دوشنبه 5 خرداد 1399 - 8:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي انتشارات سوره مهر: زنان حماسي

 

 

يك دريا ستاره

مصاحبه و تدوين، سيدقاسم ياحسيني

نوبت چاپ: پنجم

تعداد صفحه: 164

قطع: رقعي

خانم تعجب در اين خاطرات از زندگي خود و مسعود گفته و از دوراني ياد كرده است كه در شهر زادگاهش آبادان، در كنار همسرش ماه‌ها را سپري كرده و شريك نبردهاي او عليه عراقي‌ها بوده است. شهيد مسعود (حبيب) خلقي در نبرد با درياداران متجاوز آمريكايي به شهادت رسيده است. اين كتاب پس از ده جلسه گفت‌وگو با زهرا تعجب همسر شهيد، توسط قاسم ياحسيني گردآوري و تدوين شده است.

  

  

  

نامه‌هاي فهيمه

نويسنده: فهيمه بابائيان‌پور

نوبت چاپ: هفدهم

تعداد صفحه: 180

به اهتمام: عليرضا كمري

قطع: رقعي

يادداشت‌هاي «فهيمه بابائيان‌پور» و نامه‌هاي وي به همسرش «شهيد غلامرضا صادق عرفاني و متعالي‌اي كه از حيات دنيا، انقلاب و شهادت دارد، نامه‌ها و يادداشت‌هاي تكان‌دهنده‌اي ثبت كرده كه خواننده را به حيرت و حسرت وا مي‌دارد.

  

 

  

كنار رود خين

نويسنده: اشرف‌السادات مساوات

نوبت چاپ: پنجم

تعداد صفحه: 132

قطعي: رقعي

نويسنده: معصومه رامهرمزي

  نوبت چاپ: نهم

تعداد صفحه:244

قطع: رقعي

روايتي خواندني و پركشش از 20 ماه آغاز جنگ تحميلي تا آزادي خرمشهر از نگاه دختري 14 ساله كه در آبادان زندگي مي‌كند و در ايام محاصره آبادان به امدادگري مي‌پردازد، نزديكي  به رخدادهاي جنگ، تركيب خاطرات به روايت داستاني، تصويرسازي‌هاي رنگين از طبيعت مردمان جنوب و توصيف حالات راوي كه معمولاً با ياد كردن از گذشته و ايام كودكي او همراه است حكايتي جذاب فراروي ما گشوده است.

 

 

ديدار زخم‌ها

مصاحبه و تدوين: ليلا محمدي

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه: 136

قطع: رقعي

خاطرات معصومه ميرزاني يكي از زنان امدادگر از ايام حضور در بيمارستان‌هاي 502 ارتش و خانواده تهران و بيمارستان شهيد چمران سوسنگرد، در زمان جنگ ايران و عراق است. راوي با شروع جنگ، از طريق عضويت در بسيج محله و شركت در دوره‌هاي امدادگري داوطلبانه و بدون چشمداشت مادي در چند بيمارستان تهران خدمت مي‌كند...

 

 

پوتين‌هاي مريم

مصاحبه و تدوين: فريبا طالش‌پور

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 160

قطع: رقعي

خاطرات دختري 17 ساله از حضور در جبهه‌هاي جنگ است كه در آن راوي در نهايت سادگي و با بياني شيوا به انعكاس وقايعي تلخ و شيرين از اين روزها مي‌پردازد، «مريم احمدي» ضمن تحصيل در دبيرستان به عضويت حزب جمهوري اسلامي، جهاد سازندگي و بسيج مستضعفين خرمشهر درمي‌آيد و دوره‌هاي امدادگري و فنون نظامي را مي‌آموزد تا اين كه شهرش مورد هجوم دشمن واقع مي‌شود...

  

  

دختران اُ.پي.دي

مصاحبه و تديون: ليلا محمدي

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 120

قطع: رقعي

خاطرات يك زن آباداني (مينا كمايي) از دوران جنگ ايران و عراق در فاصله سال‌هاي 1359 تا 1364 است. دوران نوجواني و جواني وي مصادف با شروع جنگ ايران و عراق است.

  

  

 

كفش‌هاي سرگردان

نويسنده: سهيلا فرجام‌فر

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه: 180

قطع: رقعي

خاطرات خودنگاشته يك زن پرستار آباداني كه به يادآوري وقايع سال اول جنگ ايران و عراق در شهرهاي آبادان، خرمشهر، بهبهان، تهران و دزفول پرداخته است. راوي و همسرش به عنوان كادر موظف نيروي هوايي ارتش در بيمارستان پايگاه وحدتي دزفول خدمت مي‌كرده‌اند. نويسنده در سي‌ام شهريور ماه 1359، در روزهاي پاياني مرخصي زايمان، به آبادان مي‌رود تا دو فرزند خردسالش را به پدر و مادرش بسپارد كه جنگ و حمله عراق به خرمشهر و آبادان، شروع مي‌شود...

  

  

 

گل سيمين

مصاحبه و تدوين: ناهيد سلماني

نوبت چاپ: چهارم

تعداد صفحه: 112

قطع: رقعي

سهام طاقتي از اهالي خرمشهر است او در دوران انقلاب اسلامي و همزمان با فعاليت‌هاي منافقين و بمب‌گذاري‌ها در خرمشهر به امدادگران مي‌پيوندد.

وي با شروع جنگ تحميلي علي‌رغم مخالفت خانواده، همراه با خواهر و عده‌اي از دوستانش در شهر مي‌ماند و در چند بيمارستان خرمشهر و آبادان به كار امدادرساني مي‌پردازد، شرح اين روزهاي پرتلاطم از نگاه او در كتاب آمده است.

 

 

از چنده لا تا چنگ

مصاحبه و تدوين: گلستان جعفريان

نوب چاپ: سوم

تعداد صفحه: 196

قطع: رقعي

خانم شمسي سجاني با شروع درگيري‌ها در كردستان، عازم سنندج شده و به عنوان امدادگر شروع به كار مي‌كند. وي در آغاز جنگ ايران و عراق، تا اواخر 1364 در مناطق جنگي جنوب، به عنوان نيروي داوطلب سپاه به امدادرساني مجروحان جنگي مي‌پردازد.

  

  

  

پاييز56

تدوين و نگارش: دكتر سيده رقيه ميرابوالقاسمي

نوبت چاپ: هفتم

تعداد صفحه: 119

قطع: رقعي

زهرا ستوده در غائله خلق عرب كه در اويل انقلاب برپا شده بود، بر اثر بمب‌گذاري در خرمشهر مجروح شد، وي در مقاومت 34 روزه خرمشهر، در كار پشتيباني واحد امدادرساني به نيروهاي مدافع كمك مي‌كرد و پس از آن نيز به كمك در بيمارستان شركت نفت و طالقاني و آبادان مشغول شد، شرح وقايعي از جنگ در خاطرات اين دختر خرمشهري آمده است.

 

  

خانه‌ام همين‌جاست

مصاحبه و تدوين: گلستان جعفريان

تعداد صفحه:112

نوبت چاپ: دوم

قطع: رقعي

شرح خاطرات جنگ و مقاومت 34 روزه خرمشهر از زبان افسانه قاضي‌زاده؛ او در آن روزها به كار پشتيباني و امدادرساني مشغول بوده و زماني هم به عنوان نيروي كمكي در بيمارستان شركت نفت، طالقاني و آبادان خدمت كرده است.

 

 

خرمشهر: خانه رو به آفتاب

گردآورنده، هدايت‌الله بهبودي و مرتضي سرهنگي، احمد گودرزماني

نوبت چاپ: سوم

تعداد صفحه 32

قطع: رقعي

اين كتاب دربردارنده گفت‌وگو با صديقه زماني درباره زندگي با سردار شهيد سيدعبدالرضا موسوي است. وي در اين گفت‌وگو ما را با حوادث و رويدادهاي قبل از جنگ، فعاليت سياسي همسرش و همين‌طور روزهاي جنگ در خرمشهر آشنا مي‌كند.

 

 

 

زيتون سرخ

به كوشش: ناهيد يوسفيان

نوبت چاپ: دوم

تعداد صفحه 236

قطع: رقعي

زيتون سرخ خاطرات ناهيد يوسفيان اولين زن اتمي ايران است. وي در سال 54 از دانشگاه اهواز در رشته فيزيك فارغ‌التحصيل مي‌شود. در همين زمان با پسري به نام علي آشنا و دلباخته او مي‌شود، در جريان مبارزات انقلاب با عضويت در سازمان «چريك‌هاي فدايي خلق» به مبارزات خود ادامه مي‌دهد. سال 57 ازدواج مي‌كند و مردادماه همان سال در رشته فيزيك هسته‌اي در مقطع كارشناسي ارشد از دانشگاه تهران، فارغ‌التحصيل مي‌شود، به هيچ كدام از دعوت‌نامه‌هاي تحصيلي كشورهاي مختلف پاسخ نمي‌دهد و به سازمان انرژي هسته‌اي ايران مي‌پيوندد تا اينكه...

 

 

«دا»

خاطرات سيده زهرا حسيني

نويسنده: سيده اعظم حسيني

نوبت چاپ: سيزدهم

تعداد صفحه: 812

قطع: خشتي

دا حكايت‌گر حوادث و خاطرات يك دختر 17 ساله‌ در بيست روز ابتدايي جنگ مي‌باشد، كه ابتدا براي ارضاي كنجاوي خود به بيمارستان خرمشهر مي‌رود و به دليل عدم آشنايي با كمك‌هاي اوليه و جثه‌اي نحيف، به غسالخانه قبرستان جنت‌آباد هدايت مي‌شود و در كشاكش دروني با خود سرانجام به شست‌وشوي اجساد، كندن قبر و خوابيدن شب هنگام در غسالخانه و... مي‌پردازد. اين اثر سرشار از واقع تلخ و شيرين است كه خواننده را با درونيات راوي همسفر مي‌سازد.

 

 

نيمه پنهان يك اسطوره

گفت‌وگو از: احد گودرزياني

نوبت چاپ‌: نهم

تعداد صفحه:36

قطع: پالتويي

«شخصيت حاجي، چنان قوي بود كه براي من همه كس شده بود، همين كه گفت: من دارم مي‌روم، من دارم شهيد مي‌شوم، روزهاي آخر زندگي من است، با غرور و اطمينان خاصي گفتم: محال است تو شهيد بشوي! گفت: چرا؟ گفتم: براي اين كه تو همه كس من هستي... خدا دلش نمي‌آيد كه همه كس زندگي‌ام را در آن واحد از من بگيرد.!» گفت‌وگو با ژيلا بديهيان همسر سردار شهيد محمدابراهيم همت.

  

  

مرتضي آيينه زندگي‌ام بود

گفت‌وگو از: مرتضي سرهنگي/ هدايت‌الله بهبودي

نوبت چاپ: نهم

تعداد صفحه: 36

قطع: پالتويي

«وقتي ايشان شهيد شدند چيزهايي كه در اطرافم بود و به صورت عيني مي‌ديدم، محو و ناپديد شد و انگار وجود خارجي نداشت. همه‌چيز بود ولي مرتضي نبود.»

گفت‌وگو با مريم اميني همسر شهيد مرتضي آويني درباره آن شهيد، مرتضي مي‌گفت: شهدا از دست نمي‌روند، بلكه به دست مي‌آيند، ايشان از دنيا رفتند و حالا بار تكليف بر شانه ما افتاده است.

  

  

سفر بر مدار مهتاب

گفت‌وگو از: سرهنگي/ بهبودي

نوبت چاپ: نهم

تعداد صفحه: 44

قطع: پالتويي

گفت‌وگويي با كبرا سيل‌سه‌پور همسر شهيد «علي اندرزگو»، از مبارزان انقلاب اسلامي كه در سال 1356 به شهادت رسيد. اين مصاحبه در دي ماه 1376 در تهران، انجام گرفته است.

 

 

باغ انگور، باغ سيب، باغ آيينه

گفت‌وگو از: سرهنگي/ گودرزياني

نوبت چاپ: نهم

تعداد صفحه: 28

قطع: پالتويي

اين كتاب جلد چهارم از مجموعه «بانوي ماه» به گفت‌وگوي «صفيه مدرس» همسر شهيد مهدي باكري، فرمانده لشكر عاشورا و از سرداران دفاع مقدس، اختصاص دارد كه در اسفند ماه 1375 انجام شده است. وي روز هاي جنگ، دفاع مقدس، نحوه آشنايي با شهيد باكري، نحوه شهادت و روزهاي اوايل ازدواجشان را به خوبي بيان نموده است.

 

 

 

خرمشهر؛ كو جهان‌آرا

گفت‌وگو از: سرهنگي/ بهبودي

تعداد صفحه:36

قطع: پالتويي

گفت‌وگو با همسر شهيد «محمد جهان‌آرا»، فرمانده شهيد سپاه خرمشهر، مبارزات و فعاليت‌هاي سياسي «صغرا اكبرنژاد» در زمان پهلوي و زنداني شدن وي و نحوه آشنايي و ازدواج وي با جهان‌آرا و خاطرات از دوران كوتاه زندگي مشترك با ايشان و ماجراي شهادت ايشان و ازدواج مجدد با يكي از دوستان نزديك شهيد جهان‌آرا و... از مطالب اين كتاب است.

 

 

 

خانه كوچك، زندگي بزرگ

گفت‌وگو از: مرتضي سرهنگي

نوبت چاپ: ششم

تعداد صفحه:32

قطع: پالتويي

از گفت‌وشنود، پرهيز داشت: مي‌گفت سفره دل را بايد براي اهلش باز كرد. اما وقتي نشريه كمان را متفاوت يافت، از زندگي‌اش با شهيد باقري گفت، گرم و صميمي. «خانه كوچك، زندگي بزرگ» حاصل مصاحبه‌اي با پروين دائمي‌پور همسر سردار شهيد حسن باقري، بنيانگذار واحد اطلاعات- عمليات سپاه است.

 

 

سه‌شنبه 5 آبان 1388 - 13:24


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری