چهارشنبه 18 تير 1399 - 4:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

حرف ما، حرف‌هايي بود که بايد گفته مي‌شد

 

كتاب حرف ما (گزيده سرمقاله‌هاي کمان)، شامل 30 سرمقاله از ميان 103 سرمقاله حرف ما است که نويسنده در سال‌هاي 1380 تا 1385 در نشريه کمان به رشته تحرير درآورده است. اين سرمقاله‌ها پيرامون موضوعاتي همچون به قدرت رسيدن صدام، عهدنامه ايران و عراق، ادبيات جنگ، ظاهر گرايي، آزادي خرمشهر، ادبيات جوانان و نوجوانان، عکس و سينماي جنگ است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسسلامي، نشريه کمان دو سرمقاله با عنوان‌هاي‌ «ستون اول» و «حرف ما»  که به‌ترتيب مدير مسئول و سردبير آن را مي نوشت كه اين گزيده مقالات سبب افزايش درک و فهم خوانندگان از حقيقت انقلاب، جنگ، ادبيات پايداري و دفاع مقدس مي‌شد .

در اين كتاب كه پانصد و پنجاه و نهمين محصول دفتر ادبيات و هنر مقامت است و در بخش "يادداشت "هاي، جنگ ايران و عراق، بيست و پنجمين کتاب محسوب مي‌شود، مي خوانيم: «ادبيات جنگ متولد مي شود ؛ساخته نمي شود .ارزش کلمه‌ها در اين گونه نوشتاري بيش از هر چيزي انساني است . انسان‌ها پس از تحمل جنگ هاي طاقت‌سوز و خانمان برانداز به خلوت خود مي‌آيند و بدون اينکه آگاهي حرفه‌اي از چگونه نوشتن داشته باشند، دست به قلم بر مي‌برند و با کلمه‌ها، رنج و آرزوهاي خود را شکل مي‌دهند، آنان مي‌گويند که جنگ چه برسرشان آورده است. اين لحن مردمي و سرشار از صداقت يعني دست يافتن به حداکثر حقيقت يک حادثه هولناک که به خودي خود تاثير عميقي بر مخاطب مي‌گذارند، زيرا ادبيات جنگ همدست وهمراهي جز انسان ندارد.»

مرتضي سرهنگي در ابتداي اين کتاب نوشته است: «اين سرمقاله‌ها در زماني که نوشته مي‌شدند هيچ معجزه‌اي نکردند اما حرف‌هايي بود که بايد گفته مي‌شد و اکنون پس از سي سال وقتي آن‌ها را به مرور مي‌خوانيم چندان هم خاموش نيستند... با اين که مي‌دانم معجزه‌اي در کار نخواهد بود، اين 30 سرمقاله را از ميان 103 «حرف ما» که خودم مي‌نوشتم انتخاب کرده‌ام به دست شما مي‌سپارم. »
«در انتهاي تمامي سرمقاله‌هاي گردآوري شده در اين کتاب، تاريخ دقيق سال، ماه و روز قيد شده که احتمالاً مربوط به تاريخ انتشار نشريه کمان است که در آن شماره اين سر مقاله چاپ شده است.
ترتيب زماني نوشته شدن سرمقاله‌ها در ارائه آن‌ها در کتاب حرف ما رعايت نشده، اما نويسنده سعي کرده ترتيب موضوعي نوشته‌ها را رعايت کند.
اولين سرمقاله‌اي که در اين کتاب 29بهمن 1381 قرار داده شده «رئيس جمهور جديد» نام دارد و به ماجراي جابه‌جايي قدرت از احمد حسن البکر (رئيس جمهور پيشين عراق) به صدام حسين اشاره مي‌كند.
«سرهنگي سعي کرده در انتخاب نوشته به زواياي گوناگون جنگ گوشه چشمي داشته باشد؛ از موضوع بمباران شيميايي، سينماي جنگ، مطبوعات دفاع مقدس و جوخه‌هاي تکريتي گرفته تا ادبيات جنگ، ضرورت حفظ آثار دفاع مقدس و اسنادي که از اين واقع بزرگ بر جا مانده و موضوعات ديگر که همگي در راستاي لزوم توجه به ارزش‌ها و پيامدهاي دوران هشت سال دفاع مقدس ملت بزرگ ايران در مقابل دشمنان قسم خورده اين ملت به سرکردگي دولت صدام حسين قرار مي‌گيرد.
از ويژگي‌هاي شاخص اين سرمقاله‌ها، بخش يا همان پاراگراف پاياني نوشته است که نويسنده در جمع‌بندي موضوع، نظر اختصاصي خود را به طور مستقيم بيان مي‌کند.
به عنوان مثال، در يکي از سرمقاله‌ها با عنوان «ظاهرگرايي»،  نويسنده با استناد به مجموعه حوادثي که به ظاهرگرايي در موضوع دفاع مقدس منجر مي‌شود، در بخش پاياني مطلب زير ميان تيتر «حرف ما اين است»: نوشته است: «امروز بيش از ديروز به درک و فهم حقيقت دو تحول بزرگ انقلاب و جنگ نيازمنديم. اين نياز با گذشت روزها بيشتر مي‌شود. گريز از ظاهرگرايي و رفتن به سوي حقيقت، استحکام بخشيدن به تفکري است که خودآگاهي را براي ما به ارمغان مي‌آورد.» (ص37)
از ديگر ويژگي‌هاي اين کتاب، ارائه اطلاعات و استنادات دقيق تاريخي است که به لحاظ تسلط نويسنده به منابع معتبر تاريخي قابل توجه است.
يکي از اسنادي که در کتاب حرف ما به آن اشاره شده مربوط به حملات شيميايي دولت عراق عليه نيروهاي نظامي و افراد غير نظامي ايراني است: «ايران در کنفرانس خلع سلاح شيميايي که در دي ماه 1367 در پاريس برگزار شد، اسنادي ارائه کرد که تعداد حمله هاي شيميايي عراق را از ژانويه1981تا مارس1988[دي ماه1359 تا اسفند1366] 242مورد حمله و با 44 هزار قرباني نشان مي‌داد... » (ص25)

در مجموع، سرمقاله‌هاي ارائه شده در کتاب حرف ما نشان مي‌دهد که بسياري از حرف‌هاي زده شده درباره موضوع دفاع مقدس در محدوده‌هاي زماني خاص و معيني خلاصه نمي‌شوند، چرا که اکثر آن‌ها حامل پتانسيل و ظرفيت‌هايي‌اند که در شرايط و زمان‌هاي مختلف قابل بهره‌برداري و استفاده هستند.»1

 نشريه اکنون به دلايلي که دست‌اندرکاران آن بارها اعلام کرده‌اند، منتشر نمي‌شود، اما نقش و جايگاه آن در زمان انتشار به گونه‌اي بود که اکنون هم که چند سالي از تعطيلي آن مي‌گذرد، همواره به عنوان يکي از اسناد معتبر و قابل استناد در حوزه ادبيات پايداري کشورمان مورد توجه محققان و پژوهشگران قرار مي‌گيرد.

دوهفته‌نامه کمان با گرايش تخصصي به ادبيات و هنر پايداري، در فاصله سال‌هاي 1375 تا 1383 در دويست شماره با مديرمسوولي هدايت‌الله بهبودي و سردبيري مرتضي سرهنگي منتشر شده است.

مرتضي سرهنگي، در سال 1332 در تهران متولد و تحصيلات خود را در مقطع کارشناسي علوم اجتماعي نيمه‌تمام رها کرد، او از سال 58 تا 67 با روزنامه‌هاي جمهوري اسلامي همکاري و از سال 67 تاکنون در دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري مشغول فعاليت مي‌باشد.

كتاب حرف ما (گزيده سرمقاله‌هاي کمان) نوشته «مرتضي سرهنگي» در 132صفحه قطع رقعي، با شمارگان 2500نسخه و قيمت 1900ريال، به همت انتشارات سوره مهر در سال 1387 براي اولين ‌بار منتشر شد و با گذشت زمان اندكي به چاپ دوم رسيد.

1-      خبرگزاري فارس

2-      پاتوق كتاب

 

 

 

سه‌شنبه 1 دی 1388 - 15:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری