پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 19:34
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

هفته كتاب در بوستان گفت‌وگو

 

گزارشي از نمايشگاه ياد يار مهربان

 

با همت شوراي اسلامي شهر تهران و مجموعه مديريت شهري توجه به مسائل تربيتي و فرهنگي در اولويت فعاليت‌هاي شهرداري قرار گرفته است. هم‌اكنون بالغ بر 3 ميليون متر مربع توسعه فضاهاي فرهنگي در دست اقدام است؛ همچنين پنج هزار ميليارد تومان بودجه به پروژه‌هاي عمراني خاص فضاهاي فرهنگي اختصاص يافته كه همگي حاكي از توجه و عنايت مديريت شهري به موضوعات فرهنگي است.

دكتر قاليباف در مراسم افتتاحيه هفتمين نمايشگاه ياد يار مهربان كه در حضور مسئولان ارشد فرهنگي و شهري برگزار شد با بيان اين مطلب افزود: انقلاب اسلامي ايران نشأت گرفته از مباني ديني در حوزه انديشه‌ورزي است. اين‌ها باعث مي‌شود كه توجه به كتاب و كتاب‌خواني در جامعه ما از اهميت خاصي برخوردار شود.

شهردار تهران همچنين از راه‌اندازي بزرگ‌ترين كتابخانه ديجيتال در پارگ گفت‌وگو خبر داد و گفت: در اين كتابخانه هر دانشجو يا معلم كه وارد شود مي‌تواند به چند صدهزار كتاب در حوزه علوم انساني دسترسي پيدا كند.

قاليباف از افتتاح كتابخانه ديجيتال علوم مهندسي در دانشگاه اميركبير به عنوان بزرگ‌ترين كتابخانه اين حوزه در كشور خبر داد و گفت: با توافقي كه با دانشگاه علوم پزشكي تهران شده، قرار است پارك لاله را به مركز ديجيتال كتابخانه علوم پزشكي تبديل كنيم. با اين اقدامات پارك‌ها از يك فضاي صرفاً تفريحي به فضاي فرهنگي تبديل مي‌شوند. به گفته وي قرار است از اين تكنولوژي در فرهنگسراهاي بهمن و رجايي نيز استفاده شود.

«حضور 400 ناشر در نمايشگاه»

اميرمسعود شهرام‌نيا، مدير نمايشگاه ياد يار مهربان با بيان گزارشي از برگزاري ياد يار مهربان از سال 82 تاكنون، گفت: همه‌ساله شهرداري و سازمان فرهنگي هنري باني برگزاري اين نمايشگاه هستند كه امسال از مشاركت مؤثر و ارزشمند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز برخوردار هستيم. شهرام‌نيا اظهار داشت: مدارس، حوزه‌هاي علميه، كتابخانه‌هاي عمومي شهر و كتابخانه‌هاي خوابگاه دانشجويي از جمله گروه‌هاي مخاطب اين نمايشگاه هستند. رئيس مؤسسه نشر شهر اظهار داشت: 400 ناشر به فراخوان اين نمايشگاه پاسخ دادند و در محل دائمي نمايشگاه‌هاي شهرداري تهران واقع در بوستان گفت‌وگو به ارائه كتاب‌هاي خود پرداختند. شهرام‌نيا گفت: در سال اول برگزاري اين نمايشگاه، سرانه تعداد كتاب به ازاي هر دانش‌آموز در كتابخانه‌هاي مدارس عدد 3 بود كه آمارهاي اخير نشان مي‌دهد اين آمار اكنون به 7 رسيده است. برآوردها نشان مي‌دهد كه برگزاري هر دوره از نمايشگاه ياد يار مهربان يك جلد به سرانه اضافه مي‌كند.

«اختصاص بودجه براي مدارس»

سرپرست سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در مراسم افتتاحيه نمايشگاه ياد يار مهربان گفت: شهرداري تهران براي مدارس پايتخت در امور فني، عمراني و فرهنگي 135 ميليارد ريال هزينه كرده است. وي افزود: نسبت به مقوله كتاب همه دغدغه‌ دارند و همه سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط را كنار هم قرار مي‌دهند تا مشكل جامعه اسلامي را حل كنند و برگزاري اين نمايشگاه توسط شهرداري تهران با همكاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و آموزش و پرورش، نقطه عطفي براي برطرف كردن اين دغدغه است.

وي همچنين گفت: در حوزه كتاب، فرمايشات مقام معظم رهبري را در رأس امور قرار داده‌ايم كه اگر به اين سخنان توجه كنيم قطعاً موفق مي‌شويم. ايشان در موضوع كتاب و مطالعه جملات نغزي دارند كه بايد تبديل به منشوري شود و در دستور كار قرار گيرد.

«رقابتي سازنده ميان ناشران»

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين مراسم با اشاره به بيانات رهبر معظم انقلاب درباره كتاب و كتابخواني گفت: سيره عملي رهبر معظم انقلاب همين است و با وجود مشغله و گرفتاري‌هاي فراوان، بسياري از كتاب‌ها را مطالعه مي‌كنند، به موقع تذكر مي‌دهند كه اين يك الگو و نمونه براي همه مسئولان است كه در كنار مشغله كاري به مقوله كتاب نيز توجه كنند.

وي برگزاري نمايشگاه ياد يار مهربان را كار پسنديده‌اي عنوان كرد كه مي‌بايست در سال‌هاي آينده همچنان ادامه يابد. وي اظهار داشت: ما وظيفه داريم از هر اقدام فرهنگي در جامعه حمايت كنيم و اين وظيفه نه تنها بر گردن ما، بلكه همه سازمان‌ها نيز در اين حوزه وظيفه دارند. وي از برگزاري نمايشگاه ياد يار مهربان در استان‌هاي قم و قزوين خبر داد و گفت: به همه سازمان‌ها و نهادهاي فرهنگي شهرها و همچنين به شهرداري‌ها اعلام كرديم كه در صورت برگزاري اين نوع نمايشگاه‌ها حمايتشان مي‌كنيم.

حسيني همچنين گفت: يكي از ويژگي‌هاي بسيار ارزنده اين نمايشگاه آن است كه رقابت بسيار خوبي براي ناشران به وجود آمده تا بهترين‌ها را ارائه كنند. او همچنين تأكيد كرد: اگر مي‌خواهيم جامعه مأنوس به كتاب داشته باشيم بايد آموزش آموزه‌هاي ديني را از كودكي آغاز كنيم و كتاب‌هاي جذاب در اختيار كودكان قرار دهيم.

نمايشگاه ياد يار مهربان از 23 تا 30 آبان در بوستان گفت‌وگوي تهران برگزار شد و به كار خود پايان داد.

 

 

 

دوشنبه 16 آذر 1388 - 12:5


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری