سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 17:47
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ذكرها و لحظه‌ها

 

ذكرها و لحظه‌ها

مؤلف: ملامحسن فيض كاشاني

مترجم: ولي سيدتاج‌الديني

شمارگان: 2000 نسخه

قيمت: 9500 ريال

ناشر: پژوهشكده باقرالعلوم(ع)

كتاب «ذكرها و لحظه‌ها» در هشت فصل با هدف توسعه دامنه اذكار، ترجمه و تنظيم شده است.

فيض كاشاني(ع) رساله‌اي با عنوان اذكار مهمه به عربي نوشت و به تقاضاي برخي از مؤمنان كه عربي را خوب نمي‌دانستند، آن را تلخيص و به فارسي ترجمه كرد و نام آن را «اذكار مهمه» گذاشت. تأليف اين رساله، در سال 1077 قمري به پايان رسيد.

از اين رساله، دو نسخه در كتاب‌خانه مجلس شوراي اسلامي و كتاب خانه آستان قدس رضوي، يافت شد كه اگر چه هر دو، نواقصي  داشتند، اما از آنجا كه موارد نقص، مختلف بودند، همديگر را پوشاندند و رساله «اذكار مهمه» به صورت كامل تصحيح شده است. هم‌چنين سعي شده كه متن همه اذكار، از كتاب‌هاي روايي معتبر، استخراج شود، در مواردي اندك از منابع و كتاب‌هاي اهل سنت استفاده شده است و در برخي موارد نيز كه منبعي غير از آثار خود فيض يافت نشد، پاورقي‌ها از ذكر دقيق نسخه بدل اذكار، اجتناب شده است.

در شرح حال ملامحسن فيض آمده است: «محمدبن مرتضي‌بن محمود، مدعو به محسن و ملقب به «فيض»، در سال 1007 قمري در كاشان به دنيا آمد و در سال 1091 قمري در همان جا درگذشت و به خاك سپرده شده. آثار او را نزديك به دويست عنوان ذكر كرده‌اند، كه برخي از آن‌ها چند جلدي هستند، برخي از آثار وي عبارتند از:

الحقائق

قره‌العيون

اصول المعارف

شرح صحيفه سجاديه

در بخشي از مقدمه اين كتاب، مترجم با اشاره به پيشينه اين اثر نگاشته است: «محمدبن مرتضي المدعو به محسن قبل از اين، رساله‌اي مشتمل بر خلاصه اين، به عربي نوشته بود موسوم به «خلاصه الاذكار» و قومي از سالكان راه حق را، كه به عربي آشنا نبودند، از ترجمه آن سودي نبود و بعضي از ايشان را عمل به همه دشوار، به خاطر رسيد كه بار ديگر، قدري از آن، كه همه كس را مواظبت بر آن مسير باشد به فارسي بنويسيد. بنابراين، اين رساله را در اين مهم، ترتيب داد و به هشت باب بنا نهاد به عدد ابواب بهشت و ترجمه هر ذكري را براي وقوف بر معناي آن، در تحتش نوشت و به «اذكار مهمه» موسوم گردانيد.

فصل اول «ذكرها و لحظه‌ها»، با نام «در فضيلت ذكر» با آيه 152 از سوره بقره آغاز مي‌شود.

حق تعالي در قرآن مجيد فرموده:

«فاذكروني اذكركم» يعني ياد كنيد مرا تا ياد كنم شما را.

اين كتاب ارزشمند با ذكري براي هنگام بازگشتن از سفر به پايان مي‌رسد. در اين مجموعه سعي شده است كه متن همه اذكار، از كتاب‌هاي روايي معتبر، استخراج شود. در مواردي اندك نيز از منابع و كتاب‌هاي اهل سنت استفاده شده است و در برخي موارد هم منبعي غير از آثار خود فيض يافت نشده است.

همچنين در «ذكرها و لحظه‌ها» براي پرهيز از طولاني شدن پاورقي‌ها از ذكر دقيق نسخه بدل اذكار اجتناب‌ شده است، ضمن اين كه اذكار براي سهولت خوانش، اعراب‌گذاري شده است.

 

 

 

دوشنبه 30 آذر 1388 - 9:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری