دوشنبه 5 خرداد 1399 - 9:44
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي: پژوهش موسيقي

 

موسيقي آييني قوم تركمن

نويسندگان: موسي جرجاني، هوشنگ جاويد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 172

قطع: وزيري

موسيقي در ميان تركمن‌ها جزء لاينفك زندگي است، بيان آلام نهفته درون و آيينه تمام‌نماي زيستن آن‌ها، با الهام از طبيعت روابط اجتماعي اقتصادي يك زندگي است. پژوهشي علمي و طبقه‌بندي شده از فرهنگ عامه و شفاهي مردم تركمن به صورت موسيقي نواحي آييني كه به جايگاه اهل‌بيت در موسيقي مردم تركمن مي‌پردازد.

 

 

موسيقي رمضان در ايران

به كوشش: هوشنگ جاويد

نت‌نگاري: محمدرضا درويش

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 308

قطع: وزيري

اين كتاب در جهت حفظ گوشه‌اي از فرهنگ موسيقايي كشورمان، يعني موسيقي رمضان گردآوري شده است. آواز سحر، آواز نيمه رمضان، شب‌خواني، منقبت‌خواني مولا علي(ع) و... از جمله مطالب اين كتاب است.

 

 

آواهاي روح‌نواز

نويسنده: هوشنگ جاويد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 144

قطع: رقعي

متن پنجاه لالايي محلي سراسر ايران (شهرها، روستاها و اقشار مختلف) با گويش‌هاي محلي كه با حروف لاتين آوانگاري شده است. در پايان هر لالايي معني و مفهوم كلمات دشوار به زبان فارسي ارائه شده است.

 

 

نقش زن در موسيقي مناطق ايران

نويسنده: هوشنگ جاويد

نوبت چاپ: اول

 تعداد صفحه: 180

قطع: رقعي

كتاب حاضر به بررسي آوازها و نغمات زنان در مناطق مختلف ايران مي‌پردازد. باورهاي ديني در آوازهاي زنان ايراني، نگرشي بر ترانه‌هاي كار و تلاش در ميان زنان ايراني، به همراه نمونه‌هاي تركمني ملايري، چهارمحال و بختياري، گيلاني و همچنين گفت‌وگو با زنان موسيقي‌دان در نواحي ايران از جمله مطالب كتاب است.

 

 

آشنايي با موسيقي نواحي در ايران (كتاب اول)

نويسنده: هوشنگ جاويد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 170

قطع: وزيري

همه آن‌ چه هوشنگ جاويد در بيش از سي سال پژوهش و فعاليت خود در عرصه موسيقي ايران به دست آورده است را به صورت كتابي به زبان ساده، روان، مختصر و مفيد براي آشنايي تمام قشرهاي جامعه به صورت اطلاعات اوليه و راهنمايي براي موسيقي نواحي و مناطق ايران گردآورده است. آشنايي با جايگاه موسيقي نواحي و شكل‌هاي موسيقي در ايران، شناخت ساز‌ها و آوازها و صدمات وارد بر آن‌ها و... براي آگاهي بيشتر مشتاقان عرصه موسيقي در كتاب آمده است.

 

 

موسيقي شوشتر

نويسنده: مهشيد نقاش‌پور

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 256

قطع: وزيري

مجموعه پيش رو شامل مقام‌ها، رنگ‌ها، ترانه‌ها، موسيقي‌هاي آييني و مذهبي در منطقه شوشتر است و در مقوله‌‌هايي چون زبان و تقسيم‌بندي و ساختار موسيقي مقامي شوشتر و بررسي موضوع آن، نقش زن در اين نوع موسيقي و... مطالبي آورده است. در پايان نام هنرمندان صاحب سبك موسيقي مقامي شوشتري آمده و برخي از آوازها و ترانه‌هاي شوشتري به روش دكتر محمدتقي مسعوديه آوانگاري شده است.

 

 

كوچ

به اهتمام: جهانگير نصري‌اشرافي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 188

قطع: وزيري

اين مجموعه با ارائه يافته‌هايي در زمينه موسيقي نواحي ايران به معرفي و ايجاد شناسنامه‌اي در مورد موسيقي برخي مناطق ما را در اختيار علاقه‌مندان اين گونه موسيقي قرار داده است. ملاحظه سنت و تغيير و دقت در نام و ويژگي مقام‌ها و نغمات و حتي سازهاي برخي مناطق در اين كتاب مورد بررسي قرار گرفته است و به كوچ به عنوان عامل سهمي در انتقال نغمات و سازها از يك منطقه به مناطق ديگر نگريسته است.

 

 

گوسان پارسي

پژوهش: جهانگير نصري‌اشرفي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 396

قطع: وزيري

نقل و نقالي موسيقايي نواحي ايران كه از كنگره گوسان پارسي مربوط به اهداف مورد نظر مركز موسيقي حوزه هنري انتخاب شده است. در اين كتاب فاخرترين نمونه‌هاي نقل‌هاي موسيقايي، منظومه‌اي و تلفيقي ديگر نواحي ايران آمده است.

 

 

ققنوس

تحقيق و تأليف: جهانگير نصري‌اشرفي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 160

قطع: وزيري

بررسي پيشخواني‌ها، نوحه‌ها، گوشه‌ها و مرثيه‌ها در تعزيه ايران، نتيجه تحقيقاتي كه طي سال‌هاي 1372 تا 1377 از شبيه‌خواني‌هاي مناطق مختلف ايران انجام گرفته است. توجه اصلي در اين اثر معطوف به نغمه‌هايي است كه از قدمت و قوام لازم برخوردارند و به نوعي تحت تأثير موسيقي بومي قرار گرفته است.

 

 

كتاب‌شناسي و مقاله‌شناسي موسيقي ايران به طريق توصيفي

نويسنده: سيدعليرضا ميرعلي نقي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 648

قطع: وزيري

 

 

موسيقي حماسي ايران

گزيده مقالات جمعي از نويسندگان

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 248

قطع: وزيري

مقاله‌ها و نوشته‌هاي جشنواره موسيقي حماسي ايران در سال 1376 كه محمدرضا درويشي آن را جمع‌آوري كرده است. همچنين مراسم آييني و حركات نمايشي گروه‌هاي شركت‌كننده در قالب يك مجموعه عكس در صفحات آخر كتاب آورده شده است.

 

 

يوسف اسلام (كت استيونس)

مترجم: حسين دي‌پير- علي‌اكبر رياحي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 256

قطع: وزيري

مشهورترين ترانه‌هاي «كت استيونس» يا همان يوسف اسلام، هنرمندي كه صداي او تا پيش از پذيرفتن اسلام، انعكاس دهند تيرگي‌هاي انسان سرگشته جهان غرب بود و پس از تشرف به آيين محمد(ص) صداي انسان آينده شده است.

 

 

صدا و صدابرداري

نويسنده: فتحعلي روشن

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 108

قطع: رقعي

كتاب با ارائه توضيحاتي پيرامون مشخصات فيزيكي صوت و ساختمان گوش انسان سعي در شناساندن ماهيت صوت و صدا دارد و همچنين طرز استفاده از دستگاه‌هاي الكترو اگوستيك را آموزش مي‌دهد.

 

 

شرح ادوار صفي‌الدين ارموي

نويسندگان: عباس معارف، عبدالرضا موسوي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 344

قطع: وزيري

بررسي يكي از آثار صفي‌الدين ارموي يعني «ادوار» كه شامل دو باب است. باب اول استنتاجي از تاريخ موسيقي ايران است. باب دوم به شرح ادوار صفي‌الدين ارموي در نه فصل با عنوان‌هاي: در اقسام پرده‌ها، در تناسب بعدها، در اسباب تنافر و... پرداخته است.

 

 

برگ‌هايي از داستان موسيقي ايران

به كوشش: حسين‌رضا رفيعي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 700

قطع: وزيري

سير تحول و تطور موسيقي ايراني از هزاره‌هاي گذشته تاكنون، سرگذشت باربد و موسيقي‌دانان معروف، هويت مستقل موسيقي ايراني و تأثير آن بر ديگر ؟؟، تأثيرپذيري موسيقي ايراني و تأثير آن بر ديگر قاره‌هاف تأثيرپذيري موسيقي عربي و قرآني از موسيقي ايراني، تأثيرپذيري موسيقي عربي و قرآني از موسيقي ايراني، ديدگاه‌هاي فقهي علماي شيعه، سني و عارفان در طول تاريخ اسلام در اين اثر پژوهشي كه برگرفته از دويست منبع معتبر مي‌باشد، آمده است.

 

 

اشارات موسيقي

به كوشش: محمدمهدي محمدي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 352

قطع: وزيري

براي اولين‌بار است كه كتابي به زبان فارسي و براي موسيقي ايراني به صورت نقد و بررسي گردآوري شده است كه شامل مهم‌ترين آراء و عقايد موسيقي‌دانان، پژوهشگران و روزنامه‌نگاران درباره موسيقي ايراني است. «گزين گويه»‌هايي بلند درباره هويت و شناخت موسيقي ايراني، موسيقي نواحي، رديف، معنويت، آواز، آموزش، بداهه، زمان، موسيقي صدا و سيما و...

 

 

شنبه 28 آذر 1388 - 11:11


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری