پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

به سوي چشم‌انداز روشن

 

گزارش اختتاميه هفتمين جشنواره تئاتر رضوي

جشنواره تئاتر رضوي زيرمجموعه‌اي است از جشنواره فرهنگي هنري امام رضا(ع)، جشنواره‌اي كه هفت‌سال پيش به همت جعفري مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي شكل گرفت، و در سايه تلاش‌ها و پيگيري‌هاي او بود كه مجموعه‌اي گسترده با محوريت فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري پيرامون ابعاد زندگي، سيره، تفكر و تأثيرات امام رضا (ع) در كشور پا گرفت. اين حركت عظيم خوشبختانه با استقبال مديران و مسئولان استان‌هاي مختلف كشور روبرو شد و اينك به حركتي تأثيرگذار تبديل شده، اين جشنواره، حركتي اساسي و ريشه‌دار در راستاي ترويج فرهنگ و تفكر شيعه و ديدگاه‌هاي امام هشتم(ع) است.

هفتمين جشنواره تئاتر رضوي شنبه دوم آبان ماه در تالار وحدت با معرفي برگزيدگان و با سخنان وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به كار خود پايان داد. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخنانش به وظيفه خود در قبال هنرمندان، اشاره و ابراز اميدواري كرد تا بتواند به وظايف خود عمل كند.

وزير ارشاد، رشد جشنواره رضوي در اين 7 سال را چشمگير دانست و گفت: «جشنواره تئاتر رضوي به سمتي مي‌رود كه بزرگ‌ترين و فراگيرترين جشنواره تئاتر كشور باشد و حق هم همين است؛ چرا كه ما افتخار مي‌كنيم به وجود امام رضا(ع) و مشهد را مركز معنوي ايران مي‌دانيم.»

سيدمحمد حسيني با اشاره به سخنان مقام معظم‌رهبري، تئاتر را هنري اصيل خواند كه خود بازيگر بايد با توانمندي فراوان و با حضور جمعيت، برنامه زنده اجرا كند، در حالي كه هر لحظه مي‌تواند تحت تأثير قرار بگيرد.

او با اشاره به اين عبارت معروف كه «جهان صحنه و كارگردان خداست...» اضافه كرد: «در كل جهان آفرينش، خداوند كارگردان است و يك يك ما بازيگران هستيم. خداوند از روح خود در ما دميده است و اينكه هنرمندان و افراد خلاق ما چنين صحنه‌هايي را ايجاد مي‌كنند و ظرف مدت كوتاهي، كارشان را براي اجرا روي صحنه آماده مي‌كنند، براي اين است كه ما را متوجه كنند چنين چيزهايي وجوددارد.»

به اعتقاد وزير ارشاد، تئاتر در جمهوري اسلامي ايران اصالت خود را در بيان دردها و بازگويي مشكلات بشريت پيدا كرده است و هنرمندان ما هم بايد به دردها و معضلات اجتماعي توجه و اين مسائل را روي صحنه‌ تئاتر بازنمايي كنند.

در اين مراسم هنرمندان و مسئولاني چون دكتر ايماني خوشخو (معاون هنري وزارت ارشاد) و حسين پارسايي (مدير مركز هنرمندان تئاتر) حضور داشتند. جوايز نقدي برگزيدگان جشنواره از رقم 400 هزار تومان تا يك ميليون تومان به برندگان، اهدا شد.

«سخنان دبير جشنواره»

طبق قانون تمام جشنواره‌ها، سخنراني دبير جشنواره بخشي از سنت اختتاميه است، اما در اين مراسم محمد خزاعي كه دبيري 3 دوره از جشنواره را بر عهده داشت به جاي سخنراني، تشكر و اظهار اميدواري كرد كه در دوره بعدي، جشنواره شاهد مشكلات كمتري باشد. وي در نشست خبري جشنواره كه پيش از آغاز جشنواره برگزار شده بود، تلويحاً از دبيري جشنواره خداحافظي كرد ولي حسين پارسايي، رئيس مركز هنرهاي نمايشي در افتتاحيه اعلام كرد كه مركز هنرهاي نمايشي اين خداحافظي را قبول ندارد و گفت: «اين جشنواره در مسير خودش به نقطه تعالي رسيده است و بايد تلاش كنيم تا بتواند گام‌هاي بعدي را بردارد.» در اختتاميه جشنواره هم برخلاف روال دوره‌هاي قبل، نامي از دبير جشنواره سال آتي برده نشد.

«نمايش‌هاي خارجي در جشنواره»

جشنواره تئاتر رضوي با توجه به محوريت امام رضا(ع) در بخش‌ نمايش‌هاي خارجي، پرواضح است كه آثار خاصي را مد نظر دارد. امسال نمايش‌هاي «زنجير طلا» از كشور آذربايجان و نمايش «ما سه تن بوديم...» از كشور تاجيكستان تنها آثار شركت‌كننده در بخش بين‌الملل بودند؛ كه نمايش آخر، توليد مشترك ايران و تاجيكستان بود كه نصرالله قادري نمايشنامه آن را نوشته بود. طبيعتاً حضور اين دو نمايش براي بين‌المللي شدن جشنواره كافي نيست. اين نكته‌اي است كه حسين پارسايي هم به آن اشاره كرد: «براي فراگيري تئاتر رضوي بايد ارتباط مستمر با هنرمندان مسلمان ساير كشورها براي توليد مشترك داشت.» قابل ذكر است كه در اختتاميه جشنواره از اين دو نمايش خارجي تقدير شد.

«نمايش در فضاي باز»

تنوع مضموني با محوريت امام هشتم از ويژگي‌هاي جشنواره تئاتر رضوي بود. همزمان با آغاز برنامه‌هاي هفتمين جشنواره بين‌المللي تئاتر رضوي در تهران و بندرعباس، 5 مجلس شبيه‌خواني و 4 نمايش آييني از آثار منتخب جشنواره در فضاي باز مجموعه تئاتر شهر تهران اجرا شد. به گفته روابط‌عمومي جشنواره، روزانه بيش از 4 هزار و 200 نفر از نمايش‌هاي اجرا شده در جشنواره ديدن كردند كه بيشترين آمار مخاطبان به اجراي نمايش‌هاي آييني و شبيه‌خواني باز مي‌گشت.

«جشنواره كودك»

سومين جشنواره تئاتر كودك و نوجوان رضوي (يا ضامن آهو) از 27 تا 30 مهر در بندرعباس برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان، در آيين اختتاميه سومين جشنواره تئاتر كودك و نوجوان رضوي، هيأت داوران اين جشنواره برترين‌ها را از بين عوامل 12 اثر كه به روي صحنه رفته، انتخاب كردند.

«انتشار كتاب»

تأكيد دبير جشنواره بر امر پژوهش باعث انتشار 7 عنوان كتاب در جشنواره بين‌المللي تئاتر رضوي شد. اين كتاب‌ها با كمك هنرمندان و محققين صاحب نام تئاتر گردآوري تأليف شده‌اند. همچنين 2 نشست تخصصي در طول جشنواره با حضور صاحب نظراني چون دكتر حسن بلخاري، سعيد شاپوري، نصرالله قادري، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدعلي زم، دكتر علي منتظري و حسين مسافر آستانه برگزار شد.

«چشم‌اندازهاي روشن»

جشنواره تئاتر رضوي امسال با استقبال چشمگير خانواده تئاتر كشور به حركتي با ظرفيت‌ها و شايستگي‌هاي يك رويداد بين‌المللي تبديل شده و در عين حال استعدادها و افق‌هاي تازه‌اي را معرفي كرده است. هنرمندان، نويسندگان و صاحب‌نظران اين جشنواره را ضرورتي اجتناب‌ناپذير مي‌دانند كه هوايي تازه، فضايي نو و نسل جديدي را با نشانه‌ها، خلاقيت‌ها و مفاهيم نوين در تئاتر كشور معرفي كرده است.

«گردآوري و تخليص از منابع مختلف»

 

 

چهارشنبه 13 آبان 1388 - 14:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری