پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 4:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

ركعتي عشق

 

 

برگزيدگان مسابقه عكس «ركعتي عشق» در دو بخش نيايش و نماز عيد فطر مورد تقدير قرار گرفتند. طي مراسمي كه شب يكشنبه 22 آذر در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) برگزار شد، در بخش نيايش، بدون اولويت از علي فريدوني، محمدرضا علي مددي، مهدي معصومي گرجي، احمد معيني جم، احسان خسروي، يوسف اكبري پابندي، سيدمحسن سجادي، محمد بابايي، محمد كاظم‌پور و مهدي قاسمي و در بخش نماز عيد سعيد فطر نيز از محمد بابايي تقدير شد.

«آثار برگزيده اين نمايشگاه، امسال در 3 مرحله به شكل عمومي نمايش داده شد. همزمان با شروع ماه مبارك رمضان بيش از 1300 پرتابل شهري با استفاده از اين آثار نمايش داده شد و به اين شكل ما دست به تبليغات متفاوتي در حوزه شهري زديم.»

مهدي توكليان، دبير مسابقه عكس «ركعتي عشق» با اعلام اين مطلب ادامه داد: در اين نمايشگاه مجموعه‌اي از آثار برگزيده در قالب پكيج‌هايي به سطح مساجد فرستاده شده تا نمايشگاه‌هايي در مساجد، فرهنگسراها و غيره از اين عكس‌ها برپا شود. همزمان با نماز عيدسعيد فطر نيز در جايگاه نماز دانشگاه تهران، مجموعه اين آثار مورد استفاده قرار گرفت.

از ميان 1730 عكس كه به دبيرخانه ارسال شده بود، 1503 عكس در حوزه نيايش و 176 عكس مربوط به نماز عيد سعيد فطر بود كه نهايتاً از بين اين آثار 108 عكس در بخش نيايش و 19 عكس در بخش نماز عيد فطر به نمايشگاه راه يافت، و از روز 15 آذرماه در طبقه سوم موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) نمايش داده شد.

همچنين قرار است، 127 اثر از اين مجموعه در قالب كتابي منتشر شود كه البته قرار بود همزمان با مراسم افتتاحيه رونمايي اين كتاب انجام شود، اما به دليل مشكلات صحافي، پيش از دهه اول محرم اين كتاب منتشر شد.

در ادامه، مجتبي آقايي رئيس مركز هنرهاي تجسمي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به نمايندگي از هيأت داوران بيانيه اين مسابقه را قرائت كرد. او اظهار اميدواري كرد تا به زودي برگزيدگان جايزه جهاني اديان توحيدي نيز طي مراسمي معرفي شوند.

رسول اوليازاده عضو هيأت داوران مسابقه عكس «ركعتي عشق» نيز در بخش ديگري از اين مراسم برگزاري مسابقه‌هايي همچون «شوق نياز»، «ركعتي عشق»، «نماز و شكوفايي» را نشان دهنده تلاش عكاسان براي رهايي از روزمر‌گي دانست و گفت: مادر مراسم مختلف خودمان از فيض معنوي غافل هستيم اما در عين حال ما عكاسان در اين مراسم نيايش‌هاي عكاسانه مي‌كنيم و عكس كه ثبت مي‌كنيم حاصل نيايش ماست و قطعاً نتايج آن اثرات مثبتي بر جامعه مي‌گذارد. پس جا دارد كه نهادهاي مرتبط از عكاساني كه در اين عرصه فعاليت مي‌كنند بيشتر حمايت كنند؛ زيرا آن‌ها با آثار خود جامعه را به سمت معنويت و آرامش سوق مي‌دهند.

حجت‌الاسلام شهاب مرادي نيز در بخش ديگري از اين مراسم با اشاره به كمبود اعلان‌ها و تصاوير مرتبط با نماز و نيايش در عرصه سينما گفت: خوشحاليم كه امروز عكاسان اين كمبودها را بر خلاف سينما جبران مي‌كنند اما فراموش نكنيد كه امروزه كشورهايي كه به فكر آسيب‌ زدن به فرهنگ ما هستند، در حال ترويج نوعي معنويت بدون دينداري و شرع هستند. عبادت رسمي كه همان نماز است به تنهايي بيانگر دينداري كامل است كه در متن زندگي نيز جريان دارد.

حجت‌الاسلام مرادي همچنين خطاب به عكاسان گفت: بهتر است دوربين شما تنها زيبايي‌ها را ثبت نكند و اي كاش شما از نمازخانه‌هاي كوچك و نامناسبي كه در سطح شهر وجود دارد هم عكس مي‌گرفتيد تا هم نقد كنيد و هم فرهنگ دينداري را ترويج نماييد تا گامي مهم در مسير تعميق و آرامش مردمي برداريد كه در روزگار اضطراب و ناآرامي زندگي مي‌كنند. در بخش پاياني اين مراسم جوايز برگزيدگان توسط ايازي معاون فرهنگي شهرداري تهران و شوشتري رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري و حجت‌الاسلام مرادي اهدا شد.

 

چهارشنبه 2 دی 1388 - 14:50


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری