فصل است و در پايان كتاب عكس‌هايي از سردار «جعفر جهروتي زاده» را مي‌توان مشاهده كرد.

 «جعفر جهروتي زاده» قهرمان اصلي اين كتاب، فرمانده يكي از يگان هاي پارتيزاني بود كه در چندين عمليات مهم، در پشت جبهه عراقي ها فرماندهي كرده است كه جولنبخت با گفت و گوي حضوري و بيان خاطرات اين رزمنده در شش جلسه و در مجموع 15 ساعت نوار كاست اين متاب را تدوين كرده است.

در بخشي از كتب مي خوانيم :

«در گردان، پدر و پسري از ذريه حضرت زهرا ( س) بودند به پدر كه سنش هم بالا بود گفتيم : آقا پشت جبهه بمان،اين جا به شما بيشتر احتياج هست، او قبول نكرد، البته نه مي گفت كه مي مانم،  و نه مي گفت نمي مانم، فقط گريه مي كرد و با گريه اش نشان مي داد كه نمي خواهد بماند ...»

جوانبخت در اين باره مي‌گويد: «او در شش جلسه و با وجود آنكه از جراحات سنگين آن دوران هنوز رنج مي‌برد، به بيان خاطرات خود پرداخت و در مجموع پانزده ساعت نوار كاست حرف‌هاي او را در دل خود جاي داد.»

فصل اول اين كتاب‌، با خاطرات دوران كودكي جعفر آغاز مي‌شود، دوره‌اي كه وي همانند بسياري از هم‌رزمان و دوستان خود، مجبور بوده است براي كمك به پدر خويش‌، هم‌كار كند و هم‌درس بخواند.

زندگي جعفر يك سير طبيعي را طي مي‌كند، تا اين‌كه او در روز 19 دي سال 1356 با صحنة درگيري مردم و طلاب‌، با گارد شاهنشاهي در خيابان‌هاي قم مواجه مي‌شود كه اين خود آغاز زندگي مبارزاتي وي است‌.

فصل دوم كتاب‌، به مقطع پس از پيروزي انقلاب مي‌پردازد، زماني‌كه گروه‌هاي ضدانقلاب در مناطق غرب كشور ناامني ايجاد كرده بودند. جهروتي‌زاده كه جواني 18 ساله بود، براي صيانت از انقلاب به آن منطقه رفت و با عده‌اي ديگر از جوانان غيور، هسته‌هاي مقاومت را تشكيل داد.

خاطرات وي از سنگر، و فرمانده‌اي به نام «احمد متوسليان» بخشي ديگر از مطالب خواندني كتاب را تشكيل مي‌دهد. تشكيل تيپ محمد رسول‌الله(ص‌) به فرماندهي حاج احمد متوسليان و انتخاب جهروتي‌زاده به عنوان فرمانده گردان تخريب تيپ‌، عمليات فتح‌المبين‌، عمليات بيت‌المقدس و سرانجام آزادي خرمشهر، قسمت‌هايي ديگر از اين كتاب است‌.

فصلهاي پنجم تا يازدهم همچنان دربرگيرندة خاطرات راوي است از منطقة جنوب‌، عمليات رمضان‌، شهادت حاج‌همت‌، شهادت مهدي باكري‌، شهادت كاظم رستگار، عمليات منطقة بمو و از دست دادن حاج احمد متوسليان كه روز سختي است براي جهروتي‌زاده‌.

در تمامي فصول با رشادت‌ و درايت‌هاي بسياري از فرماندهان مي‌بريم كه بدون كوچكترين ادعايي به مبارزه و دفاع از خاك اين مرز و بوم كردند.

همچنين، در كتاب «نبرد درالوگ» كه در هشت چاپ، بيش از 18000 نسخه آن منتشر شده است، خاطراتي از جاويدالاثر احمد متوسليان و شهيدان محمدابراهيم همت، مهدي باكري، رضا دستواره و رضا چراغي به روايت جعفر جهروتي‌زاده آورده شده است.

جعفر جهروتي‌زاده سال 1340 در قم به دنيا آمده است. وي از دي ماه سال 1356 به مبارزان انقلابي عليه رژيم شاه پيوست و در اين مبارزه‌ حضور يافت.

اين كتاب محصول واحد خاطزات دفتر ادبيات حوزه هنري است كه اصلي‌ترين فعاليت اين دفتر از ابتدا تا كنون، گردآوري، تدوين و نشر خاطرات و يادداشت‌هاي جنگ بوده است. جمع‌آوري خاطرات که منجر به چاپ کتاب‌هاي اين حوزه مي‌شود شامل مطالعه پيرامون شخصيت‌ها، پيگيري‌هاي اجرايي، مراجعه‌ها و مصاحبه‌هاي متعدد، پياده‌کردن نوارها و تدوين اثر، ويرايش و بازخواني‌هاي متعدد و بالاخره کارشناسي و آماده‌سازي آثار براي چاپ است.

بسياري از اين آثار تا مرحله چاپ روندي بيش از يک‌سال طي مي‌کنند که حاصل کار ممکن است با سال نشر ساله‌اي آتي به چاپ برسد. نشر 206 عنوان كتاب «خاطرات جبهه و جنگ» (كه 55 عنوان آن به «خاطرات عراقيها» اختصاص دارد)، 25 عنوان «يادداشتها و دست‌نوشته‌ها»، 78 عنوان «خاطرات آزادگان» كه جلوه‌اي تابان از ادبيات پايداري و محملي براي رشد و بالندگي دفتر بوده، در نوع خود بي‌نظير است.

اين كتاب كه  صد و پنجاه و ششمين كتاب از مجموعه خاطرات دفتر ادبيات و هنر مقاومت پايداري حوزه هنري است، در 279 صفحه قطع رقعي، با شمارگان 2500 نسخه و قيمت 36000 ريال به‌وسيله انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي، به چاپ هشتم رسيده، كه چاپ اول اين اثر در سال 1384 روانه بازار نشركتاب شده است.

 

منابع:

سالنامه اهل قلم

سوره مهر

 

 

يكشنبه 13 دی 1388 - 12:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری