سه‌شنبه 8 مهر 1399 - 16:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

م رستمي

 

آتش مهر

 

آتش مهر

گردآورنده: حسين فتحي

مجموعه غزليات آئيني

دفتر هنر و ادبيات هلال با حمايت سازمان تبليغات اسلامي

نوبت چاپ اول 1388

غلامرضا سازگار

آتش مهر مجموعه‌اي ديگر از سلسله آثار غلامرضا سازگار است كه دفتر هنر و ادبيات هلال آن را منتشر نموده است. اين اثر مجموعه غزليات آييني اين شاعر دلسوخته اهل‌بيت را در بر مي‌گيرد.

كتاب حاضر محتوي اشعاري است كه در رثاي ائمه اطهار و در مرتبت و منزلت ايشان و هم‌چنين توسل به آن بزرگواران سروده و تنظيم شده است.

در مقدمه اين مجموعه آمده است: از نام‌هاي ائمه اطهار (ع) كلمات «تامات» است يعني سخنان پايان‌دهنده پس اولياي ما عليهم الصلوه و السلام، كلام آخر خداوند تبارك و تعالي است.

در ادامه نيز مطالبي در باب قالب‌هاي گوناگون شعر فارسي و ارتباط آن با شعر آييني آورده شده است. نويسنده آورده است: به غزل كه مي‌رسيم قصه متفاوت مي‌شود.

«ايرانيان غزل را پسنديدند چون ظريف و حساس است، شور و شكوه هر دو را با هم در خود جاي مي‌دهد. حافظ غزل را فارسي كرد، ملي كرد، خانه هر ايراني يك طاقچه دارد كه مخصوص قرآن است و مفاتيح و حافظ. بعد از حافظ طبيب اصفهاني و صائب و بيدل هم آمدند و ديگر غزلسراهاي بزرگ و ايراني غزلگوتر و غزلخواه‌تر»

غزل در مراسم آييني هم جاي ويژه پيدا كرد، نقال‌ها، پرده‌خوان‌ها، تعزيه‌خوانان، شبيه‌خوان‌ها و تمامي ارباب سخن بخشي از آيين خود را به غزل اختصاص دادند. تاج سر همه، ذاكران اهل‌بيت عصمت و طهارت عليهم‌الصلوه و السلام بودند كه از غزل بهره بردند.

گردآورنده اين مجموعه در بخش ديگري از اين مقدمه مي‌نويسد: «اين اسلام است كه عشق را به جهان مي‌آموزد عشق از علي و خاندانش شناخته مي‌شود و ادامه مي‌يابد تا مي‌رسد به نوترين، تازه‌ترين و آخرين آفتاب شب.»

در ادامه بيش از صد قطعه از اشعار غلامرضا سازگار عموماً در توسل، مرتبت و منزلت ائمه معصومين(ع) به ويژه حضرت علي(ع)، امام رضا(ع) و حضرت ولي‌عصر(ع) آورده شده است.

شاعر در باب زبان حال اصحاب باوفاي امام حسين(ع) مي‌نويسد:

ما بهر ولاي تو خريديم بلا را

يك لحظه كشيديم به آتش يم لا را

داديم حيات ابدي بر شرف و خون

كشتيم از اول به هواي تو هوا را

در بخش ديگري از كتاب به هواي و آرزوي ظهور صاحب حق و زمان و با عنوان «احرام كعبه» اين ابيات را مي‌سرايد:

اي اميد ملت اسلام، يا مهدي(ع) بيا

خون شد از هجرت دل ايام، يا مهدي(ع) بيا

اي شب تاريك هجران را تو صبح آرزو

روز در اين آرزو شد شام، يا مهدي(ع) بيا

و در بيت آخر با آوردن تخلص مي‌نويسد:

چشم «ميثم» گل فشاند در رهت با اشك شوق

باغبان گلبن اسلام، يا مهدي(ع) بيا

شاعر در جايي از كتاب در رثاي شهداي تشنه لب كربلا و با عنوان هفتاد و دو استاد، در رثاي هفتاد و دو يار باوفاي سرور و سالار شهيدان مي‌آورد كه:

بعد از عطش‌ات خون جگر شرب مدام است

تا گريه براي تو بود، خنده حرام است

تا بحر كشد نعره و تا آب زند موج

از تشنه‌لبان بر لب خشك تو سلام است

در مكتب ايثار تو هفتاد و دو استاد

درس همه مجد و شرف و خون و قيام است

در بخش آخر اين مجموعه يك دوبيتي و چندين رباعي نيز آورده شده است.

از كثرت عصيان ز درت دور شدم

نزديك به آشيانه گور شدم

مگذار به حشر آبرويم برود

زيرا به غلامي تو مشهور شدم

غزل نيروي نو مي‌آورد، مانند نفس مجلس است، احباب گرد شمع مداح پروانه‌وار مي‌چرخند و غزل گل اين ماجراست تا تركيب شمع و گل و پروانه تكميل شود.

مجموعه آتش مهر فرصت و محمل مناسبي را براي عاشقان و دوستداران اهل‌بيت(ع) فراهم مي‌نمايد تا از منظر و سينه يك دلسوخته كهنه كار حرف دل خود را زمزمه نمايند.

 

 

 

يكشنبه 5 مهر 1388 - 11:49


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری