يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:51
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي سوره مهر: حج

 

جاده بى‏انتها

نويسنده: عبدالصالح پاک

تعداد صفحات 199:

شابک: 964-471-557-8

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1378

معرفي کتاب:

مارال، دختر باخشى، سرخك مى‏گيرد. باخشى نوازنده ماهر دوتار است و طبق عقيده تركمن‏هاى آن دوره، كه نواختن دوتار را درمان سرخك مى‏دانستند، براى معالجه دو كودك به روستاهاى‏اطراف رفته است. وقتى برمى‏گردد و با بيمارى دخترش روبه‏رومى‏شود، براى او هم دوتار مى‏زند. اما مارال مى‏ميرد. طبيب ده براى‏جستجوى گياهى كه داروى سرخك است به كوه‏ها مى‏رود و بعد ازمدتى برمى‏گردد. دختر ديگرى هم دچار سرخك شده است. طبيب‏اثر دارو را منوط به ساز زدن باخشى و نيز دعاى «ملاآخوند» روحانى‏ده مى‏داند كه به سفر حج رفته است. باخشى كه حاضر نيست پس ازمرگ دخترش ساز بزند، سرانجام راضى مى‏شود و ساز مى‏زند.دخترك بيمار در هذيان‏ها و حالات بيمارى با مارال ديدار مى‏كند ومارال او را به ديدار پيرمردى روحانى مى‏برد. پيرمرد آبى به دخترمى‏دهد كه مى‏نوشد و وقتى بيدار مى‏شود، روحانى ده از سفر حج بازمى‏گردد و با دعاى او، دختر شفا مى‏يابد.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

 

لحظه‏هاى غنيمت (سفرنامه حج) 

نويسنده: رضا بنده خدا .

تعداد صفحات: 96

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1375

معرفي کتاب:

كتاب حاضر سفرنامه‏اى از حج مى‏باشد كه در آن نويسنده ازلحظه خبردار شدن براى مناسك حج تا پايان مراسم و بازگشت به‏ايران، لحظه به لحظه وقايع رخ داده را به همراه برداشت و بيان‏معنوى توصيف مى‏كند.
اين سفرنامه شامل شرح بازديد از اماكن تاريخى و مقدس شهرهاى‏مدينه و مكه و مكان‏هاى ممنوع‏الورود از جمله: باب جبرئيل،ستونهاى مسجدالحرام، محراب پيامبر، قبرستان بقيع و...، انجام‏مراسم حج همچون: سعى بين صفا و مروه، احرام، رمى شيطان، روزبرائت و...، ديدار با زوار ساير كشورها، انجام مراسم عيد نوروز كه بامراسم حج مصادف شده است، وداع با كعبه و بازگشت به ايران‏مى‏باشد.

 

 

چراغستان خاموش و مسجد بي‌محراب

نويسنده:حسن رضا رفيعي

تعداد صفحات: 228

قيمت: 1750 تومان

شابک:7-230-506-964-978

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386

شمارگان:: 1100

معرفي کتاب: «چراغستان خاموش و مسجد بي‌محراب»، خاطره‌ها و برداشت‌هايي از سفر حجاز است، اما يك سفرنامه معمولي كه در آن به درج خاطرات روزانه اكتفا شده باشد يا يك نوشته مستقل درباره موضوعي خاص نيست. در اين كتاب، علاوه بر خاطره‌هاي سفرحجاز، برداشت‌هاي نگارنده از روح اعمال، باطن اماكن و وضعيت فكري _ عقيدتي حاكم بر اين سرزمين نيز عنوان شده است. مطالب كتاب در دو فصل تدوين شده است. فصل اول، چراغستان خاموش، خاطره‌هاي سفر مدينه را در بر مي‌گيرد. فصل دوم با عنوان مسجد بي‌محراب نيز به خاطرات سفر مكه اختصاص يافته است. علاوه بر اين‌ها، مباحث تاريخي و احكام نيز در كنار خاطرات قرارگرفته تا مطالب كتاب، سنديت يابد و به اصالت آن‌ها خدشه‌اي وارد نشود. زيارت غار ثور و بازگشت به ايران، كعبه و روح طواف، آغاز احرام، سفر از كجا به كجا، صورت مسجدالحرام، خانه زهرا (س) و علي‌(ع)، وداع با مدينه، زيارت دوره در مدينه و تحولات مسجدالنبي، عناوين بخش‌هايي از كتاب را تشكيل مي‌دهند.
«چراغستان خاموش و مسجد بي‌محراب» از 230 صفحه تشكيل و در قطع رقعي منتشر شده است.

 

 

 

نخستين تلاوت

نويسنده: محمد بکايي

طرح جلد: پرويز اقبالي

تعداد صفحات: 17

شابک: 964-471-018-5

قطع: خشتي

نوبت چاپ: اول: 1376

معرفي کتاب:

اين داستان ماجراى نخستين تلاوت قرآن در كنار كعبه و دربرابر كفار و بزرگان قريش و توسط عبدالله بن مسعود است. وقتى‏عبدالله اين امر را بر عهده مى‏گيرد پيامبر به ياد مى‏آورد كه چگونه‏وى را اولين بار ديده و متأثر از عمل پيامبر، مسلمان شده و از ياران‏ايشان گشته است. اين كتاب به همراه تصاوير رنگى متناسب با متن‏ارائه شده و در پايان آن مأخذ كتاب ذكر گرديده است.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

 

پنجره‌اي به آفتاب

نويسنده: مشفق(عباس) کاشاني

تعداد صفحات 236:

قيمت 1850: تومان

شابک: 2-277-506-964-978

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1386

 شمارگان: 2200

معرفي کتاب: پنجره‌اي به آفتاب، تجديد نظر در اشعار منتشر شده مشفق كاشاني است كه در كتابي به همين نام گردآوري شده است. اشعار اين كتاب با زباني به دور از پيچيدگي و بياني رسا و قابل درك سروده شده است. در اين اشعار، مشفق با اخلاص و صميمتي خاص با معبود يگانه نجوا مي‌كند و از خطاهاي مرتكب شده طلب بخشش مي‌كند. مشفق در سروده‌هاي خود، پرداختن به مقام ائمه معصومين عليهم السلام را مدنظر قرار داده است. برخي از اشعار او در مقام پيامبر اكرم (ص) سروده شده است. «مولود كعبه» هم نام شعري در وصف مولاي متقيان علي (ع) است. مشفق با تعابيري كنايي و استعاري، تصويري از حادثه كربلا را نيز رقم زده است و زندگي فاطمه زهرا (س) امام حسن مجتبي (ع)، سومين امام شيعيان، امام سجاد (ع) و ساير ائمه عليهم السلام را در عناويني مانند عيد غدير، شهادت حضرت زهرا (س)، ميلاد علي (ع)، بعثت پيامبر و ... مورد پردازش قرار گرفته است. مشفق از پرداختن به اتفاقات قرن اخير نظير جنگ افغانستان، بوسني و فلسطين نيز غافل نمانده است.
پنجره‌اي به آفتاب در 236 صفحه و در قطع رقعي منتشر شده است.

 

 

چليپاى قلم

نويسنده: مهدي الماسي .

تعداد صفحات: 253

شابک: 964-471-378-8

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1377

معرفي کتاب:

كتاب شرح داستانى زندگى ميرعماد حسنى، خوشنويس‏معروف دوره صفوى است. داستان از مسافرت مير، جوانى با استعدادبه تبريز، آغاز مى‏شود. دايى او در آنجا صحافى دارد و مير را به‏ملامحمدحسين خطاط معرفى مى‏كند. مير ضمن مشق خط، دروس‏دينى را در مدرسه و حوزه علميه طالبيه ادامه مى‏دهد. بر اثرجنگ‏هاى متعدد، تبريز دچار قحطى مى‏شود. اما مشكلات، مير را ازتمرين خط باز نمى‏دارد. مدتى بعد به قزوين مى‏آيد و از آنجا روانه‏سفر حج و زيارت كربلا مى‏گردد. وى به تبريز مى‏رود و ازدواج‏مى‏كند. و بعد از مدتى به اصفهان سفر مى‏كند و پس از شاگردى درمحضر استادان، به قزوين مى‏رود. با انتقال پايتخت از قزوين به‏اصفهان، مير وارد دربار مى‏شود. سال‏ها بعد، كه حسن خط او باعث‏شهرتش در تمام كشور و حتى چند كشور خارجى مى‏شود، به‏حسادت درباريان فاسد دچار مى‏گردد و سرانجام به قتل مى‏رسد.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

سبز در سبز

به‏كوشش : دفتر آفرينش‏هاى ادبى و هنرى طلاب

تعداد صفحات: 115

شابک 964-471-098-3

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1376

معرفي کتاب:

مجموعه اشعار 60 شاعر معاصر (ايرانى، عراقى، عربستانى،يمنى و افغانى) در قالب غزل و دوبيتى، رباعى، سپيد و مثنوى است‏كه به‏مناسبت پنجمين كنگره شعر طلاب كه براى پاسداشت مقام‏ادبى محمدحسين بهجتى (شفق) بر پا شده بود، به چاپ رسيده‏است. بيشتر اشعار داراى مضامين عرفانى بوده و دلتنگى شاعران رااز دورى معشوق حقيقى مى‏نماياند. نيايش خداوند، واقعه عاشورا،مراسم حج، ولايت، عشق، موعود، منقبت و ستايش معصومين وبزرگان همچون حضرت فاطمه (س)، حضرت مهدى (عج)، حضرت‏على (ع)، امام خمينى (ره) و آيت‏الله خامنه‏اى و... از جمله مواردمطرح شده در اين اشعار است. همچنين قطعاتى از اشعار براى‏شهيدان، محافظان حريم ولايت، شهداى گمنام افغانستان، كشورافغانستان و در نذر غربت حضرت زهرا (س) و مسلم بن عقيل (ع)سروده شده است.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

شوق كعبه

نويسنده: مصطفي محدثي كرماني

تهداد صفحه: 66

قطع: رقعي

قيمت: 1000تومان

نويسنده سعي كرده است با رويكردي فلسفي وزيبا شناسانه به سير وسلوك حج بپردازد. ظاهر حج، سير آفاق است اما باطن آن، سير انفس. حج سفري است كه در درون انسان اتفاق مي افتد. سفري از مغرب به مشرق جان و گذاري از تنگناي عقل به بيكران عشق. عشقي كه ويران مي كند تا بنايي تازه بر ويرانه ها برافرازد. عشقي كه مي سوزاند تا دوباره بسازد.
در بخش هايي از كتاب مي خوانيم: " از وقتي مفهوم دعا واستجابت را دريافته ام، از عاشقانه ترين راز و نيازهايم درخواست تشرف به مدينه وتنفس در فضايي بوده است كه فرشته وحي بر پيامبر نازل مي شده؛ به هركس كه عازم مدينه بوده سفارش كرده ام وقتي به اين شهر پا مي گذارد وچشمش به مسجد النبي مي افتد مرا در گوشه هاي ذهنش، هرچند غبار گرفته و مه آلود، به ياد آورد. مرا كه در آتش شوق پر كشيدن به آن بار گاه مي سوختم، تنها خواسته بودم مرا به ياد آورد و مطمئن بودم همين كافي است و روح بلند رسول الله (ص) خود به خواسته دروني من آگاه است. و اينك در اوج ناباوري آرزويي كه عمري با آن دست در گريبان بوده ام را تحقق يافته مي بينم. حالا من در مدينه و در چند قدمي مسجد النبي ماوا گرفته ام. پنجره اتاقم رو به اين ملكوت گشوده مي شود."

 

 

چهارشنبه 4 آذر 1388 - 10:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری