پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

راضيه تجار و كوچه اقاقيا

 

 

تجار، نويسنده پركارى است كه از تجربه‏هاى فراموش‏شده مى‏نويسد و گاه تجربه‏هاى زندگى خودش را در قالبى احساسى به نمايش مى‏گذارد و با نثرى شاعرانه به آفرينش داستان مى‏پردازد. سوژه او از ميان عشق‏ها و رنج‏هاى بشرى انتخاب مى‏شود و قصه زنان و مردانى است كه زمانى به امنيت خاطر دست پيدا مى‏كنند كه ايثار كنند و در معنويت پناهگاهى يابند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، بيشتر شخصيت‌هاي اصلي داستان‌هاي او همچون «كوچه اقاقيا» زنان‌اند و نشان مي‌دهند كه نويسنده از دردهاي زنان آگاه است؛ زناني كه گرفتار مشكلات خانوادگي، اجتماعي و اقتصادي هستند؛ فشارهايي كه جامعه بر آنها تحميل مي‌كند و.. ..    
زنان داستان‌هاي او براي بيرون آمدن از شرايط خود تلاش خاصي نمي‌كنند زناني كه نه راه بيرون آمدن را مي‌دانند و نه توان قدم گذاشتن به اين راه را دارند. آنان گرفتاران پيچيده در شرايط هستند، و آنچه تقدير، زمانه و ديگران برايشان رقم زده‌اند و مي‌زنند.

كتاب «كوچه اقاقيا» براساس روايت سوم شخص عيني و به صورت رمان با مضمون خانوادگي و اجتماعي نوشته شده كه به سالهاي 1320 به بعد بر مي گردد و  قابليت خلق يك اثر تصويري را دارد.     
اين نويسنده زندگي به رنگ خاكستري و پر از مشكل را مي‌بيند همان را به تصوير مي‌كشد و داستان را در همان فضا تمام مي‌كند. اين ويژگي ديگري از نوشته‌هاي اوست.

«كوچه اقاقيا» داستاني است كه در نهايت خانم كوچك را از فلاكت بيرون مي‌كشد و اين قدم بلندي براي نويسنده است و خود جاي اميدواري.

تجار در «كوچه اقاقيا» فضايي خلق كرده است تا خواننده خود گذشته را ببيند، خوبي‌هايش را پاس بدارد و بدي‌هايش را به آب دهد. آيا اين زنجير همان باورها و عقايد باطل گذشته نيست كه دست و پاي خانم كوچك را بسته و باعث عذاب اوست.

رمان «كوچه اقاقيا» داستان زناني از طبقات مختلف جامعه را بازگو مي‌كند كه با بدبختي‌ها و تيره روزي‌هاي زندگي و همچنين نامهرباني‌هاي مردان اجتماع خود دست و پنجه نرم مي‌كنند. اما اين زنان براي رهايي از اين تنگناها عملا دست به هيچ كاري نمي‌زنند.

اين داستان از جايي آغاز مي‌شود که ميرزا ابوتراب با «ماه‌ منظر» دختر جواني ازدواج مي‌کند در حالي که دخترش دلنواز از اين وصلت راضي نيست چرا که مادرش در هنگام به‌دنيا آمدن او دچار جنون شده و مدتي است که در زيرزمين خانه به زنجير کشيده شده است. با آمدن زن جوان خانم جان مادر ميرزا دستور مي‌دهد که مادر و دختر را به خانة دايي دلنواز ببرند. آن دو قصد فرار از آنجا را داشتند ولي نقشه فرارشان نافرجام مي‌ماند و پس از آنکه دخترک به خانه بازگردانده مي‌شود با رفتار نامناسب ماه‌منظر روبه‌رو مي‌شود. پس از گذشت حوادثي بين «ماه‌منظر» و دلنواز و تشديد اختلاف، پدر و مادر «خانم کوچک» (مادر دلنواز) او را به بيمارستان روانيها منتقل مي‌کنند، زيرا ميرزا در صورتي حاضر به نگهداري با او بود که او شفا يابد. در طي بستري شدن خانم کوچک در بيمارستان حوادثي رخ مي‌دهد که منجر به بهبود وي گرديده و شفا مي‌يابد. با بازگشت همسر سابق ميرزا، اختلافهاي گذشته تمام شده و دو هوو در کنار يکديگر به خوشي زندگي مي‌کنند و ميرزا و دلنواز خدا را شکر مي‌کنند.

«راضيه تجار» درباره اين رمان خود مي گويد: «اقاقيا» كه خيلي هم دوستش دارم. موضوعش مظلوميت زن و در ارتباط با تهران قديم است. 10 سال پيش به چاپ رسيد. اين رمان طرفدار زياد پيدا كرد. حتي خانمي از امريكا آمده بود ايران، البته ايراني‌الاصل بود و چيزي حدود 40 سال در امريكا سكونت داشت و آنجا در دانشگاه هم تدريس مي‌كرد. از من اجازه خواست تا رمان را ترجمه كند و بخشي از آن را هم در دانشگاه براي تدريس استفاده كند.

«راضيه تجار» نيز  فيلمنامه «كوچه اقاقيا» را ـ براساس كتابي به همين نام به قلم خودش ـ در مركز سيما فيلم به نگارش در آورده است.    
حق اقتباس رمان «كوچه اقاقيا» چندي قبل توسط شوراي اقتباس مركز سيما فيلم خريداري و پس از طي مراحلي  در قالب فيلمنامه به رشته تحرير در آمد.

«راضيه تجار» جندي پيش، به‌عنوان  نويسنده زن برگزيده ادبيات هشت سال دفاع مقدس از سوي حوزه هنري برگزيده شده است و بيشتر با داستان‌هاي كوتاهش نزد منتقدان و اهل قلم شناخته شده است،  و از ميان آثار وي مي‌توان به رمان‌هاي «نرگسها»، «زن شيشه‌اي»، «هفت بند»، «بندهاي روشنايي»، «سفر به ريشه‌ها»، «شعله و شب»، «كوچه اقاقيا»، «جاي خالي آفتابگردانها»، «آرام شب‌بخير»، «گمان مبر شعله بميرد»، «از خاك تا افلاك» و «ستاره من» اشاره كرد.

تجار در 5 آذر 1326 در تهران متولد شد. وي فارغ‌التحصيل رشته روانشناسي است. ايشان از فعالان عرصه نويسندگي هستند و همچنين تاكنون مسئوليت‌هاي ادبي ـ هنري زيادي را بر عهده داشته‌اند. حضور در شوراي بررسي داستان و كارگاه قصه و رمان حوزه هنري، ارشاد، بنياد شهيد، بنياد جانبازان، مدرس داستان‌نويسي (دانشگاه صدا و سيما)، مسئوليت جلسات نقد و بررسي داستان (سه‌شنبه‌ها در حوزه هنري) به مدت 16 سال، همكاري با روزنامه ‌جام‌جم، مجله زن روز، مجله سروش، عضو شوراي هنر، تدريس در خانه داستان فرهنگسراي انقلاب، هلال احمر و سردبيري ادبيات داستاني و دبيري انجمن قلم ايران از بدو تأسيس از جمله فعاليتهاي ايشان در عرصه فرهنگي ـ هنري است.

 

منابع:

1-    سايت پاتوق كتاب

2-    سايت خبرگزاري كتاب

3-    نشريه ادبيات داستاني شماره 86 

4-    سايت آينده روشن

 

دوشنبه 7 دی 1388 - 14:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری