چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي سوره مهر: شعر

 

 

همصدا با حلق اسماعيل

سراينده: سيدحسن حسيني

تعداد صفحه: 156

نوبت چاپ: چهارم

قطع: رقعي

اولين مجموعه شعر دكتر سيدحسن حسيني شامل سروده‌هاي پيش از انقلاب و سال‌هاي صدر انقلاب، سير تكاملي شعر سپيد و آغاز دوران اوج آن را در لابه‌لاي رباعي‌ها، مثنوي‌ها و شعرهاي سپيد اين دفتر مي‌توان ديد. اشعاري مثل «مي‌روم مادر كه اينك كربلا مي‌خواندم»، «هلال، روز و شب فاني چشم تو»، «بيا عاشقي را رعايت كنيم» و بسياري ديگر را در اين مجموعه مي‌توان ديد.

 

 

حمام روح

انتخاب و ترجمه: سيدحسن حسيني

نوبت چاپ: ششم

تعداد صفحه: 156

قطع رقعي

ترجمه بهترين آثار جبران خيلي جبران از داستان‌هاي كوتاه گرفته تا نمايشگاه و كلمات قصار، كه از كتاب‌هاي گوناگون او استخراج شده است. اگر آن را در كنار ساير ترجمه‌هايي كه از جبران شده بگذاريد، به قوت قلم مرحوم حسيني پي خواهيد برد! با خواندن «حمام روح» هم جبران و زيبايي قلم او را بهتر مي‌شناسيد و هم روح خود را براي ساعاتي شست و شو مي‌دهيد.

 

 

براده‌ها

نويسنده: سيدحسن حسيني

نوبت چاپ: هفتم

تعداد صفحه 72

قطع: رقعي

پيوند هنرمندانه تعهد، تخصص، تجسم و عظمت فكري «سيدحسن حسيني»است؛ كسي كه رهبري با ديدن يكي از آثارش اشك شوق ريخته است. براده‌ها را جملات كوتاه و پرمغزي مي‌سازند كه فهم بعضي‌شان با خواندن يك كتاب برابري مي‌كند. سيد درباره كتاب مي گويد: تراشه‌هاي فكر در گوشه و كنار كارگاه خيال و براده‌هاي قلم در كف آهنگري محقر تشبيه و تمثيل.

 

 

رجعت سرخ ستاره

سراينده: علي معلم دامغاني

نوبت چاپ: چهارم

تعداد صفحه: 244

قطع: رقعي

 

 

پنجره‌اي به آفتاب

سراينده: عباس كي‌منش (مشفق كاشاني)

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 236

قطع: رقعي

مجموعه اشعار استاد عباس كي‌منش (مشفق كاشاني) در اين مجموعه شعر علاوه بر تعمات توحيدي، نعت و منقبت پيابر اسلام(ص) و خاندان مكرمش اشعاري هم در مقولات عرفاني و مضامين اخلاقي وجود دارد. اشعاري متناسب با مناسبت‌هاي مذهبي ولادت و شهادت ائمه در مدح حضرت معصوم، حضرت زينب و... محمود شاهرخي (جذبه) مقدمه‌اي به عنوان «دولت بيدار» بر اين كتاب نگاشته است.

 

 

از نخلستان تا خيابان

سراينده: عليرضا قزوه

نوبت چاپ: دوازدهم

تعداد صفحه: 88

قطع: رقعي

عليرضا قزوه، هم خودش به ويژه اين مجموعه شعرش از پيش قراولان شعر منتقد اجتماعي بعد از انقلاب است. سروده‌هاي مشهور و ماندگار بسياري چون «مولا ويلا نداشت» و «در روزگار قحطي وجدان» در اين كتاب آمده است. اين كتاب رتبه دوم كتاب سال دفاع مقدس را نيز دريافت كرده است.

 

 

من مي‌گويم، شما بگرييد

به كوشش: عليرضا قزوه

نوبت چاپ: سيزدهم

تعداد صفحه: 264

قطع: رقعي

مجموعه‌اي از اشعار عاشورايي كه توسط عليرضا قزوه گردآوري شده است، شعرهايي خوب، با اصالت و هميشه تازه، بعضي از شعرها از شاعرانشان مشهورترند. مرثينه‌هاي عاشورايي از آثار سيف فرغاني، مولانا جلال‌الدين بلخي، محتشم كاشاني، اقبال لاهوري و شاعران صاحب اثر معاصري همچون حميد سبزواري، محمدعلي معلم و شاعران نوقلم.

 

 

با كاروان نيزه

سراينده: عليرضا قزوه

نوبت چاپ: پنجم

تعداد صفحه 47

قطع: رقعي

تركيب بند عاشورايي است كه آن را عليرضا قزوه شاعر مذهبي و انقلابي در چهارده بند سروده است. كتاب با مقدمه‌اي از علي معلم دامغاني با عنوان «شعر آييني روزگار ما» آغاز مي‌شود و در پايان سخن، نقدي از عبدالجبار كاكايي در نگاهي به تركيب‌بند «با كاروان نيزه» است.

 

 

راز رشيد

به كوشش: محمدرضا سنگري

نوبت چاپ: پنجم

تعداد صفحه:188

قطع: رقعي

گزينه اشعار عاشورايي، با انتخاب دقيق و وسواس‌گونه دكتر محمدرضا سنگري، شامل چند شعر از قله‌هاي شعر عاشورايي معاصر برگزيده شعر عاشورايي كودك و نوجوان و برگزيده شعرهاي عاشورايي شاعران جوان شركت‌كننده در اولين و دومين همايش ادبي- هنري عاشورا.

 

 

پري‌شدگان

سراينده: قادر طهماسبي (فريد)

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 64

قطع: رقعي

مجموعه‌اي از اشعار سپيد، با نگاهي اجتماعي و انتقادي از قادر طهماسبي سراينده شعر مشهور «مثنوي شهادت» است.

 

 

پري ستاره‌ها

سراينده: قادر طهماسبي (فريد)

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه:276

قطع: رقعي

مجموعه شعرهاي قادر طهماسبي (فريد) كه در قالب مثنوي و غزل سروده شده است. كتاب با محتواي مذهبي و انقلابي مالامال و سرشار از ارادت قلبي ورشحات خوش‌رنگ رگ‌هاي عاطفي اوست كه در چند دفتر گردآمده‌اند. دفتر سيب و گل ستاره، پري ستاره‌ها و عشق بي‌غريب از دفتر شعرهاي اوست.

 

 

پري‌ بهانه‌ها

سراينده: قادر طهماسبي (فريد)

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه:87

قطع: رقعي

مجموعه مثنوي‌هايي با مضامين دفاع مقدس، رحلت امام(ره) امام علي (ع) و مضامين اجتماعي مثنوي زيباي «سبك باران خراميدند و رفتند» در همين كتاب است.

 

 

كوه را با صداي من بگذار!

گزيده اشعار زنده‌ياد سيدمحمد عباسيه كهن

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 159

قطع: رقعي

گزيده‌اي از پنج دفتر شعر، از شاعري كه كمتر مي‌شناسيم. اين زنده‌ياد سيدمحمد عباسيه كهن، همه سروده‌ها خواندني است و روح‌نواز و با عطر دلنشين سبك هندي، در اين اشعار تصويرهاي پررنگي از زندگي، عشق، لبخند، مدح، نعت و منقبت بزرگان دين در قالب‌هاي كهن و پيراسته به خوانندگان علاقمند ارائه شده است.

 

 

سلوك باران

سراينده: مصطفي محدثي خراساني، سردبير فصلنامه شعر، شامل رباعي، دوبيتي، مثنوي و غزل. جان‌مايه اصلي كتاب را غزل‌هاي آن تشكيل مي‌دهد. اشعار اين كتاب در مضامين سياسي، اجتماعي، عرفاني و حماسي با تنوع چشمگيري سرده شده است.

 

 

تبسم يك قافله آه

به انتخاب: اكبر بهداروند

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 388

قطع: رقعي

مجموعه 300 غزل به انتخاب اكبر بهداروند، از سروده‌هاي شاعران و غزل‌سرايان معاصر ايران كه در مضامين مثنوي گردآوري شده است. در اين بين اشعاري از امام راحل(ره)، علامه طباطبايي، محمدحسين شهريار و... به چشم مي‌خورد.

 

 

بارش خورشيد

سراينده: مرتضي نوربخش

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 76

قطع: رقعي

شعر و سروده‌هاي انقلابي كه در دو بخش دهه اول و دهه دوم انقلاب اسلامي سروده شده است. اشعار اين كتاب در قالب‌هاي مختلفي از جمله غزل و قصيده براي علاقه‌مندان اشعار مذهبي و فرهنگي عرضه شده است.

 

 

بوي غريب ماه

سراينده: حسين ابراهيمي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 72

قطع: رقعي

اشعار حسين ابراهيمي در قالب غزل و مثنوي با نگاهي انتقادي در مضامين مختلف اجتماعي و مذهبي در مجموعه «بوي غريب ماه» گردآوري شده است. اشعار اين كتاب از لحاظ مفهوم و ساختار شعري قابل توجه علاقه‌مندان خواهد بود.

 

 

شروده‌ها

سراينده‌: احد ده بزرگي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 124

قطع: رقعي

«شروده‌ها» شامل دوبيتي‌هايي با مضامين مختلف عاطفي، فلسفي، مذهب و... است كه احد ده‌بزرگي شاعر خوش ذوق شيرازي سروده است.

 

 

از نو غزل

به كوشش حوزه هنري تهران

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 236

قطع: رقعي

مجموعه شعري از شعراي جوان تهراني كه به كوشش حوزه هنري تهران گردآوري شده است.

 

 

پادشاه است حسين

به كوشش: سيدعبدالرضا موسوي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 240

قطع: رقعي

سيدعبدالرضا موسوي به قصد شناساندن مرثيه‌سرايان سيدالشهدا(ع) نمونه‌هايي از مناقب و مراثي هند و سند را، به ويژه در اواخر دوره تيموريان جمع‌آوري كرده است. مقدمه‌اي مفصل با نگاهي تاريخي و سبك‌ شناسنامه به موضوع مرثيه‌سرايي اهل‌بيت نيز در ابتداي كتاب آمده است.

 

 

سه پلك مانده به شب

سراينده: سيدرضا محمدي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 76

قطع: رقعي

كتاب حاضر، دربردارند 38 قطعه شعر در قالب غزل و مثنوي است كه با مضامين اجتماعي مذهبي توسط سيدرضا محمدي سروده شده است. محمدي از شاعران مطرح افغانستان است كه اشعارش را در فاصله سال‌هاي 1374 تا 1377 در افغانستان و ايران سروده است. بيشتر شعرها تقديمي است و حال و هواي روزهاي جنگ را دارد.

 

 

شب ستاره و گيسو

سراينده: انسيه موسويان

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 56

قطع: رقعي

اولين مجموعه شعر شاعر خراساني انسيه موسويان است. موسويان تقريباً اكثر قالب‌هاي شعري را آزموده و شعرهاي اين مجموعه در قالب‌هاي غزل، مثنوي، چهارپاره سپيد، نيمايي، رباعي و دوبيتي هستند كه از مضامين عاشقانه، اجتماعي و مذهبي برخوردارند. زبان نرم و تحليل لطيف همراه با طبيعت‌گرايي از ويژگي‌هاي اين مجموعه است.

 

 

باغ‌هاي معلق انگور

سراينده: سيدضياء قاسمي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 88

قطع: رقعي

دومين مجموعه شعر شاعر افغانستاني سيدضياءالدين قاسمي، شعرها در قالب‌هاي غزل سپيد، رباعي و نيمايي سروده شده‌اند. او در اين مجموعه تعلق خاطر‌ه‌انگيزي به شهرهاي كهن خراسان و اصفهان دارد حسي كه با بلخ و كابل يكي باشد. تلفيق مضامين عاشقانه و اجتماعي و مذهبي از ويژگي‌هاي شعرهاي اين مجموعه مي‌باشد. استاد علي معلم درباره قاسمي گفته: اين كاش ايران و افغانستان سيدضياءهاي فراواني داشت.

 

 

  

نام تو چيست؟

سراينده: علي داوري نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 61

قطع: رقعي

مجموعه شعر «نام تو چيست؟» سروده شاعر همداني علي داودي است و شعرهاي آن همه در قالب غزل سروده شده و داراي مضامين عاشقانه، اجتماعي و مذهبي است. شاعر از هنر ديگرش نقاشي، بهره‌هاي فراواني در ساختار غزل‌هايش برده است.

 

 

بادها خواهران من‌اند

سراينده: محبوبه ابراهيمي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه:22

قطع: رقعي

اين مجموعه اولين مجموعه شعر و مشاعر افغانستاني محبوبه ابراهيمي است. شعرهاي اين مجموعه در قالب‌هاي غزل، سپيد، چهارپاره و نيمايي سروده شده‌اند. شاعر با زباني نرم‌ و امروزي و با ديدگاه زنان دغدغه‌هاي خودش را سروده است ابراهيمي انصافاً از پس مسئوليت شاعري‌اش در بيان دردها خوب برآمده است به ويژه در غزل‌هاي بهار 1 و 2.

 

 

از دوست داشتن در تمام جهان

سراينده: مجتبي صادقي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 64

قطع: رقعي

از دوست داشتن در تمام جهان، اولين مجموعه شعر مجتبي صادقي شاعر شيرازي است شعرهاي اين مجموعه همه در قالب غزل سروده شده و مضامين آن‌ها عاشقانه و مذهبي است. صادقي نوآوري‌هاي خاصي در غزل دارد.

 

 

تهران شبيه هر شب ديگر سياه بود

سراينده: آرش شفاعي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 72

قطع: رقعي

آرش شفاعي شاعر خراساني شهرهاي اين مجموعه را در قالب غزل، سپيد، نيمايي و رباعي و دوبيتي سروده است. شعرهاي داراي مضامين عاشقانه، اجتماعي و مذهبي هستند. شعرهاي شفاعي از زباني محكم و فخيم برخوردار است.

 

 

ترانه‌ ماهي‌ها

سراينده: كبري موسوي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 64

قطع: رقعي

«ترانه ماهي‌ها» اولني مجموعه شعر كبري موسوي است.شعرها در قالب غزل سروده شده و از مضامين عاشقانه و اجتماعي برخوردارند. بهره‌گيري از زباني محكم، همراه و آميخته با عاطفه‌اي سرشار از ويژگي‌هاي اين مجموعه است.

 

 

همراز مرغان سحر

به كوشش: مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنر

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 256

قطع: رقعي

يادواره و زندگي‌نامه مختصري از محمدعلي مرداني به قلم فرزند وي و ساير هم قطارانش، علي معلم، محمود شاهرخي، محمدرضا سنگري، صابر امامي، حميد هنرجو، محمود سنجري و... به زندگي، شعر و فعاليت‌هاي ادبي مرداني اشاره كرده‌اند. در پايان گزيده‌اي از قطعات ادبي محمدعلي مرداني آورده شده است.

 

 

راز يك لبخند

سراينده: محمدخليل جمالي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 192

قطع: رقعي

غزل‌هاي محمدخليل جمالي كه با مضامين عاشقانه، حماسي، مذهبي و ملي سروده شده‌اند. شعرهاي كتاب با اوزان و عروض سنتي از تصاوير و صنايع نو و تازه برخوردار است كه جمالي در آن به مشكلات زيست ‌جهاني‌اش واكنش نشان داده و آن را به نقد بررسي گرفته است. راز يكتايي در حضور تنهايي، سرانجام عشق و... از عناوين غزل‌هاي او است.

 

 

فانوس‌هاي سنگي

سراينده: عبدالرحيم سعيدي‌راد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 196

قطع: رقعي

اين كتاب مجموعه‌اي از اشعار شاعران معاصر كشورمان و همچنين اشعار شاعران فلسطيني با موضوع فلسطين است كه به بيان مظلوميت مردم فلسطين مي‌پردازد.

 

 

اندوه پنهان

سراينده: محمدكاظم عليپور

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 104

قطع: رقعي

مجموعه‌ شعرهاي محمدكاظم علي‌پور، شاعر معاصر است كه در قالب سپيد و طرح‌هاي نو سروده شده است كه در قالب سپيد و طرح‌هاي نو سروده شده است كمانچه‌هاي بي‌ كوك و گلوي بي‌آواز، دست بي نان، دهان بي‌بوسه، بي نقره روزگار و ماه خميده سر نهاده است. كنار نيزار... از عناوين شعرهاي اين مجموعه است.

 

 

دل و دريا

سراينده: عباس براتي‌پور

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 156

قطع: رقعي

اشعاري كه در مضامين شهيد، شهادت، دفاع مقدس و اهل‌بيت سروده شده است.

 

 

پلاكاردها

سراينده: احمد مطر

مترجم: عبدالرضا رضايي‌نيا

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 160

قطع: رقعي

سروده‌هايي است از احمد مطر، شاعر عراقي، با مضامين سياسي خطاب به سران بي‌نهايت عرب، همين مضامين باعث شده تا نشر آن در برخي كشورهاي عربي ممنوع شده انتخاب و ترجمه خوب عبدالرضا رضايي‌نيا اين سروده‌ها را همچنان معطر و دلنشين به دستان ما سپرده است.

 

 

ترانه‌هاي مقاومت

مترجم آزاد: دكتر جابر عناصري

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 131

قطع: پالتويي

سرآغاز ترانه‌هاي مقاومت، مرثيه‌اي بر زندگي تباه شده و روزگار به هدر رفته و آخرين كلام اين ترانه‌ها رثايي است در سوگ انسان‌هاي زنده كه به مرگ تدريجي دل سپرده‌اند.

ترانه‌هاي مشرقي، ترانه‌هاي سرزمين سياهان آفريقا، سرخ‌پوستان، چركين جامگان يا كارگران معدن، ترانه‌هاي كابوها و گاوچرانان، لوليان عشاير و كوچه‌هاي دشت و بيابان و ... از ترانه‌هاي كتاب است.

 

 

بهشت و آدم و گندم

سراينده: محمدعلي عجمي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 76

قطع: رقعي

غزلياتي با عناويني نذر، حديث، لاله‌ها، توفان آه و روح باران و... از محمدعلي عجمي، اين اشعار از مفاهيم فلسفي برخوردار مي‌باشد.

 

 

زخم بي‌بهبود

به كوشش: سيدعبدالجواد موسوي

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 220

قطع: رقعي

گزيده اشعار يوسفعلي ميرشكاك شاعر متعهد و نويسنده توانا و انقلابي، در اين كتاب مقدمه‌اي از سيدعبدالجواد موسوي به عنوان نگاهي گذرا به كارنامه شعري يوسفعلي ميرشكاك و گفت‌وگويي با شاعر گرد آمده است. در پايان گزيده‌اي از شعرهاي وي از كتاب‌هاي «از چشم اژدها»، «ماه و كتان»، «از زبان يك ياغي»، «نشان‌هاي آن بي‌نشان» و «اين هم چند شعر ديگر» آورده شده است.

 

 

به هفت پله جلوتر...

سراينده: مريم اسماعيلي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 65

قطع: رقعي

هفت پله جلوتر حاصل لبريز شدن روح نويسنده در دنيايي بي در و پيكر بودن است.

دنياي تو يعني بر روي پله به پله

پا گوشه‌نشيني بكني چله به چله

دنياي من اما چنان بي در و پيكر

هر كس برود پاكي بيايد نزد در

 

 

پنجره‌هاي هميشه باز

سراينده: احد ده‌بزرگي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 401

قطع: رقعي

اين مجموعه و دفتر شعر ره‌آورد تامل‌ها، سوزها، شورهاف شررهاي شاعران است كه عشق، فرمانرواي ملك وجود است سروده‌هاي سرشار از ترويج، تعميق و گسترش انديشه‌هاي انسان‌ساز ديني و آئيني.

 

 

آيينه‌ها

به كوشش: حوزه هنري تهران

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 324

قطع: رقعي

گزيده غزل‌هاي عاشورايي و مرثيه‌هايي پيرامون واقعه كربلا كه در متن و بطن اين واقعه سروده شده است. سعي بر آن بوده كه زيباترين غزل‌هاي عاشورايي بعد از انقلاب ساحت اين كتاب راه يابد و مقبول طبع مردم و صاحب‌ نظر و دوستداران اباعبدالله الحسين(ع) واقع شود.

 

 

آن يار دلنواز

به كوشش: حوزه هنري تهران

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه 352

قطع: رقعي

از زندگي و زمانه استاد نصرالله مرداني سخن مي‌گويد، از گفت‌وگوها، نقد آثار، سوگ سروده‌ها، اشعار چاپ نشده و...

 

 

كاغذ باد

به كوشش: سيدرضا محمدي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 76

قطع: رقعي

سيدرضا محمدي شاعري از ؟؟ افغان است كه طنز را دستمايه اشعار خود قرار داده به طوري كه از ابتدا تا انتها مخاطب را رها نمي‌كند و در تمام اشعارش لايه‌هاي طنز آشكار است قالب‌هاي شعري وي نيمايي و غزل مي‌باشد.

 

 

موسيقي نمناك باران

سراينده: محمد امين‌پور

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه:122

قطع: رقعي

چقدر شعر، چقدر شاعر، چقدر مقدمه، چقدر كتاب، چقدر نام... از آن همه يكي «سلمان» شد برادرم! و يكي همين «شبيه اسماعيل» مي‌شود. اگر هم شبيه اسماعيل يك اتفاق تازه نباشد يك آغاز باشكوه است.

 

 

مثل شاخ‌هاي ترنج

سراينده: عباس باقري

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 96

قطع: رقعي

مجموعه‌اي از 36 قطعه، شعر نيمايي با مضامين مختلف كه توسط عباس باقري سروده شده است.

 

 

سيب و فواره

سراينده: اسماعيل فرزانه

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 140

قطع: رقعي

شاعر جوان به اقتضاي جواني و شادابي چنان با طبيعت و اتفاقات اطراف خود ارتباط پيدا كرد و چنان خلاقانه و با تيزبيني خود توانسته مجموعه شعري سرايد كه از لطافت طبع و ظرافت تشبيه برخوردار است. كتاب سيب و فواره در دو بخش غزل‌واره‌ها و ترانه‌ ها سروده شده است.

 

 

اقليت

سراينده: فاضل نظري

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 64

قطع: رقعي

مجموعه غزل‌هاي فاضل نظري از سال 83 تا 86 است.

 

 

گريه‌هاي امپراطور

سراينده: فاضل نظري

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 64

قطع: رقعي

مجموعه غزل‌هاي فاضل نظري از سال 82 تا 86 است. 

 

 

سه‌شنبه 24 آذر 1388 - 13:36


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری