شنبه 14 تير 1399 - 4:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

مهر، رسانه‌اي معتدل و سالم در ايام انتخابات

 

 شانزدهمين جشنواره و نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها در مصلاي امام خميني (ره) تهران از 28 مهر تا چهارم آبان به مدت يك هفته برگزار شد و حضور چشم‌گير و گسترده رسانه‌هاي داخلي و خارجي از ويژگي‌هاي بارز اين جشنواره بود.

يك ويژگي‌ مهم و جديد نمايشگاه شانزدهم، برگزاري نظرسنجي يكسان تمام رسانه‌هاي گروهي از مخاطبان خود بود كه با ارائه فرم‌هايي با پرسش‌هاي يكسان از مخاطبان انجام مي‌گرفت. در پايان هر روز نيز جمع‌بندي اين نظرسنجي بر روي سايت رسانه مورد نظر انتشار مي‌يافت.

در بخش رسانه‌هاي داخلي روزنامه‌ها، خبرگزاري‌ها، پايگاه‌هاي خبري و همچنين نشريات تخصصي ورزشي، دانشجويي، هنري و ادبي، اجتماعي و داستاني، ديني فلسفي سياسي، روابط‌عمومي سازمان‌ها، نهادها و وزارت‌خانه‌ها شركت داشتند.

در بخش رسانه‌هاي خارجي نيز 34 كشور از جمله آلمان، انگلستان، اسپانيا، روسيه و ژاپن شركت داشتند و آثار رسانه‌اي خود را در معرض ديد مخاطبان قرار مي‌دادند.

از جمله مهم‌ترين آن‌ها مي‌توان از خبرگزاري فرانكفورتر آلگمانيه آلمان، سانا سوريه، پي‌تي‌آي هند، روزنامه فولياد سائوپائولو برزيل و الاهرام مصر نام برد.

در طول برگزاري نمايشگاه، سلسله نشست‌هاي مهمي در راستاي ارتقاي سطح تعامل رسانه‌هاي داخل و خارجي به همت مسئولان نمايشگاه برگزار شد كه از جمله مهم‌ترين آن‌ها، نشست مشترك دست‌اندركاران رسانه‌هاي داخلي و خارجي بود.

از اهداف اين نشست مي‌توان به ايجاد فضايي مناسب براي فعاليت‌ مطبوعات داخلي و خارجي به شكل منطقه‌اي و بررسي موضوعات و مسائل مشترك و نيز انعقاد تفاهم‌نامه‌هايي كه زمينه‌ساز فعاليت‌هاي مشترك و بلندمدت است، اشاره كرد.

همچنين، از ديگر دستاوردهاي اين نشست مي‌توان به فراهم آوردن شرايط تأسيس انجمن‌هاي رسانه‌اي منطقه‌اي و ايجاد فضاي مناسب و ترسيم اهداف مشترك بين نمايندگان رسانه‌هاي داخلي و خارجي در مدت زمان تعيين شده اشاره كرد.

در همين راستا مدير روابط‌عمومي خبرگزاري مهر و روزنامه تهران تايمز از مؤسسات وابسته به سازمان به عنوان يكي از اعضاي شركت‌كننده در اين نشست، برگزاري اين گونه برنامه‌ها را مثبت ارزيابي كرد و افزود: اين كه مخاطبان مي‌توانند از نزديك و در زماني خاص با رسانه مورد نظرشان ارتباط برقرار كنند و نظرات، انتقادات و پيشنهاداتشان را با آن‌ها بازگو كنند، بسيار داراي اهميت است و اصحاب و دست‌اندركاران رسانه نيز بايد بيشترين بهره‌برداري و راندمان را از برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي بدست آورند.

محسن محمدي استقبال مردم از نمايشگاه امسال را متوسط ارزيابي كرد، اما در اين حال تصريح كرد: بازديدكنندگان نسبت به سال‌هاي گذشته تخصصي‌تر شده‌اند. همان‌گونه كه در نظرسنجي‌هاي انجام شده، با درك درست از نقش رسانه‌اي اين خبرگزاري در ايام انتخابات و حوادث پس از آن، از مهر به عنوان يك رسانه معتدل و سالم نام مي برند كه اين امر موجب افتخار خبرگزاري و سازمان تبليغات اسلامي است.

وي درباره تعامل خبرگزاري با سازمان تبليغات اسلامي تأكيد كرد:

مجموعه خبرگزاري مهر و تمام بخش‌هاي مختلف وابسته به سازمان همگي از يك بدنه هستند و طبيعي است كه هر چه ارتباط اين مجموعه‌ها (چه در تهران و چه در شهرستان‌ها) در تبادل اطلاعات و اخبار و همچنين استفاده از منابع اطلاع‌رساني يكديگر بيشتر باشد، باعث رشد و تعالي مجموعه و برطرف كردن نيازهاي مخاطبان مي‌شود.

محمدي در ادامه خواستار ايجاد و گسترش همكاري و تعامل بيشتر ميان بخش‌هاي مختلف سازمان تبليغات اسلامي مانند بخش‌هاي انتشار مجلات و ويژه‌نامه‌هاي آن (بشري، رخداد و...) با خبرگزاري مهر شد.

مدير روابط‌عمومي روزنامه تهران تايمز پيرامون تعامل با ساير رسانه‌ها نيز گفت: انجام ندادن هر گونه حركتي كه موجب قرار گرفتن اين رسانه‌ در مقابل رسانه‌هاي ديگر شود، نخستين گام در راه ايجاد تعامل است.

وي در پايان اطلاع‌رساني دقيق، بي‌نقص و ايجاد فضاي «رقابتي سالم» بين تمامي رسانه‌ها را عاملي براي پيشرفت دانست.

 

دوشنبه 18 آبان 1388 - 15:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر