جمعه 26 دی 1399 - 18:54
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كارنامه شعر و ادب انقلاب بدون نام شاهرخي ناقص است

 

محمود شاهرخي در 1306، در بم كرمان به دنيا آمد، «جذبه» دوران كودكي و تحصيلات ابتدايي را در بم گذراند و تحصيلات متوسطه را در كرمان و يزد به پايان برد.

 شخصيت استاد محمود شاهرخي، سرشار از جذابيت و سعه‌صدر و سلوک همراه با مهرباني بود. شايد به خاطر همين روحيه بود که در شعر «جَذْبه»‌ تخلص مي‌کرد. من از اواخر سال 1358 که جواني هجده، نوزده ساله بودم، به حضور او ارادت پيدا کرده و در سفر و حضر ديده بودم که به آيين مسلماني عميقاً پايبند بود و بي‌تظاهر و خودنمايي و بي‌هيجان‌زدگي و تند‌روي، از هر فرصتي براي توجه دادن مخاطبان و شاگردان به معارف اعتقادي، دوستي اهل بيت و سکوک همراه با سلامت نفس و به دور از دافعه، استفاده مي‌کرد.

پس از آن در مدرسه معصوميه كرمان، كه خاص طلاب علوم ديني است به فرا گرفتن مقدمات زبان عربي پرداخت.    
«شاهرخي» در همان زمان با مردي وارسته و عارفي روشن ضمير از اهالي يزد كه براي وعظ و خطابه به بم امده بود آشنا و شيفته معنويت و صفاي وي شد و سر انجام در معيت آن بزرگوار ، به يزد رفت و در خانه او ساكن شد و در مدرسه خان يزد به ادامه تحصيل پرداخت.
عاقبت آن پير، «جذبه» را به دامادي خود برگزيد. نام آن عارف شيفته ، سيد محمد و تخلصش مجذوب بود و «محمود شاهرخي» به واسطه ارادت مفرط به آن بزرگوار ، تخلص «جذبه» را براي خود برگزيد.        
«جذبه» پس از آن براي مدتي در يزد به تحصيل پرداخت و سپس به نجف، مشروف و به آستان بوسي امام موحدان و سر حلقه عارفان، مولاي متقيان مفتخر شد و در مدرسه كبراي آخوند خراساني اقامت گزيد و به تحصيل ادامه داد.
«شاهرخي» پس از چندي به علت ضعف مزاج و هواي نا مساعد نجف ، به بيماري ريه مبتلا شد و ناگريز به ايران مراجعت كرد و در فيضيه قم به تحصيل پرداخت.  
سپس به علت تشديد بيماري به تهران آمد و در يكي از آسايشگاه‏ها بستري شد.  
وي پس از بهبود و سلامتي،درگير امور معيشتي شد و به همين علت از كسوت طلبگي بيرون آمد و در بخش خصوصي به فعاليت پرداخت.
«جذبه» پس از پيروزي انقلاب، همكاري خود را با صداي جمهوري اسلامي آغاز كرد و به نوشتن مقالات و برنامه‏هايي با عناوين ”تا به خلوتگاه خورشيد” ، ”تا به سرمنزل عنقا” ، ”سيري به پاي دل” و ”نواي ني” در زمينه ادب و عرفان پرداخت.          
شعرهاي«شاهرخي» پس از پيروزي انقلاب تا كنون به صورت پراكنده در بيشتر مطبوعات كشور، جُنگ‏هاي ادبي و مجموعه شعرهاي مختلف گردآوري شده، انتشار يافته است.        
او از زمره شاعراني بود كه پس از آغاز جنگ تحميلي، بسياري از شعرهاي خود را در موضوع دفاع مقدس، شهادت، ايثار و حماسه سازي‏هاي رزمندگان سرود و در شب‏هاي شعر دفاع و مقاومت و همايش‏هاي سراسري شعر دفاع مقدس حضور گسترده داشت.     
وي در طول فعاليت خود، با بسياري از مراكز ادبي و فرهنگي از جمله حوزه هنري، صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، شوراي عالي شعر مركز موسيقي صدا و سيما، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي تهران همكاري داشته و عضو شوراي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بود.
«عبدالجبار كاكايي»درباره محمود شاهرخي مي گويد: وي از معدود اشعاري بود كه دانش استواري، اعم از مباحث معرفتي و ادبي، را به عنوان پشتوانه‌ي خود داشت.         
همچنين اين شاعر درباره  آثار  شاهرخي عنوان كرد: گرايش شاهرخي در آثارش عارفانه بود كه يكي از وجوه اصلي شعر انقلاب نيز عرفان است.
وي افزود: اثرگذاري شعر شاعراني مانند مرحوم شاهرخي قابل بررسي، تحقيق و پژوهش است، همچنين، در حوزه‌ي‌ كلام نيز آثار دوره‌ي جنگ و مربوط به دفاع مقدس او از استحكام خاصي برخوردار بود.

در ادامه، حداد‌عادل نيز تصريح مي كند: كارنامه شعر و ادب انقلاب بدون ذكر نام شاهرخي قطعا ناقص است و اگر كسي بخواهد اين دوره سي ساله را بررسي كند، بايد فصلي را هم به تاثير‌گذاري شعر اين شاعر بر شعر امروز و بر آثار جوان‌ترها اختصاص دهد.

بر اين اساس، رييس مجلس شوراي اسلامي درباره آثار شاهرخي مي گويد: «آثار درخشان مرحوم شاهرخي بدون شک بخشي ممتاز از ادبيات و شعر انقلاب اسلامي و دفاع مقدس است که در تاريخ به يادگار خواهد ماند. او شخصيتي متواضع و معلم پرتوان شاعران نسل انقلاب بود که اين شاعران از ذهن و نبوغ سرشار او بهره‌هاي فراوان گرفتند.»

حسين اسرافيلي ديگر شاعر كشورمان، با بيان اين‌كه مرحوم شاهرخي يد طولايي در شرح موارد عرفاني و معرفت‌شناسي داشت، گفت: بيش از شعر شاهرخي، تواضع ايشان اهميت داشت.

همچنين، پرويز بيگي حبيب آبادي نيز درباره اين شاعر كشورمان براين باور است كه  شاهرخي مردي در نهايت زلالي، صميميت و پاكي بود كه همواره عشق به خاندان عصمت و طهارت در وجودش مي‌جوشيد.

وي در ادامه يادآور شد: وي ارادت بسياري به سيد الشهدا داشت و هرگاه شعري درباره واقعه عاشورا در حضور وي خوانده مي‌شد، اشك از چشمانش سرازير مي‌شد.

مجموعه اشعار و مجموعه نثرهاي «جذبه» در قالب دو کتاب مستقل به نامهاي «در غبار کاروان» و  «نجواي با دلدار»,  در چارچوب طرح انتشار 40000 صفحه از آثار 40 پيشکسوت ادبيات معاصر ايران، با حمايت معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و به همت انتشارات انجمن قلم ايران تهيه و به چاپ رسيده است.       
كتاب 692 صفحه اي «در غبار کاروان» 225 قطعه شعر را در قالب هاي مختلف شامل مي شود كه اين کتاب با جلد گالينگور در قطع وزيري, با شمارگان 2200 نسخه,به قيمت 11000 تومان و "نجواي با دلدار" در 408 صفحه قطع وزيري با جلد لوکس, به بهاي61000ريال و در شمارگان 2200 نسخه منتشر شده است.        
"غبار کاروان"، "خلوتگاه عشق"، "آئينه آفتاب"، "آئينه عصمت"، "آئينه صبر"، "آئينه ايثار"، "آئينه رجا"، "آئينه عفت"، "سيماي پيامبر در ادب فارسي"، "درسي که از قرآن آموختيم" و "شعر جنگ" از جمله کتاب‌هاي شاهرخي‌اند.

محمود شاهرخي، يكي از مشهورترين چهره‌هاي شعر آييني پس از انقلاب است كه سال‌ها، هم در شعر انقلاب و هم در شعر جنگ فعال بوده است.

شعرهاي«شاهرخي» پس از پيروزي انقلاب تا كنون به صورت پراكنده در بيشتر مطبوعات كشور ، جُنگ‏هاي ادبي و مجموعه شعرهاي مختلف گردآوري شده ، انتشار يافته است.                   
او از زمره شاعراني بود كه پس از آغاز جنگ تحميلي ، بسياري از شعرهاي خود را در موضوع دفاع مقدس ، شهادت ، ايثار و حماسه سازي‏هاي رزمندگان سرود و در شب‏هاي شعر دفاع و مقاومت و همايش‏هاي سراسري شعر دفاع مقدس حضور گسترده داشت.
وي در طول فعاليت خود، با بسياري از مراكز ادبي و فرهنگي از جمله حوزه هنري ، صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران ، شوراي عالي شعر مركز موسيقي صدا و سيما ، اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي تهران همكاري داشته و عضو شوراي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بود.

 

 

 

دوشنبه 2 آذر 1388 - 12:0


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری