دوشنبه 23 تير 1399 - 19:33
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

شباويز

 

شباويز

نوشته منيژه آرمين

انتشارات سوره مهر و با همت مركز آفرينش‌هاي ادبي

چاپ اول 1388

اين كتاب در ادامه رمان «شب و قلندر» نوشته شده است و موضوع و محتواي اين دو كتاب، گستره زماني استقرار قاجار تا مشروطه را دربرمي‌گيرد كه البته زمان رويدادهاي رمان «شباويز» مربوط به حكومت احمدشاه قاجار تا به سلطنت رسيدن رضاشاه است.

هر دو رمان ياد شده با زمينه‌هاي تاريخي و به گفته نويسنده، در جهت جستجوي هويت ايران نگاشته شده است.

رمان شباويز دو شخصيت اصلي دارد، يكي از آن‌ها زني است كه داراي شخصيتي دوگانه است. اين زن بين زندگي خانوادگي و فعاليت‌هاي اجتماعي‌اش دچار نوعي تضاد است.

شخصيت ديگر اين رمان، برادر همين زن است كه وي نيز روزنامه‌نگاري است كه درگير مسايل سياسي آن زمان است و...

«درها و دروازه‌هاي چهار طرف ميدان توپخانه را كه باز كردند جمعيتي كه پشت به پشت اجتماع كرده بودند مثل مور و ملخ ريختند توي ميدان، انگار كه روز محشر و در صور دميده بودند.

از طرف خيابان علاء‌الدوله بيشتر، آدم‌هاي درس خوانده و محصل‌ها مي‌آمدند، چند نفر خارجي هم ميانشان ديده مي‌شد. از سوي باب همايون اعيان و اشراف با دبدبه و كبكبه مي‌آمدند. از طرف جنوب ميدان هم‌ گروهي پاپتي و ژنده‌پوش با بچه‌هاي زيادي كه به دنبالشان ريسه شده بودند، وارد مي‌شدند.»

آن روز كه عمه خورشيد مرد» ، «اي كاش گل سرخ نبود»، «بوي خاك»، «برگزيده ادبيات معاصر» (داستان شانزدهم) «شب قلندر»، «كيمياگران نقش»، «راه رستگاري»، «لبه تيغ» و راز لحظه‌ها از ديگر آثار آرمين به شمار مي‌روند.

منيژه آرمين در سال 1324 در تهران متولد شد وي كارشناس ارشد مشاوره تحصيلي از دانشگاه تربيت معلم و هم‌چنين كارشناس روانشناسي از دانشكده ادبيات دانشگاه تهران و كارشناس ارشد مجسمه‌سازي از دانشگاه تهران است.

رمان شباويز در بازسازي تاريخي بسيار موفق عمل مي‌كند به گونه‌اي كه مخاطب مي‌تواند با مطالعه اين رمان ضمن آشنايي با دوره تاريخي مورد نظر حس و حال و هواي حضور در آن فضا را نيز در شكل مجازي آن تجربه كند.

 

 

يكشنبه 10 آبان 1388 - 13:37


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری