پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 10:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

بابانظر، تاريخ نگاري سربازان در برابر اديبان و مورخان

 

بازار نشر حوزه دفاع مقدس، در حالي كه تجربه  موفق انتشار كتاب  «دا» مجموعه خاطرات سيده زهرا حسيني را براي هفتاد و  سومين بار پشت سر مي گذارد، پيش بيني مي شود كتاب «بابانظر» نيز، با توجه به استقبال هنرمندان، نويسندگان و رسانه  هاي مختلف خبري، همچون «دا» در طول چاپ هاي پي در پي، ركورد پرفروش ترين كتاب بازار نشر را براي دومين بار پياپي، از آن انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي كند.

بر اين اساس، استقبال رسانه هاي مختلف مکتوب و ديداري و شنيداري از کتاب «بابانظر» به حدي است که برخي معتقدند اين ميزان توجه رسانه ها به يک کتاب تا کنون سابقه نداشته است.

در اين فرصت به گوشه اي از سير توجه هنرمندان و كارشناسان مختلف به انتشار و معرفي «بابانظر» به عنوان تقدير كوچكي از ايثارگري هاي اين شهيد و خانواده وي، پرداخته شده  است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در همين رابطه حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، کتاب "عين الحيات" علامه مجلسي را،  بهترين کتاب براي درک محتواي کتاب «بابانظر» دانست و  گفت: ما بعضي اوقات دنبال انسان کامل تصورمان مي‌گرديم اما نبايد خيلي دنبال تصور بدويم.

وي در ادامه چاپ و توزيع خاطرات «بابانظرها» را وظيفه بازماندگان جنگ دانست وگفت: كتاب  «بابانظر» نمونه اي ارزشمند از ادبيات جنگ است، احياي ادبيات دفاع‌مقدس و بازگشت به همان ادبيات اوايل انقلاب، احياي ارزش هاي‌ مقدس و كامل است.

«مرضيه نظر نژاد» همسر شهيد نظر نژاد، نيز درمورد  توزيع كتاب «بابانظر» بر اين باور است كه گردآوري و چاپ خاطرات بابانظرها مي‌تواند در زنده نگاه داشتن اهداف جنگ بسيار موثر باشد.

 همچنين، «مرتضي نظرنژاد» پسر ارشد اين شهيد، با ابراز خرسندي و تشكر از دفتر ادبيات مقاومت و پايداري حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، هم معتقد است: اميدوارم خاطرات بابانظرهاي ديگر نيز كتاب شود تا ضمن پاسداشت ياد و خاطره شهيدان هشت سال دفاع مقدس، ارزش هاي ناب جنگ و انقلاب اسلامي بيش از پيش، نشر و ترويج پيدا كنند.

در اين راستا، پرويز پرستويي بازيگر سينماي كشورمان، در يادداشتي براي توصيف كتاب «بابانظر» آورده است: روزي که زنگ زدند که کتاب مقدس (بابانظر) رو برايم بفرستند، ساده و صادقانه بگويم، پيش خودم گفتم، آخه من که الان نمي‌تونم کتاب بخونم. چون دغدغه کارم رو داشتم. وقتي کتاب به دستم رسيد و قطر کتاب رو ديدم گفتم، خدايا چه کنم با اين همه تکليف؟

در ادامه اين بازيگر سينما مي گويد:  بابانظر هم که نيست حتي بشه براش کاري کرد. اگرچه بابانظرها زيادند و تمامي ندارند. اين ما هستيم که يادمان مي‌رود و آن‌ها را نمي‌بينيم. گويا آن‌ها بايد باشند، بسوزند، آب شوند و ما همچنان بي‌توجه و ساده از کنارشان بگذريم. اجازه بدهيد ديگر چيزي نگويم. فقط تقاضا دارم به هر شکلي که ممکن است اين کتاب در اختيار کل ملت ايران قرار بگيرد تا شايد يادآوري شود که بابانظرها چه کردند و ما چه مي‌کنيم. و اميدوارم شرايطي فراهم شود حداقل اين اثر جاودانه که حاصل هشت سال دفاع مقدس است به تصوير کشيده شود. و خود بنده کوچک‌ترين حاضرم برغم انتقادهايي که در خصوص کليشه شدن من در اين نوع کارهاست نقش کوچکي در اين اثر جاودانه که پر از حماسه، خودسازي و پر از اعتقاد و ايمان است داشته باشم.

عزت‌الله انتظامي ديگر بازيگر سينما و تلويزيون كشورمان نيز درباره بابا نظر مي گويد: پس از خواندن کتاب خاطرات "بابانظر" تنها مي‌توان گفت که خداوند بزرگ چه توان و اثرگذاري به اين مرد بخشيده است که با جراحات متعدد در هر ميدان نبرد، باز دست از جهاد و مبارزه بر نمي‌دارد. از خداوند براي اين بزرگ‌مرد آمرزش خواسته و مهم‌تر از آن که براي هميشه ما را قدردان زحمات و تلاش‌هاي اين عزيزان بگرداند.

از سخنان اين صاحب نظران مي توان برداشت كرد كه با گذشت ساليان دراز از دوران هشت سال دفاع مقدس مي توان با كوچكترين تلنگري به آن دوران برگشت و  آرمان هاي آن دوران را زنده كرد.

در اين راستا، حسن بنيانيان رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، هم در سخناني با اشاره به اهميت نشر و ترويج آرمان هاي دفاع‌مقدس از راه گسترش دامنه نشر خاطرات رزمندگان و شهيداني همچون «بابانظر» تصريح مي كند: هنر تمدن‌سازي در ميان خاطرات بابانظرها كه  ذخيره علمي بسيار ارزشمندي براي تمدن سازي و ساختن فرهنگ محسوب مي شوند، نهفته است كه بايد با تلاش اساتيد اين حوزه استخراج شود.

مرتضي سرهنگي رئيس دفتر ادبيات مقاومت حوزه هنري هم، در سخناني با تاکيد بر اهميت خاطرات دوران دفاع مقدس براين باور است كه سربازهاي زمان جنگ پير مي‌شوند اما مي توان با نوشتن خاطراتشان آنها را 20 ساله نگه داشت.

وي اين كتاب را به علاقمندان به تاريخ شفاهي پيشنهاد مي كند و اميدوار است درآينده اي نزديك، کتاب‌هاي "دا" و "بابانظر" ميان معلمان تهران توزيع شود.

درادامه، مدير دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري، اين كتاب را نمونه اي خواندني از خاطرات افراد معمولي در جنگ مي داند كه كوره جنگ، نبوغ و اراده اين افراد را به كار گرفته است.     
وي با اشاره به اين كه «بابانظر» نشان دهنده انرژي و استعدادهايي از ادبيات جنگ در خاك خفته است و مصاحبه يكي از راه‌هاي آشكارسازي اين استعداد‌ها به شمار مي رود مي گويد: به نظر من بيضايي و شهيد نظر‌نژاد يكديگر را در اين مجموعه به خوبي درك كرده‌اند.
وي  سادگي و روان متن  در اين كار را  به دليل دوستي  بيضايي و شهيد نظر نژاد، مي داند و تصريح مي كند: بابانظر بايد اين گونه باشد چرا كه خاطرات جنگ را سرباز مي‌نگارد و نه اديب و مورخ.

سرهنگي با اشاره به مهارت گوش كردن مصاحبه كننده با بابانظر تصريح مي كند: مصاحبه‌ كننده بايد بياموزد تا خوب گوش كند و تحليل بنده آن است كه اين اتفاق در اين اثر رخ داده است.   
مرتضي سرهنگي مدير مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگ و ادب پايداري، با اعلام وجود همدلي ميان راوي خاطرات با مصاحبه‌گر در اثر، اظهار مي كند: اين رابطه شفاف و عاطفي در جاي جاي كتاب مشهود است، به گونه اي كه پس از دو بار خواندن متوالي اين كتاب دريافتم كه  اين حرف‌ها، حرف‌هاي يك انسان كاملا معمولي در دوران جنگ تحميلي است كه تاريخ شفاهي دفاع مقدس را با زبان ساده و نه سطحي روايت مي كند.

از آن رو كه نويسنده و مصاحبه گر زبان حال مردمش در دوراني خاص است، حسين بيضائي مصاحبه كننده اين اثر نيز درباره بابانظر تصريح مي كند: شايد اين مرد (محمد‌حسن نظر‌نژاد) در ميان همه كساني كه جنگ هشت ساله را تجربه كرده‌اند يك استثنا باشد كه با اين كتاب گوشه هايي از شخصيت او شناخته مي شود.

همچنين احمد دهقان ويراستار بابانظر نيز مي گويد: هر كدام از كتاب‌هاي خاطرات كه منتشر مي‌شود پازلي از جنگي است كه ما در آن حضور داشته‌ايم و آن را ديده ايم كه قطعات گمشده جنگ را به ما نشان مي دهد.
همچنين اين كتاب به لحاظ مردم شناختي اثري خوب است كه مي‌توان در آن، حضور مردمي، فرهنگ، آداب و رسوم و زندگي فردي كه در جنگ حضور داشته را ديد.          
بابا نظر متوليان فرهنگي و اجتماعي را هم با خود همراه كرد از جمله محمدباقر قاليباف شهردار تهران، از آنجايي که وي از همرزمان شهيد « نظرنژاد» و فرمانده لشکر «5 نصر» در دوران دفاع مقدس بود، تصريح مي كند: فرهنگ دفاع مقدس نهفته در خاطرات بابانظرها، كه برخاسته از فطرت پاك آدمي است، توانايي حل بسياري از چالش‌هاي موجود در كشورمان را دارد لذا لازم است اين فرهنگ اصيل در تمام سطوح مديريتي در جامعه اجرا  شود.

سرلشگر صفوي، دستيار و مشاور عالي فرمانده كل قوا با بيان اين که بيش از نيمي از کتاب "بابانظر" را خوانده است،‌ در باره اين كتاب اظهار مي كند: اين کتاب با واقعيت هاي جنگ تطبيق دارد بي آنكه در آن غلوي صورت گرفته باشد.

همچنين نويسنده و کسي که خاطرات شهيد نظرنژاد را از نوار پياده کرده است و نيز ويراستار کار هنرمندانه‌اي انجام داده‌اند كه اميدوارم «بابانظر» نيز مانند  کتاب "خاک هاي نرم کوشک" که فروردين امسال، هفتاد و چهارمين چاپ آن منتشر شد، مورد استقبال قرار گيرد.

با استناد به سخنان آمده در اين متن مي توان گفت: كتاب «بابانظر» آكنده از ارزش هاي والاي انساني است كه  تصاوير ساده و شفافي را از رويدادهاي روزمره دوران هشت سال دفاع مقدس، براي كساني كه با آن دوران آشنا نيستند ترسيم مي كند.

کتاب «بابانظر» حاصل گفتگوي«سيدحسين بيضايي» با‌ «محمدحسين‌ نظرنژاد» در اواخر سال 74 و اوايل سال 75 چند ماه پيش از شهادت وي‌ است. پيشنهاد اين مصاحبه‎ها را بيضايي در سال 1372 با شهيد مطرح کرد و او هم استقبال كرد. اولين مصاحبه 12تير همان سال انجام ‌شد و تا 16جلسه ادامه پيدا كرد. حاصل اين جلسات، 36ساعت مصاحبه شد که از تولّد بابانظر شروع شد و به دوران کودکي، دوران انقلاب، رهبري حضرت امام(ره)، خاطرات سيستان و بلوچستان، غائله گنبدکاووس، و جنگ تحميلي مي‌رسد.

 اين اثر، با تدوين «مصطفي رحيمي» و ويراستاري «احمد دهقان»، از سوي انتشارات سوره مهر  وابسته به سازمان تبليغات اسلامي چاپ و توزيع شده است.

«كوروش پارسانژاد» طراحي جلد كتاب439 صفحه اي «بابانظر» را برعهده داشته و با شمارگان 2500 نسخه، در قطع رقعي و با قيمت 80 هزار ريال از سوي انتشارات سوره مهر حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي منتشر و عرضه كرد.

 

 

 

 

 

يكشنبه 12 مهر 1388 - 15:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری