جمعه 16 خرداد 1399 - 0:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

راه اندازي مركز خدمات داده‌هاي اينترنتي براي اولين بار در ايران

 

موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي از سال 1380 در حوزه اطلاع رساني الكترونيكي فعاليت خود را آغاز كرده و در مدت دوره فعاليت خود موفق به جذب مخاطبين بسيار و جلب اعتماد آنان شد.

اين موسسه در سه حوزه محتوا، كاربر و زير ساخت موفق به  دستاوردهاي بسيار مهم شد و اكنون تلاش مي‌كند تجارب خود وتوانايي‌هاي به دست آمده را در اختيار وزارت خانه‌ها، سازمان‌هاي دولتي، دانشگاه‌ها، مدارس، موسسات تحقيقاتي و پژوهشي و بخش هاي خصوصي قرار دهد.

به گزارش سازمان تبليغات اسلامي، مركز خدمات داده‌هاي اينترنتي، عموما به ساختمان‌هايي اطلاق مي‌شود که با امنيت فيزيکي و الکترونيکي بالا، از پهناي باند ارتباطي وسيع برخوردار است كه به شبکه‌هاي رايانه‌اي ملي يا جهاني متصل است.

اين مركز بطور معمول مي تواند با اجراي اين طرح ميزبان سايت‌هاي وب، حفظ و نگهداري، پردازش و جابجايي داده‌هاي ديجيتالي به عنوان زيربناي توسعه مفاهيمي همچون دولت الکترونيکي، تجارت الکترونيکي و آموزش الکترونيکي شود.

بر اساس اين گزارش اصلي ترين کاربرد مرکز داده، ارايه خدمات نرم افزاري براي پيشبرد اهداف سازمان است.

کاربرد مرکز داده

1-ميزباني از نرم افزارهايي که براي ارايه خدمات به صورت خاص براي يک سازمان تهيه مي شوند يا نرم افزارهاي آماده مانند erp، crm

2-ذخيره سازي بانک‌هاي اطلاعاتي و ميزباني فضا براي نرم افزارهاي کاربردي

3-ذخيره سازي، مديريت، پردازش و تبادل اطلاعات و داده‌ها

نقش مرکز خدمات داده

1-افزايش سرعت دسترسي دستگاه‌ها و شهروندان به اطلاعات

2-کاهش خطاهاي ناشي از ارائه اطلاعات تکراري و مشابه توسط دستگاه‌هاي مختلف

3- ايجاد تصوير يکپارچه از کشور، دولت و ساير نهادها و خدمات آنها

4- کاهش رفت و آمد شهروندان در کشور و داخل شهرها براي دريافت اطلاعات

5-افزايش کيفيت اطلاعات توليدي توسط سازمان‌ها

6-توسعه و بهبود روش‌ها و شيوه‌هاي توليد و توزيع اطلاعات در سازمان‌ها و کل کشور

7-جمع‌بندي اطلاعات توليدي توسط سازمان‌ها و ارائه اطلاعات ترکيبي و تجميعي در بخش خصوصي و ملي

8- کاهش زمان و نيروي انساني صرف شده در سازمان‌ها براي توليد اطلاعات و تبادل آن

9- کاهش نياز به تبادل و ارتباط مستقيم سازمان‌ها براي تبادل اطلاعات

10- افزايش کيفيت تصميمات شده به‌وسيله صاحبان حرف، شهروندان، سازمان‌ها و مديريت کشور

11- افزايش ميزان زمان دسترسي به اطلاعات

12-مكانيزه و اتوماسيون كردن فعاليت‌ها و فرآيندهاي كاري سازمان‌ها و ادارات دولتي ‌بمنظور ارائه خدمات الكترونيكي به مردم در راستاي طرح دولت الكترونيكي و تکريم ارباب رجوع

با مطرح شدن عنوان data center در وهله اول مجموعه سيستمهايي با تکنولوژي بالا همانند تعداد زيادي سرور، سويچ، روتر، ديواره آتش و ... ،سيستمهاي storage و ذخيره ساز اطلاعات و شبکه‌هاي مبتني بر اين تجهيزات به ذهن متبادر مي شود.

اما يکي از ديگر از مهمترين مسائل و در واقع اساس و پايه طراحي مرکز خدمات داده وضعيت امکانات و تجهيزات زيرساختي است که بايد در طراحي ساختمان اين مراکز مد نظر قرار گيرند.

در ادامه بايد گفت: با توجه به تراکم بالاي تجهيزات الکترونيکي و تکنولوژيهاي کامپيوتري، در مقايسه با ساير ساختمانهاي تجاري به ميزان بيشتري انرژي برق نياز دارند.

همچنين تعداد زيادي از سيستمهاي کامپيوتري، منابع تغذيه، تجهيزات بهينه سازي برق، سيستمهاي پشتيبان برق و کنترل آن به علاوه سيستم‌هاي تهويه براي حفظ سلامت عملکرد تجهيزات با بهينه سازي شرايط دما و رطوبت محيط وجود دارند كه بواسطه طبيعت ويژه داده‌هاي ديجيتال، حداکثر امنيت فيزيکي در طراحي اين مراکز مد نظر قرار مي‌گيرد. دوربين‌هاي مدار بسته، قفلهاي امنيتي چند لايه، ديوارهاي تقويتي و دو جداره ضد گلوله از ويژگي‌هاي مهم اين ساختمان‌ها هستند.

بايد همواره در نظر داشت كه فضاي اين مراکز ممکن است از ساختمانهاي کوچک با گنجايش چندينrack براي سرورها تا فضاهايي بزرگتر با بخشهاي اختصاصي که محلي براي نگهداري دهها تا صدها rack است، وسعت داشته باشد.

ضرورت تاسيس idc در ايران

اقتصادي: پرداخت هزينه کمتر

اعتباري: در پهنه اينترنت مصرف کننده صرف شده ايم!

امنيتي: نگهداري اطلاعات و حفظ محرمانگي و تماميت آنها

علمي و فرهنگي: ايجاد زيرساخت مناسب براي موسسات علمي و فرهنگي جهت توليد و ارائه محتوا و تقويت زبان فارسي

مديريتي: ثبات در ارائه سرويسها و مقابله با تحريم ها

فني: سرعت دسترسي بالاتر ، کيفيت پشتيباني بهتر

بر اساس اين گزارش، درعلل اقدام تبيان به تاسيس idc، سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري به شورايعالي انقلاب فرهنگي در حوزه اينترنت همچون سامان بخشي و اقدام همه جانبه براي ايجاد شبکه اينترانت داخلي و سايتهاي فارسي زبان داخل کشور و الزام موثر همه دستگاهها و موسسات اعم از دولتي و غير دولتي به عدم استفاده از ميزبان خارج از کشور براي ايجاد سايت‌هاي خود آمده است.

در بيان مشخصات idc تبيان نيز، مي توان به جامعيت طرح در تمام ابعاد مطابق با يک idc استاندارد با در نظر گرفتن تمام نيازهاي فني و مديريتي، سرويس‌ دهي به بيش از 000/ 30 پايگاه اينترنتي، توانايي ارايه ميليون‌ها صندوق پست الکترونيکي، توانايي ارائه خدمات فضاي اجاره اي 3000 هزار يونيت، منابع ذخيره سازي اصلي با حجم 30 ترابايت، توانايي ارائه برق مطمئن تا 750kw و 300 متر مربع فضاي زير بناي سايت اشاره كرد.

همچنين از مشخصه هاي اصلي ساختمان و سايت مرکز خدمات داده تبيان، مقاومت ساختمان مرکز در برابر زلزله، تامين کف کاذب با تحمل 1200 کيلوگرم در متر مربع براي نصب تجهيزات و تامين سيستم اعلام و اطفاء حريق اتوماتيک با گازfm200 است.

ازديگر مشخصه هاي اصلي ساختمان و سايت مركز خدمات داده تبيان، تامين امنيت فيزيکي از طريق سيستم بيومتريک کنترل تردد و درهاي چندلايه و پرسنل نگهباني، نظارت بر امنيت فيزيکي از طريق سيستم دوربين مداربسته، ذخيره تصاوير دوربين مداربسته ، نگهباني 24 ساعته داخلي و خارجي، پياده‌سازي سيستم‌هاي سرمايشي افزونه براي کنترل شرايط محيطي دما و رطوبت نسبي و تامين برق بي وقفه افزونه ژنراتور 750kva براي تامين برق اضطراري با ذخيره سوخت 50 ساعت و... است.

افزودني است كه فراخوان مناقصه اين طرح در اسفند84 در جرايد درج و با پيمانکار (شرکت داده پردازي) وناظر(پرورش داده‌ها ) در سال 85 قرارداد بسته و در اواخر86 طرح پايلوت راه اندازي شد كه زيرساخت فيزيکي آن در 87 به پايان رسيد.

افتتاحيه اين طرح كه در 20 مهر ماه 87 به تبيان تحويل داده شد، در 12 آبان سال جاري در حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي برگزار مي شود.

اميد است، موسسه تبيان سازمان تبليغات اسلامي بتواند با راه اندازي اين مركز خدمات ارزنده اي را براي كاربران دنياي مجازي بيش از پيش، فراهم سازد.

 

چهارشنبه 6 آبان 1388 - 15:40


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری