سه‌شنبه 24 تير 1399 - 23:15
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

ناگفته‌هاي بابانظر بيش از گفته‌هاي اوست

 

 

«حسين بيضايي» مصاحبه‌گر اين اثر در مراسم تجليل از كتاب «بابانظر»، تصريح كرد: ناگفته‌هاي شهيد «نظرنژاد» اگر چه تحصيلات آكادميك نداشت، بيش از گفته‌هاي آمده در كتاب «بابانظر» به دليل بصيرت والايش است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، «حسين بيضايي»، با اشاره به شخصيت «باباتظر» در جبهه مقاومت، گفت: بعد از اتمام جنگ و آشنايي‌ام با دفتر حفظ آثار سپاه جمهوري اسلامي ايران، تصميم گرفتم كه خاطرات فرماندهان و رزمندگان  سپاه استان خراسان در دفاع مقدس را، با توجه به نقش حضور سربازان و فرماندهان اين استان در جبهه‌هاي مقاومت، جمع‌آوري كنم.

مصاحبه‌كننده «بابانظر» افزود: مصاحبه با «بابانظر» در 10 تيرسال 72 شروع شد و طي 17 جلسه تا 30 تير خاتمه يافت.

اين مصاحبه‌ها به دليل شرايط بسيار دشوار حاكم بر سپاه آن زمان، 6ساعت قبل از آغاز ساعت اداري، آغاز مي‌شد.

همچنين، مدير روابط عمومي انتشارات سوره مهر با اشاره به‌اهميت اطلاع رساني در آگاهي مخاطب از وضعيت بازار نشركتاب، گفت: سوره مهر با معرفي محصولات خود در سايت اين انتشارات و دور نگاه‌ نداشتن اين محصولات از جمع هنرمندان، توانست بخش توزيع را تقويت كرده و نگاه جامعه را به‌سوي كتاب‌هاي انتشار يافته در سوره‌مهر متوجه  كند.

در ادامه، «حمزه زاده» نيز با اشاره به نقش موانع شبكه توزيع كشور در عرضه كتاب «دا»، يادآور شد: اگر موانع ظرفيت شبكه توزيع و فروشگاهي كشور نبود، تيراژ كتاب «دا» با توجه به خالي بودن سبد توزيع كتابفروشي‌هاي برخي از شهر‌هاي كشور،  بيش از 300 هزار نسخه بود.

مدير عامل انتتشارات سوره مهر، افزود: حتي اگر ما توانايي ارائه تيراژ بالا و عنصر عناوين متنوع را به علاقه‌مندان  داشته باشيم، شبكه توزيع ما در كشور چنين ظرفيتي را ندارد.

«سرهنگي»  در ادامه به تلاش‌هاي پديد آورنده كتاب «دا» در معرفي اين كتاب در بسياري از شهرهاي كشور اشاره كرد و گفت: سفر راوي و مولف به استان‌هاي كشور و شركت در نشست‌هاي مختلف رسانه‌اي و غير رسانه‌اي براي معرفي «دا» از عوامل بسيار موثر بر استقبال مردمي از اين كتاب است.

وي افزود: دفتر ادبيات و مقاومت حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي نيز در صدد فراهم كردن شرايط معرفي «بابانظر» در ساير استان‌ها با حضور «سرهنگي» و «بيضايي» است.

مديردفتر ادبيات و مقاوت حوزه هنري، با اشاره به مفيد بودن تمام زمان مصاحبه «بيضايي» با «بابانظر» گفت: تمامي مستندات اين كتاب از سوي مصاحبه كننده گردآوري شده و دفتر ادبيات و مقاومت نيز برآن نظارت داشته است و چنان‌چه شواهدي مبني بر نادرست بودنشان بدست آيد، در چاپ‌هاي بعدي تصحيح  خواهد شد.

وي افزود: نويسنده برعليه فراموشي مي‌نويسد، از اين رو دست‌اندركاران اين كتاب نيز به بازگويي واقعيت هاي آمده در اين دوران پرداخته‌اند، تا واقعيت‌هاي اين مقاومت عليه باطل فراموش نشود، واقعيت‌هايي كه سردار قاليباف و سردار صفوي نيز برآن‌ها صحه گذاشته‌اند.

اين فعال فرهنگي تصريح كرد: عكس‌هاي آمده در اين كتاب كه زماني تنها جنبه اطلاع رساني داشت، امروزه كاركرد سند تاريخي نيز پيدا كرده اند، بر اين اساس دفتر ادبيات و مقاومت نيز در صدد تكميل عكس‌هاي گردآمده در اين مجموعه است.

«سرهنگي» در اين نشست يكي از دلايل استقبال چشم گير از «دا» را وجود خلا رمان جنگ در ايران دانست و گفت: خاطره  نزديك‌ترين گونه ادبي به زندگي است، كه در ان نمي‌توان واقعيت‌ها را با خيال در آميخت و از بار بزرگي واقعيت‌هاي آمده در خاطرات جنگي كاست.

وي افزود: رمان‌نويسان مي‌توانند سهم خود را از خاطرات جنگي گرفته و براي خلق رمان، مضامين را با خيال در آميزند.

در ادامه اين نشست، «حمزه زاده» تصريح كرد: اگر قصه فرماندهاني چون «بابانظر» در سال‌هاي ابتدايي بعد از جنگ انتشار مي‌يافت، هيچ گاه به اين دامنه استقبال مردمي نمي‌رسيد، ولي امروزه با گذشت زمان بسيار و علاقه نسل سوم و چهارم به دانستن واقعيت‌هاي آمده در جنگ مورد استقبال همگان قرار گرفت.

«حمزه زاده» در ادامه با مقايسه چاپ كتاب «بابانظر» با «دا» گفت: اين كتاب در سه ماه انتشار خود توانست به چاپ ششم برسد، در حالي كه «بابانظر» در طول دوره، مراحل چاپ بيستم را پشت سر مي‌گذارد.

گفتني است، مراسم تجليل از كتاب «بابانظر»، با حضور «مرتضي سرهنگي» مدير دفتر ادبيات وهنر مقاومت حوزه هنري، «حسين بيضايي» مصاحبه‌گر اين اثر، «محمد حمزه زاده» مدير عامل انتشارات سوره مهر و «علي سليمي» منتقد ادبي، دوشنبه 25 آبان، در خبرگزاري فارس برگزار شد.

 

 

 

سه‌شنبه 10 آذر 1388 - 14:39


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری