چهارشنبه 18 تير 1399 - 3:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

فرهنگ نقد در ششمين نقد تخصصي كتاب

 

كتابخانه تخصصي جوان ، اقات فراغت و تربيت ديني ششمين نشست نقد تخصصي كتاب را در روز سه شنبه 12 آبان ماه در حالي برگزار كرد كه سالن كنفرانس مؤسسه فرهنگي تسـنيم نور با استقبال اساتيد و دانشجويان ، مواجه شده بود .

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دكتر سعيد غفاري دبير نشست ، ضمن معرفي كتاب با عنوان "‌مواد و خدمات كتابخانه‌اي براي بزرگسالان نوسواد " ، و اهميت آموزش براي اين قبيل افراد ، افزود : كتابخانه‌ها در راستاي ارتقاي آموزش بزرگسالان نقش مهمي دارند و كمك زيادي مي‌كنند .

دكتر زهره ميرحسيني ( عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران . شمال ) نويسنده‌ي كتاب هدف از نگارش اين كتاب را وجود واحد درسي با اين عنوان در دانشگاه مي‌داند كه در سال 1370 براي تدريس بر عهده‌ي ايشان قرار داده شد . او افزود : با توجه به همكاري‌هايي كه با نهضت سوادآموزي داشتم و با نحوه‌ي آموزش و بافت كاري سازمان آشنا شدم انگيزه‌اي براي تأليف اين كتاب پيدا كردم . همچنين داشتن فعاليت تدريس در دانشگاه فرصت اضافه كردن مطالب جديد و بحث‌هاي تازه را در چاپ كتاب به من نداد . به گفته‌ي نويسنده ايشان فعاليت خود را با سازمان يونسكو از سال ها قبل آغاز كرده اند و اطلاعاتي از فعاليت‌هاي اين سازمان در سطح جهاني را به دليل عجله‌ي ناشر براي چاپ كتاب نتوانستند وارد كتاب كنند.

غفاري دبير نشست در ادامه‌ي جلسه خاطر نشان كرد : دكتر ميرحسيني در نهاد كتابخانه‌هاي عمومي و نهضت سوادآموزي در نقش مشاور و آموزشيار حضور داشته‌ و در سال 1374 براي طرح‌هاي سوادآموزي بزرگسالان در هيأت مميزه‌ي نهضت سوادآموزي مشاركت كرده اند .

دكتر فهيمه باب الحوائجي ( عضو هيأت علمي و استاديار واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي ) به عنوان منتقد اول پس از اعلام قدرداني مبني بر دعوت ايشان جهت نقد اين كتاب مي افزايد : موضوع‌ها و مقوله‌هايي اين چنيني در كتابداري كمتر مورد توجه بوده در حالي كه از موضوعات بومي مي‌باشد و آحاد جامعه را بزرگسالان نوسواد تشكيل مي‌دهند .

باب الحوائجي بعد از اشاره به مفيد بودن كتاب و تدريس آن توسط ايشان در دانشگاه ، فصل هاي كتاب را از جمله محاسن موفق پرداخته شده توسط مؤلف مي داند . اما نكاتي همچون : تدوين نكات آموزشي در اول هر فصل ، بيان روش هاي يادگيري و ‌پرداختن بيشتر به آموزش بزرگسالان و ذكر انواع روش هاي آموزش را براي بهبود محتواي كتاب لازم مي داند

منتقد اول مواردي همچون جايگاه تاريخچه ايران را در ابتداي كتاب و تاريخچه آموزش در جهان را در ابتداي فصل هاي كتاب مي خواند زيرا رعايت نشدن آن در روند مطالعاتي آسيب رسان خواهد بود . او تحولات در تاريخچه آموزش را از نكات ياد نشده در اين كتاب بر مي شمارد .

ويژگي مواد خواندني ،‌ قسمت هاي مطالعه كتاب از نكات مثبتي بود كه باب الحوائجي در نقد خود از آن ياد برد . او خاطر نشان كرد : اضافه كردن فصل ساده نويسي بهمراه نمونه و مدل ، حذف برخي از كاربردها و پيشنهاداتي كه در كشور ما ملموس نيست ،‌ارائه موانع كتابخواني براي نوسوادان و همچنين پرداخت مطالب فصل پنجم از كلي گوئي مي تواند در ويرايش جديد كمك شاياني به خوانندگان كند .

دكتر زهرا اباذري ( عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران . شمال ) منتقد ادبي اين نقد ، گفت : بين كتابي كه توسط نويسنده‌ي كتابدار تأليف مي‌شود با كتابي كه نويسنده‌ي آن كتابدار نيست تفاوت هاي بسياري وجود دارد .

اباذري ذكر سئوالات خود آزمائي پايان هر فصل در مقدمه ، رعايت نشدن ارجاعات در سراسر متن ، رايج نبودن سرهم نويسي و استفاده از واژه هاي عربي و الفاظ آقا و دكتر در متون علمي ، ذكر سال نشر در منابع انگليسي را نكاتي مهم در ويرايش جديد دانسته و مي افزايد : با يك ارجاع آوردن دو پاراگراف استخراج شده از يك منبع و قرارگرفتن مناسب بعضي از علائم مثل : و يا ؛ نكاتي است كه نبايد از قلم بيافتد .

مفتخري از اساتيد دانشگاه علمي كاربردي كه از مهمانان ويژه‌ي اين نشست بودند با توجه به چندين سال سابقه‌ي نشر كتاب ، با ارائه پيشنهادي مبني بر درج عنوان فصل‌ها در صفحات فرد و شروع مطالب در صفحات زوج ، اين نكته را امري براي بهبود در روند مطالعاتي خوانندگان در ويرايش جديد دانستند .

ديگر مهمان ويژه اين نشست آبيلي رئيس كتابخانه‌ي مركز مطالعات خاورميانه ضمن بيان مفيد بودن كتاب ، اضافه كردن بخش تكنولوژي آموزشي و تأثير مواد سمعي و بصري بر آموزش بزرگسالان را به ميرحسيني پيشنهاد دادند و استفاده از تجربيات كشورهاي ديگر مثل هند كه در اين زمينه فعاليت‌هاي خوبي داشته‌اند را مفيد خواندند .

نويسنده كتاب در پاسخ به انتقادات مطرح شده مي‌گويد : اشكالاتي كه مربوط به واژه‌ها و علائم مي‌شود از ناحيه‌ي ناشر وارد است زيرا انتشارات سَمْت داراي ويراستار مي‌باشد و با توجه به اينكه يك بار ويرايش از طرف بنده اعمال شده است ولي قبل از چاپ توسط ناشر نيز ويراستاري مي‌شود . او با تشكر از دقت نظر منتقدين ، استفاده از نظرات ايشان در ويرايش جديد كتاب لازم دانست . ميرحسيني با تشكر از حضار و مؤسسه فرهنگي تسنيم نور سخنان خود را به اتمام رسانيد .

غفاري با ذكر اينكه در نقد شفاهي هم نكات مثبت و هم نكات منفي ارائه مي‌شود و هدف از برگزاري اين نشست‌ها نيز پرداختن به اهميت رشته‌ي كتابداري در نشر و چاپ كتاب‌ها است ، به ششمين نقد تخصصي كتاب پايان داد .

اين نشست درحالي برگزار شد كه مهماناني همچون شهرابي مدير كل فن‌آوري سازمان اسناد و كتابخانه‌ي ملي، خانم مرادي مسئول كتابخانه‌‌ي دانشگاه علمي كاربردي واحد 41 ، خانم نيك پور كتابدار و جمعي از دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي در آن حضور داشتند .

 

 

 

 

 

سه‌شنبه 19 آبان 1388 - 10:53


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری