دوشنبه 12 خرداد 1399 - 1:58
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

شئون و فرهنگ عزاداري

 

 

يکي از ويژگي هاي بارز مکتب تشيّع ، برپائي مراسم عزاداري در مصائب اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و خصوصاً حضرت سيد الشهداء (ع ) است . اين عزاداري ها نقش به سزائي در تداوم و استمرار نهضت سرخ حسيني (ع) تا به امروز داشته  و منجر به رسيدن پيام سالار شهيدان مبني بر ظلم ستيزي ، رادمردي و آزادگي به گوش جهانيان شده است . در بيان اهميّت عزاداري بر سالار شهيدان همين بس که بنيان گذار کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (ره) فرموده اند :  ’’ ما هر چه داريم از عزاداري سيد الشهداء (ع) است‘‘ .

  درسايۀ اين عزاداري است که مکتب بزرگ اسلام زنده مانده است . چرا که رهبر آزادگان جهان   مهم ترين هدف و مقصود خود را زنده نگه داشتن اسلام معرفي مي کند . به واسطۀ عزاداري بر امام  حسين (ع) شور و احساس خاصي در دل مؤمنين پديد مي آيد . اين شور و احساس است که تمام دل ها را متوجه خدا و بيزاري از طاغوت مي نمايد .

چنين مي توان نتيجه گرفت که زنده نگه داشتن حماسۀ سرخ حسيني به منزلۀ زنده نگه داشتن اسلام است . با نگاهي به تاريخ ايران در دوران ننگين پهلوي مشخص مي شود که تمام فعاليت ها و   نقشه هاي مسيونرهاي مسيحي با آمدن ماه محرم و صفر تماماً نقش بر آب مي شد . در روز عاشورا شاهد به منصّة ظهور رسيدن مصداق عيني انسانيّت هستيم . چه بسيارند بزرگمرداني که با الهام از   حماسه آفرينان عاشورا دنيا را متحول کرده اند . اين مجالس عزاي امام حسين (ع) است که بهترين الگوهاي بشريّت را به انسان ها شناسانده است .

  در مجالس عزاي امام حسين (ع) است که با آرمان هاي الهي حضرت سيد الشهداء (ع) و اهلبيت عصمت و طهارت (ع) تجديد ميثاق مي کنيم . در اين مجالس است که با خدا پيمان  مي بنديم هميشه فدائي اهل بيت (ع) خواهيم بود و از هيچ کوششي براي ياري رساني به امام زمان (ع) فروگذار نخواهيم کرد . دراين مجالس است که همنوا با امام زمان (ع) خويش فرياد مي زنيم :

 

 هزار حيف که نبودم به دشت كرب وبلا                                 که ياري تو نمايم به روز عاشورا

ولي تلافي آن مي کنم به صبح و مساء                                        لِأَندو بأَنَکَ في کُلِ حالْ يا جدا

به کربلا که نبودم کنم تو را ياري                                    وليک روز و شب مي کنم عزاداري

 

  درعزاي امام حسين (ع) گريستن از افضل عبادات است . از اين رو، در طول تاريخ ، شيعيان با عزاداري پاک و بي آلايش خود به بهترين شکل اين امر مهم را به جا مي آوردند . امّا متأسفانه ، در     سال هاي اخير شاهد رواج و ورود بدعت هايي به عزاداري بوده ايم ، اين بدعت ها نه تنها فاقد ارزش بوده بلکه صدمات جبران ناپذيري بر پيکرۀ اسلام وارد مي نمايد . از اينرو وظيفۀ همگان است که از بدعت ها و تحريفات دوري نموده و عزايي در شأن اهل بيت(ع) برگزار نمايند . دراين قسمت راهکارهايي  جهت حفظ شئون و فرهنگ عزاداري ارائه مي دهيم .

 

1- بيان حقايق عاشورا

  متأسفانه بعضاً مشاهده مي شود براي تحريک احساسات عزاداران و افزايش شور و هيجان مجلس مطالبي غير مستند و خلاف واقع بيان مي گردد . گاهاً اين مطالب چنان تعريف شده هستند که بهانه به دست دشمنان داده و از طرفي ديگر شأن و منزلت الهي اهل بيت را پائين مي آورند . پس وظيفۀ تمام ذاکرين اين است که با مطالعۀ دقيق تاريخ و رجوع به احاديث و روايات به صحت مطالب خود پي برده و سره را از ناسره بازشناسند .

 

2- رعايت حقوق شهروندان

 اسلام به عنوان پيشرفته ترين مکتب الهي تأکيد بسيار زيادي روي رعايت حقوق ديگران کرده است . متأسفانه برخي از هيئات با استفاده از قوي  ترين سيستم هاي صوتي به نام عزاداري تا نيمه هاي شب بلندگوهاي خارج از مساجد خود را روشن نگه داشته و موجب سلب آسايش بيماران ، سالمندان ، کودکان و خانواده ها مي شوند . غافل از اين که ، ارزش رعايت حقوق شهروندان کمتر از عزاداري   نيست .

 

3- اجتناب از تحقير اهل بيت (ع)

 گاهاً مشاهده مي شود مقام برخي از حماسه آفرينان کربلا را بسيار بالا برده و از شأن و عظمت  اهل بيت (ع) مي کاهيم . درست است که ياران امام حسين (ع) بي نظيربوده و از ازل تا ابد همانند آن ها پيدا نخواهد شد  ، ولي نبايد فراموش کرد که تمام ياران امام حسين (ع) تحت ولايت مولاي خويش بوده و زير لواي امام حسين (ع ) شمشير مي زده اند .

 

4- اجتناب از بدعت 

  متأسفانه ، در سال هاي اخير بدعت هاي فرواني به مجالس عزاداري راه يافته است . نمونه هايي از اين بدعتها عبارتند از: استفاده از موسيقي مستهجن غـربي در مرثـيه ها ، سـاخـت علامت وحـرکت دادن آن در برابر دسته جات عزاداري و استفاده از ابزارآلات موسيقي در عزاداري . بديهي است که اين بدعت ها موجب به انحراف کشيدن ارزش هاي ديني مي گردد .  

 

5-   اجتناب از تشريفات و تجملات

 متأسفانه ، گاهي مشاهده مي شود معضل چشم و هم چشمي به عزاداري نيز راه يافته است . برخي هيأت ها براي رقابت با يکديگرهر روز درصدد افزايش امکانات غيرضروري خود برآمده و ناآگاهانه در دام تشريفات و تجملات و زرق و برقهاي اشرافي گرفتار مي شوند .

 

6- اهميت ويژه دان به نماز

 از آنجا که نماز مهم ترين نماد مکتب تعالي بخش اسلام است و اقامۀ نماز در هياهوي ظهر عاشورا توسط امام حسين (ع) دليل محکمي بر اين ادعا است ، لازم است هيئات مذهبي به گونه اي برنامه ريزي نمايند که به هنگام اذان برنامۀ عزاداري به اتمام رسيده و ملزومات لازم جهت اقامۀ نماز جماعت فراهم شود .

 

7- داشتن اخلاص درعزاداري

 بايد توجه داشت شرط قبولي هرعمل نزد خداوند داشتن اخلاص است . لذا برهمگان فرض است به دوراز اهداف سودجويانه و رياکارانه اين امر مهم عزاداري را به جا آورند .

 

8- اجتناب از آسيب وارد کردن به بدن

 آسيب وارد کردن به بدن عملي ناشايست و فعلي حرام است . بايد توجه داشت که با انجام فعل حرام نمي توان به اهل بيت ( ع ) و خداوند تقرب جست .

 

9- اجتناب از عريان نمودن بدن  

 به واسطۀ پيشرفت تکنولوژيکي درعصر حاضر ، امکان فيلمبرداري ازطريق دوربين هاي ديجيتالي و گوشي هاي تلفن همراه ميسر است . گاهي اين فيلم ها  به دست دشمنان رسيده و از آن به عنوان ضعف مذهب تشيع ياد مي شود ، جدا از اين مطلب فيلم هاي اين نوع برنامه هاي عزاداري در جامعه پخش مي شود و شايد مشاهدۀ  آن براي خانواده ها مناسب نباشد . 

 

محمد مجتبي زاده

كارشناس پژوهش و آموزش اداره كل تبليغات اسلامي استان زنجان

 

چهارشنبه 2 دی 1388 - 14:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری