دوشنبه 5 خرداد 1399 - 11:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

معرفي كتاب هايي در حوزه ادبيات آييني

 

 

سيره و سخن پيشوايان

نويسنده: محمدعلي كوشا

نوبت چاپ: چهارم

تعداد صفحه: 390

قطع: وزيري

ارائه الگوي عملي دين در جامعه يكي از ضروري‌ترين وظايف فرهنگي اسلام‌شناسان در هر عصر و نسل است. اين كتاب به معرفي سيره و سخن پيشوايان معصوم(ع) با توجه به كاركرد امروزي آن مي‌پردازد. همچنين چهل حديث از هر معصوم آمده است.

 

 

روايات گهربار

نويسنده: دكتر بهروز ثروتيان

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 380

قطع: وزيري

روايات گهربار، مجموعه‌اي از حكايات و اخبار و احاديث مربوط به رسول‌اكرم(ص) و ائمه اطهار (ع) و اولياء و عارفان جهان اسلام است كه از تفسيرگرانقدر ابوالفضل ميبدي گزيده شده است، ابوالفضل ميبدي مؤلف تفسير (كشف‌الاسرار و عده‌الابرار) كه خود از اهل سنت است، اين تفسير را در شرح و گزارش تفسير عارف بزرگ خواجه‌ عبدالله انصاري نوشته شده است.

 

 

چكامه‌هايي در شيوه‌هاي عزاداري

نويسنده: سيداحمد خاتمي

نوبت چاپ: هشتم

تعداد صفحه: 32

قطع: رقعي

متن سخنراني معروف سيداحمد خاتمي در اجلاس خبرگان كه همانند ساير آثار اين پژوهشگر ديني، آموزنده و پربار است. نويسنده در مقدمه كتاب مي‌نويسد: «علاوه بر مطالعات قبلي، براي اين سخنراني حدود چهل ساعت مطالعه نمودم و با چهار تن از مراجع تقليد، هيئت رئيسه محترم خبرگان و برخي اعضاي خبرگان مشورت كردم.» كتابي مفيد در جهت آسيب‌شناسي عزاداري و تريبون‌هاي مذهبي.

 

 

روشنگري در مجالس حسيني

نويسنده: محمدباقر مقدسي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 372

قطع: وزيري

رساله دكتري محمدباقر مقدسي استاد دانشگاه علوم اسلامي لندن كه نتيجه 40 سال كار عملي و سخنراني خود را با نگاهي به كتب مطرح در اين زمينه آورده است. كتاب به صورت روشمند و علمي به آموزش منبر و سخنراني مي‌پردازد.

كتاب علاوه بر بيان روش اهل‌بيت، محتواي منبر، خصوصيات سخنران، عوامل جذابيت و... حاوي اطلاعات زيادي در مورد سخنراني براي منبر (اعم از سخنراني مجالس حسيني) است كه با روشي علمي، اصول و قواعدي در جهت تكامل اين مقوله ارائه مي‌كند. كتاب براي طلبه‌هاي جوان و كساني كه قصد ورود به عرصه سخنراني را دارند سودمند است.

 

 

مباحثي پيرامون عزاداري

نويسنده: بهاءالدين قهرماني‌نژاد

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 116

قطع: رقعي

عزاداري در طول تاريخ اسلام و كشورهاي مسلمان اهميت بزرگداشت شعائر الهي را دارد. كوچك‌ترين كژي مي‌تواند اين شعائر بزرگ را با لطمات جبران‌ناپذير رو به رو سازد. شناخت از تاريخ عزاداري در اسلام و ايران، آموزه‌ها و تأثيرات عزاداري، تأكيد بر آفات خرافه‌ و تحريف‌هاي موجود و همچنين بررسي فتواي علماي بيدار شيعه درباره اين برنامه مهم، مورد نظر اين نوشتار است.

 

 

 از مدينه تا مدينه

نويسنده: محمدمهدي تاج‌لنگرودي

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه:368

قطع: رقعي

كتاب حاضر به نقد و بررسي روايات، احاديث و چگونگي واقعه كربلا مي‌پردازد كه مصائب و مشكلات و آن چه بر حضرت سيدالشهداء و خاندان و ياران وي رفته را به صورت مشروح بيان كرده است. حركت امام از مدينه و بازگشت خاندان وي پس از اسارت به مدينه محتواي اصلي كتاب است.

 

 

راز شهر تشنه‌ها

نويسنده: سيدمحمدسادات اخوي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 100

سفرنامه‌اي معنوي حاصل سفر به شهرهاي مقدس عراق است. توصيف زيبا از اماكن، شرح احوال دروني از حضور و زيارت مشتاقانه، حكايتي خواندني از اين سفرنامه ساخته است.

 

 

راز سر به مهر

نويسنده: حسين حداد

نوبت چاپ: اول

 تعداد صفحه: 212

قطع: رقعي

برگزيده 35 سال داستان عاشورايي كه آن را مرحوم حسين حداد گردآوري و تدوين نموده است. هر بخش با يك معرفي كوتاه از نويسندگان آغاز مي‌شود و با يك داستان از هر نويسنده پايان مي‌يابد. محمدرضا بايرامي، زهرا زواريان، قيصر امين‌پور، سيدمهدي شجاعي، نرگس ساعتي و... از نويسندگان داستان‌هاي اين كتاب‌اند.

 

 

چراغستان خاموش و مسجد بي‌محراب

نويسنده: حسن‌رضا رفيعي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 228

قطع: رقعي

نوشته حاضر يك سفرنامه معمولي نيست بلكه علاوه بر خاطره‌هاي سفر حجاز، برداشت‌هاي نويسنده از روح و باطن اعمال و اماكن، وضعيت عقيدتي حاكم بر اين سرزمين را در بردارد. ديدگاه‌هاي نو و مطالب خواندني و مستند ديگر مؤلف در قالب دو فصل؛ خاطرات سفر مدينه با عنوان «چراغستان خاموش» و خاطرات سفر مكه با عنوان «مسجد بي‌محراب» تدوين شده است.

 

 

اشكي بر آستان نياز

به كوشش: عزيزه شاهرخي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 68

قطع: رقعي

دعاهايي جهت عرض حاجت و درخواست شفاعت از پيشگاه قطب عالم وجود، مهدي موعود(عج) كه همراه با ادبيات عارفانه و شاعرانه توسط عزيزه شاهرخي نوشته شده است. نويسنده هر كجا نياز ديده جهت رساندن پيام و درخواست شفاعت از ديار و پيشگاه امام عصر (عج) به شعري از بزرگان متوسل شده است.

 

 

سوره بچه‌هاي مسجد

به كوشش: رضا رسولي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 112

قطع: رقعي

اين كتاب، ويژه‌نامه نماز است و در نه بخش با عناوين داستان، شعر، مقاله از ميان كتاب‌ها، نيايش‌ ديگران، دو قطعه ادبي، گفت‌وگو و يادداشت آزاد تنظيم شده است و در هر بخش نوشته‌هايي از نويسندگان مختلف آورده شده است.

 

 

گلستاني در ساحل دريا

بازآفريده: غلام‌حسين رفيعا

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 204

قطع: رقعي

مجموعه مقالات، بيانيه‌ها و متن سخنراني‌هاي سومين يادواره ستايشگران عشق ولايت، كه در سال 1379، در تالار انديشه حوزه هنري تهران برگزار شده است. مطالبي درباره مداحي و مديحه‌پردازي، خودسازي روحي، منبر و مقام آن و مدرسه مداحي محتواي اصل كتاب است.

 

 

شوق كعبه

نويسنده: مصطفي محمدي‌خراساني

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 204

قطع: پالتويي

اين كتاب شامل 18 بخش است كه نويسنده سعي كرده است با رويكردي فلسفي و زيباشناسانه به سير و سلوك حج بپردازد. ظاهر حج سير آفاق است اما باطن آن سير‌انفس. حج سفري است كه درون انسان اتفاق مي‌افتد. سفري از مغرب به مشرق جان و گذاري از تنگناي عقل به بيكران عشق، عشقي كه ويران مي‌كند تا بنايي تازه بر ويرانه‌ها برافرازد. عشقي كه مي‌سوزاند تا دوباره بسازد.

 

 

نقش ايرانيان در تدوين و نشر حديث

نويسنده: فاطمه تمامي

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 624

قطع: رحلي

پژوهشي در سير حديث در ايران و شرح حال و آثار بيش از 6250 راوي و محدث ايراني كه سندي گويا از نقش ايرانيان در تدوين و نشر احاديث ائمه معصومين عليهم‌السلام است.

 

 

روز خشم

نويسنده: سينا علوي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 161

قطع: رقعي

روايتي داستاني از زندگي «حجربن عدي» يكي از ياران و دوست‌داران حضرت علي(ع). وي در سال 50 هجري به علت فشارهاي زياد دستگاه معاويه و حكمرانان كوفه دست به شورش مي‌زند. كتاب تمام ماجراي آن سال و شهادت حجربن‌ عدي را دربرمي‌گيرد. حجر قبل از ديگران از مولايش امام حسين (ع) پيروي كرد. از مقتل حجر، مرج الغدراء، تا كربلا، تنها ده سال راه بود.

 

 

امام‌شناسي

تلخيص: محسن دريابيگي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 380

قطع: رقعي

خلاصه‌اي از مجموعه 23 كتاب امام‌شناسي تأليف علامه آيت‌الله سيدمحمدحسين حسيني تهراني كه توسط محسن دريابيگي خلاصه شده است. شيعه و پيدايش آن، اختلاف فكري شيعه با عامه، اهميت شناخت امام، منزلت شيعه با عامه، اهميت شناخت امام، منزلت شيعه در قرآن كريم، شيعه واقعي و... از مباحث كتاب است.

 

 

نگهبان غار (قصص حيوانات در قرآن كريم)

نويسنده: احمد بهجت

مترجم: مجتبي رحماندوست

نوبت چاپ: اول 87

تعداد صفحه: 368

قطع: وزيري كوتاه

  

 

سه‌شنبه 19 آبان 1388 - 10:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری