دوشنبه 5 خرداد 1399 - 10:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي سوره مهر: امام رضا(ع)

 

سوره:گاهنامه شعر(دفتر 5)

به‏كوشش : گروه شعر حوزه هنرى مشهد

تعداد صفحات: 79

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم 1369

معرفي کتاب:
كتاب حاضر، شامل 61 قطعه شعر از شاعران زن و مرداستان خراسان و جمعى از شاعران مهاجر افغانى مقيم اين استان‏است كه در قالب غزل، مثنوى، دوبيتى، چهارپاره و آزاد و سپيد بامضامين اجتماعى، مذهبى و عرفانى سروده شده است.
گفتگو با امام رضا (ع)، دلتنگى شاعران مهاجر افغانى براى كشورخود، خدمت اعراب به خاطر خونسردى و بى‏تفاوتى در مقابل‏ستم‏هاى اسرائيليان بر مردم فلسطين، دعوت به وحدت بين شيعه وسنى، دلتنگى براى پدر و زادگاه، وصف زايران امام رضا (ع) و... ازجمله مواردى است كه محتواى اشعار را دربرمى‏گيرد. همچنين‏قطعاتى از اشعار براى نوباوگان نابينا و مهاجران مسلمان افغانستان ‏سروده شده است.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

ميهمان آسماني 

نويسنده: علي محمد بشارتي

تعداد صفحات: 329

شابک 8-803-471-964:

قطع: وزيري

نوبت چاپ: چاپ اول 1381

معرفي کتاب:

 يكى از فرازهاى شورانگيز و شگفت‏آور تاريخ، سفر تاريخى واثرگذار امام رضا (ع) به ايران در آغاز قرن سوم هجرى است. اين‏سفر تاريخى، بخش اعظم زندگى سياسى ايشان را دربرمى‏گيرد.گرچه حضور سياسى حضرت رضا(ع) در خراسان بيش از 3 سال‏طول نكشيد ليكن آثار آن در تاريخ اسلام و شيعه ماندگار است.
كتاب حاضر به بررسى و تجزيه و تحليل زندگى سياسى امام هشتم‏شيعيان پرداخته است. نويسنده كوشيده با نگاهى دقيق، شرايطسياسى و حساس عصر مأمون و انگيزه اصلى وى در تغريض‏ولايتعهدى به امام رضا (ع) را بررسى نمايد.
كتاب در 8 فصل با عناوين: «روزگار شورانگيز زندگى در مدينه»،«دنياى پرآشوب اسلام»، «ايران پايگاه اسلام و تشيع»، «ولايت‏عشق»، «توطئه ولايتعهدى»، «شهادت»، «رهنمودها» و «اشعار ومناجات» تدوين شده است.
موقعيت امام رضا (ع) در مدينه و فعاليت‏هاى ايشان در جهت‏شناساندن فقه شيعه، معرفى و تبيين ولايت و رسيدگى به وضع‏محرومان و نيازمندان/ بررسى شخصيت مأمون/ احضار امام به مرو/بررسى وضعيت اسلام و مسلمانان از دوران امام على (ع) تا زمان‏خلافت مأمون/ چگونگى گسترش اسلام در ايران/ عوامل همكارى‏ايرانيان با سپاه اسلام/ بررسى معناى ولايت/ تفاوت دوران امام‏رضا (ع) با زمان امام صادق (ع)/ مناظرات حضرت رضا (ع)/ اهداف‏مأمون از تحميل ولايتعهدى به امام/ شهادت حضرت رضا (ع)/احاديثى از امام رضا (ع)/ قصيده‏اى در وصف ايشان/ از جمله‏مواردى است كه محتواى كتاب را دربرمى‏گيرد.
اين کتاب توسط سوره مهر تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

حماسه ياسين 

نويسنده: سيدمحمد انجوي‌نژاد

تعداد صفحات: 96

قيمت: 850 تومان

شابک 3 ـ 604 ـ 471 ـ 964

 قطع: رقعي

نوبت چاپ: هشتم: 1385

 شمارگان: 2200

معرفي کتاب:
كتاب حاضر، خاطرات خود نوشته‌اي سيد محمد انجوي‌نژاد از رزمندگان گردان ياسين، و گروهان قهار كه وظيفه غواصي را در ايام جنگ ايران و عراق داشتند. كه انجوي‌نژاد آن را به صورت خاطرات داستاني روايي در 99 صفحه نوشته است. كتاب حاضر، خاطرات است از رازها، شب زنده‌داريها، عمليات كربلاي 4، همرزمان گردان نوح، گروهان ستار، اسماعيل قاآني، فرماندهان لشكر 21 امام رضا (ع)، مخلصين جبهه‌هاي جنگ گردان ياسين، شهيد امير نظري، معاون گردان ياسين و معاون تخريب لشكر 21 امام رضا (ع)، شهيد خليل محدثي فرمانده گردان ياسين كه بيشتر خاطرات بر اساس اين بزرگان و حوادث گردانها و شهادت شهيدان گردانها، مي‌چرخد. حركت از مشهد مقدس، حركت به سمت اهواز، پيوستن به لشكر تخريب 21 امام رضا، آشنايي با گردانهاي نظير نوح، ستار، ياسين، شركت در عمليات كربلاي 4، شهادت هم‌رزمان و عزيزان كه از دوران دبستان با هم بوده‌اند، مانند شهيد شيباني، نحوة شهادت، شوخيهاي شهادت‌گونه شهيدان در هنگام آماده شدن براي رحل سفر، رو به رو شدن با نيروهاي عراقي، پيروزي پس از جنگ، تمرين غواصي، جنگهاي دريايي غواصي از اهم مطالب كتاب حاضر است. كتاب تقديم شده است به همة شهداي غواص و خانواده‌هاي شهداي گردان ياسين. در كتاب همواره از دو شهيد علي شيباني و سيد هادي مشتاقيان ياد مي‌كند كه بيشتر حوادث كتاب دور و بر او و دوستانش مي‌گردد. كتاب حائز رتبه اول كتاب دفاع مقدس، ادبيات دفاع مقدس و جشنوارة ايثار، ادب و پايداري 1379 گرديده است.

 

آبي ترين تماشا

نويسنده: شهرام مقدسي

تعداد صفحات: 71

شابک 8-798-471-964 :

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

 كتاب حاضر، دربردارنده 40 قطعه شعر سپيد با مضامين‏اجتماعى و مذهبى است. مضمون بيشتر اشعار در ارتباط با شهدااست. ياد و تجليل از شهدا/ مفاهيمى چون ايثار، خاطر، غم و مرگ/منقبت و ستايش ائمه و بزرگانى چون حضرت فاطمه (س)، امام‏على(ع)، امام حسين(ع)، امام رضا(ع)، صاحب الزمان (عج) و امام‏خمينى (ره) محتواى اشعار را در برمى‏گيرد. همچنين شاعر قطعاتى‏از اشعار خود را براى «سلمان هراتى»، مادر و فرزندان خود و به‏يادشهدايى چون «محمدعلى رجايى»، «مرتضى آوينى»، «احمدزارعى» و «حسين عزتى» سروده است.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

مجموعه نمايشنامه بچه‏هاى مسجد (دفتر 6: وقت كوچ‏است)

نويسنده: سعيد تشکري

تعداد صفحات 133

شابک:964-471-390-7

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1377

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، شامل 3 نمايشنامه با عناوين زير است:
«وقت كوچ است»/ داستان آن درباره دعبل بن على خزاعى، شاعرمعروف عرب است، كه براى زيارت امام رضا(ع) به شهر طوس‏مى‏رود و در حضور ايشان شعرى را در عزاى امام حسين (ع)مى‏خواند. امام رضا (ع9 عباى خود را به‏عنوان هديه به دعبل‏مى‏دهد و از او مى‏خواهد كه به شهر قم برود. در بين راه، راهزنان به‏قافله‏اى كه دعبل در آن بود حمله مى‏كنند و...
«اينك هاويه»/ قصه اين نمايشنامه برگرفته از آيه «فامه هاويه:پس مأوايش هاويه است»، گفتگويى برگرفته است از عشق و عرفان‏است بين «خداوندگار» و «هامان» و كنايه از موسى و نيل و قوم‏بنى‏اسرائيل است.
«قاف»/ ماجراى عده‏اى است كه براى رسيدن به نوك قله، سعى‏مى‏كنند افراد ديگر را جا بگذازند، اما يكى از آن‏ها، براى كمك به‏يك زخمى از گروه جا مى‏ماند و به قله نمى‏رسد، ولى در حقيقت تنهااو به هدف اصلى نائل مى‏شود.
اين کتاب توسط مركز هنرهاى نمايشى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

شهر من، عشق

شاعر: سيد محمد عباسيه کهن .

تعداد صفحات:64

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1376

معرفي کتاب:

مجموعه 53 قطعه شعر در قالب غزل، مثنوى، رباعى، دوبيتى و شعر سپيد با مضامين اجتماعى، مذهبى و عارفانه است كه درفاصله سالهاى 1365 تا 1373 سروده شده است.
عشق، اندوه، ستم، نماز و نيايش، غم دلتنگى، شهيد و شهادت،جنگ، منقبت و ستايش معصومين و بزرگانى چون حضرت فاطمه(س)، امام رضا (ع)، امام حسين (ع) و مضامينى از اين دست‏محتواى اشعار را دربرمى‏گيرد.
همچنين شاعر قطعاتى از اشعار خود را براى «آوارگان مسلمان‏بوسنى»، «زنان بوسنى و هرزگوين كه در جنگ همسرانشان را ازدست دادند»، «ميرزا كوچك‏خان جنگلى» سروده و به دوستان‏شاعرش «بهمن صالحى»، «سلمان هراتى»، «عبدالرضا رضايى‏نيا»و... تقديم كرده است.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

باران كه مى‏باريد

نويسنده: حسن احمدي

تعداد صفحات: 135

شابک:964-471-207-2

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ چهارم: 1376

معرفي کتاب:
مجموعه 7 داستان كوتاه، درباره مسائل اجتماعى و سياسى‏دوران قبل از انقلاب و دوران جنگ است.
قصه سربازى كه در زمان انقلاب، على رغم ميل خود و تحت فشارفرماندهان مجبور به تيزاندازى است، اما با حمايت مردم به جمع‏آن‏ها مى‏پيوندد/ داستان فردى كه غذاهاى اضافى پادگان را بين‏مردم كم بضاعت تقسيم مى‏كرد و سرانجام به شهادت رسيد/اتفاقاتى كه براى عده‏اى از رزمندگان زائر امام رضا (ع) در راه رخ‏داده بود/ و... از مواردى است كه محتوى اين داستانها را دربرمى‏گيرد.
عناوين داستانها عبارتند از: مرا مى‏كشند، باران كه مى‏باريد، زنگاربردن، بازگشت دوباره، آن چشم‏ها، خانه در غم، كلبه طبيب.
اين کتاب توسط انتشارات برگ تدوين وبا جلدشميز منتشر شده است.

 

 

از حنجره‏هاى شرقى

نويسنده: عليرضا رضايي نيا

تعداد صفحات: 191

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1374

معرفي کتاب:

مجموعه 128 قطعه شعر با مضامين اجتماعى، عرفانى ومذهبى در قالب غزل، رباعى، دوبيتى و آزاد از شاعران حوزه‏هاى‏علميه است، كه به مناسبت چهارمين كنگره شعر طلاب منتشر شده‏است. پس از مقدمه‏اى كه در آن غزلى به عنوان تبرك و تيمن از امام‏خمينى (ره) از امام خمينى (ره) آمده، كتاب از 2 فصل تشكيل شده‏است، كه در آن اشعارى از شاعران مهاجر افغانى نيز ديده مى‏شود.
فتح خرمشهر، عشق، انتظار، غربت، غم و منقبت ائمه معصومين وبزرگان همچون: امام زمان (عج)، امام رضا (ع)، حضرت فاطمه(س)، امام خمينى (ره)، علامه طباطبايى، به ياد مظلومان و شهيدان‏بوسنى، آوارگان فلسطينى، بسيجيان و شهيد محمدرضا گودرزى،شهيد محمدرضا موسوى و... از جمله موارد مطرح شده در اين اشعاراست. در پايان كتاب فهرست اشخاص ارائه شده است.
اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

بين خودمان باشد

شاعر: سيد محمد عباسيه کهن  

تعداد صفحات 66 :

قيمت: 400 تومان

شابک: 9-839-471-964

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول :1383

 شمارگان: 1100

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل 44 قطعه شعر سراينده در قالب غزل مي‌باشد كه در مضامين و مفاهيم متعددي سروده شده است؛ ازجمله: «بهار تماشايي»، «ابر»، «خدا مي‌داند»، «سهم من»، «تاك» در مضمون عشق و عاشقي به معبود، «اعتراض» دربارة ميرزا كوچك خان جنگلي، «به اميد ذوالفقار» در مدح و ثناي حضرت علي(ع) و «عصارة عصر» براي امام سجاد(ع)، «سفينه نجات» در مضمون واقعه كربلا و حضرت امام حسين(ع)، «ضامن آهو» براي امام رضا(ع)، «اما آه...»، «شب آخر»، «روح نوبهار»، «جنگ يعني جنگ»، «باغ آويني» دربارة جنگ تحميلي ايران و عراق و شهيدان و رزمندگان دفاع مقدس. اشعاري نيز در مفهوم اجتماعي و مسائل و مشكلات گريبانگير عصر حاضر سروده شده است مانند «دلتنگي»، «حرير عشق»، «بفهمي، نفهمي»، شعري نيز دربارة رحلت امام خميني(ره) و قطعه شعري دربارة غيبت امام زمان(عج) و انتظار ظهور فرجش سروده شده است.

 

 

مجموعه نمايشنامه بچه‏هاى مسجد (دفتر 7: آبى‏هاى‏زمين)

نويسنده: سعيد تشکري

تعداد صفحات:78

شابک: 964-471-584-5

قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1379

معرفي کتاب:

اين كتاب مشتمل بر 2 نمايشنامه با عناوين «آينه چشمان»و «آبى‏هاى زمين» است. نمايشنامه اول با 13 شخصيت و درجاهاى مختلفى چون كومه‏اى در عمان، مسجدى در بصره، خانه‏اى‏در مدينه و بيابان مى‏گذرد. ماجراى آن مربوط به اعتراض يك پسرمسلمان (اسماعيل حميرى) در برابر پدر و مادر خود است كه درنهروان از خوارج بودند. پسر با جدايى از خانواده با توجه به ارادتى كه‏نسبت به ائمه اطهار دارد، شاعر اهل بيت مى‏شود و در مدح امام‏جعفر صادق (ع) شعرهايى مى‏سرايد. نمايشنامه دوم با 3 شخصيت‏و مكان گورستانى در كنار مرقد امام هشتم (ع) مى‏گذرد. داستان آن‏درباره زنى است كه كودكش را در كنار قبر شوهر جوانش رها مى‏كند.همسر يك جانباز كه صاحب فرزند نمى‏شوند، تصميم مى‏گيرد،فرزند اين زن را بزرگ كند، اما با مخالفت همسرش كه چهل هفته‏است در كنار حرم امام رضا (ع) اعتكاف كرده، روبه‏رو مى‏شود و...
اين کتاب توسط مركز هنرهاى نمايشى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

  

 

چهارشنبه 6 آبان 1388 - 14:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری