سه‌شنبه 24 تير 1399 - 1:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت الاسلام نورلله ولي نژاد
مدیر کل تبلیغات اسلامی گلستان

 

زيبايي هاي دين در اخلاق جلوه مي کند

 

 

حسن اخلاق از شرايط و ويژگي هاي لازم براي يک مبلغ مطلوب و کارآمد است، مباني اخلاقي  ضرورتي براي هدايت و ساختن جامعه اي سالم و مطلوب است ، اخلاق جزو زيبايي هاي دين است .

به طور حتم يک مبلغ مي بايست الگوي اخلاقي مناسبي بوده و درهمه زمينه ها اسوه اي براي اقشار مختلف مردم باشد . در همين مورد امام صادق (ع) مي فرمايند اگر مي خواهيد مردم را به راه راست دعوت کنيد قبل از زبان با عمل  و راه راست اين کار را انجام دهيد ، نقش عمل بسيار تأثيرگذارتر از زبان است ، بنابراين بهتر است با اعمال و رفتار ، مردم را به بهترين راه ها هدايت کنيم .

مبلغ بايد داراي سعه صدر باشد ، مهرباني و نرم خويي از ديگر شرايط و ويژگي هاي اساسي مبلغ است که مي بايست مورد توجه بسيار قرار گيرد، به طوري که خداوند به پيامبر اکرم فرمود " اگر مردم دور تو جمع شده اند به دليل مهرباني اي است که داري".

مبلغ نبايد منافع شخصي را در مباحث و موارد تبليغي خود لحاظ کند ، بلکه مي بايست در راستاي تبليغات خود ، منافع جمع و دين را در نظر گيرد .

مبلغ بايد تلاش کند در ميان مردم محبوب باشد ، مردم حرف محبوب خود را بهتر قبول مي کنند ،  اگر مبلغ به اين مرحله از محبوبيت برسد ، سخنان و پيام هايش از سوي مردم بهتر بيشتر مورد توجه و پذيرش قرار مي گيرد .

يک مبلغ مي بايست از صحبت صرف پرهيز کرده و تمام حرفهايش با عمل همراه باشد ، در اين شرايط با عمل خود نشان مي دهد که چگونه مي شود آنچه را که گفته شده عملي کرد ، در واقع مبلغ با اين روش الگويي عملي از خود ارائه مي دهد .

خيرخواهي مبلغ را از ديگر ويژگي هاي لازم براي فعالان امر تبليغ است ، مبلغ بايد خير مردم و مستمعين را بخواهد و در جهت خيرخواهي همگان، دلسوزانه تلاش کند.

بي تکلف بودن در گفتار و اعمال براي مبلغان ضروري است ، مبلغ بايد خيلي راحت و بي تکلف با مردم و مخاطبان ارتباط برقرار کرده ، با آنها به گفت وگو نشسته و پس از شنيدن سخنانشان ، آنها را در رفع مشکلاتي که دارند ياري کند .

پايداري و مقاومت به عنوان ديگر شرايط يک مبلغ خوب است. مبلغ مي بايست از مخاطبان خود همواره به نيکي ياد کرده و با شرافت معنوي خود ، آنها را مورد تکريم قرار دهد.

رازداري و محرم اسرار بودن ديگر ويژگي لازم براي مبلغ است ، مردم به واسطه اعتمادي که به مبلغان دارند ، تمام مسائل خود را با وي در ميان مي گذارند ، به همين دليل مبلغان به طور مسقتيم و يا غير مستقيم از اسرار عده اي باخبر هستند و به همين دليل مبلغ بايد در راستاي حفظ اسرار عمومي که که به لحاظ اخلاقي ضروري بوده و جلب اعتماد و برقراري ارتباط عميق را در پي دارد کوشا باشد .

خوشرويي ، آراستگي و خوش سخن بودن نيز از ديگر شرايط ضروري براي مبلغ است ، يک مبلغ بايد تواضع داشته و هرگز علم ، دانش و اطلاعات خود را به رخ ديگران نکشيده ، اطرافيان را تحقير نکند .

هرگاه مبلغ از مطلبي آگاه نيست ، مي بايست با جرأت، ندانستن خود را مطرح کرده و هرگز به حاشيه نرود ، مبلغ نبايد مردم را براي راهي که انتخاب مي کنند دچار ترديد و دودلي کند ، يک مبلغ نبايد پول و موقعيت خود را به رخ مخاطب کشيده و در قبال کارهايي که انجام مي دهد ، حق الزحمه اي مطالبه کند ، چرا که اين امر تأثيري بسيار منفي در مباحث اخلاقي و درک مخاطب از مبلغ خواهد داشت ، فعاليت مبلغ ارزش معنوي داشته و هرگز نمي توان آن را قيمت گذاري کرد .

مبلغ بايد به هنگام تبليغ ، منابعي را که اطلاعات لازم خود را از آنها کسب کرده نام برده ، معرفي کند ، چرا که زحمت پژوهش ، تحقيق و جمع آوري اطلاعات منبع به عهده فرد ، يا افرادي بوده که بايد معرفي شوند .

تبليغ خود يک هنر است ، که استفاده از جذابيت هاي هنري براي تأثيرگذاري بيشتر و بهتر در اين زمينه نيز بسيار مؤثر خواهد بود ، در واقع ما معتقد هستيم استفاده از زمان ، فرصت و مکان مناسب و همچنين بکارگيري گفتار خاص و ويژه ، چگونگي شروع و ختم بحث ، همه از جذابيت هاي هنري تبليغ هستند که مي توانند در تأثيرگذاري مطالب ارائه شده مؤثر و کارگشا واقع شوند .

در نظام طبيعت به طور طبيعي برخي امور نقش محوري دارند و بيشتر مورد توجه هستند ، مثل" آفتاب و ماه" و "آفتاب و ستاره "، وقتي شب است ستاره ها خودنمايي مي کنند و ماه نيز به راحتي به چشم مي آيد اما وقتي آفتاب طلوع مي کند ماه به چشم نمي آيد، نورانيت  آفتاب بيشتر از ستاره است اما اين به آن معنا نيست که ستاره وجود ندارد، ولي برتري آفتاب به گونه اي است که بيشتر مورد توجه واقع مي شود، بعضي از وقايع تاريخي - اسلامي نيز چنين شرايطي دارند ، به عنوان مثال در واقعه کربلا امام حسين (ع) راهبر جريان بود و بقيه پيرو بودند ، طبيعي است که در اين شرايط نيز هادي بيشترمورد توجه است ، اگر ديگران کمتر توجه مي شوند  از باب بي مهري نيست بلکه همگان در قلب ما هستند، مي دانيم 100 که بيايد نود هم پيش ماست ، وقتي مي گوييم امام حسين (ع)، يارانش هم پيش ما هستند.

پيامبر اکرم که فرموده اند "من براي مکارم اخلاق مبعوث شدم" گفت : براي آن که جامعه به درستي هدايت و ساخته شود ، بايد مباني اخلاقي را مد نظر قرار دهيم و بدانيم يک انسان اخلاقي در پذيرش امور منطقي آماده تر است ، اگر جامعه به اين مرحله از آمادگي برسد در پذيرش مسائل اخلاقي نيز مستعدتر خواهد بود و به همين دليل نيز پيامبر اکرم بر اين مسئله تأکيد داشته اند.

اخلاق جزو زيبايي هاي دين است ، بدون اخلاق ممکن نيست که ديگران دين را بپذيرند ، زيبايي هاي دين در اخلاق جلوه مي کند ، به همين دليل است که حتي در ميدان جنگ و بحراني ترين زمان ها نيز اسلام رعايت اخلاقيات را توصيه کرده است ، اخلاق ، انسان را مؤدب کرده و براي پذيرش دين نيزآماده تر مي شود .

در جامعه محاسن فراواني داريم چرا که مردم براي يکديگر احترام قائل بوده و به هنگام مشکلات به ياري هم مي شتابند ، به طوري که در پي زلزله بم ، همه مردم ايران قلبشان به بم رفت و يکجا تپيد ، در کشوري که کمک به ايتام ، اعطاي خون و دهها مورد ديگر اخلاقي و انساني وجود دارد ، نشان از وضعيت قابل قبول حاکم است ، البته ضعف هايي نيز وجود دارد که بزرگان و صاحبان قلم بايد بيشتر تلاش کرده و در جهت بهتر شدن شرايط فعاليت کنند .

 

چهارشنبه 15 مهر 1388 - 15:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری