پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

انتشار ناگفته هاي جنگ در سوره مهر

 

شعر كلاسيك يا همان سنتي بنا به نظر برخي از شاعران و منقدان ادبي كشور، اين روزها كمتر مورد توجه قرار گرفته و شعر نو با شتاب بيشتري در حال حركت است اما در اين جمع صاحب نظراني  هم بر اين باورند كه نوپردازان به دليل امكان پرداخت مضامين مختلف در شعر نو به اين سمت كشيده شده اند و از شعر كلاسيك به علت پرداختن به مضامين كهنه فاصله گرفته اند اما در اين ميان مي توان شاعراني را جست كه قالب كهن را با مضامين نو تلفيق كرده اند و طرحي نو  در انداخته اند، فاضل نظري يكي از اين شاعران تلفيق سرا است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، جلد اول اين كتاب از مجموعه هشت جلدي «همه چيز درباره جنگ» آشنايي مقدماتي با اشخاص، مکان‌ها و قراردادهايي است که هر يک به نوبه خود در بروز و ادامه جنگ عراق با ايران مؤثر بوده‌اند. آنقدر که آدم احساس مي‌کند بدون آشنايي با اين مقدمات مشکل مي‌تواند به بلندي‌هاي فلات دفاع هشت ساله‌مان نزديک شود.

سرهنگي درباره انگيزه نوشتن اين مجموعه مي گويد: تحقيقاتم در اين كتاب در قالب يازده موضوع است كه بيشتر به قرارداد الجزاير مي‌پردازد. اين كار را براي نوجوانان و جوانان آغاز و سعي كرده‌ام با ارائه تصاوير به درك مطالب كمك كنم.

وي مي افزايد: براي اطلاع از رويدادها و اتفاقاتي كه در اين دوران رخ داد و همينطور شناخت مجموعه جنگ، لازم است مقدماتي در اين باره عنوان شود تا جنگ را به سير مطالعات خود اضافه كنيم.

«عراق کجاست»، «قرارداد الجزايز»، «مهم‌ترين قراردادهاي مرزي ايران و عراق»، «طول مرزهاي ايران و عراق»، «اروند رود»، «خط تالوگ»، «حزب بعث»، «قادسيه»، «روزِ صاعقه»، «صدام کيست؟» و «تعريف تجاوز» از عنوان هاي بخش‌هاي مختلف اين كتاب اند.

سرهنگي در «همه چيز درباره جنگ » كه بيش از سه ماه از چاپ سوم آن نمي گذرد، بلندي هاي هر سال را در يك جلد با نثر ساده، عكس ها و اسناد نشان مي دهد، به همين علت اين مجموعه به تعداد سالهاي جنگ (8سال دفاع مقدس) منتشر شده است.

نخستين بخش «همه چيز درباره جنگ» به معرفي و تاريخچه کشور عراق تا آغاز جنگ عليه ايران در سال 1354 پرداخته كه در ادامه قرارداد الجزاير و موضوع آن و نحوه لغو قرارداد از سوي صدام بررسي شده است.

موضوع بعدي در اين کتاب طول مرزهاي ايران و عراق است که مرزهاي مشترک خاکي و آبي را از دهانه بندر فاو تا منطقه دالامپرداغ در غرب پيرانشهر بررسي کرده و اروند رود در بخش ديگري از اين کتاب با مختصات جغرافيايي و تاريخي معرفي شده است.

نويسنده کتاب در ادامه به معرفي خط تالوگ دو کشور ايران و عراق پرداخته و آورده است: «خط تالوگ يک کلمه قديمي آلماني است. معني لغوي آن «دره» است. تالوگ دلالت بر اين دارد که عميق‌ترين و يا قابل کشتيراني‌ترين نقطه رودخانه، مرز دو کشور است».

موضوع بعدي در «همه چيز درباره جنگ» حزب بعث و تاريخچه شکل‌گيري و معرفي بنيانگذاران اين حزب ـ «ميشل عفلق» و «صلاح‌الدين بيطار» ـ است. عکسي از ميشل عفلق در حال بازديد از جبهه دارخوين ضميمه اين بخش است. در ادامه «قادسيه» محلي معرفي شده که به دليل جنگ بزرگ و معروف قادسيه ميان اعراب و ايرانيان در آن معروف شده است. صدام جنگ با ايران را قادسيه صدام ناميد تا بتواند با ديگر کشورهاي عرب متحد شده و عليه ايران بجنگد.

تعريف تجاوز، بخش ديگري از اين کتاب و شامل تعريف حقوقي تجاوز از نظر مجمع عمومي سازمان ملل و تصميمات شوراي امنيت در مورد تجاوز عراق به ايران است. معرفي و زندگينامه صدام ـ رئيس‌جمهور ديکتاتور عراق ـ و عکس‌هايي از مادر، خانواده و پسران وي بخش ديگر "همه چيز در باره جنگ" است.

آخرين بخش اين کتاب «روزِ صاعقه» نام دارد که به نخستين روز تهاجم ارتش متجاوز صدام  به ايران پرداخته و سندها و مدارکي در اين باره آورده شده است.

مرتضي سرهنگي، نويسنده کتاب در اشاره اين مجموعه مي گويد: «وقتي به فلات وسيع دفاع هشت ساله‌مان نگاه مي‌کنم، بلندي هاي کوچک و بزرگي را مي‌بينم که هر کدام دنيايي در دل خود پنهان کرده‌اند. اگر دست جستجوگري به طرف شکاف‌هاي اين بلندي‌ها بيايد، ماجراها و شخصيت‌هايي را بيرون مي‌آورد که همه‌شان خواندني، ديدني و ماندني‌اند. دست کوتاه من مجال جست‌وجوي همه بلندي‌ها را نداشت، من در اين فلات پرحادثه به طرف وقايعي آمدم که بلندتر بود. خواستم آن‌ها را به چشم ديگران نزديک کنم. حيف است چشمي از ديدن‌شان محروم بماند. هر يک از اين‌ها برگي از شناسنامه مردم ايران است که هشت سال در دل يک جنگ بزرگ زندگي کرد و صبور، داغدار و اميدوار ماند.»

وي تصريح مي كند: اين مجموعه در قالب هشت جلد شامل حوادث حماسه هشت سال دفاع مقدس خواهد بود و حوادث سال 59 به عنوان شلوغ‌ترين سال از حيث حوادثي كه در آن روي داده معرفي مي‌شود. در اين سال فرماندهان بزرگ ما اسير مي‌شوند، سوسنگرد دوبار سقوط مي‌كند و قصر شيرين و بستان اشغال مي‌شود.

سرهنگي، درباره شخصيت‌هايي كه در جلد دوم مجموعه "همه چيز درباره جنگ" معرفي شده‌اند، اظهار مي كند: به زندگي، فعاليت و نوع اسارت شهيد محمدجواد تندگويان، وزير نفت ايران در دوران جنگ و مرحوم علي اكبر ابوترابي پرداخته شده است. افرادي هم بوده‌اند كه ناخودآگاه وارد جنگ شده‌اند مانند؛ دريا‌قلي اوراق‌فروش، كه متوجه ورود نيروهاي صدام به آبادان مي‌شود و به سرعت اين موضوع را به رزمندگان خبر مي‌دهد.

جلد دوم "همه چيز درباره جنگ" به مسايل و وقايع 6 ماه اول جنگ تحميلي پرداخته است. در اين جلد حوادثي مانند؛ اشغال شهرهاي خرمشهر، بستان و سوسنگرد بررسي و علاوه بر عمليات‌ها و حوادث مشهور، از وقايع كمتر بازگو شده جنگ، نوشته شده است.

اين نويسنده جنگ در مورد جايگاه ادبيات جنگ در كشورمان معتقد است: تا كنون 6 هزار عنوان جلد كتاب درباره جنگ تهيه شده كه درباره هيچ واقعه‌اي در ايران اين گونه نبوده و بيشتر اين كتاب‌ها را كساني نوشته‌اند كه آگاهي حرفه‌اي از چگونه نوشتن ندارد و تنها خود شاهد عيني ماجراها بودند. در عصر حاضر و پس از گذشت دو دهه از جنگ بايد به رازگشايي اين حوادث اقدام كنيم تا به اصل آن فارغ از زبان تبليغي برسيم . آنچه امروز براي ما ضرورت دارد فهم و درك باطن جنگ است و بايد با مطالعه و تحقيق به آن رسيد و دانش خود را نسبت به اين واقعه بالا برد تا بتوان منصفانه در مورد جنگ قضاوت كرد.

مرتضي سرهنگي، در سال 1332 در تهران متولد شد، او از سال 58 تا 67 با روزنامه‌هاي جمهوري اسلامي همكاري داشت و از سال 67 تاكنون در دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري مشغول فعاليت است.

او در سال 75 عضو شوراي سردبيري روزنامه ايران بوده و هم‌اكنون نيز سردبير دوهفته‌نامه كمان است. كتاب هاي «اسرار جنگ تحميلي به روايت اسراي عراقي»كه مقام اول انتخاب كتاب سال دفاع مقدس را كسب كرده ،«پابه‌پاي باران»، «خرمشهر كو جهان آرا» و «همه چيز درباره جنگ» از جمله آثار اوست.

جلد اول از مجموعه 8 جلدي «همه چيز درباره جنگ » مرتضي سرهنگي، به همت دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري، همزمان با هفته دفاع مقدس از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلاميبه چاپ چهارم رسيد.

کتاب "همه چيز درباره جنگ" در فاصله يک ماه از انتشار چاپ دوم، در قطع وزيري کوتاه، با شمارگان 2 هزار و 500 نسخه و 63 صفحه از سوي انتشارات سوره مهر به چاپ سوم رسيده بود كه چاپ جهارم آن در 64 صفحه، قطع وزيري كوتاه، با همان شمارگان  و قيمت 3 هزار تومان منتشر شد.

 

شنبه 23 آبان 1388 - 13:38


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری