چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 7:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

مسئولان‌، مسلمين، به داد ما برسيد

 

علي شمخاني فرمانده وقت سپاه پاسداران خوزستان، در شرايط بحراني اشغال خرمشهر كه با كمبود تسليحات و نيروهاي كار آزموده روبه رو بوده است مسئولان را  با جمله «مسئولان‌، مسلمين، به داد ما برسيد» مورد خطاب قرار مي‌دهد. براي شنيدن اين حرف‌ها، محمد مهدي بهداروند با همراهي «احمد سوداگر» پاي صحبت‌هاي شمخاني نشستند و در بهمن ماه 1385 بيش از يك ساعت با او گفت وگو كردند و احد گودرزياني به تدوين آن پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات‌اسلامي، كتاب "به داد ما برسيد"، شامل توضيح علي شمخاني، فرمانده وقت سپاه پاسداران خوزستان درباره نامه‌اي که در روزهاي نخستين جنگ تحميلي نوشته، از سوي انتشارات سوره مهر سازمان تبليغات اسلامي، به چاپ سوم رسيده است.

 كتاب حاضر، شرحي بر چرايي نگارش نامه تاريخي علي شمخاني فرمانده وقت سپاه پاسداران خوزستان، در روزهاي نخستين جنگ تحميلي است.

 وي اين نامه را به دليل نبود امكانات براي نيروهاي سپاه، خطاب به شوراي عالي دفاع وقت، با رياست بني‌صدر، به رشته تحرير در آورده است.

 از دستاوردهاي اين نامه، عزل ابوالحسن بني صدر- نخستين رييس جمهور ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي- از فرماندهي كل قوا و راي مجلس شوراي اسلامي به عدم كفايت سياسي وي بود.
بهداروند، درباره انجام اين مصاحبه با علي شمخاني مي‌گويد: سال 1385 به همراه احمد سوداگر، رييس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، با علي شمخاني درباره علل نگارش نامه، بازخوردها و دستاوردهاي آن، مصاحبه‌اي به مدت 2 ساعت انجام داديم.
مصاحبه‌گر كتاب "به داد ما برسيد" افزود: شمخاني در اين مصاحبه همچنين به حال و هواي جبهه عراق در روزهاي نخستين جنگ تحميلي، ديدگاه آن‌ها نسبت به رزمندگان ايراني و مقاومت سپاه پاسداران ايران با حجم اندكي از مهمات اشاره داشته است.       
وي در پايان گفت: عنوان اين كتاب از نخستين جمله نامه علي شمخاني انتخاب شده است.

نامه شمخاني با جمله «مسئولين، مسلمين، به داد ما برسيد» آغاز مي‌شود.

در اين نامه آمده است: «وانزلنا الحديد فيه باس شديد». مسئولان‌، مسلمين، به داد ما برسيد، اين چه سازمان رسمي شناخته‌شده‌اي است که اسلحه انفرادي ندارد؟ نيروهاي شهادت‌طلب پاسدار را آموزش نداديد، مسامحه کرديد، چوبش را از خداي عزوجل خورديد و خواهيد خورد. چه بايد بگوييم که شايد شما را به تحرک وابدارم؟ اين را بگويم که از 150 پاسدار خرمشهر تنها 30 نفر باقي مانده، بگويم که ما مي‌توانيم با 30 خمپاره خونين شهر را براي 30 ماه نگه داريم و امروز 30 تفنگ نداريم. و حال آن که سازمان‌هاي غير رسمي با امکانات فراوان بر ما مي‌رانند که بايد برانند.

واقعيت اين است که ارتش امروز ما نمي‌تواند بدون وجود سپاه پاسداران و برعکس، کوچکترين تحرکي داشته باشد. من را وقت آن نيست که بگويم تا به حال چه کارهاي متهورانه‌اي انجام داده‌ايم. خدا مي‌داند که ما تانک‌هاي دشمن را لمس کرديم. فغان‌هاي زنانه آنها را در شبيخون‌هاي خود شنيده‌ايم. سايه ما به حول خدا و مکتب اسلام همواره مورد حملات سلاح‌هاي سنگين دشمن بوده و هست و دشمن هرگز نتوانسته است اسير ما را تحمل کند. اسراي پاسدار يا از پشت تيرباران شده يا زير تانک‌ها له و لورده گرديده‌اند.

پناهندگان عراقي همواره ترس نيروهاي دشمن را از پاسداران انقلاب به عنوان يک معجزه الهي مطرح مي‌کنند. سلاح را به دست صالحين بدهيد. تا به حال، دشمن حسرت گرفتن يک اسلحه کمري را از پاسداران به دل داشته و خواهد داشت.

ما شهداي زنده فراوان داريم. ما اصحاب حسين به تعداد زيادي داريم. ما برپا دارندگان کربلاي 30 روزه خونين شهريم. ما بهشت را زير سايه شمشيرها مي بينيم. شهداي 25 روزه ما هنوز دفن نشده‌اند، به داد ما برسيد. ما نياز به اسلحه و امکانات داريم. ما در راه خدا جان داريم که بدهيم، امکانات دادن جان را نداريم. به خود بياييد. فريادهاي پاسداران از فقدان امکانات، بر ما زمين و زمان را تنگ کرده است.

خستگي زياد مانع از ادامه نوشتن من مي‌شود. ولي باز هم بايد بدانيد که ما شهيدان زنده‌اي هستيم که به نبرد خويش عليه مردگان زنده ادامه خواهيم داد. اگر وساطت کنيد و ما را به حديد خداوند مسلح سازيد، «فضرب الرقاب» خويش را تا سقوط دولت بعث عراق و ديگر زورمندان و قلدران ادامه خواهيم داد و گرنه تا آن زمان مبارزه خواهيم کرد که شهيد شويم و تکليف شرعي خويش را به جاي آوريم.

وي، در اين کتاب به اين سؤال‌ها كه «چرا و چگونه» اين نامه نوشته شد، پاسخ مي‌دهد. براي راحت‌تر خوانده شدن متن كتاب، پرسش‌ها حذف شده و در پايان نيز متن نامه به همراه تصوير نسخه اصلي آن آمده است.

علي شمخاني متولد اهواز است و‌ پس از وزيري دفاع در دولت سيدمحمد خاتمي، با حكم رهبر معظم انقلاب رياست مركز تحقيقات راهبردي دفاعي را عهده‌دار شد. وي پيش از رفتن به وزارت دفاع فرمانده همزمان نيروي دريايي ارتش و سپاه بود.       

كتاب "به داد ما برسيد"، به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد آزادي خرمشهر و از سوي دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري، سال 86 براي اولين‌بار منتشر و هم اکنون در قطع رقعي، 24 صفحه و با شمارگان 2500 نسخه و بهاي 11 هزار ريال توسط انتشارات سوره مهرسازمان تبليغات اسلامي به چاپ سوم رسيده است.

 

 

 

دوشنبه 9 آذر 1388 - 14:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری