يكشنبه 18 خرداد 1399 - 10:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

مرتضي كاملان

 

برنامه‌هاي مؤسسه فرهنگي تسنيم نور ويژه محرم 1431

 

مؤسسه فرهنگي تسنيم‌نور، فعاليت‌ها و برنامه‌هاي محرم‌الحرام خود را در سه بخش ويژه اعضاء سپهر ايراني، در مجتمع فرهنگي آيت‌الله خامنه‌اي نجف‌آباد ويژه عموم و ويژه كاركنان مؤسسه برگزار مي‌كند.

مؤسسه فرهنگي تسنيم نور، سياست راهبردي تحت پوشش قرار دادن نوجواناني كه داراي توانايي ذاتي يا اكتسابي توليد، آفرينندگي و خلاقيت در حوزه‌هاي مختلف مي‌باشند را با هدف سازماندهي، پرورش، هدايت و رشد استعدادهاي جوان از طريق طرح ملي سپهر ايراني به اجرا گذاشته است.

پيرامون فرهنگ عاشورايي با توجه به برنامه‌هاي ديني و تربيتي كه توسط كارشناسان طرح ملي سپهر ايراني در ابتداي سال براي هر يك از دوره‌هاي اين طرح بر طبق نيازسنجي صورت پذيرفته، فعاليت‌هايي تحت عنوان چهل زيارت عاشورا، اردوي وصال، اردوي انتظار و مسابقات فرهنگي و هنري تدوين گشته است.

در چهل زيارت عاشورا فعاليت ختم چهل‌ روزه زيارت عاشورا كه از روز عاشورا آغاز و در اربعين حسيني با صد لعن و صد سلام خاتمه مي‌يابد، اين برنامه در دو سال اخير با استقبال شاياني مواجه گرديده است به طوري كه وسعت اين برنامه بين ديگر افراد خانواده سپهريان نيز گسترده شده و به عنوان يك ختم عاشوراي خانوادگي نهادينه گشته است.

با توجه به نيازهاي معنوي و بهره‌جويي از منبع لايزال الهي، يكي ديگر از برنامه سپهريان در ماه صفر زيارت حضرت علي‌بن مو‌سي‌الرضا(ع) در روز اربعين حسيني است كه تحت عنوان اردوي وصال انجام مي‌شود. اين اردو كه از قبل از ماه محرم با انجام مراسم قرعه‌كشي زائرين آن در بين سپهريان مشخص مي‌شوند به مدت سه روز، دو شب در مشهد مقدس برگزار مي‌گردد. با هماهنگي‌هاي به عمل آمده با آستان قدس رضوي، در صبح روز اربعين مراسم ختم آخرين زيارت عاشورا در دارالهدايه برگزار مي‌گردد.

در راستاي هدف آشنايي با امام عصر (ارواحنا فداه) با در نظر داشتن رده سني سپهريان سال دوم، برنامه‌اي در قالب اردوي انتظار در ماه محرم به انجام مي‌رسد. اين برنامه كه آمادگي اعضاء آن از چهل روز قبل با قرائت دعاي عهد در صبح هر روز آغاز مي‌گردد، در شهر مقدس قم و مسجد جمكران به مدت 3 روز به انجام مي‌رسد. سخنراني پيرامون وظايف شيعيان در عصر غيبت، ديدار با برخي علماء، مسابقه‌هاي متنوع با موضوع غيبت، عزاداري سالار شهيدان از برنامه‌هاي اين اردو مي‌باشد.

برگزاري فعاليت‌هاي هنري يكي از برنامه‌ريزي‌هاي كارشناسان براي سپهريان در طول سال مي‌باشد، برانگيختن حس تفكر توسط هنرهاي وجودي هر يك از سپهريان و استفاده از اين فعاليت در شناخت عميق و حسي هر يك از آن‌ها درباره محرم، از نوع فعاليت‌هايي است كه بدون حضور مربي انجام گرفته و نتايج آن توسط كارشناسان چه براي اعلام رتبه و چه براي ارزيابي شناخت سپهريان درباره محرم صورت مي‌گيرد.

اين مسابقات در چهار محور: عكاسي، كليپ‌هاي موبايل، شعر، داستان و خوشنويسي صورت مي‌گيرد.

بخش ديگر فعاليت‌ها و برنامه‌هاي محرم‌الحرام موسسه تسنيم نور در مجتمع فرهنگي آيت‌الله خامنه‌اي نجف‌آباد ويژه عموم است.

از برنامه‌هاي در نظر گرفته شده مي‌توان به برگزاري جلسات سخنراني درباره تربيت حركت عاشورايي اشاره كرده كه صبح روزهاي دهه آخر ماه صفر سال جاري به انجام خواهد رسيد. همين‌طور عزاداري توسط مداحان اهل‌بيت عصمت و طهارت (ع)، قرائت زيارت عاشورا قبل از سخنراني از ديگر فعاليت‌هاي اين برنامه است. صبحانه نيز جزو برنامه پذيرايي عاشقان امام حسين (ع) است. اين سري از برنامه‌هاي مجتمع در دو سال اخير با استقبال بي‌نظير در اين شهر مواجه گشته است.

مجتمع آيت‌الله خامنه‌اي نجف‌آباد يكي از مجتمع‌هاي فرهنگي فعال تحت مديريت مؤسسه فرهنگي تسنيم نور است كه در سال‌هاي اخيراً با فعاليت‌هاي گوناگوني جوانان و عموم مردم را با خود مرتبط ساخته و با توجه به شرايط سياسي آن منطقه توانسته است گام مهمي در گسترش فرهنگ و بينش صحيح اسلامي و انقلابي و ولايي بردارد.

بخش سوم فعاليت‌ها و برنامه‌هاي مؤسسه تسنيم نور (ره حرم)، ويژه كاركنان مؤسسه است كه شامل سخنراني و عزاداري و زيارت عاشوراست.

برنامه سخنراني توسط حجت‌الاسلام سيدمحمدرضا هاشمي در دهه اول محرم و ذكر مصيبت توسط مداحان اهل‌بيت عصمت و طهارت (ع) به مدت 40 دقيقه برگزار مي‌شود.

از آنجايي كه دين در زندگي روزمره ما ايرانيان جايگاهي كاملا والا و درگير با تمام افعال آن دارد، اين برنامه جهت تفكر عميق و كاربردي در زمينه شناخت قيام حضرت اباعبدالله الحسين (ع) با توجه به سطح علمي كاركنان مؤسسه ترتيب داده شده است.

از ديگر برنامه‌هاي داخلي كاركنان مؤسسه به قرائت زيارت عاشورا در صبح‌هاي روز دوشنبه بعد از دهه اول محرم تا انتهاي ماه صفر مي‌توان اشاره كرد، كه پذيرايي صبحانه آن توسط خود كاركنان و به طور نذوراتي صورت مي‌گيرد.

فضاسازي محيط مؤسسه به منظور ماه محرم نيز از ديگر فعاليت‌هاي داخلي اين مجموعه مي‌باشد.

مؤسسه فرهنگي تسنيم نور با هدف كلي توسعه و تعميق فرهنگ و معارف اسلامي و رشد معرفت ديني جوانان و در راستاي تحقق هدف‌هايي شامل ارتقاي سطح كمي و كيفي فعاليت‌هاي فرهنگي و اردويي سازمان تبليغات اسلامي و تلاش در جهت غني‌سازي، انسجام و وحدت رويه اصولي اين فعاليت‌ها، همين‌طور ارائه الگوهاي رفتاري مناسب به مخاطبين از طريق ارائه خدمات آموزشي تبليغي و گسترش زمينه‌هاي مشاركت و مباشرت مردمي در توسعه و ترويج فعاليت‌هاي فرهنگي است.

وظايف و مأموريت‌هاي مؤسسه شامل مشاركت در برگزاري همايش و سمينار براي سازمان‌ها و مراكز دولتي و خصوصي، ارائه خدمات پيمان مديريت براي اجراي پروژه‌هاي فرهنگي و هنري و اردويي، همچنين طراحي و برگزاري دوره‌هاي آموزشي فرهنگي و هنري تك مهارتي در زمينه‌هاي فرهنگي، هنري، مطبوعاتي، امور سياحتي و زيارتي و اردويي مي‌باشد، اجرا و برگزاري همايش‌ها، جشنواره‌ها، مسابقات و نمايشگاه‌هاي فرهنگي از ديگر وظايف و مأموريت‌هاي مؤسسه است.

در كنار اهداف مذكور، مؤسسه فرهنگي تسنيم نور طرح ملي سپهر ايراني را نيز به اجرا گذاشته است.

 

سه‌شنبه 1 دی 1388 - 9:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری