سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 7:25
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ريحانه فتحي ثاني

 

كتابشناسي كودك و نوجوان

 

سوره بچه هاي مسجد

 نويسنده: رضا رسولي

تعداد صفحات :111 - قيمت 650: تومان

شابک: 0-869-471-964 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول :1383 - شمارگان 2200

معرفي کتاب:        

«سوره ؛ بچه هاي مسجد : ويژه نامه نماز » به‌كوشش «رضا‌رسولي‌« و‌باهمكاري‌ مركز‌آفرينش‌هاي‌ادبي‌(دفتر‌ادبيات كودك‌و‌نوجوان)‌حوزه هنري به بازار نشر روانه شده است.    

‌اين‌كتاب‌كه‌ويژه‌نمازونمازخواني‌‌است‌در‌نه‌بخش‌‌با‌عناوين‌داستان‌،شعر،‌مقاله،از‌ ميان‌كتاب‌ها، نيايش‌ديگران، دوقطعه‌، خاطره، قطعه‌ادبي، گفتگو و يادداشت ‌آزاد ‌تنظيم‌ شده ‌است.          

در هر بخش نوشته هايي از نويسندگان مختلف آورده شده است. 2 داستان ،9 شعر ،1 مقاله ،معرفي 3 کتاب، ذکر 2 خاطره ،ارائه 3 قطعه ادبي ،گفت و گو با 2 نويسنده و 3 يادداشت آزاد مجموعه « سوره ؛ بچه هاي مسجد : ويژه نامه نماز » را تشکيل داده است.      

داستان (فرصتي دوباره / مهدي فتحي: داستان تبعيد امام از قم به تهران؛ هديه / غلامرضا بهرامپور: داستاني دربارة اهميت دادن به نماز)، شعر (شامل 9 قطعه شعر در قالب غزل، قصيده، آزاد در مضامين و مفاهيم متعددي چون: نماز، مسجد، دعا و نيايش، اذان)، مقاله (هدية خدا / علي كاشفي خوانساري: دربارة موضوع نماز و زيارتنامه اهل بيت(ع) و تسبيحات فاطمه زهرا(س))، از ميان كتابها (معرفي و نقد كتاب «خدا با دوستان خود صميمي است» / سروده مهدي الماسي؛ فرهنگنامه نماز / اكبر دوايي؛ ماه بي‌بي / فاطمه رضوي)، نيايش (شامل متن اشعار و نيايشهاي كودكان و نوجوانان جهان)، خاطره (شامل دو خاطره دربارة نماز)، قطعه ادبي (شامل سه نوشته از: محمدرضا سنگري، غلامحسين حيدري تفرشي و آسيه ايماني دربارة اهميت و ارزش راز و نياز با پروردگار)، گفت‌وگو (شامل متن گفت‌وگو با فريبا كلهر داستان‌نويس كودكان و نوجوانان دربارة رمان «دختر آينه‌پوش») و در پايان نيز سه متن آزاد از محمد سادات اخوي، راحله باباپور و م. طلوع مي‌باشد كه شامل جملات و كلمات عارفانه و عاشقانه دربارة نماز و راز و نياز با معبود است.

 

 

کوه مراصدازد

 نويسنده: محمدرضا بايرامي

تعداد صفحات -  127: قيمت 1300: تومان

شابک - 5-651-471-964:  قطع: وزيري کوچک

نوبت چاپ: چهارم: 1384 -  شمارگان3300

معرفي کتاب:        

« كوه مرا صدا زد» ،کتابي داستاني نوشته‌ محمد‌رضا بايرامي است که با همت مركز آفرينش هاي ادبي(واحد كودك ونوجوان)،تهيه و توسط انتشارات سوره مهر منتشرشده است .

اين‌كتاب از مجموعه كتابهاي طلايي سوره مهر منتشر مي شود که توانسته جوايز بسياري را در داخل و خارج کشور به خود اختصاص دهد . از جمله اين جوايز مي توان به جايزه كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان،وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي،مجله سوره نوجوان و ... در داخل و جايزه‌ ‌خرس طلايي استان ”برن“ وكتاب سال ”سوييس“ (جايزه مار عينکي آبي) اشاره کرد .  

قابل ذكراست اين كتاب توسط مترجم برجسته آلماني ،خانم ” يوتا هيمل رايش“ به زبان آلماني ترجمه شده وترجمه او مورد توجه منتقدان ومطبوعات آلماني زبان قرار گرفته وجايزه اي از محافل ادبي سوييس را نيز براي مترجم فراهم آورده است. درقسمتي از كتاب مي‌خوانيم : « ... باز هم توده‌اي‌از برف،پايين مي‌غلتد‌وبه‌ديوار ي سرخ وسياه پرتگاه مي‌خورد ومثل آبي كه از بلندي بريزد،از هم باز مي شود وپاش پاش مي شود و بعد،صدايي مي‌آيد وانگار چيزي مي‌غرد ويا سنگي‌قل مي‌خورد ومي‌بينيم كه‌ديگر نزديك است ديوانه بشوم.          

ـ عمو اسحق كجايي؟ ... عمـ ... م... و اسحااااق! كجايي؟              

صدا درصدا مي پيچيد وتكرار مي شود وبرمي گردد طرفم.انگاركوه است كه دارد صدايم مي كند... »     

داستان درباره نوجوانى به نام «جلال» است كه در دهكده‏اى دركوههاى سبلان زندگى مى‏كند. جلال با اسب خود «قاشقا» به‏دهكده همسايه مى‏رود تا براى پدر بيمارش حكيم بياورد. به توصيه‏حكيم، عمو اسحق پدر را براى معالجه به شهر مى‏برد. اما حكيم وپزشكان شهر نمى‏توانند پدر را نجات دهند و او مى‏ميرد. جلال‏تصميم مى‏گيرد بنا به توصيه پدر جاى خالى او را در خانواده پر كند.        

يكى از روزها، وقتى عمو اسحق براى گرفتن «كبك» به كوهستان‏مى‏رود، جلال كه نتوانسته رضايت او را جلب كند، پنهانى به دنبالش‏روانه مى‏شود. در بين راه عمو متوجه حضور جلال شده و از سردلسوزى او را هم با خود همراه مى‏كند.             

آنها موفق مى‏شوند در كوهستان كبكى را شكار كنند. وقتى عمواسحق به دنبال كبك ديگرى مى‏رود، گرفتار بهمن مى‏شود. جلال‏عمو را نجات مى‏دهد و به دهكده بازمى‏گرداند. عمواسحق جريان رابراى مادر جلال تعريف مى‏كند، او باور مى‏كند كه پسرش ديگرمى‏تواند كارهاى مردانه خانه را انجام دهد.             

گفتني است اين کتاب پس از انتشار اول خود در سال 1371 بارها تجديد چاپ شده و چاپ چهارم آن در127 صفحه، به شمارگان 3300 نسخه وبا قيمت 1300 تومان در سال 84 به كودكان ونوجوانان عزيز تقديم شده است .

 

 

بخوان بامن،بسازبامن

 نويسنده: سودابه سالم

تعداد صفحات:  - 51 قيمت 2200: تومان

شابک: - 046-506-964 قطع: رحلي

نوبت چاپ: اول:1384 -  شمارگان 5500

معرفي کتاب:        

«بخوان بامن،بسازبامن(1)» عنوان‌كتابي‌است نوشته‌ ”سودابه سالم“ و تصويرگري " علي مفاخري ".      

اين‌كتاب الگويي‌براي‌استفاده‌كودكان،مربيان،والدين وعلاقه مندان به‌آموزش موسيقي‌كودكان است كه با بهره‌گيري ازتصاوير واشكال متنوع ومرتبط، بچه‌ها‌را‌با‌موسيقي‌،الفبا‌و آلات موسيقي‌آشنا‌مي‌كند و سعي‌دارد ازطريق موسيقي‌طبيعت وهارموني‌كه‌درآن جاري است‌،تخيل‌وداستان‌پردازي موسيقايي ذهن‌كودك را برانگيزدودرواقع تصويري ازموسيقي را درذهن‌او ايجادكند.

درقسمتي ازكتاب مي‌خوانيم:” درچنددهه‌گذشته درزمينه مراحل رشد‌وكودك واينكه‌كودك درهر‌مرحله چگونه مي‌انديشد،چگونه ياد مي‌گيرد و... تحقيقاتي وسيع انجام شده است.نتيجه‌ي اين تحقيقات روي‌آموزش‌كودكان و روشهاي‌آن وحتي‌روشهاي‌آموزش‌موسيقي‌تاثيرگذاشته‌است.پژوهش‌ها‌ثابت‌كرده اند‌كه پيش از هر چيز موسيقي بايد براي‌كودك معنا‌كند.بايد پيش ‌از آموزش نت ها ،عشق به آواز خواندن دروجود‌كودك ريشه‌كند.ازاين‌رو‌آموزش‌موسيقي بايد با‌آواز‌خواندن آغاز‌شود.اگر‌برنامه‌آموزشي به‌خوبي طراحي‌ شده‌باشد، همه‌كودكان قادرند بخوانند والفباي موسيقي را فراگيرند.“               

درقسمتي ديگر چنين مي‌آيد: ”...ازمهمترين مراحل آموزش موسيقي كودكان،آواز خواندن( singing) است. كودكان‌گوش‌مي‌كنند وترانه را به‌خاطر‌مي‌سپارند بعد سعي در بازخوني‌آن دارند.براي اين‌كار نياز به تصويرسازي ذهني صحيحي از ترانه دارند و ....“             

اين کتاب با بهره گيري از تصاوير جذّاب و آموزشي براي کودکان سعي دارد مفاهيم موسيقي را به آنها بياموزد و در هدفي بالاتر در پي دستيابي به روشهاي جديد آموزشي با کمنک خود کودکان است . جلد اول اين‌كتاب در49 صفحه، به‌كودكان ، مربيان‌ وبخصوص پدر‌ و مادر‌هاي عزيز تقديم مي‌گردد.

 

 

بالاترازخانه عقاب

 نويسنده: عبدالمجيد نجفي

تعداد صفحات-  83:  قيمت: 550 تومان

شابک: -  964-471-809-7 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول:1383-   شمارگان 3300

معرفي کتاب:

كتاب حاضر شامل 12 داستان كوتاه براي نوجوانان مي‌باشد. ماجراي برخي از آنها عبارتست از: ماجرايي درباره شخصي كه با آفريده ذهن نويسنده در پي ارتباط با خالق خويش است، ماجرايي در يك ويلا كه براي پسري به‌همراه خانواده‌اش رخ مي‌دهد و در طي داستان به‌همراه شخصيتي ديگر به‌نام موسي به درون جنگل رفته و پس از رخدادهايي كه به‌وقوع مي‌پيوندد متوجه مي‌شوند كه موسي سالها پيش مرده بود و شخصيت وي وجود خارجي نداشته است، داستان پيرمردي به‌نام عموجبار كه با روزگار سختي كه بر اثر مرگ زن و اخراج از كار بر او گذشته از زبان دانش‌آموزي براي سوژه داستان درسي ادبيات نقل شده است، ماجراي پسري كه پس از حضور در درس فلسفه به‌دنبال «من» پنهان خويش است و دراين راه با فردي كه شبيه خويش است مواجه مي‌شود و به‌دنبال آن حوادثي روي مي‌دهد، ماجراي عده‌اي از مرغابيان مهاجر كه در حال كوچ به سوي جنوب بودند، قصه پسري كه با داستان خاطرات پدر مرحومش از زبان پدربزرگ نقل شده چهره پدر را تجسم مي‌كند، داستان دختري به نام سيتا را كه پس از فوت پدر، مادرش ديوانه شده بود و ...   

 

 

 

پسرم قدش بلند است

 نويسنده: آناهيتا آروان

تعداد صفحات - 64: قيمت: 580 تومان

شابک: 5-911-471-964 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول:1384 - شمارگان 2200

معرفي کتاب:        

چاپ اول مجموعه داستان « پسرم قدش بلند است» حاوي هشت داستان کوتاه از آناهيتا‌ آروان است که با همكاري مركز آفرينش‌هاي ادبي (دفتر ادبيات‌كودك ونوجوان) تهيه شده است.            

عناوين‌داستانهاي‌كتاب‌عبارت انداز:‌    

قفس،درخت‌سيب،آسمون‌فيروزه،‌بوي‌ گل پيراهن،نذر ونياز،پسرم قدش بلند است،دل عسلي ها و وقتي انار مي‌تركد.

دربخشي از داستان ” قفس“ مي‌خوانيم:            

لب ولوچه هر دومان آويزان شد.خواستيم بزنيم بيرون كه پيرمرد خوش لباسي جلوي درايستاد.عصايش را بالا گرفت وچند ضربه زد به قفس‌طوطي‌كه همان‌كنار دربود. طوطي تكان خورد ودمش را فرداد.            

پرسيد ”چند مي فروشي؟“               

پرنده فروش‌گفت:” اون طوطي،عروس هنديه.ازهمه اين پرنده‌ها گرون تره‌. اون رو مي‌خواهي؟پرنده فروش با نيشخند گفت: همشون رو مي‌خواهي چه‌كار عمو؟ واسه باغت مي‌خري؟“

- نه مي‌خوام ولشون‌كنم، بروند باغ خدا.            

پرنده فروش پرسيد: ” شاعري؟فال مي‌گيري؟ درويشي؟                

- نه - خير. !          

- پس حرف حسابت چيه؟    

پيرمرد‌گفت : ” هيچي.آمدم بگم مرد حسابي دنيا‌خودش قفسه؛چرا قفس‌‌توقفس؟        

وسري‌تكان‌داد‌وگذشت.من وقليچ زديم بيرون. صداي ماشين‌ها‌،صداي پرنده‌ها راكشت.چندتا پر هم چسبيده بود به آستين‌كت من. …             

کتاب براي رده سني کودک و نوجوان نوشته شده است.

 

 

 

حقه بازها

 نويسنده: پروين عليپور

تعداد صفحات- 143:  قيمت:: 750 تومان

شابک:- 964-471-687-6  قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول:1383-  شمارگان: 3300

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 10 افسانه داستاني كوتاه مي‌باشد كه قهرمانان آن حيوانات مي‌باشند و براي كودكان و نوجوانان نوشته شده است و محتوا و ماجراي افسانه‌ها به ترتيب عنوان عبارتست از: ماجراي فريب دادن ميموني توسط لاك‌پشتي كه به بهانه اداء نكردن قرضش او را راهي كوهها مي‌كند داستان خرگوشي است كه ابتدا با حرص و طمع آرزوهايي از باد مي‌كند ولي در پايان با وقايعي كه مي‌افتد دست از آرزوهاي خود برمي‌دارد، قصه تمساحي كه در اثر طمع فراوان دندانهايش را از دست مي‌دهد و گياه‌خوار مي‌شود، داستان قهرمان افسانه‌اي حوزه كارائيب كه با تغيير شكل تبديل به عنكبوت مي‌شود، ماجراي دشمني كشاورزي با مار و علت آن از قديم‌الايام، افسانه‌اي درباره درخواست كوسه از ميمون براي گرفتن قلبش و فريب دادن و گريختن ميمون از دست كوسه، داستان خرچنگي كه با توليد صداهاي وحشتناك هيولاي رودخانه معرفي مي‌كرد و پس از كشته شدنش توسط يك لاك‌پشت، هيولاي رودخانه مي‌ميرد، داستان آخر نيز درباره نمك‌نشناسي شيري است كه پس از آزاد شدنش توسط عده‌اي گراز قصد خوردن آنها را دارد ولي با تدبير‌گرائي دوباره به دام مي‌افتاد.             

اين کتاب به روايت از "مارتين بنت" مي باشد.               

 

 

در سرزمين سرخ پوست

نوشته :اليزابت جرج اسپير/ترجمه :پروين علي پور

تعداد صفحات- 175:  قيمت:: 1000 تومان

شابک: 4-819-471-964

نوبت چاپ: چاپ دوم :1383 - شمارگان: 3300

معرفي کتاب:        

كتاب حاوي داستاني ماجراجويانه براي كودكان و نوجوانان است كه برندة جايزه نيوبري نيز شده است. ماجراي داستان در جنگلي واقع در آمريكاي شمالي اتفاق مي‌افتد. شخصيت اصلي داستان مات پسر‌بچه‌اي است كه به دليل سفر پدر جهت يافتن مادر و خواهرش سارا ناگزير است تا در كلبه به تنهايي به سر برد. وي كه از سرخ‌پوستان تصور اشتباهي در ذهن دارد در اثر نيش زنبورهاي سمي و مداواي خويش با سرخ‌پوستي به نام سكنيز آشنا مي‌شود. سكنيز رئيس قبيله‌اي به نام سگ آبي است و با نوه‌اش آتين زندگي مي‌كند. او در مقابل نجات مات از وي تقاضا مي‌كند تا خواندن و نوشتن را به نوه‌اش بياموزد. آتين از يادگيري سر باز مي‌زند ولي در عوض دوستي با مات به او شكار كردن را مي‌آموزد. داستان با اتفاقات جالب دنبال مي‌شود و در پايان آتين براي يافتن نشانة سرخ‌پوستي‌اش به جنگل مي‌رود و با فرا رسيدن فصل زمستان و مهاجرت سرخ‌پوستان به مكاني ديگر پسر قصة ما تا رسيدن پدر و مادر و خواهرش با آموخته‌هايش به تنهايي روزگار را به سر مي‌برد.     

 

               

شيفته تلويزيون

 بتسي باياريس / ترجمه : پروين عليپور

تعداد صفحات: 127 - قيمت: 750 تومان

شابک: 0-810-471-964

نوبت چاپ: چاپ اول :1383 - شمارگان 3300

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر داستاني است آموزنده كه براي كودكان و نوجوانان نوشته شده است شخصيت اصلي داستان پسربچه‌اي است به‌نام لني كه علاقه فراواني به تماشاي تلويزيون دارد. وي هميشه در تصوراتش خود را هنرپيشه و يا شخصيت اصلي فيلمها و سريالهاي تلويزيوني مجسم مي‌كند. برخلاف علاقه‌اي كه به تلويزيون دارد نسبت به درس و درس خواندن بي‌توجه است و علاقه‌اي به مدرسه رفتن از خود نشان نمي‌دهد. در ادامه داستان وي توسط ماري زهري گزيده مي‌شود ولي چون در آن هنگام در تنهايي به سر مي‌برد هيچ‌كس را نداشت تا از او كمك بخواهد، پس از مدتي لني باز همچون تماشاي تلويزيون، حادثه پيش‌آمده را به مانند فيلمي كه در تلويزيون ديده بود بازسازي مي‌كند و همچون هنرپيشه فيلم به مداواي خود مي‌پردازد ولي پس از اندك زماني با وخامت حال و ضعف جسماني كه مواجه مي‌شود و با كمك پليسي كه او را مي‌يابد به بيمارستان منتقل شده و از مرگ نجات مي‌يابد. در پايان لني به اين نتيجه مي‌رسد كه واقعيت چيزي سواي فيلم و سريالهاي تلويزيوني است.

 

 

 

عمو سبدي

 يادبود: حبيب غني پور

تعداد صفحات - 39: قيمت:: 300 تومان

شابک 964-471-857-7: - قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم: 1382 - شمارگان4400

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل سه داستان كوتاه براي كودكان و نوجوانان است كه توسط شهيد غني‌پور نوشته شده است. زندگي‌نامه كوتاه از دوران حضورش در جبهه و شركت در عملياتهاي متعدد به همراه نحوه شهادتش كربلاي 5 در كتاب آمده است.              

«عمو سبدي» داستان مردي است كه دخترش در اثر حادثه تصادف در بيمارستان بستري و چون هميشه با سبدي كه در دست داشت تعدادي اسباب‌بازي براي دخترش و ديگر كودكان بستري شده در بيمارستان مي‌برد مورد توجه و كنجكاوي دو پسربچه قرار گرفته بود. «صندوق» ماجراي مردي است كه به خيال كمك به مردم حادثه‌ديده در رودخانه صندوقي را با محتويات غذا به آب مي‌اندازد و مورد سرزنش اطرافيان واقع مي‌شود اما روزي عده‌اي كه او را سرزنش مي‌كردند به كمك صندوقهاي در آب انداخته شده‌اش نجات مي‌يابند. «لب كلفت» داستان پسربچه‌اي است كه يك روز صبح از خواب برمي‌خيزد و متوجه تورم لبهايش مي‌شود. وي هنگامي كه به مدرسه مي‌رود مورد تمسخر دوستان قرار مي‌گيرد ولي با نصايح معلم فارسي دوستش از وي معذرت مي‌خواهد و از كرده خود پشيمان مي‌شود.

 

 

يغلاوي بزرگ

نويسنده: فرانكلين برانلي/ مترجم: علي‌رضا توكلي

تعداد صفحات 32

شابک 9: ـ 775 ـ 471 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1381- شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

 

كتاب حاضر از سري مجموعه‌هاي آموزش ابتدايي براي كودكان است كه آن را روماگانز و دكتر فرانكلين برانلي به صورت بياييد علوم را بخوانيم و كشف كنيم طراحي كرده و نوشته‌اند. آنها باور داشتند كه بچه‌ها مي‌توانند به راحتي مفاهيم علمي را بياموزند به شرطي كه اين مفاهيم به روشي منظم به آنها ارائه شود. هر كتاب از اين سري يك مفهوم علمي پايه را به بچه‌ها مي‌آموزد كه در اين كتاب به يغلاوي بزرگ (ملاقه بزرگ) اختصاص دارد. وي پس از معرفي مفهوم جديد به صورت ساده و روشن، سپس قدم به قدم شرحي بر آن نوشته و آن را با زبان كودكانه كه مقتضي اين سن است ارائه مي‌كند. علاوه بر اين طراحي جلد، قطع و تصاوير رنگي آن مانند نمودار و نقشه‌ها كمك مي‌كند كه بچه‌ها اين مفاهيم را درك نموده و بهتر بفهمند.             

برانلي در اين كتاب يغلاوي بزرگ كه يكي از صورتهاي فلكي است پرداخته است. يغلاوي كه همان تابه دسته‌دار يا ملاقه بزرگ است كه در قديم با آن از درون خمره مردان كهن آب مي‌نوشيدند. يغلاوي در تابستان و زمستان قابل خريدن است.

اما در شبهاي زمستان بزرگ‌تر به نظر مي‌رسد و نزديك به افق ديده مي‌شوند. در دم اين ستاره نشانگر است كه به سوي ستارة قطبي نشانه رفته است. ستارة قطبي از ستارگان مهم نظام كيهاني است. در قديم دريانوردان با آن راه خود را پيدا مي‌كردند. علاوه بر يغلاوي بزرگ يغلاوي كوچك هم وجود دارد اگر ستارة قطبي را پيدا كنيد يغلاويها را نيز پيدا مي‌كنيد. در قديم يغلاوي بزرگ را دب اكبر و يغلاوي كوچك را دب اصغر مي‌گفتند چون آنها را به صورت خرس بزرگ و كوچك مي‌ديدند. آيا شما هم در شب تاريك يغلاويها را مي‌بينيد.

               

 

 

 

خورشيدگرفتگي(کسوف)تاريکي درروز

 مترجم: عليرضا توکلي

تعداد صفحات - 32: قيمت:500 تومان

شابک: 964-471-771-6

نوبت چاپ: اول:1382-  شمارگان 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره كسوف مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است اطلاعات شامل برخي اصطلاحات مربوطه مانند گرفتگي، خرمن خورشيد، مسير گرفت، وقايع و رخ‌دادهايي كه در زمان كسوف به‌وقوع مي‌پيوندد، تصوير مردم قديم از كسوف، افسانه‌ها و داستانهاي مردم و مراسم مربوطه در زمان كسوف، انواع گرفتگي، آزمايشي براي مشاهده آنچه در هنگام كسوف رخ مي‌دهد، نحوه تشكيل سايه ماه بر روي كره زمين، چگونگي گرفتن خورشيد و پيش‌بيني آن به‌وسيله ستاره‌شناسان و تشخيص ساعت دقيق آن بر حسب طول و عرض جغرافيايي، نكات ايمني مورد نياز جهت محفوظ ماندن از آسيب چشم و نحوه تهيه و درست كردن يك تصويرگر خورشيدي براي كودكان، نحوه مشاهده كسوف در زمان خورشيد‌گرفتگي است.          

اين کتاب توسط "فرانکلين برانلي " نوشته شده است.

 

 

آفرين به آفتاب

 شاعر: غلامرضا بکتاش

تعداد صفحات: - 32 قيمت500:  تومان

شابک: 964-471-824-0 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول:1382 - شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 13 قطعه شعر براي كودكان سال دوم دبستان مي‌باشد كه در مضامين و مفاهيم متعدد كودكانه سروده شده است. «بوي رنگ بهار» خاطرات كودكي با دوستان كلاس اول، «مادربزرگ استكانها» يادي از وسايل قديمي به‌جا مانده از مادربزرگ، «تمبر قارقار» درباره صندوق پست تهيه شده از كاغذهاي باطله، «سيب و زمين» وصف كشف نيوتن درباره جو زمين، «بهار دوره گرد» شعري درباره فصل بهار و لحظه تشكيل رنگين‌كمان، «چهار فصل» اوصاف چهار فصل سال با زيباييهاي مربوطه، «جوجه‌هاي برگ» لحظه خزان برگها در پاييز، «آرايشگاه پاييز» اوصاف زيباييهاي فصل پاييز در زمان ريزش برگهاي زرد و قهوه‌اي همچون ريزش موي سر در هنگام آرايش، «خاطرات بيات» يادي از همكلاسي دوران كودكي، «ته مانده‌هاي اسفند» فرا رسيدن فصل بهار و باقي‌مانده ذغالهاي سوخته در منقل از فصل سرد سال، «كنار كودكيها» يادي از عروسكهاي به‌جا مانده از كودكي، «در حياط مدرسه» شعري از لحظات شاد در زنگ تفريح، «آفرين به آفتاب» مدح و ستايش خورشيد و گرما و نور عالم تابش.

 

 

قطار آرزوها

 شاعر: داوود لطف اله

تعداد صفحات - 28: قيمت:: 500 تومان

شابک  - 964-471-815-1 قطع: خشتي

نوبت چاپ: اول:1381 - شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 14 قطعه شعر براي كودكان سالهاي دوم تا پنجم دبستان مي‌باشد كه در مضامين و مفاهيم متعدد كودكانه سروده شده است. «دو قايق» تصوير قايق كهنه و نو از ديد كودك، «دوستي» شعري درباره دوست خوب، «بچه كلاغ» وصف شيطنتهاي يك بچه كلاغ، «گنجشكها» درباره كمك به حيوانات و غذا دادن به آنها، «قصه پرتقالها» درباره پيرمرد دوره‌گرد پرتقال‌فروش، «رسم» اوصاف پرنده‌اي كه در قفس اسير است، «قطار آرزوها» تصوير كبوترهاي حرم امام رضا(ع)، «روز باراني» تنهايي و غصه‌هاي پيرمردي در پارك، «بي‌سوار» درباره شهادت امام حسين(ع) و بازگشت ذوالجناح به خيمه، «درياي كاغذي» وصف دريايي كه در قاب عكس است، «باران» لطافت و مهرباني باران، «ستاره» تصويري از سفر كودكي در شب به‌همراه ستاره مورد علاقه‌اش، «شكوفه‌هاي گچ» درباره مهربانيها و دلسوزيهاي پدرانه معلم به شاگردانش؛ «آقاي...» شعري در فرا رسيدن فصل پاييز و بارندگيهاي مدام پاييز.

 

 

روزوشب چگونه بوجود مي آيند؟

 مترجم: عليرضا توکلي

تعداد صفحات: 32 - قيمت: 500: تومان

شابک: 964-471-770-8

نوبت چاپ: اول:1382 - شمارگان 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره چگونگي پيدايش روز و شب مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است. اطلاعات شامل توصيف گردي كره زمين به‌عنوان مكان زندگي انسانها و موجودات، چرخش دائمي زمين و ارائه دلايلي براي مدعا، توصيف قطبهاي شمال و جنوب به‌عنوان محور عمودي زمين، نمايش چگونگي تقسيم زمان به بيست و چهار ساعت و اصطلاحات طلوع خورشيد، ظهر، غروب و شب، چگونه از روشنايي روز به تاريكي مي‌رسيم و انجام آزمايشي براي كودكان جهت درك بيشتر، تفاوت رويت چهار وضعيت طلوع، ظهر، غروب و شب براي انساني كه بر روي كره زمين است و كسي كه از روي كره ماه و يا از يك سفينه اين پديده‌ها را مشاهده مي‌كند، تهيه تقويم ساليانه بر اساس حركتهاي زمين، خورشيد و ماه، راهنمايي و اطلاعاتي بيشتر در خصوص بازديد از سازمان جغرافيايي كشور و انجام آزمايش بر روي كره جغرافيايي است.     

اين کتاب نوشته" فرانکلي برانلي "مي باشد.

 

 

هوا چگونه درست مي شود؟

 مترجم: عليرضا توکلي

تعداد صفحات: - 32 قيمت 500: تومان

شابک: 964-471-773-2

نوبت چاپ: اول:1382 - شمارگان 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره هوا و هواشناسي مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است. اطلاعات شامل پيش‌بيني وضع هوا و اهميت آن در زندگي روزمره انسانها، چگونگي تشكيل باد و علت وزيدن آن، معني اصطلاح «جبهه هوا»، علت تغييرات هوا به‌دليل جابه‌جايي هواي سرد و گرم، نتايج حاصل از تغييرات هوا به اشكال باران و برف، معني اصطلاح جبهه هواي سرد و گرم، معرفي هواشناسان و متخصصان هواشناسي، معرفي ابزار اندازه‌گيري هوا چون: دماسنج، فشارسنج، بادسنج، رطوبت‌سنج و كاربرد هر يك براي ارائه اطلاعات دقيق‌تر و صحيح‌تر، ارائه آزمايشها و مثالهاي ساده براي درك بيشتر كودكان، معرفي وسايل و تجهيزاتي چون هواپيماها، ماهواره‌ها، بالنها و ايستگاههاي متعدد هواشناسي براي اندازه‌گيري در سراسر زمين، استفاده از رسانه‌هاي همگاني همچون راديو و تلويزيون و روزنامه‌هاي چاپ شده براي گزارش پيش‌بينيهاي هواشناسي، دما، رطوبت، فشار هوا جهت آگاهي و اطلاع‌رساني است.      

اين کتاب نوشته "لينداويت " مي باشد.

 

 

گل خاکي

 يادبود: حبيب غني پور

تعداد صفحات- 77:  قيمت 500: تومان

شابک - 964-471-856-9: قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم: 1382-  شمارگان 4400

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 7 داستان كوتاه از شهيد غني‌پور درباره دفاع مقدس مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان نوشته شده است. زندگي‌نامه كوتاه وي شامل دوران كودكي، دوران جبهه و فعاليتهايش در مناطق مختلف جنگي و نحوه شهادتش در عمليات كربلاي 5 در كتاب آمده است. «كانال» ماجراي حفر كانالي در منطقه جنگي و به شهادت رسيدن رزمنده‌اي به‌نام رحيمي است كه قهرمان داستان سعيد سعي دارد جنازه‌اش را به پشت جبهه منتقل كند. «گل خاكي» داستان پيرزني است كه تمام دلخوشي‌اش بافتن شال‌گردن براي رزمندگان و فرستادن به جبهه مي‌باشد. «كاكا صالح» قصه ضد انقلابي در كردستان است كه در پي كشتن كاكاصالح رزمنده‌اي از جهاد سازندگي موجب مرگ زن و بچه خود نيز مي‌شود. «شكار در آسمان روشن» ماجراي رزمنده‌اي است كه پس از بازگشت از جبهه به‌دليل مشكلات مالي نتوانست مادر بيمار خود را بستري نمايد و مادر فوت كرد. «كبوترها مي‌گريند» ماجراي پسري است كه تمامي كبوترهايش در حمله عراقيها كشته مي‌شوند. «مولود شب‌ قدر» ماجراي توبه فردي ازگروههاي ضد انقلاب در شب قدر مي‌باشد كه منجر به قتل وي توسط سازمان مربوطه مي‌شود زيرا او حاضر به بمب‌‌گذاري نشده بود. «شفق» ماجراي پيرمرد رعيتي است كه پس از فرار ارباب هنگام حمله به خرمشهر توسط مينهاي عراقي به شهادت مي‌رسد. «يك آشيانه، دو پرستو» داستان رزمنده مجروحي است كه توسط مجروح عراقي به جبهه ايران مي‌رسد و هر دو تحت مداواي پزشكان بهبودمي‌يابند.

 

 

 

باغ شيشه اي

 نويسنده: ظريفه روئين . تصويرساري و صفحه آرايي: ميترا چرخيان .

تعداد صفحات48

شابک:- 6-737-471-964  قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1382

معرفي کتاب: « باغ شيشه‌اي » ‌با همكاري كارگاه قصه ورمان ،توسط انتشارات سوره مهر منتشرشد.      

اين‌كتاب دردوفصل ” تب شيشه‌اي“ و” مهرباني درباغ شيشه‌اي“ همراه با تصاويري از دنياي رنگارنگ جشرات وپرنده ها وبه طور كلي حيوانات درهمنشيني با طبيعت، پا به درون دنيايي تخيلي نهاده وبا استفاده از اين سعي درايجاد فضايي ساده وصميمي براي كودكان دارد ،فضايي كه سراسر رنگ است و لطافت ومهرباني و انسانهايش آبي آبي با روابطي دوستانه و دوست داشتني.        

داستان مربوط به يك شاپرك است كه خواهرش بيمار شده‏و داروى شفا دهنده او شهد گلى است كه بايد از باغ شيشه‏اى آورده‏شود. شاپرك اين سفر پر خطر را مى‏پذيرد و به باغ شيشه‏اى مى‏رودو شهد را براى خواهرش مى‏آورد و او شفا مى‏يابد.(چاپ اول: 1381)        

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

ماه شبيه چيست؟

  نويسنده: فرانكلين براني/ مترجم: علي‌رضا توكلي

تعداد صفحات: 32

شابک 4: ـ 769 ـ 471 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1381-  شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

ماه شبيه چيست، از سري كتابهاي بياييد علوم را بخوانيم و كشف كنيم براي كودكان و نوجوانان است كه آن را فرانكلين برانلي نوشته و علي‌رضا توكلي ترجمه كرده است. صفحات كتاب پر از نقاشيهاي زيبايي از سطح ماه و فضانوردان است كه آن را توكلي تصويرگري كرده است. كتاب حاضر، در 32 صفحه كشف معماي ماه است كه در روزگاران دور عده‌اي فكر مي‌كردند، ماه شبيه آدم است و عده‌اي فكر مي‌كردند شايد خرگوش، يا دختر و پسري كه با سطل آب مي‌برند يا يك گربه و يا تكه‌اي پنير. اما برانلي براي فهم كودكان و نوجوانان مي‌گويد، كمي شبيه زمين است، فقط در آن آب و هوا وجود ندارد. روزها گرم و شبها خيلي سرد است. فضانوردان كه تعداد آنها به دوازده تا مي‌رسد، با لباسهاي مخصوص به ماه رفته‌اند و با خود عكس و تصاوير زيادي به همراه ‌آورده‌اند كه به دانش ما از كرات ديگر كمك مي‌كند.  

وي مي‌گويد كه در ماه همواره شب است، يعني در حالي كه خورشيد مي‌درخشد مي‌توان ستارگان را تماشا كرد. در پايان زمين را با ماه مقايسه كرده است كه كمك بهتري است براي كودكان و نوجوانان كه با زمين ملموس‌ترند. آخر كتاب را به آزمايشهايي دربارة ماه اختصاص داده است كه روزي شايد هم به ماه رفتيم و كارگر شهرسازي بر روي آن شديم.

اين كتاب بر اين باور است كه بچه‌ها مي‌توانند به راحتي مفاهيم علمي را بياموزند به شرطي كه اين مفاهيم به روشني و منظم به آنها ارائه شود. هر كتاب از اين سري، «بياييد علوم را بخوانيم و كشف كنيم» يك مفهوم علمي پايه را به بچه‌ها معرفي مي‌كند. سپس شرح قدم به قدم آن را با نوشته‌اي ساده و روشن كه مقتضي اين سن است ارائه مي‌كند. علاوه بر اين طراحي جلد، قطع و تصاوير آن، مانند نمودارها، نقشه‌ها و... كمك بزرگي به زودفهمي كودكان و نوجوانان مي‌كند.

 

 

باران و تگرگ

 مترجم: عليرضا توکلي 

تعداد صفحات - 32: قيمت 500: تومان

شابک: 964-471-778-3

نوبت چاپ: اول:1381 - شمارگان:5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره چگونگي تبديل بخار آب به ابر و تشكيل باران، برف و تگرگ و فوايد آن مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است. اطلاعات شامل انواع ابرها، تابش خورشيد و نحوه بخار آب، منبع بخار آب، تشكيل ذرات ريز آب با مثالي براي درك بيشتر براي كودكان، تشكيل جبهه هواي سرد و خنك و كمك در انتقال رطوبت و بخار به آسمان و بالعكس، نشانه‌هاي ابرهاي باران‌زا، تفاوت اشكال متعدد قطرات آب و ذرات ريز آب ودر نهايت تبديل به قطرات باران، تعريف اصطلاحات «نم‌نم باران»، «رگبار»، مقايسه ارتفاع ابرها با ارتفاع هواپيماها، برودت و سردي و تبديل قطرات آب به برف و تگرگ، نمايي از برش تگرگ، براي درك بهتر است.             

اين کتاب توسط "فرانکلين برانلي" نوشته شده است.

 

 

 

 

به نظر مي رسد ماه تغيير مي کند

 مترجم: عليرضا توکلي

تعداد صفحات: - 32 قيمت: 500 تومان

شابک: 964-471-776-x

نوبت چاپ: اول:1381 - شمارگان 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره كره ما مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است. اطلاعات شامل اشكال متعدد رويت ماه (بدر، ربع، هلال) و نحوه شكل‌گيري آن با ترسيم محور گردش آن دور كره زمين، گردش زمين به دور خود و خورشيد و وضعيت كره ماه در يك روز (24 ساعت) و چهار هفته (يك ماه)، نحوه قرار گرفتن ماه و تشكيل قسمتهاي روشن و تاريكش، تعريف اصطلاحات «ماه نو»، «هلال»، «بدر»، «محاق»، «ربع اول»، «ربع سوم»، آزمايشهايي براي كودكان جهت درك بهتر مفاهيم فوق‌الذكر و حالتهاي متفاوت رويت ماه است. در پايان نيز با ارائه تصويري از سفر انسان به كره ماه سطح ماه به نمايش گذاشته شده است.         

اي کتاب نوشته"فرانکلين برانلي" مي باشد.

 

 

 

 

سايه ها چگونه درست مي شوند؟

 مترجم: عليرضا توکلي

تعداد صفحات: - 32 قيمت: 500 تومان

شابک:64-471-774-0 9

نوبت چاپ: اول:1381 - شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره پيدايش سايه و نمايش تصوير سايه مي‌باشد كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است. اطلاعات شامل نحوه تشكيل سايه در اثر تابش خورشيد بر موجودات، اجسام و درختان و تأثير وضعيت خورشيد در كوتاه يا بلند شدن سايه، فرق سايه‌هاي موجودات در حال حركت و ثابت، معني هواي ابري كه در اصل همان سايه ابرهاست بر روي زمين، تيرگي و روشن‌تر به نظر رسيدن بعضي از سايه‌ها به‌دليل عبور نور از برخي اجسام، معرفي شب به‌عنوان سايه‌اي گسترده بر روي پهناي نيمي از كره زمين، آزمايش تشكيل سايه با نور لامپ وتوليد سايه‌هاي متعدد حيوانات و انسان به كمك دست (اشكال عقاب، خروس، بوقلمون، آهو، تمساح، گوزن) است.     

اين کتاب نوشته "کليد روبرت بولا " مي باشد.

 

 

حکم مرگ

 نويسنده: عباس رضايي آدرياني

تعداد صفحات500

شابک - 964-471-690-6 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول:1381 - شمارگان: 2200

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 3 نمايشنامه مي‌باشد. «در مسير نهروان» ماجراي جهالت خوارج و پايبندي مسلماني ايراني است كه در آن دهقاني از اهالي مرزنشين ايران به همراه فردي يهودي به نام يعقوب به اسارت عده‌اي از خوارج در مي‌آيند ولي با وجود مسلمان بودنش و اعتقاد راسخ وي به علي (ع) پس از مناظره‌اي كه منجر به شكست خوارج مي‌گردد به خاطر استغفار نكردن و بيزاري نجستن از علي (ع) به شهادت مي‌رسد و فرد يهودي آزاد مي‌گردد.         

«سفر آتش» ماجراي نمايشنامه درباره شيرزني است كه با وجود كشته شدن پدرش در جلوي چشمان وي حاضر نمي‌شود قاتل ذنواس فرمانده ظالم و ستمگر را لو دهد و با كودك تازه به دنيا آمده‌اش افتادن در ميان آتش را بر ننگ و بدنامي ترجيح مي‌دهد. «حكم مرگ» ماجراي نمايشنامه درباره جنگ صفين است كه در اين جنگ پس از هجوم مسلمانان به لشكر معاويه و شكست وي، با كمك عمروعاص و حيله و نيرنگ مخصوص خويش خالدبن معمر از فرماندهان سپاه علي (ع) را فريفته و به بهانه حكومت خراسان صحنه نبرد را به نفع خويش تغيير مي‌دهد، خالد بيچاره نيز در اثر فريبي كه خورده بود نه تنها دين و دنياي خود را از دست مي‌دهد، توسط شداد فرستاده معاويه به قتل مي‌رسد.

 

 

 

موشک ها و ماهواره ها

 مترجم: عليرضا توکلي

تعداد صفحات- 32:  قيمت: 500 تومان

شابک: 964-471-776-7

نوبت چاپ: اول:1381 - شمارگان 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل اطلاعاتي درباره موشكها و ماهواره‌هاي فضايي است كه براي كودكان و نوجوانان گروه سني ب و ج (سالهاي دوم تا پنجم دبستان) نوشته شده است. اطلاعات شامل فاطمه ماهواره‌ها (قمر مصنوعي) از زمين و مدت زمان گردش هر يك به دور زمين، نحوه قرار گرفتن ماهواره‌ها در مدار مربوطه با نمايش آزمايش پرتاب توپ از بلندي در يك مسير مستقيم و منحني، اجزاي تشكيل‌دهنده يك ماهواره، نمايش نحوه پرتاب يك قمر مصنوعي با آزمايش يك بادكنك، نحوه جدا شدن ماهواره‌ها در فضا (خلاء) و معلق‌ماندن آن به كمك خلاء، كاربرد متفاوت ماهواره‌ها جهت عكسبرداري، هواشناسي، پخش برنامه‌هاي تلويزيوني، تعريف موشك يا شاتل فضايي به‌عنوان وسايل حمل ماهواره‌ها، اجزاي يك شاتل، پرتاب ماهواره‌ها و نحوه جدا شدنش از شاتل و بازگشت موشك به سوي زمين، معرفي ايستگاه فضايي به‌عنوان مركزي در فضا براي مراقبت و راه‌اندازي ماهواره‌ها است.  

اين کتاب اثر" فرانکلين برانلي "مي باشد.

 

 

 

افسانه سهندوسندباد

 نويسنده: داريوش عابدي

تعداد صفحات: 168

شابک: 4-738-471-964 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول

معرفي کتاب:

 اين داستان كه براى گروه سنى نوجوانان نوشته شده، درباره‏پسركى است به نام سهند كه در يك جزيره زندگى مى‏كند.     

روزى سهند در زير زمين خانه‏شان كتابى قديمى و كهنه به‏نام«افسانه سندباد» پيدا كرده و مى‏خواند، اما وقتى به نيمه آن مى‏رسد،متوجه مى‏شود بقيه آن وجود ندارد. او هر چه مى‏گردد بقيه كتاب راپيدا نمى‏كند. تا اينكه يك روز پدرش به او مى‏گويد در يكى ازشهرك‏هاى اطراف بندر كتابفروشى جديدى بازشده كه همه جوركتابى دارد. سهند به اميد پيدا كردن «افسانه سندباد» همراه پدرش‏كه با تانكر آب به اين شهرك‏ها مى‏برد، مى‏رود. اما در درگيرى بين‏مردم شهرك بر سر آب، ضربه‏اى به سر سهند مى‏خورد و او بيهوش‏مى‏شود. سهند ناگهان خود را در فضايى غير از فضاى زندگى خود، دركنار سندباد قهرمان كتابى كه خوانده بود، مى‏بيند. پدر سندباد عمران‏شاه، حاكم كشور شرق با برادرش هلاكوشاه حاكم كشور غرب درجنگ مى‏باشد. سندباد مجبور است براى تهيه آب شفابخش براى‏پدر بيمارش به كوههاى كشور غرب برود، او در آنجا با ماموران‏هلاكوشاه درگير مى‏شود.               

سهند در ادامه ماجراها و درگيرى‏هاى سندباد با ماموران هلاكوشاه،با او همراه مى‏شود و...       

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

به دنبال صداي او

 نويسنده: محمدرضا بايرامي

تعداد صفحات: 149

شابک: - 1-748-471-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1381

معرفي کتاب: مجموعه 6 داستان كوتاه با مضامين اجتماعى و مذهبى،براى نوجوانان است.      

داستان پسركى به نام اسماعيل كه طبق نظر پدر و مادر خود، هرسال در روز عاشورا پدرش بر سر او قمه مى‏زند، اما وقتى در سن‏پانزده سالگى خودش بايد اين كار را انجام دهد دچار ترس و دلهره‏مى‏شود. از طرفى معلم ده سعى مى‏كند پدر اسماعيل را متقاعد كندكه اين كار خلاف موازين شرع است و گوسفندى به آن‏ها مى‏دهد تابه جاى انجام اين مراسم، قربانى كنند/ ماجراى وقوع زلزله در يكى‏از روستاهاى اردبيل و پسركى كه به همراه پدرش براى يافتن مادربزرگ خود به آن روستا مى‏رود/ قصه پسركى كه چند تخم مرغ درانبار خانه‏شان پيدا مى‏كند و تصميم مى‏گيرد براى خريدن «خلوت»از كولى‏هاى دوره گرد، آنها را بفروشد، اما وقتى مى‏فهمد تخم مرغ‏هامتعلق به خانواده دوستش است، از فروش آنها منصرف مى‏شود/ و...از جمله مواردى است كه محتواى داستانها را دربرمى‏گيرد. عناوين‏داستانها عبارتند از: «به دنبال صداى او»، «قربانى»، «عيدى‏مادربزرگ»، «وقتى كولى‏ها برگشتند»، «كلاغ‏ها» و «تفنگ».(چاپ اول: 1381)          

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

رازقلعه افلاک

 نويسنده: حميد نوائي لواساني

تعداد صفحات: 112

شابک 8-736-471-964:  - قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر داستانى علمى - تخيلى براى گروه سنى‏نوجوانان است.            

داستان درباره دخترى به نام نيلوفر است كه همراه پدر و مادر وبرادرش در يكى از شهرك‏هاى اطراف قلعه «فلك افلاك» درخرم‏آباد زندگى مى‏كند. پدر نيلوفر مسئول موزه قلعه است. يك شب‏نيلوفر همراه با معلم جغرافى و دوستانش براى ديدن شهاب‏هاى‏آسمانى به قلعه مى‏روند. وقتى نيلوفر براى پيدا كردن نقشه‏مقوايى‏اش كه باد با خود برده بود از جمع دوستانش جدا مى‏شود. به‏برج دوم قلعه مى‏رسد و در آنجا انعكاس نور و حركت عجيبى از نورتوجه‏اش را جلب مى‏كند و براى پيدا كردن راز آن شبح به سمت برج‏چهارم قلعه پيش مى‏رود كه ناگهان در يك تونل مى‏افتد و در آنجاچند شى‏ء فلزى پيدا مى‏كند. نيلوفر با كمك برادرش كه به دنبال اوآمده بود، به جمع دوستان باز مى‏گردد. او ماجراى پيدا كردن اشياءفلزى را با برادرش در ميان مى‏گذارد و از نقوش روى آنها كپى تهيه‏مى‏كند. آنها اين جريان را براى دايى محمود كه محقق «مركزفضايى آسيا»است تعريف مى‏كنند. دايى با ديدن علائم و نقوش،حدس مى‏زند آنها علائمى هشدار دهنده از سوى موجودات فرازمينى‏باشند. از طرفى با دزديده شدن اشياء فلزى، آنها مصمم مى‏شوندبراى كشف راز اين علائم به قلعه بروند. اما در آنجا توسط موجودات‏فرازمينى دزديده شده و به فضا برده مى‏شوند...               

كتاب در 8 فصل با عناوين:«اعلام خطر»، «نشانه‏هاى تمدن‏باستانى»، «راز قلعه»، «مسافران سرزمين دور»، «گمشدگان»، «برفراز سياره زاكس»، «هوشمندان حيات برتر»، «آردها و تصاوير سه‏بعدى» تدوين شده است.     

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

رياح

 نويسنده: جلال توکلي

تعداد صفحات 143

شابک: 0-600-471-964 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1381

معرفي کتاب:

اين داستان درباره چگونگى نفوذ يهوديان در كشور فلسطين‏با استناد به دستنوشته‏هاى يك رزمنده مسلمان فلسطينى است.ماجراى داستان درباره پسرى است بنام اسماعيل كه با خانواده‏اش‏در مزرعه‏اى در فلسطين زندگى مى‏كنند. او در قالب خاطراتش‏مواردى چون چگونگى نفوذ عوامل بيگانه و يهودى‏ها بعنوان كارگردر مزارع فلسطينى‏ها، سرگذشت پسرى به نام رياح كه والدينش را ازدست داده است، آغاز ادعاى مالكيت يهوديان بر فلسطين با تكيه برآيات تورات، تلاش دشمنان براى بيرون كردن وى و خانواده‏اش ازفلسطين، به آتش كشيدن خرمن مزرعه، فروش تكه‏اى از مزرعه به‏كارگر يهودى جهت تأمين مخارج بيمارستان فرزند خانواده،آتش‏زدن درخت زيتون مزرعه توسط يهودى‏ها و فوت پدر، خروج‏ارتش انگليس از فلسطين، شورش صهيونيست‏ها در سال 1948 وقتل عام اعراب و آوارگى اعراب در اردوگاهها را بيان كرده است.(چاپ اول: 1379)            

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

 

سنگ اندازان غار کبود

 نويسنده: داوود غفارزادگان.

تعداد صفحات 264

شابک 8-705-471-964: - قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول (چاپ سوم/ ويرايش دوم): 1381

معرفي کتاب:

ماجراى اين كتاب كه براى گروه سنى نوجوانان نوشته شده،در دهى به نام «ويند» از استان آذربايجان شرقى و در زمان قبل ازانقلاب اسلامى رخ مى‏دهد. 

سر گروهبان اسكويى تعدادى از افراد ده را كه مشمول سربازى‏بودند، در طويله خانه كدخواى ده جمع كرده و در آن‏را قفل مى‏كند، تاصبح كاميون پاسگاه برسد و آنها را به شهر ببرد. از طرفى يكى ازجوانان ده به نام ترلان به همراه دو نوجوان، صياد و رستم، مشمولين‏سربازى را از خانه كدخدا فرارى داده و در غارى پنهان مى‏كنند.وقتى سرگروهبان اسكويى صبح روز بعد براى بردن سربازان به خانه‏كدخدا مى‏آيد، متوجه مى‏شود به ير از يكنفر بقيه فرار كرده‏اند.به‏همين دليل چند نفر از مردان ده را به عنوان گروگان مى‏گيرد تاسربازهاى فرارى خود را به پاسگاه معرفى كنند. ترلان با كمك‏سربازان فرارى، راه عبور سرگروهبان اسكويى و سربازانش را بسته وبا آنها درگير مى‏شوند، گروگانها موفق به فرار شده و سرگروهبان وسربازانش نيز از بيراه فرار مى‏كنند. در اين درگيرى يكى از دوستان‏ترلان به نام رضا زخمى مى‏شود و مردم ده تصميم مى‏گيرند او رابراى مداوا به درمانگاه برسانند، اما...         

يادداشت:اشتباهاً در شناسنامه نوبت سوم چاپ كتاب، »چاپ اول«ذكر شده است.      

اين كتاب در دو چاپ قبلى 2 جلدى بوده و از چاپ سوم به بعد كه‏تجديد نظر شده، در يك مجلد و با طرح جلد و صفحه‏آرايى جديد به‏چاپ رسيده است.(چاپ اول:1375)       

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

گاوکوچولو

 شاعر: شاهين رهنما . تصويرساري و صفحه آرايي: رضا مکتبي

تعداد صفحات 16

شابک 5-746-471-964: - قطع: خشتي

نوبت چاپ: چاپ دوم: 1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، شامل 15 قطعه شعر براى گروه سنى «ب»است. محتواى اشعار درباره يك گاو و واكنشهاى مختلف او دربرخورد با اطرافش مى‏باشد، كه اغلب آنها در قالب چهار پاره سروده‏شده است. تصاوير رنگى و زيباى كتاب، به جذابيت اشعار مى‏افزايد.           

عناوين اشعار عبارتست از: «گاو كوچولو»، «گاو كوچولو بازى»، «گاوكوچولو شاخ مى‏زنه»، «گاو كوچولو مريضه»، «گاو كوچولوى شيطون»،«گاو كوچولو كلك‏زده»، «علف»، «لالا»، «پروانه‏ها»، «بارون»،«بازى»، «همسايه»، «مامان جونم، كجايى؟»، «روز»، «سگ».            

در نخستين شعر آمده است: گاو كوچولو از طويله دراومد/ دنبال مادراومد/ مادر اون يه گاو قد بلنده/ همش مى‏ره تو كوچه/ راهُ به روى آدمامى‏بنده (چاپ اول: 1381)

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

قصه کلبه سبز

 نويسنده: محمد ميرکياني . تصويرساري و صفحه آرايي: فريبا بندي

تعداد صفحات: 16

شابک: - 1-751-471-964 قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

داستان اين كتاب مصور و رنگى، كه براى كودكان نوشته شده‏است، درباره مادر مهربانى است كه به همراه دخترانش، گل‏پرى وگل‏زرى در كلبه‏اى در جنگل زندگى مى‏كردند. روزى مادر پس از پندو اندرزهاى فراوانى كه به دخترانش مى‏دهد، به آنها مى‏گويد كه‏مجبور است به جاى دورى برود. بعد از رفتن مادر، كلاغ خبر آورد، كه‏خرس براى دخترها يك كيسه طلا آورده است. گل‏زرى كه دخترزودباورى بود، خواست در را باز كند، اما گل‏پرى مانع او شد. شير وروباه هم آمدند و با تهديد از آن‏ها خواستند در را باز كنند، در اين ميان‏كلاغ خبر آورد كه مادر در راه است. با شنيدن اين خبر، شير وحيوانات ديگر از آنجا فرار كردند. مادر با سبدى از راه رسيد و دخترهارا از اينكه فريب نخورند، خوشحال شدند. كتاب همراه با يك نواركاست است.   

اين کتاب توسط مركز آفرينشهاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

بچه هادلم برايتان تنگ مي شود

 نويسنده: عزت اله الوندي . تصويرساري و صفحه آرايي: نسرين خسروي

شابک: 7-759-471-964

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب: كتاب حاضر، دربردارنده 8 قطعه شعر سپيد براى گروه سنى‏كودكان، همراه با تصاير رنگى و زيبا است.

محتواى تمام اشعار در ارتباط با يكديگر و پيرامون ارتباطدانش‏آموزان كلاس پنجم مدرسه‏اى با معلم خود است كه به‏جبهه‏هاى «جنگ ايران و عراق» رفته است.

كتاب با شعرى در توصيف حال و هواى دانش‏آموزان و عكس‏العمل‏آنها در مقابل خواندن جمله‏اى از معلم‏شان با مضمون خداحافظى وابراز دلتنگى، بر روى تخته سياه شروع مى‏شود. در ادامه اشعارى درقالب نامه‏هاى معلم و دانش‏آموزان سروده شده است.          

معلم در نامه‏هاى خود ضمن ابراز دلتنگى براى بچه‏ها و پرس و جواز آنان درباره درس و معلم جديدشان، از حال و هواى خود و ياهمرزمانش در تيپ سوم امام على (ع) در جبهه مى‏گويد، نامه‏هاى‏دانش‏آموزان نيز توصيفى از حال و هواى آنان در غياب معلم،وضعيت درس و كلاس خود، دلتنگى براى معلمشان و آرزوى‏پيروزى براى او مى‏باشد. و درنهايت مضمون آخر شعر وصف حال‏دانش‏آموزان در مقابل خواندن جمله‏اى بر روى تخته سياه است كه‏خبر از شهادت معملشان مى‏دهد.      

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت/ واحد كودك و نوجوان تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

در خانه ما

 شاعر: جواد محقق . تصويرساري و صفحه آرايي: ميترا چرخيان

تعداد صفحات: 27

شابک5-780-471-964: - قطع: خشتي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

 كتاب حاضر، شامل 12 قطعه شعر، در قالب چهارپاره براى‏گروه سنى كودك است.   

هريك از اين اشعار در صفحه‏اى جداگانه، همراه با تصاويرى زيبا ورنگى ارائه شده، و دربردارنده تصور ذهنى كودك از زيبايى‏هاى‏پيرامونش است.               

نقش يك شير بر روى دگمه لباس/ توصيف دوستى يك كودك باكودكى ديگر در پارك/ تصوير پدربزرگ در قاب عكس كه كودك از اوهديه گرفته است/ وصف بهار/ خانم پرستار/ شادمانى كودك ازحضور در كنار پدربزرگ و مادربزرگ خود/ تشبيه عروسك به يك‏بچه/ غم و دلتنگى كودك از غيبت معلم خود به خاطر بيمارى/آسمان/ خدا در نظر كودك/ چيدن ستاره از آسمان در خواب و خيال... مضامين مطرح شده در اين اشعار است. (مجموعه شعر براى كودكان، دوره آمادگى تاسوم‏دبستان)              

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

               

 

طعم گلابي

 تصويرساري و صفحه آرايي: شهرام عظيمي . شاعر: اصغر نصرتي

تعداد صفحات: 48

شابک: 0-726-471-964 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، دربردارنده 17 قطعه شعر در قالب چهارپاره و بامضامين اجتماعى و مذهبى است كه براى گروه سنى كودكان سروده‏شده است. برخى از اشعار با طرحهاى سياه و سفيد همراه مى‏باشد.             

آرزوهاى كودكى/ دريا در فصل زمستان/ گفتگو با خدا/ قران/ وصف‏زندگى در بهار/ بعثت حضرت رسول (ص)/ توصيفى از شعر/ حضرت‏على (ع) و اطعام فقرا/ تشبيه جهان و موجودات آن به دفتر پروردگار/به شهادت رسيدن حضرت على‏اصغر (ع) در كربلا/ تنهايى امام على(ع) پس از وفات حضرت زهرا (س)/ مادر/ وصف دريا ... محتواى‏اكثر اشعار را دربرمى‏گيرد. همچنين شاعر يكى از اشعار خود را براى‏امام خمينى (ره) سروده است.               

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

لغت نامه پونه ها

 شاعر: حميد هنرجو . تصويرساري و صفحه آرايي: شهرام عظيمي

تعداد صفحات:: 27

شابک - 1-720-471-964: قطع: رقعي

نوبت چاپ: چاپ اول: 1381

معرفي کتاب:

 اين كتاب مجموعه 12 قطعه شعر، در قالب چهارپاره، قطعه وشعر سپيد و با مضامين اجتماعى و مذهبى براى گروه سنى كودكان‏سروده شده است.               

وصف پاييز و تقارن آن با آغاز سال تحصيلى/ غم و دلتنگى از مرگ‏مادربزرگ/ نيايش و راز و نياز در شب قدر و دلتنگى براى امام على(ع)/ دوستى با يك كبوتر/ خاطرات روزهاى خوش كودكى/ تشبيه‏كلاس به طبيعت و همكلاسى‏ها به برگ‏هاى درختان/ سفر دل/توصيف شاعران/ غم و غصه كودكى براى پدر نابينايش/ گنجشك‏ها... و مواردى از اين دست محتواى اشعار را دربرمى‏گيرد.               

هريك از اشعار در صفحه‏اى جداگانه همراه با طرحهاى سياه وسفيد ارائه شده است.(مجموعه شعر كودك)             

يادداشت: 1- اشتباهاً روى جلد كتاب، عنوان فرعى «دفتر شعرنوجوان» آمده است.   

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

 

درخت تنها

 نويسنده: محسن مطلق

تعداد صفحات: 32

شابک: 1-667-471-964 - قطع: جيبي پالتويي

نوبت چاپ: چاپ اول :1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، داستانى كوتاه از حمله دشمن به شهر «مهران»در زمان «جنگ ايران و عراق» و نحوه تصرف و آزادى اين شهراست. 

در اين داستان، موقعيت جغرافيايى مهران، وضعيت شهر قبل ازشروع جنگ تا زمان حمله دشمن در پائيز 1359 و اشغال آن،رفتارهاى وحشيانه عراقى‏ها در مدت 3 سال اشغال مهران،رشادتهاى رزمندگان ايرانى كه منجر به آزادى شهر در سال 1362شد و همه ماجراهاى ديگر از زبان درختى در بلوار شهر مهران نقل‏مى‏شود.         

بعد از چند سال عراقى‏ها به تلافى تصرف فاو توسط رزمندگان‏ايرانى، بار ديگر در ارديبهشت سال 65 حمله كرده و مهران، بهين،بهروزان و امامزاده حسن را اشغال مى‏كنند. اما اين بار رزمندگان‏ايرانى در مدت زمان كوتاهى دشمن را از خاك ايران بيرون مى‏كنندو در تاريخ 1365/4/11 مهران براى هميشه آزاد مى‏شود.   

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت كودك و نوجوان تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

سکه پدر بزرگ

 نويسنده: جعفر توزنده جاني

تعداد صفحات: 29

شابک - 3-666-471-964: قطع: جيبي پالتويي

نوبت چاپ: چاپ اول :1381

معرفي کتاب:

كتاب حاضر، داستان مقاومت شهر اهواز در ايام «جنگ‏ايران و عراق» است. داستان از زبان پسركى به‏نام دانيال نقل‏مى‏شود كه همراه با خانواده‏اش در شهر اهواز زندگى مى‏كند.           

در روزهاى پايانى تابستان 1359، دانيال منتظر است كه پدر يكبارديگر او را كنار رود كارون ببرد تا با سكه‏اى كه پدربزرگ به او داده،بستنى بخرد. در همين ايام، عراق شهر اهواز را بمباران مى‏كند وپس از آن تانك‏ها، نفربرها و سربازهاى خود را از مرز ايران عبورمى‏دهد. عراقى‏ها كه پس از اشغال چند روستاى اطراف اهواز به‏شهر نزديك شده و به كارخانه فولاد اهواز رسيده‏اند با مقاومت شديدمردم مجبور به عقب‏نشينى مى‏شوند. در اين درگيرى‏ها پدربزرگ‏دانيال شهيد شده و دايى او كه به نيروهاى ارتش و سپاه پيوسته بود،مجروح مى‏شود.               

پدر دانيال، او، مادر و مادربزرگش را به بندرعباس مى‏برد و خود به‏اهواز بازمى‏گردد. در اين ميان رزمندگان با عملياتهايى از پيشروى‏دشمن جلوگيرى مى‏كنند و پس از چند ماه نبرد و مقاومت آنها،دشمن عقب‏نشينى كرده و شهر آرام مى‏شود. پدر دانيال خانواده رادوباره به اهواز بازمى‏گرداند. شهرهاى اطراف اهواز، مانند بستان وسوسنگرد نيز مورد هجوم دشمن قرار مى‏گيرند. در دو سال اول‏جنگ با عملياتهايى شهرهاى اشغال‏شده آزاد مى‏شوند. دايى دانيال‏در عمليات بيت‏المقدس در شلمچه به شهادت مى‏رسد و ... اكنون‏سالها از جنگ مى‏گذرد و دانيال هنوز سكه‏اى را كه پدربزرگش به اوداده، در اختيار دارد و با ديدن آن خاطرات آن دوران را مرور مى‏كند. 

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت واحد كودك و نوجوان تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

آيا در كرات ديگر زندگي وجود دارد؟

  نويسنده: فرانكلين برانلي / مترجم: علي‌رضا توكلي

تعداد صفحات: 32

شابک:6 ـ 768 ـ 471 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1381-  شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، از سري كتابهاي بياييد علوم را بخوانيم و كشف كنيم نوشتة فرانكلين برانلي است كه علي‌رضا توكلي آن را براي كودكان و نوجوانان ترجمه كرده است. تمام صفحات كتاب مملو از تصاوير زيبا و خيالي است كه آن را «ادوارد ميلر» نقاشي نموده است.          

در زمين، حيوانات، گياهان و خزندگان وجود دارند. آيا در كرات ديگر چنين چيزي وجود دارد. اين پرسش است كه در سراسر كتاب برانلي مي‌خواهد به آن جواب بدهد. حدود صد سال پيش در روزنامه نوشته بود كه در كره ماه، گياهان و حيواناتي وجود دارند كه با زمين فرق دارند. درختي كه خربزه بار مي‌آورد. گاوميش و خرسي كه روي دو پا راه مي‌روند از نشانه‌هاي آن است. انسانهاي شبيه ما كه بدن آنها پوشيده از موست و پرواز مي‌كنند و خيلي مهربان‌اند. گويا باور مي‌كردند كه مريخيها به زمين آمده‌اند و به شهرها حمله برده‌اند كه راديوها به اين شايعه كمك كردند. در سال 1350 كه انسان به ماه فرود آمد ديگر كسي چنين فكر نمي‌كرد. ماه شبيه جهاني مرده بود كه در آن نه گياهي به هم مي‌رسيد و نه از حيوانات خبري بود. عده‌‌اي گفتند شايد در مريخ يا در زهره و يا در عطارد، انسانهايي زندگي كنند. اما وقتي سفينه‌اي به آنها فرستاده شد، همه ديدند كه ‌آنها نيز شبيه ماه هستند و خيلي هم گرم‌تر و سردتر. عده‌‌اي گفتند شايد در مشتري و يا در ساير منظومه‌هاي شمسي انسان و حيوانات و گياهان به هم برسند، عده‌اي گفتند، ممكن نيست و عده‌اي گفتند: چرا امكان دارد. پايان با خودآزمايي همراه است كه به بهتر فهميدن كتاب كمك مي‌كند.            

اين كتاب در پي آن است كه كودكان مي‌توانند مفاهيم علمي را درك كنند كه ساده، منظم و روشن باشند و قدم به قدم با نوشته‌هاي ساده و روشن كه مقتضي سن كودكان و نوجوانان است مطالب ارائه شود. علاوه بر اين طراحي، قطع و تصاوير رنگي مانند نمودار و نقشه‌ها در كتاب مي‌تواند كمك خوبي به بچه‌ها باشد كه در اين كتاب آورده شده است.

 

 

 

  سحرگاهان، همافران، اعدام مى‏شوند

 نويسنده: نادر ابراهيمي

تعداد صفحات28 

قطع: پالتويي

نوبت چاپ: پنجم: 1380

معرفي کتاب:

كتاب حاضر داستانى از جريان مبارزات مردم در دوران‏انقلاب و نقش بچه‏ها در اين مبارزات، براى گروه سنى نوجوانان‏است.

 در پايگاه شاهرخى در اطراف همدان. 129 نفر از همافرها كه درزندان پايگاه بودند، محكوم به اعدام مى‏شوند. نعمت پسر سرآشپزپايگاه وقتى متوجه اين جريان مى‏شود، از آنجا فرار كرده و به همدان‏مى‏رود تا به مردم اطلاع دهد. در عرض كمتر از 24 ساعت از سراسرايران مردم براى حمايت همافران به همدان مى‏آيند. وقتى زمان‏اعدام فرامى رسد، به‏دليل هجوم مردم و ترس رژيم از اين حركت‏مردمى، از اعدام آنها صرفنظر مى‏شود.

يادداشت:چاپ اول و دوم كتاب در سالهاى 1357 و 1358 توسطانتشارات «فرزين» و «سازمان همگام با كودكان و نوجوانان» منتشرشده است.(چاپ سوم (اول حوزه هنرى):1373)

از چاپ پنجم به بعد طرح جلد كتاب تغيير يافته است.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

جاى او خالى

 نويسنده: نادر ابراهيمي  

تعداد صفحات:23

شابک:964-471-709-0 - قطع: پالتويي

نوبت چاپ: پنجم: 1380

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، داستان كوتاهى درباره حوادث و رويدادهاى‏انقلاب اسلامى و نقش نوجوانان در اين انقلاب است.

شخصيت اصلى داستان «منصور» نوجوان سيزده ساله‏اى است كه‏مسئولين مدرسه بارها او را به مراسم‏هايى كه براى شاه به‏فعاليت‏هاى مختلف ترتيب داده مى‏شود، مى‏بردند و او هر بار كه ازاين مراسم‏ها خسته و ناراحت باز مى‏گشت به روزى فكر مى‏كرد كه‏بتواند اين همه زور و ستم را تلافى كند.            

با شروع انقلاب، اين فرصت براى او پيش مى‏آيد و او همراه بادوستان ديگرش به صف مبارزان انقلابى مى‏پيوندد، تا اينكه درتظاهرات 17 شهريور، توسط يكى از همسايه‏هايش كه جز سربازان‏شاه بود، به شهادت مى‏رسد.    

يادداشت:چاپ اول و دوم كتاب در سالهاى 1357 و 1358 توسطانتشارات «فرزين» و «سازمان همگام با كودكان و نوجوانان» منتشرشده است.(چاپ سوم (اول حوزه هنرى):1373)        

از چاپ پنجم به بعد طرح جلد كتاب تغيير يافته است.     

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

نيروى هوايى

 نويسنده: نادر ابراهيمي

تعداد صفحات: 17

شابک -  964-471-669-8: قطع: پالتويي

نوبت چاپ: پنجم: 1380

معرفي کتاب:        

كتاب مصور حاضر، داستان كوتاهى درباره حوادث ورويدادهاى انقلاب اسلامى و نقش نوجوانان در اين انقلاب است.          

زمانى كه برنامه ورود امام خمينى (ره) به ايران، از تلوزيون پخش‏مى‏شود، افراد نيروى هوايى با فرياد «الله اكبر»، همراهى خود را باامام اعلام مى‏كنند، به همين خاطر سربازان شاه، با افراد نيروى‏هوايى درگير مى‏شوند. وقتى يكى از همافرهاى نيروى هوايى ازمردم كمك مى‏خواهد، تمام مردم محله‏هاى اطراف به كمك آنهاشتابند. اين داستان درباره پسركى است كه همراه با خانواده‏اش‏دوشادوش همافرهاى نيروى هوايى با سربازان شاه كه مجهز به‏تانك و مسلسل بودند، مبارزه مى‏كند. پسرك در اين ماجرا زخمى‏مى‏شود. آنها پس از 6 ساعت جنگ، موفق مى‏شوند سربازها راشكست دهند.    

يادداشت:چاپ اول و دوم كتاب در سالهاى 1357 و 1358 توسط انتشارات «فرزين» و «سازمان همگام با كودكان و نوجوانان» منتشرشده است.(چاپ سوم (اول حوزه هنرى):1373)        

از چاپ پنجم به بعد طرح جلد كتاب تغيير يافته است.     

اشتباهاً نوبت پنجم چاپ اين كتاب در صفحه شناسنامه «چاپ‏اول» درج شده است. 

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

شما درون سفينه فضايي زمين هستيد

  نويسنده: فرانكلين برانلي/ مترجم: علي‌رضا توكلي

تعداد صفحات: 32

نوبت چاپ: اول 1381 - شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر از سري مجموعه بياييد علوم را بخوانيم و كشف كنيم براي دورة‌ ابتدايي توسط روماگانز و دكتر فرانكلين برانلي طراحي و نوشته شده است. آنها به اين باورند كه بچه‌ها مي‌توانند به راحتي مفاهيم علمي را بياموزند به شرطي كه اين مفاهيم با زبان ساده و روشن و روشي منظم به آنها ارائه شود. هر كدام از سري مجموعه كه اين بار به «شما درون سفينه فضايي زمين هستيد» اختصاص دارد، يك مفهوم علمي پايه را به بچه‌ها معرفي مي‌كند سپس قدم به قدم به شرح موضوع پرداخته و با نوشته‌هاي ساده و روشن كه مقتضي اين سن است ارائه مي‌شود. علاوه بر اين طراحي جلد، قطع و تصاوير آن مانند نقشه و نمودارها و... مي‌تواند به بچه‌ها كمك كند تا مفاهيم ارائه‌شده به آساني توسط آنان درك شده و قابل فهم باشند. موضوع اين كتاب به سفينه زمين اختصاص دارد كه ما در آن زندگي مي‌كنيم. به طور نمونه وقتي سفينه‌اي به فضا مي‌رود، فضانوردان نمي‌توانند از سفينه خارج مي‌شوند از بيرون خريد كنند و يا از هواي بيرون استفاده كنند چون هر چه بايد داشته باشند در سفينه قبلا‌ً آماده شده است. سفينه زمين نيز چنين است، همه چيز در آن آماده است و بايد از آن استفاده كرد لذا از برون زمين نمي‌توان چيزي خريد و به دست آورد. در زمين آب، غذا و هوا هست كه ما به آن براي زندگي نياز داريم. بدون مواد ضروري نمي‌توان در اين سفينه زيست، همان‌ طور كه در سفينه فضايي نمي‌توان بدون مواد ضروري زيست. در زمين اكسيژن وجود دارد و همچنين دي‌‌اكسيد كربن هم وجود دارد. اگر ما به زمين آسيب برسانيم ممكن است روزي اكسيژن تمام شود آن‌گاه همه چيز و همه كس نابود مي‌شود نه باراني مي‌بارد و نه مواد معدني در زمين يافت مي‌شود كه با آن زيست و با ساير گونه‌هاي طبيعت همساني كرد. اين كتاب به بچه‌ها مي‌آموزد كه بايد زمين را دوست داشت و به آن و مردم و زيستنهاي زمين كمك كرد كه مي‌شود در آن زيست و از تخريب آن جلوگيري كرد.

 

 

زبان محبت

 نويسنده: محمدرضا اصلاني

تعداد صفحات 52:

شابک: -  964-471-593-4 قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم: 1379

معرفي کتاب:        

در اين كتاب، نوجوانان با زندگى مرحوم باغچه‏بان، در قالب‏سه داستان كوتاه آشنا مى‏شوند. عناوين داستانها عبارتند از:       

«با زبان محبت»/ قصه آشنايى باغچه‏بان، با كودكى كر و لال دردوران كودكى اش، كه اولين انگيزه وى در تأسيس مدرسه ناشنوايان‏است، به همراه خلاصه‏اى از آثار و احوال او.   

«مدرسه زنگ بى‏صدا»/ سرگذشت اولين شاگردان كر و لال درمدرسه تازه بنياد باغچه‏بان.      

«باغچه‏بان باغچه اطفال»/ ماجراى تأسيس «باغچه اطفال» ياكودكستان امروزى توسط باغچه‏بان با كمك آقاى فيوضات رئيس‏سابق اداره فرهنگ تبريز.(چاپ اول: 1373)         

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

پرى دريايى

 نويسنده: پروين عليپور

تعداد صفحات:62

شابک - 964-471-471-7: قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، دربردارنده 16 افسانه، از افسانه‏هاى سوئدى‏براى گروه سنى نوجوان است. عناوين داستانها عبارتند از: «پسر وپرى دريايى»، «پيرزن و مسافر آواره»، «پسرك و روباه»، «نورچشمى»، «پيرزن و ماهى»، «غلامك من!».

ماجراى پسرى كه برادرش از ارثيه پدرى، جز مقدارى طناب به اونمى‏دهد. اما پسرك از طريق همين طنابها، از پرى دريايى داخل‏درياچه مقدار زيادى طلا دريافت مى‏كند/ قصه مسافر آواره‏اى كه به‏يك پيرزن خسيس مى‏رسد و با زيركى پيرزن را راضى كند تا به او جاو غذا بدهد/ داستان پسركى كه در راه، روباهى مى‏بيند كه خوابيده‏است. او با خود فكر مى‏كند اگر روباه را بكشد و پوستش را بفروشد،پولدار مى‏شود و مزرعه‏اى مى‏خرد. وقتى مردم با حسرت به‏مزرعه‏اش نگاه مى‏كنند، او فرياد مى‏كشد تا آنها را از آنجا دور كند.ناگهان پسرك در همين خيال فرياد بلندى مى‏كشد و روباه از خواب‏بيدار شده و فرار مى‏كند. و فقط مشتى از موهاى روباه در دست‏پسرك باقى مى‏ماند. ... از ماجراهاى نقل شده در اين داستانهاست.               

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشرشده است.

 

 

داستانهاى حيوانات، از كتاب آكسفورد

 نويسنده: مهوش السادات علوي

تعداد صفحات: 142

شابک -964-471-482-2: قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

32 داستان كوتاه اين كتاب، ماجراهايى از دوران باستان تاعصر جديد، از كشورها و فرهنگهاى گوناگون چون آمريكا، قطب‏شمال، ايرلند، هندوستان، يونان باستان، فنلاند و ... است، كه توسط نويسندگانى چون «جين كمپ»، «هنرى ويليامسون»، «رودرياردكيپلنگ»، «رابرت لسن» نوشته شده است. همچنين كتاب‏دربردارنده شمارى از داستانهاى اساطيرى، افسانه‏ها، قصه‏هاى‏فولكلور و حكايت از سراسر جهان است.               

شخصيت داستانها طيف وسيع و گسترده‏اى از حيوانات شامل:خرگوش، شير، فيل، سوسمار و ... مى‏باشد كه همراه با تصاوير سياه‏و سفيد ارائه شده است.

 

سفرهاى گاليور

 نويسنده: محسن سليماني

تعداد صفحات 103:

شابک: 964-471-476-8 - قطع: جيبي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، متن كوتاه شده مشهورترين اثر «جاناتان‏سويفت» نويسنده و شاعر انگليسى است كه در سال 1726 منتشرشده است. 

سفرهاى گاليور در حقيقت مجموعه‏اى از سفرنامه‏هاى شخصيتى‏به نام گاليور به سرزمينهاى خيالى «لى لى پوت»، «برابدينگ نگ»،«بالنيبارى»، «لاپوتا»، «ملدوندا»، «گلبدبدريب»، «تريلدراگ دريب»و بالاخره سرزمين اسبان و انسانهاى بوگندو (ياهوها) است، كه‏سفرهاى لى لى پوت و برابدينگ نگ (كه در اين كتاب آمده) از بقيه‏بخشهاى كتاب جذابتر است. منتقدان معتقدند كه منظور سويفت ازلى لى پوت، انگستان، و از دو حزب ته تخم‏مرغى‏ها و سرتخم‏مرغى‏ها دو حزب تورى و ويگ در اين كشور و نيز درگيرى بين‏كاتوليكها و طرفداران كليساى انگلستان در آن زمان بوده است.     

اما شايد طنزآميزترين جنبه اثر سويفت در اين باشد كه با اينكه وى‏در سى و دو سالگى اعلام كرد از كودكان متنفر است، كودكان ونوجوانان بعدها يواشكى سفرهاى گاليور را از دنياى بزرگترها جداكردند و به دنياى خود بردند!»

اين كتاب همراه با تصاوير سياه و سفيد در دو بخش (14 فصل) باعناوين «سفر به لى لى پوت» و «سفر به برابدينگ نگ» تدوين شده‏است. 

اين کتاب توسط سوره مهر تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

نان كى عسل مى‏شود؟

 نويسنده: عبدالصالح پاک

تعداد صفحات 56

شابک: - 964-471-464-4 قطع: جيبي پالتويي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، شامل 7 داستان كوتاه، از 2 تن از قصه‏نويسان‏جمهورى تركمنستان است، كه براى گروه سنى نوجوان نوشته شده‏است.               

ماجراى پسركى كه بعد از تلاش‏هاى فراوان بالاخره موفق مى‏شوديك سارِ لنگ شكار كند. پدرش مى‏گويد براى اينكه بتوانند از آن غذادرست كنند، بايد حتما زخمش درمان شود. اما پس از بهبودى سار،پسرك كه با او بسيار مانوس شده است ترجيح مى‏دهد او را آزاد كند،و براى اينكه سال بعد كه سارها باز مى‏گردند، بتواند او را بشناسد به‏پايش پارچه سفيدى مى‏بندد/ قصه پيرمردى كه براى اينكه نوه‏اش‏قناعت و شكر نعمت‏هاى خداوند را بياموزد، داستان پسرى را نقل‏مى‏كند كه هر روز براى جمع كردن هيزم به صحرا مى‏رود و مادرش‏براى غذاى او تكه‏اى نان مى‏دهد، پسر از اينكه غذاى هر روزش‏تكه‏اى نان است، بسيار ناراحت است، تا اينكه يك روز مادر وقتى‏بقچه نان را به پسرش مى‏دهد از او مى‏خواهد هر وقت نان تبديل به‏عسل شد، آن را بخورد. اما پسر هر دو بار كه به سراغ بقچه مى‏رود بانان خشك مواجه مى‏شود، تا اينكه آنقدر خسته مى‏شود كه رمقى‏براى كار كردن برايش باقى نمى‏ماند. وقتى اين بار به سراغ‏بقچه‏اش مى‏رود، نان را مى‏خورد و احساس مى‏كند كه مزه آن ازعسل شيرين‏تر و خوشمزه‏تر است/ داستان درخت جوان ميوه‏دار ومغرورى كه به درخت پيرى كه در همسايگى‏اش است، فخرمى‏فروشد. تا اينكه يك روز درخت پير با گفتن فوايد وجود خود براى‏انسانها و حتى همان درخت جوان، او را خجالتزده مى‏كند ... از جمله‏مواردى است كه محتواى داستانها را دربرمى‏گيرد.    

عناوين داستانها عبارتند از: «سار لنگ»، «نان كى عسل مى‏شود»،«خرگوش بى‏سواد»، «مله قوش»/ قاسم نوربادف،«درخت مغرور»،«ارسلان»، «بيست بى‏صفر»/ همرا شيروف.         

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

واسكا، ببر كوچك

 مترجم: بيژن آرقند

تعداد صفحات 48

شابک-  964-471-455-8:  قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

داستان اين كتاب كه همراه با تصاوير سياه و سفيد ارائه شده، براى گروه سنى نوجوان نوشته شده است، و درباره سرنوشت بچه‏ببرى به نام «واسكا» است.     

يكى از روزها كه پدر به خانه مى‏آيد، همراه خود بچه ببرى را كه يك‏شكارچى قزاق در نيزارى نزديك درياچه «بالخاش» گرفته و به اوهديه داده، به خانه مى‏آورد. پدر اسم او را واسكا مى‏گذارد. تمام‏خانواده به خوبى از او مراقبت مى‏كنند و روزهاى خوشى را با اومى‏گذرانند. اما پس از نه ماه، وقتى واسكا تبديل به ببر بزرگى‏مى‏شود، مردم شهر از اين خانواده به شهردار شكايت مى‏كنند و آنهامجبور مى‏شوند واسكا را به تاجرى كه حيوانات باغ وحش را تأمين‏مى‏كند، تحويل بدهند. اما واسكا نمى‏تواند محيط جديد را تحمل كندو بعد از مدتى بيمار شده و ... 

اين کتاب نوشته "اولگا پروس كايا" مي باشد.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

               

بندر امن

ماريتا كانلن مك‏لنا / مترجم : محبوبه نجف‏خانى

تعداد صفحات: 274

شابک:-  x-964-471-430  قطع: پالتويي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

داستانى از زمان جنگ جهانى دوم، كه ماجراى آن دركشورهاى انگلستان و ايرلند اتفاق افتاده است. سوفى دختر بچه‏اى‏دوازده‏ساله است كه خانه آنها در لندن، و در اثر بمباران آلمانيهاويران گشته و مادرش، كه به سختى مجروح شده، در بيمارستان‏شهر بسترى شده است. شهر در اثر بمباران هر روزه آلمانيها ناامن‏است و به همين خاطر، پيران و بيماران و بچه‏ها را به مناطق امن‏منتقل مى‏كنند. سوفى و برادرش، به اجبار و ناخواسته، راهى خانه‏پدربزرگشان در ايرلند مى‏شوند. پدربزرگ با خانواده آنها ميانه خوبى‏ندارد و پدر سوفى را مسئول از دست رفتن عمويشان در دريامى‏داند...  

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

سرزمين گمشده من

هوين كوانگ نونگ / ترجمه: ليلا نيك‏فرجام

تعداد صفحات 96

شابک - 964-471-446-6: قطع: پالتويي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

نويسنده در كتاب حاضر با بيان خاطراتى از دوران كودكى ونوجوانى از سرزمين مادرى خود ويتنام، نوجوانان سرزمينهاى ديگررا با فرهنگ نوجوانان وطن خود آشنا مى‏سازد. اين كتاب در سال1987 برنده جايزه ادبيات نوجوانان در گروه كتابهاى مستند (غيررمانى) و كتاب ماه آكادمى كودكان و نوجوانان آلمان شده است.  

اين خاطرات با عناوينى چون: سرزمين گمشده من، نانك بوفالوى‏آبى، پسرخاله من، آقاى كوتاه، مار الهى، اپرا، كاراته و دزدان‏سرگردنه و...، به‏صورت داستان‏واره نوشته شده است.

 

 

خانه ابرى

 نويسنده: محمدکاظم مزيناني

تعداد صفحات 71

شابک:- 964-471-553-5  قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، داستانى است كه براساس خاطرات مادر يك‏شهيد نوشته شده است.     

داستان درباره پسرى است به‏نام على كه در خانواده مرفه‏اى زندگى‏مى‏كند، او اسبى به‏نام شبديز دارد. به‏هنگام جنگ، على به جبهه‏مى‏رود. وقتى براى مرخصى به خانه باز مى‏گردد، در يك ميهمانى‏عمو و خانواده‏اش، اعتقادات او و جبهه رفتنش را به مسخره‏مى‏گيرند. اما على با صحبتهاى خود درباره جنگ و مسائل آن، آنها راشرمنده مى‏كند. على پس از بازگشت به جبهه به شهادت مى‏رسد وهمزمان با شهادت او اسب سفيدش شبديز مى‏ميرد. در پايان‏ايرج‏خان پدر على كه در اثر صحبتها و رفتار پسرش تغيير كرده‏است، عازم جبهه مى‏شود.اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

كلاغ كامپيوتر

 نويسنده: فرهاد حسن زاده

تعداد صفحات:151

شابک:- 964-471-481-4  قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر داستان بلند، كارآگاهى - تخيلى براى نوجوانان‏است. 

داستان درباره پسرى به نام منصور است كه به خاطر قبولى دردانشگاه، از پدرش كامپيوترى هديه گرفته است. منصور هنگام كار باكامپيوتر متوجه مى‏شود برنامه‏اى با او ارتباط برقرار مى‏كند. به‏دستور اين برنامه كه كل‏كا (كلاغ كامپيوتر) نام دارد، منصور به پارك‏رفته و ديسكتى از يك كلاغ دريافت مى‏كند. در اين ديسكت،افرادى كه خلاف قانون رفتار مى‏كنند، به او و دوستانش، اسكندر وتورج، معرفى مى‏شود. آنها مأموريت مى‏يابند كه مقامات قانونى رامتوجه اين افراد نمايند و... .   

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

               

 

راز زندگى يك كلاغ

 نويسنده: محمدکاظم مزيناني

تعداد صفحات 93

شابک- 964-471-465-2:  قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

پسرى كه به پرواز علاقه بسيار داشت، ناگهان متوجه‏مى‏شود كه به يك كلاغ تبديل شده است. او به آسمان پر مى‏كشد،بر بام مى‏نشيند و بال‏زنان، به تجربه زندگى جديد مى‏پردازد.جستجوهاى پدر و مادرش به جايى نمى‏رسد و ناپديد شدن پسربراى پدرش عادى مى‏شود. اما مادر خوابهايى مى‏بيند و حرف‏هايى‏مى‏زند كه او را ديوانه مى‏پندارند. پسر وارد زندگى يك گروه كلاغ‏مى‏شود و پس از مدتى زندگى با آن‏ها، به گروه ديگرى مى‏پيوندد كه‏در گورستان‏ها، زندگى مى‏كنند و مردارخوار و وحشى‏اند. در آن گروه،مورد توجه كلاغ پيرى كه رئيس آنهاست، قرار مى‏گيرد و به تدريج اورا تغيير مى‏دهد و مورد حسادت كلاغ‏هاى ديگر قرار مى‏گيرد. با مرگ‏كلاغ پير، «كلاغك» مجبور مى‏شود از آنجا بگريزد و پس از طى‏سفرهايى مشكل، همراه با چند كلاغ ديگر به جستجوى كاهن‏بزرگ، كه كلاغ پير از او صحبت كرده بود، مى‏پردازد. سرانجام، درغارى او را مى‏بيند و كلاغك متوجه مى‏شود سال‏هاى بسيارى ازعمر پدر و مادرش گذشته است و آن‏ها پير شده‏اند، در نتيجه ترجيح‏مى‏دهد كلاغ باقى بماند.         

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

پانصد تا كلاه

  نوشته: سئوس / ترجمه: فريد ذاكر

تعداد صفحات: 48

شابک-964-471-371-0:  قطع: جيبي پالتويي

نوبت چاپ: اول: 1377

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، شامل 2 داستان كوتاه خيالى با عناوين «پانصدتا كلاه بارتولمو و كابينز» و «بارتولمو و اوبليك» براى گروه سنى‏نوجوان است، و شخصيت اصلى آنها پسركى به نام «بارتولمو كابينز»مى‏باشد كه در سرزمينى به نام «ديد» زندگى مى‏كند. ماجراى‏داستان اول از اين قرار است:               

«صبح يكى از روزهاى تعطيل وقتى بارتولمو براى فروش‏ميوه‏هايش به شهر مى‏رود، اتفاق عجيبى برايش رخ مى‏دهد. در آن‏روز هنگام عبور پادشاه، وقتى پسرك مانند همه به نشانه احترام‏كلاهش را از سر برمى‏دارد، يكى ديگر جايگزين آن مى‏شد. فرمانرواعصبانى از اين اتفاق، افراد زيادى را احضار مى‏كند تا كلاه از سرپسرك بردارند، اما هيچكس موفق نمى‏شود. بالاخره دستورمى‏دهند، او را از بالاى برج قصر به زمين پرت كنند و بكشند. پسرك‏همانطور كه از پله‏هاى قصر بالا مى‏رود، يكى يكى كلاه‏ها را ازسرش برمى‏دارد، تا اينكه هنگام برداشتن پانصدمين كلاه، فرمانده‏سربازان، ياقوت درشتى روى كلاه پسرك مى‏بيند و از او مى‏خواهدكلاهش را به پانصد سكه بفروشد. به اين ترتيب بارتولمو نجات پيداكرده و با سكه‏هايى كه در دست دارد به خانه خود بازمى‏گردد.»            

قصه دوم درباره فرمانرواى سرزمين «ديد» است، كه از بارش باران وبرف از آسمان و وجود آفتاب و مه در آن خسته شده است، ازجادوگران مى‏خواهد وردى بخوانند تا چيز ديگرى از آسمان ببارد،خواسته پادشاه تحقق مى‏يابد و چيزى به نام «اوبليك» از آسمان‏شروع به بارش مى‏كند. اما اين بارش ناگهانى باعث دردسر مى‏شود.تا اينكه بارتولمو تدبيرى مى‏انديشد و ...        

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

               

اندوه شهريار

 نويسنده: محمدرضا اصلاني

تعداد صفحات: 52

شابک: 964-471-396-6 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1377

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر دربردارنده چهار داستان‏واره كوتاه از زندگى‏استاد سيد محمدحسين بهجت تبريزى، ملقب به شهريار شاعر پرآوازه معاصر ايران است. در ابتداى كتاب مختصرى از زندگى استادنيز بيان شده است.              

«اندوه شهريار» ماجراى غم و ناراحتى استاد در دوران كودكى به‏خاطر مسخره‏كردن «رقيه باجى» كلفت خانه است كه در نهايت از اوعذر خواهى مى‏كند.  

«ديدار شهريار» قصه شخصى است كه به خانه استاد نفت مى‏برد،اما فراموش مى‏كند پولش را بگيرد، او وقتى براى گرفتن پيت نفت‏مراجعه مى‏كند متوجه مى‏شود كه استاد از نفت استفاده نكرده است.       

«شعر شهريار» ماجراى شخصى است كه از چاپ‏شدن شعر خود دركنار شعر استاد به خود مى‏بالد.           

«روياى شهريار» داستان كسى است كه دوست دارد براى ديداراستاد به تبريز برود، اما به علتى موفق نمى‏شود، سرانجام وقتى‏استاد براى شب شعر به تهران مى‏آيد، به آرزوى خود مى‏رسد.           

اين کتاب توسط دفتر قصه و كودك و نوجوان تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

دختر توت فرنگى

نوشته: لوييز لنسكى / ترجمه: پروين على‏پور

تعداد صفحات227:

شابک: 964-471-373-7 - قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1377

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، داستان لطيف و پرماجرايى براى گروه سنى‏نوجوانان است، كه در سال 1945 برنده جايزه «نيوبرى» شد.

هنگامى كه خانواده «بوير» در سال 1900 م.، به زمينهاى فلوريدمهاجرت مى‏كنند، «بردى» دختر ده ساله خانواده، چشم‏اندازآينده‏اى خوش را در خيال خود مجسم مى‏كند. پدرش مى‏گويد كه‏آنها نيشكر، نارنج و حتى توت فرنگى پرورش خواهند داد و بردى‏منتظر است كه هر چه زودتر «دختر توت فرنگى» شود. پس ازملاقات با همسايه‏شان، استلرها، بردى احساس مى‏كند كه پرورش‏توت فرنگى چندان هم بى دردسر نيست و آن‏ها بايد خود را براى‏مقابله با گرماى سوزان، خشكسالى و سرماى گزنده فلوريدا وهمچنين آزار و اذيت‏هاى خانواده استلر، آماده كنند. اما بردى وخانواده‏اش توانستند پس از تحمل زحمات فراوان و رويارويى بادردسرهاى استلرها، توت فرنگى‏هاى زيادى پرورش داده وبفروشند، همچنين خانواده استلر، را متوجه اشتباهات خود كرده و راه‏صحيح برقرارى ارتباط با مردم را به آنها ياد دهند.     

كتاب همراه با تصاوير سياه و سفيد، در 16 فصل تدوين شده است.

 

               

كلاه پوستى

  خوجه مراد قوچ مراف / ترجمه: عبدالصالح پاك، تنقرقلى يلقى

تعداد صفحات: 86

شابک -  964-471-415-6 قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1377

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، شامل 20 داستان كوتاه با مضامين اجتماعى،براى گروه سنى كودك و نوجوان است. در ابتداى كتاب معرفى‏مختصرى از نويسنده كه از كشور تركمنستان مى‏باشد ارائه شده‏است.    

ماجراى بيلچه‏اى كه در اثر كار نكردن پوسيده مى‏شود/ قصه كودكى‏كه پس از صحبتهاى مادر بزرگش، تصميم مى‏گيرد كارهايش راخودش انجام دهد/ داستان دو كودك دروغگو/ ماجراى كودكى كه‏كلاه پوستى خود را به حدى دوست دارد كه لحظه‏اى از خود دورنمى‏كند/ و... از موارد مطرح شده در اين كتاب است.      

عناوين داستانها عبارتند از: بيلچه‏اى كه زنگ نمى‏زند، سيرك، گربه‏خال خالى، علتش را بعد فهميد، سؤال آسان، كودكى، آچار، خواب،كبوتر، اوستا، زردآلو كى مى‏رسد، اشتباه نقاش تازه كار، نگهبان، داورجدى، مرد بزرگ، عاقل يا پركار، خياط كوچولو، آب چشم.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

اسلحه سرّى

  اليوت آرنولد / مترجم : مجيد عميق

تعداد صفحات: 247

شابک - 964-471-369-9 قطع: پالتويي

نوبت چاپ: اول: 1377

معرفي کتاب:        

داستانى از زمان جنگ جهانى دوم كه ماجراى آن در كشوردانمارك اتفاق افتاده است. دانمارك توسط آلمانى‏ها اشغال شده ودر گوشه و كنار مقاومت‏هاى مردمى شكل مى‏گيرد. پيتر، پسربچه‏اى دوازده‏ساله، به هماره پدر و مادرش، در زيرزمين خانه خود درشهر اسنيكر، برخلاف خواسته آلمانى‏ها، روزنامه‏اى دستى چاپ‏كرده و در آن خبرهاى سرى را در اختيار مردم مى‏گذارند. اين روزنامه‏از اقبال عمومى برخوردار شده است. بعد از ماجراهايى، روزى‏كشيش شهر، كه از نيروهاى مقاومت است، مردى زخمى را جهت‏مخفى‏كردن به منزل آنها مى‏آورد. سرگذشت اين مرد، در ذهن پدرپيتر نقشه‏اى را فراهم مى‏سازد...   

اين کتاب توسط دفتر ادبيات و هنر مقاومت تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

سرزمين بادخيز

 نويسنده: حميد نوائي لواساني

تعداد صفحات: 144

شابک- 964-471-400-8   قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1377

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، داستان بلند علمى - تخيلى، براى گروه سنى‏نوجوانان است.   

چند نوجوان، يك شب براى يافتن سنگهاى معدنى به غارى دراطراف همدان مى‏روند، كه يكى از آن‏ها به نام «روزبه» گم مى‏شود.دوستان روزبه، وقتى دنبال او مى‏گردند متوجه مى‏شوند كه راهى‏مخفى در غار وجود دارد كه به زيرزمين مى‏رسد. آنها پس از ورود به‏زيرزمين غار، در آنجا كارخانه‏اى را مى‏بينند كه مواد آلى خاك منطقه‏را از بين مى‏برد، و باعث از بين زمين‏هاى حاصلخيز مى‏شود. آن‏هاسرانجام پس از يافتن روزبه، از آنجا فرار كرده و جريان كارخانه را به‏اطلاع بازرسان معدن مى‏رسانند. مأموران پس از دستگيرى افرادكارخانه، به بچه‏ها مدال افتخار مى‏دهند.

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

               

 

نرگس

 نويسنده: رحيم مخدومي  

تعداد صفحات 244

قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر داستان بلندى از مسائل مربوط به انقلاب درفصل بازگشايى مدارس در سال 57، براى نوجوانان است.              

داستان درباره اسماعيل و نرگس، خواهر و برادر كه هميشه باهم به‏مدرسه مى‏رفتند. در يكى از روزهاى آغاز سال تحصيلى، نرگس رابه‏خاطر حجابش از مدرسه اخراج مى‏كنند. اسماعيل از طريق‏صحبتهاى آقاى اوليايى، يكى از معلمانش كه در همان سال‏به‏شهادت مى‏رسد، وارد جريانات سياسى روز شده و با همكارى‏دوستانش اعلاميه‏هاى حضرت امام را در مدرسه پخش مى‏كند، اين‏حركتها منجر به شورش در مدرسه مى‏شود. در درگير با مأمورين،يعقوب يكى از همكلاسى‏هاى اسماعيل به‏شهادت مى‏رسد. درپايان بچه‏ها در حال برگزارى مراسم جشن پيروزى انقلاب اسلامى‏در مدرسه هستند و نام مدرسه از «وليعهد» به «شهيد اوليايى» تغييرمى‏كند. اسماعيل مى‏رود تا خواهرش را بار ديگر به مدرسه برساند.

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

يكى از شاعران آينده

ويليام سارويان / ترجمه: حسين بيدارمغز

تعداد صفحات 87

شابک: - 964-471-190-4 قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 7 داستان كوتاه، با مضمون اجتماعى درقالب طنز است.

ماجراى مردى كه مى‏خواست قهرمان پرورش اندام شود/ رشد دوكودك در سير پرپايى سيرك شهرك طى ساليان متمادى/ داستان‏اسبى كه توسط خانواده‏اى دزديده مى‏شود و آنها او را به‏خوبى‏پرورش مى‏دهند/ و... از جمله مواردى است كه محتواى اين‏داستانها را دربرمى‏گيرد.     

عناوين داستانها عبارتند از: مسابقه دو پنجاه متر/ سيرك/ سفر به‏هاتفورد/ عرب بيچاره/ تابستان اسب سفيد زيبا/ بهتر است بگويى/يكى از شاعران آينده/ درختهاى انار.(چاپ اول: 1373)

 

شاخه‏هاى شكسته

 نويسنده: محمد حسين کيانپور

تعداد صفحات: 63

شابک: - 964-471-044-4 قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب شامل 3 داستان است، كه نويسنده در سالهاى 1368 و1369، پيرامون مبارزات مردمى در انقلاب اسلامى ايران نوشته‏است.  

عناوين داستانها عبارتست از: مجسمه (ماجراى داستان در يكى ازميادين شهر مى‏گذرد كه در آن مردم با تلاش و اتحاد موفق مى‏شوندمجسمه شاه را از بالاى ميدان به زير آورند)            

غريبه‏ها (جريان داستان در روستا مى‏گذرد و در آن كدخداى ده به‏دعوت عده‏اى از اوباش و اراذل سعى در سركوب فريادهاى‏اعتراض‏آميز مردم دارد)       

شاخه‏هاى شكسته (جريان داستان در روستا مى‏گذرد و در آن‏كدخداى ده در پى تنبيه عده‏اى از دانش‏آموزان به خاطر اجتماعات‏اعتراض‏آميز آنها، شبانه شاخه‏هاى درختان ميوه باغهاى اهالى ده‏را مى‏شكند تا دانش‏آموزان را عامل اين كار جلوه دهد، اما در نهايت‏مردم پى به حقيقت موضوع مى‏برند و...).(چاپ اول: 1371)           

اين کتاب توسط انتشارات برگ تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

نخستين تلاوت

 نويسنده: محمد بکايي - طرح جلد: پرويز اقبالي

تعداد صفحات: 17

شابک- 964-471-018-5  قطع: خشتي

نوبت چاپ: اول: 1376

معرفي کتاب:        

اين داستان ماجراى نخستين تلاوت قرآن در كنار كعبه و دربرابر كفار و بزرگان قريش و توسط عبدالله بن مسعود است. وقتى‏عبدالله اين امر را بر عهده مى‏گيرد پيامبر به ياد مى‏آورد كه چگونه‏وى را اولين بار ديده و متأثر از عمل پيامبر، مسلمان شده و از ياران‏ايشان گشته است. اين كتاب به همراه تصاوير رنگى متناسب با متن‏ارائه شده و در پايان آن مأخذ كتاب ذكر گرديده است.        

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

مثل دختر گلها

 نويسنده: فريبا کلهر

تعداد صفحات: 52

قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 3 داستان كوتاه با مضمون اجتماعى‏است.        

عناوين داستانها عبارتنداز: «با چه زبانى تشكر كنم»/ دخترى كه‏دچار بيمارى لوزه است به كمك دايى خود درمان مى‏شود، اما بعد ازعمل دچار مشكل ديگرى مى‏شود كه احتمال دارد باعث لال شدن‏وى شود.

«كسى كه از پرنده‏ها بدش مى‏آيد»/ ماجراى دخترى است كه بااينكه خود پرنده‏ها را دوست ندارد، اما براى خوشحال كردن‏خاله‏اش كه در اثر مرگ مرغ عشق خود افسرده شده، 3 مرغ عشق‏مى‏خرد ولى خاله تازه مرگ پرنده‏اش را فراموش كرده، قبول‏نمى‏كند. دخترك 2 تا از پرنده‏ها را آزاد مى‏كند دومى را نزد خود نگه‏مى‏دارد. 

«مثل دختر گلها»/ دخترى كه به علت جدايى والدينش در پرورشگاه‏زندگى مى‏كند، آرزو دارد خانواده‏اى او را به فرزندى قبول كنند. دريك ميهمانى كه او و دوستانش دعوت شده بودند، سعى مى‏كند«مثل دختر گلها» خوب جلوه كند تا او را به فرزندى بپذيرند، اما درپايان متوجه مى‏شود كه او را براى بازى در يك فيلم انتخاب‏كرده‏اند.(چاپ اول: 1375)

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين و با جلد شميز منتشر شده است.

 

 

گل باغ آشنايى

 نويسنده: جعفر ابراهيمي . طرح جلد: مصطفي گودرزي

تعداد صفحات 21

شابک -  964-471-045-2: قطع: وزيري کوچک

نوبت چاپ: سوم: 1376

معرفي کتاب:        

داستان اين كتاب مصور و رنگى كه براى نوجوانان نوشته‏شده، درباره پسركى است كه هر روز صبح در طول مسير مدرسه، دراتوبوس، پيرمردى را مى‏بيند و جذب او مى‏شود و چنان به اين‏آشنايى بى‏كلام عادت مى‏كند كه وقتى يك روز صبح پيرمردنمى‏آيد. نگران حالش مى‏شود و مدتى را منتظر وى مى‏ماند و چون‏از پيرمرد خبرى نمى‏شود به مدرسه مى‏آيد. وقتى براى توضيح علت‏دير آمدنش به دفتر مدرسه مراجعه مى‏كند با تعجب پيرمرد را آنجامى‏بيند. پسرك دلش مى‏خواهد از طرف پيرمرد حمايت شود، اما اوجز نگاهى نگران هيچ عكس العملى نشان نمى‏دهد. پسرك ازطريق ناظم مدرسه مى‏فهمد، پيرمرد كه قرار است از اين پس فراش‏مدرسه آن‏ها باشد. لال است. زنگ تفريح، پيرمرد عكسى را به‏پسرك نشان مى‏دهد ه بسيار شبيه او است. پسرك از عبارتى كه زيرعكس نوشته شده مى‏فهمد كه اين عكس متعلق به فرزند شهيدپيرمرد است و اين عكس را از او به يادگار مى‏گيرد.(چاپ اول: 1364)       

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

عبور از پيراهن

 نويسنده: محمدرضا کاتب

تعداد صفحات 55

شابک: - 964-471-295-1 قطع: رقعي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

اين كتاب شامل 3 داستان كوتاه، با مضامين اجتماعى ومسائل مربوط به جنگ ايران و عراق است.

عناوين داستانها عبارتند از: «شكوفه‏هاى انار»/ ماجراى كودك‏خيابانى بيمارى كه به هنگام عمل جراحى قلب، نورى از قلبش‏بيرون آمده و روحش پرواز مى‏كند، همزمان با اين جريان در اتاق‏مجاور كودك ديگرى به دنيا مى‏آيد.         

«زمين آبى»/ داستان كودك يتيمى كه تمام حوادث تلخ و ناراحت‏كننده را با مداد شمعى نقاشى مى‏كند و آرزو مى‏كند روزى مادرش به‏كمك او بيايد.      

«عبور از پيراهن»/ قصه پسرى كه خانواده خود را در جنگ از دست‏داده و با مادر بزرگش زندگى مى‏كند. او هر وقت به آلبوم خانوادگى‏خود نگاه مى‏كنند، به مادر بزرگ مى‏گويد روزى خانواده‏اش برمى‏گردد. تا اينكه يكى از روزها پسرك در خيال خود پدرش رامى‏بيند. او آلبوم را براى مادربزرگ جا مى‏گذارد و به همراه پدرمى‏رود.(چاپ اول: 1372)      

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

پسر خانم آغا

 نويسنده: محسن مؤمني شريف

تعداد صفحات 171

قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، رمان اجتماعى براى گروه سنى نوجوانان است‏و ماجراى آن مربوط به زمان قبل از انقلاب مى‏شود.

در روستايى كه «آلى» پسر «خانم آغا» زندگى مى‏كند، دزدى به نام«ابيش» وجود دارد كه همه مردم از او مى‏ترسند و هيچوقت موفق به‏دستگيرى او نمى‏شوند. تا اينكه روزى معلم آلى به همراه چند نفر ازاو مى‏خواهند راهنماى آنها در كوهستان شود. آلى در بين راه متوجه‏مى‏شود كه آنها تحت تعقيب مأموران دولت هستند. آلى وهمراهانش پس از درگيرى‏هاى متعدد با مأموران دولت و عبور ازكوهستان، سرانجام نجات يافته و آلى به منزل باز مى‏گردد. اين‏اتفاق باعث مى‏شود او پسر شجاعى مى‏شود تا جائيكه «ابيش» دزدمعروف دهكده را به دام انداخته و تحويل مأموران پاسگاه مى‏دهد.(چاپ اول: 1375)

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

در عمق شبهاى تار

 نويسنده: عبدالرحمن اونق

تعداد صفحات: 102

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1375

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، داستان بلندى براى نوجوانان است كه ماجراى‏آن درباره صيادان منطقه تركمن استان گلستان، در زمان قبل ازانقلاب مى‏باشد.   

نوجوانى به نام «آرتيق» براى صيد ماهى، با دو صياد به نام «پنس» و«امان» همراه مى‏شود. طبق قانون خان تركمن، هر صياد بايد كارتى‏را از پاسگاه دريافت مى‏كرد، كه براساس آن سهمى از صيد خود را به‏خان مى‏داد. آرتيق و دوستانش كه اين كارت را نداشتند با سربازان‏درگير شده و در اين درگيرى پنس كشته و امان به زندان مى‏افتد.آرتيق هم كه به طرفدارى از دوستانش با عوامل خان درگير مى‏شودبه زندان مى‏افتد. اين اتفاق باعث شورش مردم عليه خان مى‏شودو... .       

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

               

 

سرنخ در ويترين

 نويسنده: مصطفي خرامان

تعداد صفحات: 56

شابک - 964-471-447-4: قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، شامل 4 داستان كوتاه براى گروه سنى نوجوان‏است. عناوين داستانها عبارتست از: «روز امتحان»، «پشيمانى»،«سرنخ در ويترين»، «نمره‏هاى دو رقمى».         

ماجراى پسركى كه چون دوستش كارت ورود به جلسه را در خانه جامى‏گذارد، سر جلسه خود را به مريضى مى‏زند تا مسئولين مدرسه‏امتحان را به تأخير بياندازند/ داستان پسركى كه دوستش كتابى باعنوان «پشيمانى» به او مى‏دهد و وقتى شب آن را مى‏خواند، متوجه‏مى‏شود كه ماجراى كتاب مطابق با اتفاقاتى است كه در آن شب درخانواده او رخ داده است/ قصه پسركى كه موتور پدرش را از پيش‏چشم او مى‏دزدند. او كه چهره دزد را به خوبى ديده و سعى مى‏كند باكمك دوستش دزد را پيدا كند. تا اينكه روزى در يك عكاسى،عكس دزد را مى‏بيند. اين عكس سرنخى براى آنها مى‏شود وبالاخره .../ ماجراى دانش‏آموز تنبلى كه براى اولين بار در امتحان‏نمره 18 مى‏آورد، اما همه فكر مى‏كنند او از طريق تقلب اين نمره راآورده است، او تصميم مى‏گيرد به همه ثابت كند كه مى‏تواندنمره‏هاى خوبى بگيرد. 

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

               

سيارات منظومه شمسي

  نويسنده: فرانكلين برانلي / مترجم: علي‌رضا توكلي

تعداد صفحات: 32

شابک: 4 ـ 772 ـ 471 ـ 964

نوبت چاپ: اول 1382- شمارگان: 5500

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، از سري مجموعه‌هاي ساختار كتابهاي علمي است كه به عنوان بياييد علوم را بخوانيم و كشف كنيم كه توسط متخصصين آموزش ابتدايي روماگانز و دكتر فرانكلين برانلي طراحي شد. اين طراحي باور داشت كه بچه‌ها مي‌توانند به راحتي مفاهيم علمي را بياموزند. به شرطي كه اين مفاهيم به روشي منظم به آنها ارائه شود. هر كتاب از اين مجموعه كه اين سري به سيارات منظومه شمسي اختصاص دارد يك مفهوم علمي پايه‌ را به بچه‌ها معرفي مي‌كند. سپس شرح قدم به قدم آن را با نوشته‌اي ساده و روشن كه مقتضي اين سن است ارائه مي‌كند. علاوه بر اين طراحي، قطع و تصاوير رنگي آن مانند نمودارها و نقشه‌ها و... به كودكان كمك مي‌كند كه مفاهيم ارائه شده را به درستي درك كند. پايان كتاب كارگاه كوچك كودكانه است كه كودكان مي‌توانند ضمن بازي با مفاهيم ارائه شده به خوبي آشنا شوند. در اين براي كودكان از اعضاي خانواده منظومه شمسي مي‌گويد و اينكه كدام يكي بزرگ‌تر و كدام كوچك‌تر است، فاصله آنها چه قدرند و از چه چيزي تشكيل شده‌ا‌ند آيا در آنها موجودات گياهي و حيواني زندگي مي‌كنند. سياره‌ها و ستاره‌ها چگونه‌اند و خورشيد چه مقدار انرژي توليد مي‌كند.   

همين طور چگونه مي‌توان به آنها سفر كرد. گرما و سرما در سيارات منظومه شمسي چه مقدارند، آيا به چشم غير مسلح مي‌توان سياره‌ها را ديد. سياره‌ها چند قمر دارند، چرا شبها در آن ستاره‌هاي دنباله‌دار وشخانه‌ها و ساير ستاره‌هاي آتشي نظير اخترواره‌ها در حركت‌اند آنها به كجا مي‌روند و سرنوشت آنها چيست. منظومه شمسي چند خانواده دارند، چگونه مي‌شود آنها را اندازه گرفت و با زمين چه فرقي دارند، چرا در زمين مي‌توان زيست اما در ساير سياره‌ها زيستن ممكن نيست، از بحثها و مفاهيمي است كه به روشن ساده به روش منظم اين كتاب مصور به كودكان ارائه شده است.

 

 

 

عطر شاخه‏هاى بيدمشك

 نويسنده: محمدرضا اصلاني

تعداد صفحات 104

قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر، شامل 11 داستان كوتاه با مضامين اجتماعى‏است.   

قصه پدر بزرگى كه به علت شكستگى پا هميشه در كنار پنجره‏مى‏نشيند/ ماجراى پرنده‏اى كه از دست آزار انسانها به ستوه آمده و ازميان دو راه مبارزه و خودكشى، مبارزه را انتخاب مى‏كند/ قصه لقاشدن دو برادر در مجالس عزادارى شبهاى محرم/ داستان پيرمرد وپيرزنى كه چشم به راه گمشده خود هستند/ و... از جمله موارد مطرح‏شده در اين داستانها است. عناوين داستانهاى عبارتند از: عطرشاخه‏هاى بيدمشك، عقاب، سقاى دشت كربلا، شب عاشورا، دوبرادر، نمايش خارج از صحنه، هنگام درو، دلهاى روشن، نمى‏خواهم‏عكس سى سالگى‏ام را ببينى!، مسافر واگن آبى، گل سرخ و نوار آواز.    

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

عروسك شكسته

 نويسنده: ابراهيم حسن بيگي

تعداد صفحات: 67

شابک - 964-471-148-3: قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 3 داستان كوتاه، درباره مسائل مربوط به‏دوران انقلاب، براى نوجوانان است.              

عناوين آنها عبارتند از: «استوار ايوبى»/ قصه دو نوجوان كه فكرمى‏كنند همسايه‏شان، استوار ايوبى ضد انقلابى است با طرح‏نقشه‏اى سر او را مى‏شكنند، اما وقتى يك شب به هنگام فرار ازدست مأموران رژيم شاه، استوار ايوبى آن‏ها را به خانه‏اش پناه‏مى‏دهد. متوجه اشتباه خود مى‏شوند.               

«عكس روى درخت»/ عده‏اى در روستا عكس امام خمينى (ره) را به‏درخت‏ها و ديوار قهوه خانه‏ها نصب مى‏كنند اما پس از مدتى‏مأموران رژيم به روستاى آمده و عكسها را پاره مى‏كرده و صاحب‏قهوه خانه را دستگير مى‏كنند، اما پسر وى عكس پاره امام را هم‏مى‏چسباند و به درخت آويزان مى‏كند.  

«عروسك شكسته»/ پسرى كه همراه با پدرش براى تهيه نان به‏شهر آمده است. عروسكى براى خواهرش مى‏خرد، اما در جريان‏درگيرى خيابانى، عروسك را گم مى‏كند، وقتى آن را مى‏يابد كه زيرپاى سربازى شكسته شده است.(چاپ اول: 1372)

اين کتاب توسط دفتر ادبيات انقلاب اسلامى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

 

سماجت

 نويسنده: عبدالرحمن اونق

تعداد صفحات: 47

شابک - 964-471-323-0: قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1376

معرفي کتاب: كتاب حاضر شامل 6 داستان كوتاه درباره مسائل اجتماعى‏مردم تركمنستان، از نويسندگان تركمنستانى است.

داستان فردى كه پس از 15 سال صاحب فرزندى مى‏شود، اما بر اثريك بى‏توجهى او را از دست مى‏دهد/ قصه پسر با هوشى كه به خاطرسن كم او را در دانشگاه نمى‏پذيرند، اما وى با مراجعه به مديرمشكل خود را حل مى‏كند/ ماجراى فردى روستايى كه تصور مى‏كندميهمانى كه به خانه‏اش آمده بر خلاف ديگر افراد روستا، از باغچه پراز گل او خوشش آمده است. اما در نهايت ميهمان به او مى‏گويد چرابه جاى اينهمه، گوجه‏فرنگى نكاشته است/ و... از جمله موارد مطرح‏شده در اين داستانها مى‏باشد.            

عناوين آنها عبارتند از: «آزرد»، «سماجت»، «مهمان»، «چامپيون»/خداى وردى حاليف، «انتظار»/ عبدالرحمن اونق (براساس شعرى ازكريم قرباننفسف)، «هواپيما»/ گلدى‏الله نازارف.         

نويسنده اين کتاب "خداى وردى‏حاليف" مي باشد.        

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشرشده است.

 

 

قصه‏هاى ببر

نويسنده: ژيلا مجومدار / ترجمه: رضا رهگذر

تعداد صفحات 64:

شابک: 964-471-177-7 - قطع: وزيري

نوبت چاپ: سوم: 1376

معرفي کتاب:        

كتاب حاضر شامل 12 داستان كوتاه براى نوجوانان، درباره‏ببرها است.         

داستان فردى كه يك ببر را اشتباهى به جاى گوساله خود به منزل‏آورده است/ قصه زنى كه براى نجات گوساله‏اش با 2 نارگيل به‏ببرى حمله كرده و او را از پا در مى‏آورد/ ماجراى فردى كه با ايجادصداى خاصى باعث وحشت و فرار ببرها مى‏شود/ قصه پيرزنى كه درشب عروسى دخترش مورد حمله يك ببر قرار مى‏گيرد و كشته‏مى‏شود/ داستان ببرى كه شبى را در يك هتل، به صبح مى‏رساند/و... از جمله موارد مطرح شده در اين داستانها مى‏باشد.(چاپ اول: 1367) 

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

نمكى و مار عينكى

 نويسنده: فرهاد حسن زاده

تعداد صفحات: 197

شابک - 964-471-537-3: قطع: رقعي

نوبت چاپ: اول: 1378

معرفي کتاب:        

نمكى پسر نوجوانى است كه در كشور خيالى آفتاب و مهتاب،همراه با پهلوان تيمور نمايش مارگيرى مى‏دهد. دزدها ياقوت‏هاى‏پادشاه را مى‏دزدند و پهلوان تيمور هم مثل خيلى از مردم شهر، براى‏گرفتن دزدها و گرفتن پاداش از شهر خارج مى‏شود. نمكى به ده خودبرمى‏گردد. در راه پيرمردى زخمى را كه دزدان او را زده‏اند، را مى‏يابدو پس از كمك به پيرمرد، وسايلى مثل چكش و اره و درفش از اومى‏گيرد و همراه مار عينكى خود به راه مى‏افتد و به كاروان‏سرايى‏مى‏رسد. يكى از دزدها را از روى نشانه‏هايى كه پيرمرد داده است،مى‏شناسد و با كمك صاحب كاروان سرا او را دستگير مى‏كند ونشانى بقيه دزدان را مى‏گيرد.               

نمكى سراغ تك تك دزدان مى‏رود و هر كدام را، كه در شهر ديگرى‏زندگى مى‏كنند، مى‏يابد و با كمك ديگران دستگير مى‏كند وياقوت‏ها را به دست مى‏آورد و به قصر پادشاه مى‏برد. نمكى به جاى‏دريافت جايزه يك كارگاه كوزه‏گرى ايجاد مى‏كند و همراه با پيرمرد ودخترش، زندگى جديدى را آغاز مى‏كند.      

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

كبوترها كى برمى‏گردند؟

نويسنده: عثمان چويكوى/ ترجمه: امين صديقى

تعداد صفحات:39

شابک - 964-471-305-2: قطع: پالتويي

نوبت چاپ: دوم: 1376

معرفي کتاب:        

عثمان چويكسوى از نويسندگان معاصر تركيه است.داستانهاى وى مضمونهاى لطيف و زبانى ساده و روشن دارد. تاكنون‏هفت مجموعه داستان از وى چاپ شده است كتاب حاضر داستانى‏است از كتاب «پشت سر اندوه مى‏ماند!».  

ماجرا مربوط است به دو خواهر كه در ساحل درياى مرمر (تركيه)زندگى مى‏كنند. روزى دو كبوتر نر و ماده بر روى پنجره اتاق‏خانه‏شان لانه مى‏سازند و تخم مى‏گذارند. بعد از تولد تخم اول‏جوجه بعدى چند روز ديگر متولد مى‏شود و هنگامى كه پدر و مادرآنها را ترك مى‏كنند جوجه بزرگتر (خواهرش) از جوجه كوچكترمراقبت مى‏كند تا بزرگ شود و بالاخره... .        

اين کتاب توسط مركز آفرينش‏هاى ادبى تدوين وبا جلد شميز منتشر شده است.

 

 

شنبه 18 مهر 1388 - 9:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری