يكشنبه 11 خرداد 1399 - 0:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

گسترش عفاف و حجاب، وظيفه اي همگاني است

 

رييس سازمان تبليغات اسلامي، در دومين همايش «تجليل از برگزيدگان و فعالان طرح توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب» كه با حضور اعضاي ستاد توسعه و ترويج عفاف و حجاب برگزار شد، گسترش عفاف و حجاب در جامعه اسلامي را وظيفه‌اي همگاني دانست و بر حرکت ايجابي ستاد توسعه و ترويج عفاف و حجاب براي تحقق بخشي به اين وظيفه ديني، تاكيد كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دکتر سيدمهدي خاموشي با اشاره به ضرورت اجراي مهندسي فرهنگي در کشور، گفت: سازمان تبليغات‌اسلامي با مطرح کردن موضوع «توسعه فرهنگ اجتماعي» به شوراي فرهنگ عمومي کشور و ورود اين پيشنهادها به شوراي عالي انقلاب‌فرهنگي و در پايان، قرار گيري در مصوبه اين شورا؛ براي توسعه عفاف و حجاب درجامعه کوشيده و هيچ‌گاه ازفعاليت‌هاي موثر خود نکاسته است.

وي افزود: براساس اين طرح براي بسياري از دستگاه‌هاي تبليغي، ترويجي و انتظامي درکشور متناسب با نوع فعاليتشان، برنامه‌هايي اجرايي تعيين شده که براي تکميل آن، نيازمند مشارکت تمام اعضاي جامعه هستيم.

اين مقام فرهنگي با اشاره به ورود هجمه هاي فرهنگي و رسانه اي در کشور، تصريح کرد: انقلاب اسلامي با اعلام پيام «ما از خدا پيروي مي کنيم» همواره در مقابل ولايت طاغوت ايستادگي کرده و مي‌کند.

در ادامه مجري نشست، حجت الاسلام حسيني الست، مهدي غلاملو و امين کشوري را به ترتيب به عنوان استاد برتر گفتما‌ن‌هاي ديني عفاف و حجاب، طراح و سازنده انيميشن برتر با موضوع حجاب و نويسنده برتر براي نويسندگي در کتاب «حجاب من» و موسسه پژوهشي «عفاف وحجاب» و « آموزش و پرورش» نيز به ترتيب موسسه برتر و دستگاه برتر در بخش فعالان طرح توسعه و ترويج عفاف و حجاب، معرفي كرد.

در اين بخش، اعظم اعظميان بيدگلي (نويسنده مقاله«فاطمه (س)، حجاب، الگوي زن در جهان»)، محمود فقيهي، احمد سيد حسيني، مصطفي بهارلويي (جامعه انجمن اسلامي اصناف و بازار)، فرناز بيگي (عضو ستاد از آموزش و پرورش شهرستان هاي استان تهران)، فهيمه يوسف کلافي (عضو ستاد از امور بانوان استانداري)، علي رحماني (عضو ستاد از جامعه انجمن اسلامي اصناف و بازار، محمود رفيع پور (عضو ستاد از اتحاديه صنف توليد و توزيع کنندگان پوشاک) و حسن يعقوبي ( عضو ستاد از اتحاديه صنف توليدو توزيع کنندگان پوشاک) نيز، برگزيده شدند.

در اين مراسم فعالان و منتخبين طرح «توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب» جوايز خود ازجمله کمک هزينه سفر معنوي حج عمره را از رييس سازمان دريافت كردند.

بعد از معرفي فعالان، نصير نيک نژاد، با اشاره به تاريخچه شکل گيري ستاد توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب در سازمان تبليغات استان تهران، تصريح كرد: اين ستاد مردمي، هرساله پس از شناسايي فعالان طرح توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب، در طول فراخواني گرد هم آورده و ازآن‌ها تجليل مي‌کند.

وي افزود: سازمان تبليغات اسلامي استان تهران، در اولين همايش تجليل از برگزيدگان و فعالان اين طرح، از 20نفر فعال در اين عرصه در حسينيه اولين مظلوم تقدير کرد.

همچنين، ابوالقاسم شيرازي رييس صنف توليد و توزيع پوشاک نيز يادآور شد: اين صنف با همکاري سازمان تبليغات‌اسلامي، طراحان، توليد‌کنندگان و فروشندگان توانست با بهره گيري از الگوي طرح «جلوه حجاب» مبادرت به عرضه کالاهاي همخوان با عرف و آموزه هاي اسلامي کند.

وي افزود: صنف توليد و توزيع پوشاک فعاليت خود را از 100 فروشگاه شروع کرد که با گذشت زمان اين رقم به 600 فروشگاه در تهران رسيد.

برساس اين گزارش، دکتر سيد احمد حسيني استاد برتر گفتمان‌هاي ديني عفاف و حجاب با اشاره به سه عنصر وجود آدمي، بيان کرد: بهره گيري از توانايي هاي عقل يک هنر است و بايد استادان و مبلغان شيوه‌هاي صحيح عقل مداري را به جوانان آموزش دهند.

در ادامه، حسين روحاني نژاد معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات‌اسلامي، با اشاره به مردمي بودن اين طرح اظهار داشت: فعالان حاضر در اين حرکت مردمي در سال اول آغاز فعاليت خود، با پرهيز از انعکاس رسانه اي اخبار مربوط به حوزه خود، فعاليت خود را در استان تهران شروع کرد و پس از دو سال توانست دامنه فعاليت خود را به 20 استان در کشور توسعه دهد.

در پايان اين نشست، ريييس مجمع امور صنفي قاسم نوده فراهاني، با اشاره به روند شکل گيري ستاد توسعه و ترويج عفاف و حجاب در سازمان تبليغات اسلامي، تاكيد كرد: اين ستاد با هدف مرتفع ساختن نياز زنان متدين به پوشش اسلامي شکل گرفته است.

بعد از اتمام اين نشست، حاضرين از نمايشگاه «توليدات واحدهاي صنفي» با موضوع «عفاف و حجاب» كه بخش جانبي اين همايش به شمار مي‌آمد، با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي بازديد كردند.

سازمان تبليغات اسلامي استان تهران، در دومين همايش تجليل از برگزيدگان و فعالان طرح توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب، براي بيش از 72 نفرمنتخب در بخش‌هاي فعالان طرح، طراحان، توليدکنندگان و فروشگاه‌ها، که در اجراي اين طرح و تحقق اهداف و شاخص‌هاي ديني و فرهنگ سازي در امر پوشش‌عمومي در جامعه اسلامي، سازمان تبليغات اسلامي را ياري داده بودند، کمک هرينه حج عمره، اهدا کرد.

اين سازمان، در راستاي پيروي از منويات مقام معظم رهبري حضرت آيت ا... خامنه اي (مدظله العالي) و براساس رسالت فرهنگي و تبليغي خود، طرح اشاعه فرهنگ عفاف وحجاب را در طول دو سال گذشته، براي تحکيم ارزش هاي ديني، اخلاقي، توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب درجامعه، پايه ريزي کرد.

بر اين اساس، سازمان تبليغات اسلامي تاکنون موفق به تشکيل ستاد اجرايي با مشارکت ساير دستگاه‌هاي عضو ستاد، برگزاري نشست هاي هماهنگي و بررسي طرح‌ها و مدل‌ها، دعوت از توليد کنندگان، طراحان و اتحاديه صنف توليدو توزيع کنندگان پوشاک براي مشارکت در اجراي بهينه طرح، برگزاري دوره‌هاي آموزشي فلسفه عفاف و حجاب براي مبلغات و مربيان آموزش و پرورش و اجراي بيش از 400 گفتمان ديني با موضوع عفاف و حجاب شده است.

همچنين، ازديگر فعاليت هاي اين سازمان در زمينه توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب، مي توان به فراخوان نويسندگان، هنرمندان و... براي ارائه آثار در زمينه عفاف و حجاب، ارائه طرح‌هاي توليد شده از راه اتحاديه صنف توليد و توزيع کنندگان پوشاک در فروشگاه‌ها با نظارت اين سازمان، بازرسي از فروشگاه‌هاي مشمول طرح جلوه حجاب و ارزيابي و نظرخواهي از مخاطبين در مورد توليد آثار ارائه شده به وسيله بازرسين، انتخاب و معرفي برگزيدگان و فعالان طرح، حمايت نرم‌افزاري از نشريات و موسسات مرتبط و پيش بيني کمک هزينه حج عمره به بيش از 100 نفر از منتخبين عرصه عفاف وحجاب اشاره کرد.

براساس اين گزارش، افراد منتخب، با در دست داشتن اصل و کپي شناسنامه، اصل و کپي کارت‌ملي و شماره حساب بانک ملت به سازمان تبليغات اسلامي استان تهران واقع درخيابان بهارستان، روبه روي بيمارستان طرفه، مراجعه و کمک هزينه حج عمره خود را دريافت کنند.

همچنين، مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره‌هاي 77521975 و 77521978 تماس بگيرند.

دومين همايش تجليل از برگزيدگان و فعالان طرح توسعه و ترويج فرهنگ عفاف و حجاب، با حضور اعضاي ستاد توسعه و ترويج عفاف و حجاب ازجمله سازمان آموزش و پرورش شهر و شهرستان‌هاي استان، نيروي‌انتظامي، ستاد احياي امر به معروف، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تهران، اتحاديه انجمن اسلامي بازار و اتحاديه صنف توليد و توزيع کنندگان پوشاک 20 آبان سال جاري در سازمان تبليغات اسلامي استان تهران برگزار شد.

 

 

سه‌شنبه 3 آذر 1388 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری