شنبه 27 دی 1399 - 17:56
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

نمايشگاه «دفاع مقدس» در هفت غرفه

 

 

وقتي از ضلع جنوب غربي ميدان فلسطين به سمت خيابان طالقاني، از ميان خاكراه‌هاي جنگي مي‌گذريم با مشاهده نخل‌هاي قطع شده دست راست خاكراه، و سنگربندي و كفش‌هاي پرت‌شده‌اي كه پا ندارند به دورهاي آشنا مي‌رويم تا مي آييم كه...

ناگهان بايد به سمت خيابان طالقاني بپيچيم، با ديدن غرفه‌هاي صف كشيده به دنبال برپا كننده نمايشگاه مي‌گرديم، كمي به اطراف نگاه مي‌كنيم، سازمان تبليغات اسلامي روبه‌رويمان قدعلم كرده است. با كمي پرس و جو متوجه مي‌شويم سازمان تبليغات اسلامي، به مناسبت فرارسيدن هفته دفاع مقدس با هدف بزرگداشت ياد و خاطره دلاوران، شهيدان و ايثارگران هشت سال دفاع مقدس و نشر و ترويج فرهنگ دفاع مقدس اين نمايشگاه را برپا كرده است. اولين غرفه كه نظر را جلب مي‌كند غرفه كتاب است.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين غرفه سي‌ عنوان كتاب با موضوع دفاع مقدس را از سوي دفتر مطالعات و تحقيقات جنگ در معرض ديد و فروش قرار داده است.

كتاب عمليات‌هاي ثامن‌الائمه، خيبر، فتح‌المبين، طريق‌القدس، رمضان، كربلاي 5، كربلاي 1، آشنايي با جنگ، فاو تا شلمچه از جمله كتاب‌هاي به نمايش گذاشته شده در اين غرفه است.

نقشه سياسي مناطق جنگي كرمانشاه يكي از پرمخاطب‌ترين كتاب‌هاي اين غرفه به شمار مي‌آيد.

از مشكلات برپايي اين غرفه مي‌توان به مساحت محدود، تعداد پايين كتاب‌هاي عرضه شده و قرارگيري در كنار غرفه خاكي يادمان جنگ اشاره كرد.

غرفه كتاب را كه رد مي‌كني، خاك‌هاي كشيده از غرفه يادمان جنگ تو را، به سمت غرفه بلوتوث هدايت مي‌كند.

700 قطعه عكس، يكصد مجموعه تصويري و صوتي و هفتاد نرم‌افزار با هدف نشر و ترويج آرمان‌هاي دوران هشت سال جنگ تحميلي در اين غرفه عرضه شده كه اين عكس‌ها از سايت تبيان و ساير پايگاه‌هاي خبري و اطلاعاتي تهيه شده است.

همچنين، مجموعه‌هاي تصويري و صوتي با موضوع دفاع مقدس، لبنان، مقام معظم‌رهبري، امام خميني(ره) و حزب‌الله در اختيار مخاطبان و هفتاد نرم‌افزار هم با موضوع قرآن، مفاتيح‌الجنان، صحيفه سجاديه، نهج‌البلاغه و كتاب‌هايي با موضوع هشت سال دفاع مقدس در قالب (pdf) به علاقه‌مندان در حال عرضه است.

غرفه بلوتوث و تبيان، در اين دوره از برپايي نمايشگاه، بيشترين مخاطب را با وجود كوچك بودن فضاي داخلي غرفه‌ها، به خود اختصاص داده‌اند.

وقتي پاي صحبت علي اربابي مسئول غرفه بلوتوث مي‌نشينيم، وي با بيان گلايه از برپايي ديرهنگام نمايشگاه سازمان، كمبود فضاهاي اختصاص داده شده به غرفه داران و عدم زيباسازي فضاي داخلي غرفه‌ها مي گويد: اميدواريم واحد بسيج سازمان تبليغات اسلامي با كسب تجربه از اولين دوره برپايي اين نمايشگاه، در سال‌هاي آينده بتواند با افزايش نيروهاي اجرايي و برنامه‌ريزي قوي‌تر، خدمات گسترده‌تري را در فضاي آراسته‌تري عرضه كند.

كتاب‌ها و لوح‌هاي فشرده چيده شده به روي ميز غرفه سازمان دارالقرآن‌الكريم، نظر هر بيننده‌اي را به خود جلب مي‌كند.

با كمي نظاره به راحتي مي‌شود دريافت اين سازمان با عرضه و معرفي محصول قرآني، در اين نمايشگاه حضور چشمگيري دارد.

گنجينه‌هاي سخنراناني همچون محمدرضا طاهري، محمود كريمي، جواد مقدم، محمد عاملي، احمد واعظي، عليرضا پناهيان و حجت‌الاسلام عبدالله فاطمي‌نيا در اين نمايشگاه ارائه شده است.

لوح فشرده پناهيان را از ميان لوح‌ها انتخاب مي‌كني، موضوع‌هاي توجه به نماز، سلسله‌ نشست‌هاي ولايت، اهميت نماز، سركشي نفس، انتظار و ولايت امام علي(ع) در آن آمده است.

دارالقرآن الكريم، كارتون‌هاي مذهبي داستان‌هاي زندگي حضرت يوسف، قوم ثمود، حضرت صالح و حضرت سليمان را با هدف نشر انديشه‌هاي اسلامي در ميان كودكان در غرفه خود قرار داده است.

همچنين لوح فشرده جشن عبادت نيز با موضوع آموزش احكام و نماز، براي بالا بردن سطح ديني و مذهبي نوجوانان مسلماني كه به سن تكليف رسيده‌اند، در اين نمايشگاه عرضه شده است.

هر بيننده‌اي با توجه به پوسترهاي آويزان شده در سمت چپ غرفه متوجه مي‌شود كه اطلاعيه به دومين مرحله مسابقه تفسير قرآن كريم، بر مبناي تفسير نمونه‌ از اجزاي ششم، هفتم و هشتم قرآن كريم برمي‌گردد.

در اين اطلاعيه آمده است: علاقه‌مندان مي‌توانند براي ثبت نام در اين مسابقه كه آزمون آن 29 آبان برگزار خواهد شد، تا 15 مهر به ادارات تبليغات اسلامي سراسر كشور مراجعه كنند.

همچنين قبول شدگان از سوي سازمان دارالقرآن‌الكريم گواهينامه معتبر دريافت خواهند كرد.

جالب توجه اين كه جوايز اين دوره از مسابقات، كمك هزينه سفرهاي عمره مفرده، عتبات عاليات، سوريه، مشهد مقدس و سكه بهار آزادي اعلام شده است.

علاقه‌مندان براي شركت در اين مسابقه مي‌توانند براي كسب اطلاعات بيشتر با شماره 77606241 تماس بگيرند.

راه را به سمت چهار راه ولي‌عصر ادامه مي‌دهيم، غرفه بعدي تبيان است كه با هدف معرفي بخش‌هاي «دين و انديشه» و «هنر مردان خدا» ويژه هفته دفاع مقدس و ساير بخش‌هاي خود، با استفاده از رايانه و بروشور به اين نمايشگاه آمده است.

مراجعه‌كنندگان در ابتداي ورود خود به غرفه تبيان با جمله «ايثار و اخلاص شما بسيجيان، بالاترين ارزش است» روبه‌رو مي‌شوند.

در گوشه ديگر اين غرفه نيز در متن معرفي  اهداف تبيان «پژوهش و تأمين محتوا، شناسايي اشخاص حقيقي، مراكز و مؤسسات فعال در حوزه محتواي الكترونيك برقراري ارتباط با نهادهاي عمومي و متوليان امور محتواي الكترونيك و تجميع و خريد محتواي الكترونيك ذكر شده است. اين اهداف با موضوع‌هاي اسلامي و مذهبي، زندگي و اجتماعي، ادبي و هنري، علمي و آموزشي، فناوري نوين و مشخص شده‌اند. وقتي بيشتر به غرفه نگاه مي‌شود، در اختيار نبودن خط تلفن براي عضوگيري و معرفي به روز سايت تبيان از مشكلات اصلي اين غرفه جلب نظر مي‌كند. فضاي محدود براي عرضه محصولات همچون بازي‌هاي رايانه‌اي و نرم‌افزاري چندرسانه‌اي و فضاي نامطلوب بصري غرفه، از ديگر مشكلات حضور مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در اين نمايشگاه به شمار مي‌آيند كه اطلاع‌رساني و معرفي دقيق و كامل فعاليت‌ها و بخش‌هاي مختلف سايت از سوي غرفه‌داران براي ديده نشدن مشكلات آن غرفه كافي است. بازديدكنندگان همراه با عكس‌هاي صف‌كشيده در بند در طول نمايشگاه، به غرفه عكس مي‌رسند.

چهل قطعه عكس از آثار عكاسان جنگ همچون كاظم اخوان، علي‌قلي ضيايي، حبيب‌الله صادقي، رضا محمدي و علي‌رضا گلبيان با موضوع جنگ، شهادت و ايثار در اندازه 70*50 سانتي‌متر نيز در غرفه عكس نمايشگاه دفاع مقدس سازمان، ارائه شده است. برخي از آثار رنگي و سياه و سفيد به نمايش درآمده در اين نمايشگاه در شبكه خبرگزاري ايرنا هم انعكاس داده مي شود.

در كنار غرفه عكس، غرفه فيلم نمايشگاه دفاع مقدس قرار گرفته كه در آن مي‌توان بيش از بيست فيلم كوتاه با موضوع دفاع مقدس را از ساعت 9 صبح تا 17تماشا كرد.

واحد بسيج سازمان تبليغات اسلامي، اين فيلم‌ها را از مؤسسه روايت فتح تهيه كرده است.

پذيرايي از عموم بازديدكنندگان در ايستگاه صلواتي نمايشگاه دفاع مقدس، از ديگر برنامه‌هاي جنبي اين نمايشگاه محسوب مي‌شود كه بازديدكننده را به ادامه راه و خارج شدن از اين فضاي فرهنگي همراهي مي‌كند.

لازم به ذكر است اگر بازديدكنندگان به داخل سازمان تبليغات اسلامي بروند مشاهده خواهند كرد، اين نمايشگاه در سالن‌هاي سازمان تبليغات اسلامي، در سه غرفه با عنوان‌هاي «طلاب در دفاع مقدس»، «سنگر عبادت و طلب شهادت» و همچنين «تفحص و جانباز» و در ساختمان شهيد نواب با دو غرفه با نام‌هاي «عروج» و «معراج» هم در حال فعاليت است.

گفتني است، نمايشگاه دفاع مقدس سازمان تبليغات اسلامي به همت مركز مقاومت بسيج سازمان، از يكم مهر آغاز و تا پايان هفته دفاع مقدس در ضلع جنوب شرقي ميدان فلسطين، سالن‌هاي ساختمان مركزي سازمان، واقع در ميدان فلسطين، و سالن‌هاي ساختمان شماره دو سازمان (شهيد نواب) واقع در خيابان ولي‌عصر نبش زرتشت غربي، برپا شده است.

 

 

 

 

 

چهارشنبه 8 مهر 1388 - 17:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری