سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 1:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

داود خسروي

 

جشنوار‌ه‌اي به ياد و نام پروين اعتصامي

 

«گزارش از اختتاميه پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم پروين»

مراسم اختتاميه پنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم پروين اعتصامي، شنبه 7 آذرماه در تار انديشه حوزه هنري برگزار شد و از برگزيدگان 5 بخش جشنواره تقدير شد.

در اين مراسم جايزه ويژه نظرسنجي از 130 چهره فرهنگي و هنري كشور، شامل تنديش پروين زرين و ديپلم افتخار به بهرام بيضايي براي خلق «باشو غريبه كوچك» به عنوان بهترين فيلم با موضوع بازتاب نقش اجتماعي زن در سينما، تنديس پروين زرين و ديپلم افتخار به مهري شيرازي به عنوان طراح گريم، تنديس پروين زرين و ديپلم افتخار به هايده صفي ياري به پاس دوران فعاليت پرثمر ايشان در سينما در آثاري چون آژانس شيشه‌اي، عروس آتش، چهارشنبه‌سوري، روبان قرمز، درباره الي و... (به عنوان تدوين‌گر) اهداء شد.

مهرداد بذرپاش رئيس سازمان ملي جوانان، در اين مراسم از پروين اعتصامي به عنوان بانوي هنرمند و عارف ايراني ياد كرد و گفت: در ميان دختران ايراني، هزاران پروين اعتصامي وجود دارد. ما معتقديم كه اگر فرصت براي جوانان ما فراهم شود، هزاران هزار پروين اعتصامي در ميان دختران كشور وجود دارد و اين فرصت در جشنواره‌هايي نظير جشنواره پروين اعتصامي فراهم مي‌شود. اميدواريم كه اين جشنواره بتواند بيش از گذشته، پروين‌هاي ملي را در هنرهاي متعالي و مقدس و مؤثر، به جامعه نشان داده و معرفي كند.

او فرصت ارائه هنر از سوي جوانان و ارزيابي از جانب هيأت پيشكسوت داوران را فرصتي ارزشمند برشمرد و افزود: اين داوري هويتي است كه ما به جوانان خواهيم بخشيد و در اين صورت آنان احساس بزرگ و تأثيرگذار بودن در جامعه را خواهند داشت. در اين مسير بيش از مسئولان، نيازمند حمايت هنرمندان و پيشكسوتان هستيم.

رئيس سازمان ملي جوانان با تأكيد بر اهميت جايگاه زنان فيلمساز ادامه داد: مهم‌ترين پيروزي ما در اين عرصه آن است كه بتوانيم نقش زنان در كشور را به عنوان بانويي كه تجلي عطوفت، مهرباني، صبر، استقامت، ايستادگي، پاكي وقار است، به درستي به تصوير بكشيم.

خانه زنان هنرمند ايران از سازمان‌هاي مردم نهاد ثبت شده در سازمان ملي جوانان است كه اين جشنواره را با رويكرد توانمندسازي زنان سينماي ايران و با حضور 30 كشور برگزار كرد.

خسرو سينايي در هنگام اهداي جايزه بهرام بيضايي گفت: امروز برايم روزي استثنايي است. شايد يكي از دفعاتي كه جايزه‌دهنده، بيش از جايزه گيرنده احساس غرور و افتخار مي‌كند. من از هيأت داوران براي انتخاب درست‌شان تشكر مي‌كنم و از برگزاركنندگان اين جلسه نيز سپاسگزارم كه به من افتخار دادند اين جايزه را به مردي بدهم كه بيش از 40 سال، شخصاً شاهدم كه در حوزه نمايش و اعتلاي فرهنگ اين جامعه كوشيده است.

بهرام بيضايي نيز با ابراز تشكر از سينايي و يادآوري اينكه تاكنون 2 جايزه از دست خسرو سينايي دريافت كرده، گفت: سال‌ها پيش هنگامي كه سينايي سفري به پراگ داشت به هنگام بازگشت برايم 3 مجسمه كوچك هديه آورد كه ساخته يك مجسمه‌ساز معروف پراگي بود كه پس از ديدن اين فيلم براي بنده، سوسن تسليمي و ديگر بازيگر اين فيلم فرستاده بود. در واقع آنها آن هديه بهترين جايزه‌اي بود كه براي ان فيلم گرفتم.

بيضايي در ادامه عنوان كرد: اگر اين جايزه را براي فيلم «باشو غربيه كوچك» به من مي‌دهيد دوست دارم كه به خاطر آن از سوسن تسليمي نيز تشكر كنم. كسي كه قدر هنر او را در اين مرز و بوم نشناختند.

در ادامه مازيار رضاخاني، دبير جشنواره گزارشي كوتاه از روند برگزاري اين جشنواره ارائه كرد و رويكرد اصلي آن را توانمندسازي زنان عنوان كرد. وي همچنين به بين‌المللي شدن جشنواره پروين و حضور نزديك به 30 كشور در آن اشاره كرد و پس از آن به حمايت‌هاي سازمان ملي جوانان از پنجمين دوره جشنواره پروين پرداخت.

تهمينه ميلاني رئيس هيأت داوران پنجمين جشنواره فيلم پروين نيز با اشاره به اينكه پيشكسوت ما در زمينه فيلم‌سازي براي زنان، بيضايي است. گفت: از وقتي ما جوان بوديم، او اين كار را شروع كرد. در اين دوره، فيلم‌هاي جوان‌ها، به شدت مرا تحت تأثير قرار داد. هر بار خواستم كار آن‌ها را داوري كنم، بسيار از آن‌ها ياد گرفتم.

فرح اصولي، جايزه هايده صفي‌ياري را به او داد و آرزو كرد كه همه هنرها و هنرمندان در ايران باهم و در كنار هم باشند. هايده صفي‌ياري نز با اشاره به اينكه فروغ فرخزاد نخستين تدوين‌گر زن ايران در سينما بوده، گفت: اميدوارم در اين سرزمين، همه كرامت خود را داشته باشند، هرچند زنان بايد تلاش بيشتري كنند. مجيد جوزاني هم با يك تقاضا از مسئولان و فيلمسازان صحبت‌هاي خود را آغاز كرد و گفت: از مسئولان و فيلمسازان تقاضا دارم كه همزمان 2 جشنواره را برگزار نكنند. اميدوارم كه اين جشنواره دولتي نباشد و اميدوارم با همين خوبي و گستردگي، از همين حالا دوستان كمك كنند تا خانه زنان هنرمند ايران، براي سال آينده برنامه‌ريزي كند. سخني هم با فيلمسازان دارم و مي‌خواهم به آن‌ها چه آن‌هايي كه جايزه گرفتند و چه آن‌هايي كه جايزه نگرفتند بگويم؛ مهم اين است كه همه فعاليت‌ و تلاش كرديم. ما بايد از مفاخر ملي‌مان حمايت كنيم تا اين جشنواره سال آينده قدرتمندتر برگزار شود.

بهمن حبشي سرپرست دفتر جشنواره‌ها و مجامع سينمايي ارشاد هم در اختتاميه جشنواره گفت: اينكه امروزه غرب اينگونه به ما يورش آورده و تهاجم پشت تهاجم ما را تهديد مي‌كند مشكلي است كه با حفظ هويت ديني خود مي‌توانيم آن را بر طرف كنيم و سرآمد دنيا باشيم. پروين اعتصامي يكي از مظاهر و منابع هويت ايراني است كه در آيينه آثار او خود را باز مي‌يابيم.

 

 

 

 

چهارشنبه 25 آذر 1388 - 9:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری