پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

استقبال دانشجويان و اساتيد دانشگاه از پنجمين نشست تخصصي كتاب

 

 

پنجمين نشست نقد تخصصي كتاب از سري برنامه هاي كتابخانه تخصصي جوان ، اواقات فراغت و تربيت ديني در روز يكشنبه 12 / 7 / 88 در سالن كنفرانس مؤسسه فرهنگي تسـنيم نور با استقبال اساتيد و دانشجويان برگزار گرديد .

دكتر سعيد غفاري دبير نشست با ضمن معرفي كتاب اين جلسه با عنوان روانشناسي روابط درون خانواده و اشاره به اين مطلب كه اگر كتابي براي نقد انتخاب مي شود به اين معني است كه از ارزش علمي بالايي برخوردار بوده و نكته‌هايي براي بازگو كردن دارد ، به تعريف انواع نقد پرداخته و افزود : اين نشست‌ها از نوع نقد شفاهي مي‌باشد و نوع ديگر نقد آن است كه در مجله‌ها و نشريات چاپ مي‌شود . به گفته‌ي ايشان هدف از برگزاري اين نشست‌ها معرفي كتاب و نويسنده بوده و كمك به مؤلف كتاب جهت بهبود و ارتقاي سطح علمي كتاب خود مي‌باشد .

دكتر علي اصغر احمدي ( عضو هيئت علمي دانشكده علوم انساني دانشگاه تهران ) مؤلف كتاب هدف از نگارش آن را پرداختن به مسائل خانواده‌ها مي‌داند كه كمتر در جامعه مورد توجه قرار مي‌گيرد و معتقد است خانواده به عنوان مهمترين و اساسي‌ترين نهاد ، نقش بسزايي در رشد و سلامت جامعه دارد . ايشان با اشاره به اين مطلب كه كتاب خود را در سه فصل ارائه داده اند در توضيح فصل هاي كتاب خود افزود : در فصل اول فضاي خانواده و ويژگي‌هاي روانشناختي آن و ارتباط افراد با يكديگر در جو درون خانواده مطرح شده است . فصل دوم به رفتارهاي تعاملي افراد پرداخته و سعي شده عناصر تعاملي را شناسايي كند و در هفت الگو ارائه دهد ، مثل الگوهاي سلطه گري يا لجبازي و فصل سوم كاركردها و وظايف خانواده را معرفي مي‌كند و اينكه كاركردها همان وظايفي هستند كه از هر سيستمي انتظار مي‌رود و با مقايسه‌ي اين كاركردها با وظايف انجام شده‌ي هر خانواده‌اي مي‌توان سلامت آن خانواده را تخمين زد .

دكتر احمد به‌پژوه ( دانشيار روانشناسي و معاون پژوهشي دانشكده ) به عنوان اولين منتقد اين نشست ضمن تشكر از نويسنده كتاب به علت پرداختن به اين موضوع و تشكر از مؤسسه فرهنگي تسنيم نور جهت برگزاري جلسات نقد مي افزايد : اين كتاب مجموعاً كتابي مفيد مي‌باشد و با توجه به روان بودن متن و استفاده از ضرب المثل‌ها وآيه‌هاي قرآني به اعتبار كتاب افزوده است . همچنين طرح روي جلد كه تنه‌ي تنومند درخت است نشانه‌ي يك خانواده مستحكم و قوي مي‌باشد كه در روي خود جوانه‌اي سالم را پرورش مي‌دهد تا مسير رشد خود را بيابد و در آينده تكيه‌گاه محكمي براي جوانه‌اي تازه شود. ايشان درادامه سخنان خويش با اشاره به اينكه جهت ارتقاي سطح علمي كتاب نياز به يك ويراستاري و داوري احساس مي‌شود افزود : مقدمه كتاب با موضوع طلاق شروع شده است و در ادامه به مبحث خانواده سالم و روابط آنها پرداخته ، كه اين مي‌تواند از نقاط ضعف كتاب باشد . دكتر به‌پژوه معتقد است بهتر بود در ابتدا به تعريف مفاهيمي مثل روانشناسي و روانشناسي روابط درون خانواده پرداخته مي‌شد تا براي خواننده ايجاد ابهام نكند . ايشان با انتقاد از بحث پانويس‌ها و آدرس منابع و ماخذ در ادامه گفت : به جاي نقل قول‌ها بهتر بود به معرفي خود كتاب‌ها و منابع پرداخته مي شد . همچنين عوامل موثر بر روابط درون خانواده به همراه توصيه‌هايي براي خانواده‌ها به ويژه زوج‌هاي جوان را لازم و ضروري مي‌دانند كه در اين كتاب به آن توجهي نشده است . دكتر به‌پژوه با اشاره به مفيد بودن درج تجربيات مشاوره‌اي دكتر احمدي و مثال‌هاي كاربردي در ويرايش هاي بعدي اين كتاب ، كه مي تواند كمك بزرگي به خواننده كند ، نقد خود را خاتمه داد.

دكترزهرا اباذري ( عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد واحد تهران شمال ) به عنوان منتقد دوم نظرات خود را با اشاره به نكات ويرايشي كتاب آغاز نموده و مواردي همچون : آدرس منابع در پاورقي‌ها ، درج نشدن عنوان جدول‌ها در بالاي جدول ، استفاده از كلمات مترادف داخل پرانتز ، در متون علمي از استفاده از الفاظ آقا و خانم برخلاف معمول متون علمي در كتاب و به‌كار بردن كلمه‌هاي عربي را از ضعف هاي آن دانست .

دكتر زهرا اباذري با اشاره به اين كه در انتهاي كتاب جمع‌بندي و نتيجه‌گيري روشن و مشخصي ديده نمي‌شود و اين باعث مي‌شود خواننده به نتيجه‌ي دلخواه خود نرسد و نتواند افق‌هاي روشني براي آينده ترسيم كند ، صحبت هاي خويش را به اتمام رساند .

دكتر احمدي از منتقدين به جهت ارائه‌ي نكات مفيد و با اهميت تشكر و قدرداني كرده و معتقد است بعضي از اين موارد به كتاب مذكور وارد است و سعي مي‌شود براي ويرايش‌هاي آينده اصلاحات لازم اعمال شود .

پنجمين نقد تخصصي كتاب با تشكر دكتر سعيد غفاري از مهماناني همچون : دكتر يعقوب نوروزي ( رئيس كتابخانه انرژي هسته اي ) و اساتيد دانشگاهي حاضر در جلسه ، و دانشجويان دانشگاه جامع علمي كاربردي واحد 41 به اتمام رسيد .

 

 

 

 

 

 

 

چهارشنبه 15 مهر 1388 - 14:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری