چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 11:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي سوره مهر: كتاب‌هاي خرمشهر

 

 

خرمشهر در اسناد ارتش عراق

تحقيق: اصغر كاظمي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 464

قطع: رقعي

اين كتاب تجاوز عراق به مرزها و شهرهاي ايران از جمله خرمشهر را همراه با اسناد و مدارك مورد بررسي قرار داده است. آغاز تجاوز عراق به خرمشهر و اشغال آن، غرور و شادماني كاذب دشمن، كشتار و غارت و تخريب و نيز عمليات پيروزمندانه رزمندگان اسلام براي آزادسازي خرمشهر، هماهنگي ميان يگان‌هاي سپاه، ارتش و بسيج از مطالب روايت شده است.

 

 

مأموريت در خرمشهر

مترجم: مهرداد آزاد

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 162

قطع: رقعي

سرهنگ فلاح اللامي از فرماندهان ارتش عراق در خاطرات خود به افشاي اسرار ارتش عراق از لحاظ توانايي و آمادگي قبل از آغاز جنگ و حمله به ايران و اشغال خرمشهر و جنايت تجاوزات و غارت وحشيانه بعثي‌ها در اين مناطق مي‌پردازد. او به پيروزي نيروهاي ايراني در عمليات آزادسازي خرمشهر اشاره مي‌كند. اسنادي نيز از ارتش عراق ضميمه كتاب شده است.

 

 

اسير كوچك

مصاحبه و تدوين: حسين نيري

نوبت چاپ: پنجم

تعداد صفحه: 140

قطع: رقعي

وقتي نيروهاي عراقي خرمشهر را اشغال كردند، غلامرضا و خانواده‌اش اسير شدند و همراه با ديگر اسراي ايراني به اردوگاه موصل منتقل شدند. غلامرضا رضازاده خردسال‌ترين اسير جنگي ايران است او پس از آزادي، براي اعزام به جبهه در پايگاه بسيج ثبت نام كرد و تا پايان جنگ در تمام مأموريت‌هاي خود به عنوان قايق‌ران حضور داشت.

 

 

پوتين‌هاي مريم

مصاحبه و تدوين: فريبا طالش‌پور

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 160

قطع: رقعي

مريم امجدي يكي از دختران خرمشهري است كه با شروع تهاجم عراق به خرمشهر در سال 59، با وجود سن پايين به دفاع از اين شهر پرداخت. او در امدادرساني در بيمارستان، نگهداري از انبار مهمات مسجد جامع خرمشهر خدمت مي‌كرد و در اين مدت به خط مقدم جبهه نيز مي‌رود. اين خاطرات به اشغال و سپس آزادسازي خرمشهر و وقايعي كه در آن اتفاق مي‌افتد مي‌پردازد.

 

 

توفان سرخ

مترجم: عبدالرسول رضاگاه

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 55

قطع: رقعي

سرگذشت سرهنگ عراقي كه توسط نيروهاي ايراني اسير شده است. او جريان عمليات رمضان و حمله عراق به ايران و غافلگيري آن‌ها توسط رزمندگان اسلام، و استفاده عراق از سلاح‌هاي شيميايي را بيان مي‌كند. اعزام تيپ اين سرهنگ و رويارويي با عمليات برق‌آساي ايران باعث مي‌شود كه سرهنگ فرار كند و بعد از مدتي نيز به ايران پناهنده شود.

 

 

آتش و خون در خرمشهر

مترجم: محمدحسن ابراهيمي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 120

قطع: رقعي

سرهنگ خالد سلمان از روز اول تهاجم عراق به خرمشهر حضور داشته و در اين كتاب، به خاطراتي كه در خرمشهر اتفاق افتاده اعتراف مي‌كند او از مقاومت رزمندگان اسلام كه شجاعانه به مبارزه پرداختند سخن مي‌گويد. علاوه بر بازگويي خاطرات، كتاب حاوي اسناد و عكس نيز است.

 

 

آخرين شليك

مصاحبه و تدوين: سيدقاسم ياحسيني

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 196

قطع: رقعي

كاظم فرامرزي در اين كتاب هم زندگي ساده‌اش را براي ما روايت مي‌كند و هم زندگي پرتلاطم جنگي‌اش را. او كسي است كه آخرين گلوله جنگ را لحظاتي قبل از اعلان آتش‌بس رسمي ميان ايران و عراق به سوي سنگرهاي عراقي شليك كرده است. او مي‌گويد پس از شليك، ديگر صداي هيچ گلوله‌اي آرامش دشت‌هاي جنوب را آشفته نكرد...

 

 

اعترافات

مترجم: عبدالرسول رضاگاه

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه:68

قطع: رقعي

سرهنگ السامرايي اسير عراقي، در اين كتاب به جنايات خود و ديگر نظاميان عراقي طي جنگ هشت ساله اعتراف مي‌كند و از ثروتي هنگفت كه در نتيجه غارت اموال مردم پس از تصرف خرمشهر به دست مي‌آورد و نابودي كامل آن در يك آتش‌سوزي سخن مي‌گويد، ماجراي زندگي شخصي او، مرگ و بيماري عزيزانش و دلاوري رزمندگان اسلام از زبان وي در كتاب آمده است.

 

 

خانه‌ام همين‌جاست

مصاحبه و تدوين: گلستان جعفريان

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه:112

قطع:رقعي

شرح خاطرات جنگ و مقاومت 34 روزه خرمشهر از زبان افسانه قاضي‌زاده، او در آن روز‌ها به كار پشتيباني و امدادرساني مشغول بوده و زماني هم به عنوان نيروي كمكي در بيمارستان شركت نفت، طالقاني و آبادان خدمت كرده است.

 

 

به داد ما برسيد!

تدوين: احد گودرزياني

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 24

قطع: رقعي

كتاب شرحي است بر نامه‌اي كه در زمان جنگ عراق با ايران علي شمخاني فرمانده سپاه خراسان نوشته است. نامه از كمبودها، بي‌توجهي‌ها و پيشروي دشمن بعثي مي‌گويد. نامه‌اي كه در آن از دست‌اندركاران كشور در زمان رياست جمهوري بني‌صدر كه به كشور خيانت كرده بود، درخواست كمك مي‌كند، با همه اين كمبودها ، رزمندگان با سلاح ناچيزو با قدرت ايمان به دفاع از كشور پرداختند.

 

 

در كوچه‌هاي خرمشهر

به كوشش: مريم شانكي

نوبت چاپ: پنجم

تعداد صفحه:208

قطع: رقعي

اين كتاب خاطراتي است از برخي زنان و مرداني كه در دوره 34 روزه مقاومت خرمشهر، مدافع شهر شدند و با سلاح كم و نيروي ايمان به مقابله با دشمن پرداختند. كتاب در برگيرنده حوادثي است كه در روزهاي اول تجاوز از زبان رزمندگان جوان بازگو شده است. گفت‌وگوهاي آن در بين سال‌هاي 1360-1361 انجام شده است.

 

 

گردان گمشده

مترجم: محمد بني‌ابراهيمي

نوبت چاپ: چهارم

تعداد صفحه: 112

قطع رقعي

وقتي نيروهاي عراقي در مستي و بي‌خبري پس از اشغال خرمشهر به سر مي‌برند، جوانان و نوجوانان بسيجي به آنان شبيخون مي‌زدند، عراقي‌ها تصور نمي‌كردند در اين جنگ خونين، خرمشهر دوباره آزاد شود اما بر اثر رشادت رزمندگان ايراني عراق مغلوب اين نبرد شد. سرگرد عراقي عزالدين مانع كه خود در اين افعال نقش داشت شرح وقايعي كه گردان او را در خرمشهر گرفتار كرده بود در اين كتاب بازگو مي‌كند.

 

 

عبور از آخرين خاكريز

مترجم: محمدحسين زوار كعبه

نوبت چهارم: سوم

تعداد صفحه: 239

قطع: رقعي

خاطرات يك پزشك عراقي در خرمشهر كه وقايعي را كه در مدت خدمتش در اين شهر اتفاق افتاده بازگو مي‌كند. اين پزشك عراقي در درگيري نيروهاي عراقي و بسيجي ايراني در آخرين ساعات آزادي خرمشهر، خود و دوست مجروحش را تسليم رزمندگان اسلام مي‌كند.

 

 

هم‌مرز با آتش

نويسنده: حميد قبادي

نوبت چاپ: چهارم

تعداد صفحه: 425

قطع: رقعي

حميد قبادي قبل از انقلاب در فعاليت‌هاي انقلابي شركت داشته و پس از انقلاب وارد سپاه پاسداران مي‌شود. با شروع جنگ تحميلي همراه پدر و عده‌اي از همشهريانش به مناطق جنگي اعزام مي‌شود. در عمليات فتح خرمشهر مجروح مي‌شود و بعد از آن نيز در عمليات‌هاي زيادي از جمله مرصاد شركت مي‌كند و سرافرازانه از ميهن خود و عزت آن دفاع مي‌كند.

 

 

رازهاي دوران پرالتهاب

مترجم: محمدحسين زوار كعبه

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 107

قطع: رقعي

سروان الخالصي بعد از رفتن به سوريه خاطرات جنگ تحميلي را به رشته تحرير درآورد. او از فجايع بسياري كه عراقي‌ها به بار مي‌آورند مي‌گويد و از جناياتي كه خود حتي در حق نيروهاي خود مرتكب شده است درگيري‌ها و پس از تسلط ايراني‌ها بر مواضع كارون، الخالصي بعد از مجروح شدن خود را به آن طرف مرز مي‌رساند.

 

 

جنايت‌هاي ما در خرمشهر

مترجم: محمد بني‌ابراهيمي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 204

قطع: رقعي

اين كتاب اعترافات گروهي از افسران عراقي است كه از روزهاي مقاومت، اشغال و آزادي خرمشهر نوشته‌اند. آنان با حوادث زيادي روبه‌رو بودند كه هر يك بيانگر گذشته‌هايي از دفاع جانانه مردم ايران است. خواندن اين اثر پس از گذشت 25 سال از آزادي خرمشهر شيرين و عبرت‌آموز است.

 

 

حمله بزرگ

مترجم: محمدحسين زواركعبه

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 140

قطع: رقعي

او بعد از دوره‌اي كه در دانشكده افسري مي‌بيند وارد جنگ مي‌شود. الدجيلي معتقد است جنگ تحميلي هشت ساله با روزها و شب‌هايش و با فصول گرم و سردش حماسه‌اي گويا و ملموس را در تاريخ ايران رقم زده است. تصاوير زنده از پايمردي و ايثار بي‌حد و حصر ايرانيان. او بعد از جنگ، تحمل ماندن در عراق را نداشت و به لندن مي‌رود و در آن جا با عده‌اي آشنا مي‌شود كه به او پيشنهاد مي‌كنند و به ايران بيايد. وي به ايران مي‌آيد و اين خاطرات را به رشته تحرير درمي‌آورد.

 

 

بادهاي برفي

مترجم: محمد بني‌ابراهيمي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 108

قطع: رقعي

سروان عراقي غانم الربيعي با علاقه وارد دانشكده افسري شد ولي پس از مدتي به همه ارزش‌هاي نظامي بي‌اعتقاد شد. او در بخش ويژه‌اي از اين كتاب به خرمشهر و فاو پرداخته است. مأموريت وي جمع‌آوري اطلاعات درباره شهر و كنترل افسران بلند پايه و واكنش آنان در برابر تصرف خرمشهر و بررسي روحيه نيروهاي عراقي بود. بعد از اينكه بر اثر جنايات عراقي‌ها در خرمشهر عرصه بر آن‌ها تنگ شد غانم‌الربيعي متواري شد و مدال شجاعت هم دريافت كرد.

 

 

من در شلمچه بودم

مترجم: فاتن منبرپور

نوبت چاپ: چهارم

تعداد صفحات:64

قطع: رقعي

ثامر عبدالله در اين كتاب به ذكر خاطرات نبردهاي شديد بين رزمندگان ايراني و نيروهاي عراقي مي‌پردازد و از حرارت جنگ و موقعيت‌هاي خونين آن مي‌گويد. ثامر عبدالله در طي درگيري‌ها از منطقه فرار مي‌كند و از مرگ نجات مي‌يابد.

 

 

مهمان فشنگ‌هاي جنگي

مصاحبه و تدوين: سيدقاسم ياحسيني

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 216

قطع:رقعي

مجيد از اهالي «چاه تلخي جنوبي» در حوالي بوشهر است. او يك نيروي ساده بود و با همان سادگي روستايي‌اش از خاك ميهن‌اش دفاع كرد. در دوران جنگ او نوجواني بسيجي بود كه براي جنگ با نيروهاي عراقي عازم شد و در حين حضور در مناطق جنگي به اسارت دشمن درآمد. در اين كتاب رنج‌ها و اميدهاي يك نوجوان روستايي در دفاع از آب و خاكش در برابر ديدگان ماست.

 

 

 

خرمشهر در آتش

مترجم: عبدالرسول رضاگاه

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه:61

قطع: رقعي

اين كتاب خاطرات اسير عراقي، سرهنگ رضا الصبري است: او به جنايات خود و ساير نظاميان عراقي از جمله، اعدام دست جمعي خانواده‌هاي ايراني كه مخالف اشغال شهرشان بودند و شكنجه ايرانيان غيرنظامي اشاره مي‌كند. زماني كه خرمشهر توسط نيروهاي ايراني فتح شد او به همراه نيروهاي عراق متواري مي‌شود.

 

 

آزادي خرمشهر

گفت‌وگو: سعيد فخرزاده

تدوين: احمد دهقان

نوبت چاپ: اول

تعداد صفحه: 40

قطع: رقعي

خاطرات شهيد صياد شيرازي، يكي از فرماندهان شجاع و شريف دفاع مقدس، درباره چگونگي طراحي عمليات بيت‌المقدس و روزهاي پراضطراب و شور و هيجان آزادي خرمشهر بيان شده است. آزادي خرمشهر فصلي از كتاب «ناگفته‌هاي جنگ» است كه پيش از اين، به چاپ رسيده بود.

 

 

خرمشهر، خانه، رو به آفتاب

گردآورنده: هدايت‌الله بهبودي، مرتضي سرهنگي، احد گودرزياني

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه:32

قطع رقعي

اين كتاب دربردارنده گفت‌وگو با صديقه زماني درباره زندگي با سردار شهيد سيدعبدالرضا موسوي است. وي در اين گفت‌وگو ما را با حوادث و رويدادهاي قبل از جنگ فعاليت‌ سياسي همسرش و همين‌طور روزهاي جنگ در خرمشهر آشنا كند.

 

 

دوشنبه 18 آبان 1388 - 10:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری