چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:43
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

سيدرضا آباقي

 

سوره مهر، روبه‌سوي پيشرفت

 

 

سوره مهر ناشر آثار مكتوب حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و عهده‌دار كليه امور مربوط به برنامه‌ريزي، طراحي محتوا، توليد فني، انتشار و توزيع كتاب و نشريات و ساير محصولات فرهنگي ـ هنري اين حوزه است. اين موسسه به واسطه فعاليت تاثيرگذار در عرصه نشر کشور، همواره مورد توجه بوده است.

انتشارات سوره مهر از سال 81 تا پايان خرداد 88 بيش از 700 عنوان كتاب به چاپ رسانيده كه از اين تعداد 83 عنوان كتاب بين 5 تا 65 بار تجديد چاپ شده است كه كتاب  «دا» نوشته سيده زهرا حسيني با 65 بار تجديد چاپ، كتاب «فرمانده من» نوشته رحيم مخدومي با 40 بار تجديد چاپ و كتاب «من او» نوشته رضا اميرخاني با 26 بار تجديد چاپ از اين نظر به ترتيب مقام اول تا سوم را در اختيار دارند.

 بررسي فعاليت‌هاي گسترده انتشارات سوره مهر در چند سال اخير به خوبي نشان مي‌دهد كه اين انتشارات تا چه حد در توليد و عرضه محصول فرهنگي مهمي همچون كتاب موفق بوده است.اين انتشارات تا قبل از دهه 80 عمدتا ناشر آثاري بوده كه بيش از يك بار چاپ نمي‌شدند. در واقع زماني عمده فعاليت حوزه هنري در حوزه كتاب بيشتر متمركز بر چاپ آثار بوده است تا نشر آن‌ها. اما هم‌اكنون انتشارات سوره مهر ناشر پرفروش‌ترين كتاب‌ها همچون  كتاب «دا» و كتاب‌هاي ديگر از اين قبيل است كه هر يك از آن‌ها بارها و بارها تجديد چاپ شده كه اين خود نشان‌دهنده توفيق اين آثار و توجه مخاطبان به آن‌ها بوده است.

 آثار توليدي نويسندگان آرمان‌گرا، متعهد به اسلام و انقلاب اسلامي و امام (ره) و رهبري معظم انقلاب، جذب و تربيت نيروهاي جوان و با انگيزه در حوزه توزيع و فروش كتاب،اجراي طرح‌هاي ابتكاري همچون اشتراك كتاب با حدود 10 هزار مشترك، ويترين كتاب مدارس‌‌، ويترين دانشگاه ها، پيك كتاب، مسابقات كتاب خاني و...، ارتقاي سطح كيفي از نظر فني و كتاب آرايي و چاپ، اجراي طرح بسته‌بندي براي حفظ كيفيت محصولات در مسير توزيع و فروش از جمله دلايل مهم موفقيت اين موسسه تاثيرگذار فرهنگي در كشور بوده است.

 بنا براين سوره مهر هم اكنون با پشت سر گذاردن دوران تأسيس و تثبيت خود، دوران جديدي را مبني بر تحول و توسعه فعاليت‌هاي مطبوعاتي و انتشاراتي حوزه هنري آغاز كرده است تا آنجا كه اين انتشارات در بيست و دومين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران هم بار ديگر به عنوان انتشارات برگزيده سال و ناشر برگزيده 30 سال پژوهش معرفي شد.

 فعاليت هاي بخش‌هاي مختلف انتشارات سوره مهر

ايجاد رونق در بازار توزيع و فروش آثار ادبيات اسلامي و دفاع مقدس، شناسايي افراد فعال و موثر در استان‌ها و ايجاد شبكه كشوري توزيع و فروش كتاب، تاسيس شبكه مشتركان فردي و گروهي، تاسيس و تكميل سايت اينترنتي فروشگاه كتاب سوره مهر به نشاني www.iricap.shop.com و ... از جمله فعاليت‌هاي مهم بخش توزيع كتاب انتشارات سوره مهر محسوب مي‌شود.

اما  در زمينه اطلاع رساني و روابط عمومي نيز در اين انتشارات فعاليت‌هاي گسترده اي صورت گرفته است كه مي‌توان به اين موارد اشاره كرد: انتشار نشريه دوهفته نامه ويژه كتاب، برگزاري جلسات كنفرانس خبري و رونمايي كتب دفاع مقدس، انعكاس اخبار سوره مهر در رسانه‌ها، تحليل محتواي آيينه نشر و نظر سنجي از مخاطبان سوره مهر درنمايشگاه كتاب

فعاليت هاي سوره مهر در بخش توليد هم بسيار گسترده و فراگير است از جمله: ارتقا و انتشار شعر متعهد امروز،توليد آثار مكتوب براي كودكان و نوجوانان در زمينه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، توليد دايره‌المعارف بزرگ انقلاب و جنگ،توليد و انتشار رمان با موضوع انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، توليد مجموعه كتب تمدن ايراني ـ اسلامي، انتشار آثار برتر ادبيات داستاني كشورهاي خارجي، تجميع آثار نويسندگان متعهد و آغار انتشار رمان 10 جلدي جاده جنگ

 حضور پررنگ سوره مهر در جايزه هاي ادبي سال هاي 87 و 88

هرساله جشنواره‌هاي كتاب و جوايز ادبي فراواني در كشور برگزار مي شود كه در سال‌هاي اخير  همواره به‌ طور مشخص و محسوسي تعداد آن‌ها رو به افزايش است. ميزان و نحوه حضور آثار انتشار يافته توسط سوره مهر در جشنواره‌هاي ادبي مختلف و نيز جوايزي كه توسط اين آثار به دست آمده است در مقايسه با حضور ناشران ديگر كشور كم نظير است. از جمله كانديدا شدن دو مجموعه شعر «ترانه ماهي» و «هر لبت يك كبوتر سرخ است» در جايزه كتاب سال قيصر امين پور، كتاب «چراغستان خاموش و مسجد بي محراب» برگزيده جشنواره سراسري تولدي نو با موضوع حج، كتاب‌هاي «نوشتم تا بماند»، «جاده‌هاي خلوت جنگ»، «دسته يك»، «آخرين شليك» و «ما همه سرباز بوديم» برگزيدگان كتاب سال دفاع مقدس، كتاب«جاده‌هاي خلوت جنگ» كانديداي كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، «خاطرات عزت‌شاهي» برنده كتاب سال،«خاكه نغمه‌ها» برگزيده قلم زرين، تقدير از كتاب «برگ‌هايي از داستان موسيقي ايراني» در جايزه كتاب فصل..

 جملات بعضي از نويسندگان، صاحب‌نظران و نمايندگان مجلس در مورد سوره مهر

محمدرضا سرشار: موفقيت سوره مهر حاصل مديريت خلاق، مبتكر و دلسوز اين مجموعه است.

اميرحسين فردي: بر پيشاني سوره مهر عنوان ناشر انقلاب حك شده است.

هدايت بهبودي: اضلاع موفقيت سوره مهر مديريت، تبيلغات و محتواست.

مرتضي سرهنگي: برتري سوره مهر در نمايشگاه كتاب يك آرزو نيست.

سيد قاسم يا حسيني: سوره مهر يكي از آينده دار ترين ناشران كشور است.

محمد رضا بايرامي: موفقيت سوره مهر نتيجه تلاش‌هاي اين ناشر بزرگ كشور در چند سال اخير است.

حسن بنيانيان: حفظ و تداوم موفقيت‌هاي سوره مهر ضروري است.

مهدي كوچك زاده: دا و خاطرات عزت شاهي را خوانده ام

جواد آرين منش: توليدات سوره مهر ارزشمند است.

ستار هدايت خواه:آثار سوره مهر تلفيقي از فرهنگ ايراني ـ اسلامي است.

پرويز سروري: سوره مهر مدلي براي نهادهاي فرهنگي

 

هفت اتفاق مهم سوره مهر در سال 87

 سال 87  با با فعاليت‌ها و موفقيت‌هاي زيادي براي سوره مهر همراه بود. انتشار 150 عنوان كتاب چاپ اولي و تجديد چاپ 490 عنوان كتاب در كنار انتشار مجلات حوزه هنري و كسب جوايز مختلف در جشنواره‌هاي ادبي همه و همه دست به دست هم دادند تا عملكرد سوره مهر در سال 87  بسيار پربارتر جلوه كند.

سوره مهر ميزبان رهبر معظم انقلاب اسلامي

نمايشگاه بين‌المللي كتاب محلي است كه همه اهالي كتاب دور هم جمع مي شوند تا بزرگترين اتفاق فرهنگي كشور را رقم بزنند. مقام معظم رهبري به عنوان چهره شاخص فرهنگي در بيست و يكمين نمايشگاه بين المللي ميهمان سوره مهر به عنوان ناشر برگزيده سال بودند.رهبر معظم انقلاب در بازديد از نمايشگاه در غرفه سوره مهر حاضر شدند و دقايقي را در كنار مسئولان و كاركنان اين انتشارات سپري كردند. كتاب «من و كتاب» كه مجموعه سخنان و و نظرات رهبر انقلاب در باب كتاب و كتاب‌خواني است به ايشان ارائه شد. اگرچه شايد اين حضور در جريان بازديد از نمايشگاه امري عادي به نظر برسد، اما در آغاز سال جديد كتاب، شروع فرخنده‌اي براي سوره مهر محسوب مي‌شد.

انتشار كتاب «دا»

سال 87 هنوز به نيمه نريسده بود كه خبر انتشار يك كتاب جديد از حوزه ادبيات دفاع مقدس منتشر شد.كتابي كه در خبرهاي اوليه مانند ديگر كتاب‌ها مي نمود اما مدتي بعد خبرها حاكي از مسايل ديگري از اين كتاب بود. براي اولين بار هويت و ارزش كتاب «دا» در نشستي خبري با حضور مرتضي سرهنگي مدير مركز مطالعات و تحقيقات فرهنگ و ادب پايداري، سيده زهرا حسيني راوي كتاب  و سيده اعظم حسيني نويسنده كتاب برگزار شد. در همان جلسه بود كه سرهنگي از كتاب «دا» اين گونه سخن گفت:«با خواندن اين كتاب آرام آرام به اين حقيقت پي مي بريم كه صدام از مادران ايراني شكست خورده است». اما قصه خاطرات سيده زهرا حسيني كه به احترام مادرش با نام «دا» منتشر شد به همين جا ختم نشد.خاطرات او از روزهاي مقاومت خرمشهر آن قدر تكان دهنده بود كه همه را به هم ريخت.مدير، فرمانده،هنرمند،نويسنده،كارگردان سينما و هر كس ديگري كه «دا» را خوانده بود نمي‌توانست ساكت بماند و چيزي نگويد. حالا كمتر كسي را مي‌توان يافت كه از اهالي كتاب باشد ولي «دا» را نخوانده باشد. ار چهره‌هاي آشنا در ادبيات و هنر كه همواره به خوبي از اين كتاب ياد كرده اند، مي‌توان از دكتر سيد مهدي خاموشي، حسن بنيانيان،مرتضي سرهنگي،حبيب احمد زاده،ابراهيم حاتمي‌كيا،كيومرث پوراحمد،غلام حسين صدري افشاري، رخشان بني‌اعتماد، تهمينه ميلاني،محمد صالح‌اعلا، سيدقاسم يا حسيني و... نام برد. كتاب دا تا آخر خرداد 88 از مرز 65 بار چاپ مجدد عبور كرده است.حالا «دا» مادر سيده زهرا حسيني روزهاي درد و رنج را با غرور به ياد مي‌آورد و خاطرش آزرده نيست.انتشار اين كتاب را مي‌توان دومين رويداد بزرگ سوره مهر در سال 87 دانست.

 

گسترش ترجمه ادبيات دفاع مقدس

داستان مقاومت مردم ايران در برابر تجاوزگران و خلق 8 سال دفاع مقدس آن قدر بزرگ است كه نبايد تنها در داخل مرزها گفته شود.در سال 87 تعداد زيادي از كتاب‌هاي منتشر شده توسط سوره مهر به زبان‌هاي مختلف ترجمه شد كه در اين ميان ترجمه كتا‌ب‌هاي دفاع مقدس از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بود. ترجمه دو رمان «سفر به گراي 270 درجه» و «شطرنج با ماشين قيامت» به زبان انگليسي و انتشار آن‌ها در كشور آمريكا حركت خوبي براي ترجمه كتاب‌هاي دفاع مقدس بود كه با ترجمه رمان «فال خون» ادامه پيدا كرد. در همين سال غير از زبان انگليسي، زبان‌هاي عربي و تركي هم مورد توجه قرار گرفت و كتاب‌هاي «آرميا»، «قصه‌هاي سبلان»، «آنك آن يتيم نظر كرده»، «من او»، «اسماعيل»،«اي كاش گل سرخ نبود»، «داستان‌هاي شهر جنگي»،« فرزندان ايراني‌ام» و «گرداب سكندر» نيز ترجمه شد. ترجمه داستان «نامه‌اي به خانواده سعد» از كتاب «مجموعه داستان‌هاي شهر جنگي»به زبان عربي و انتشار آن در سايت عرب‌زبان ايلاف يكي از موفقيت‌هاي ديگر سوره مهر در سال 87 محسوب مي شود.

 چاپ چهلم كتاب « فرمانده من»

بارها شنيده‌ايم كه اهميت يك كتاب را هرگز نبايد با  ميزان حجم آن بررسي كرد. كتاب «فرمانده من» بارزترين مصداق براي اين عقيده درست است. كتاب كم‌حجم و كوچكي كه صفحات آن تنها دو شماره از عدد 100 عبور مي كند اما بسيار بيشتر از آنچه كه فكر مي‌شد مورد توجه قرار گرفت. كتاب «فرمانده من» كه مجموعه خاطرات جمعي ار نويسندگان دفاع مقدس از فرمانده خودشان در جبهه جنگ است، در سال 87 به چاپ چهلم رسيد.

 انتشار مجموعه قصه «مردان انقلاب»

 انقلاب اسلامي در آغاز دهه چهارم عمرش قرار گرفته است. اما اين انقلاب با همه بزرگي و عظمتش در عرصه كتاب آن طور كه بايد قدرتمند و موثر حاضر نشده بود تا جايي كه مقام معظم رهبري بارها به اين ضعف اشاره و از بي توجهي نسبت به آن گلايه كرده بودند. به همين دليل سوره مهر سعي كرد تا گام‌هاي محكمي را در اين زمينه بردارد طوري كه هم‌اكنون مي‌توان با افتخار ادعا كرد كه كتاب انقلاب اسلامي مورد توجه قرار گرفته است.سوره مهر بعد از انتشار كتاب‌هايي همچون «اسماعيل»، «خاطرات عزت شاهي»، «روزشمار انقلاب»، «دايره‌المعارف انقلاب اسلامي براي نوجوانان» و... سال 87 را با توليد و انتشار مجموعه‌اي از داستان‌هاي زندگي قهرمانان انقلاب با عنوان «مردان انقلاب» براي نوجوانان گذراند.

 نويسندگان كتاب هايشان را به سوره مهر آوردند

تجديد چاپ كتاب‌هايي كه پيش از آن توسط ناشر ديگري منتشر مي‌شده‌اند، از ديگر موفقيت‌هاي سوره مهر در سال 87 بود. شايد موفقيت‌هاي دو كتاب «آرميا» و «داستان‌هاي شهر جنگي» و تجديد چاپ آن‌ها را پس از انتقال به سوره مهر بتوان اولين گام‌هاي مثبت در اين زمينه ارزيابي كرد.اما در سال 87 اين روند با تجديد چاپ دو كتاب «هم‌پاي منعقد» و «ضربت متقابل» سرعت و قوت بيشتري گرفت.تجديد چاپ رمان انقلابي «سياه چمن» امير حسين فردي و «اقليت» و «گريه‌هاي امپراتور» فاضل نظري كه تا پيش از اين در انتشارات ديگري منتشر مي شد، گام ديگري در اين مسير بود.

 رشدكمي و كيفي آثار سوره مهر

عملكرد سوره مهر در سال 87 با رشد 120 درصدي مواجه بوده است. به اين صورت كه در سال 86 در مجموع 296 عنوان كتاب در سوره مهر منتشر شده است كه 203 عنوان تجديد چاپي و 93 عنوان آن چاپ اولي هستند اما در سال 87 ،650 عنوان كتاب توسط سوره مهر منتشر شد كه 505 عنوان تجديد چاپي و 152 عنوان آن چاپ اولي هستند و اين يعني رشدي بيش از دو برابر. اما اين تنها بخشي از عملكرد سوره مهر بود كه مربوط به رشد كمي آن است. اما از نظر كيفي هم محتواي كتاب‌هاي سوره مهر با رشد قابل توجهي همراه بوده است. انتشار كتاب هايي همچون «دا»، «هم‌پاي صاعقه»، «ضربت متقابل»، «درونمايه‌هاي نمايشي در قصه حضرت يوسف»، «قصه قهرمانان انقلاب»، «مجموعه آثار عماد افروغ» و ... خود گواه محكمي بر اين مدعاست.

نشريات

نشريات سوره مهر بر اساس زمينه انتشار به سه دسته تقسيم مي شوند:

نشريات تخصصي:ماه‌نامه صحنه،ماه‌نامه مقام، ماه‌نامه نقد سينما،  فصل‌نامه هنرهاي تجسمي، ماهنامه ادبيات،فصلنامه شعر، فصلنامه شيراز

نشريات فرهنگي ـ تحليلي: هفته‌نامه مهر، ماه‌نامه سوره، فصل‌نامه بيناب

نشريات عمومي: ماه‌نامه‌هاي عروس هنر و مهر نوجوان

      محصولات

در بخش محصولات، شركت سوره مهر تلاش مي‌كند با بهره‌گيري از توان كارشناسان و متخصصان عرصه فرهنگ و هنر، محصولاتي را توليد كند كه در راستاي اهداف متعالي فرهنگ و هنر ديني مخاطبان را تحت تأثير قرار دهد.

مخاطبان اين محصولات به تناسب هر محصول قشر خاصي از جامعه‌‌اند.
محصولاتي نظير بازي‌هاي پيش دبستاني (آسياب، بچرخ، بچرخ) و بسته فرهنگي مهر (به مناسبت تولد حضرت زهرا(س)) از اين دسته‌اند. 

اهداف و مأموريتها:

اگرچه اهداف و مأموريت‌هاي سوره مهر در توليد و انتشار مطبوعات و كتب حوزه هنري در ارتباط تنگاتنگ با يكديگر هستند اما مي‌توان با تفكيك نسبي اين دو از يكديگر، اهداف و مأموريت‌هاي ذيل را ذكر كرد

اهداف:

1. افزايش سطح دانش و بينش هنري و فرهنگي مخاطبان.

2. تأثيرگذاري بر فضاي فرهنگي و هنري جامعه.

3. تأثيرگذاري مثبت بر كيفيت توليدات فرهنگي و هنري كشور.

4. تسهيل دسترسي اقشار مختلف مردم به محصولات متناسب، با قيمت ارزان.

5. بازآفريني جايگاه حوزه هنري به‌عنوان نهاد توليدي ـ انتشاراتي معتبر، كارآمد وروزآمد

6. افزايش اقبال نخبگان و انديشمندان حوزه‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي كشور به محصولات و فعاليت‌ها

7. ايجاد بستر مناسب براي انتشار اخبار فعاليت‌هاي عرصه فرهنگ و هنر.

8. زمينه‌سازي براي دست‌يابي به نقش سياستگذاري، نظارت و هدايت فعاليت‌هاي توليدي عرصه فرهنگ و هنر كشور.

 مأموريت‌ها:

1. اطلاع‌رساني در زمينه‌هاي فرهنگي و هنري

2. برنامه‌ريزي براي توليد مجلات تخصصي در زمينه‌هاي اصلي مورد فعاليت حوزه.

3. پاسخگويي به نيازهاي جامعه در عرصه كتاب و مجله.

4. ايجاد بازار توزيع و فروش محصولات توليدي حوزه هنري و شركت.

5. تلاش در جهت ايجاد رونق بيشتر در عرصه محصولات فرهنگي، هنري.

6. برنامه‌ريزي براي توليد فني و چاپ كتاب‌هاي توليدي دفاتر حوزه.

7. كشف وپرورش استعدادهاي درخشان در عرصه فرهنگ و هنر.

8. نيازسنجي در خصوص كتب توليدي حوزه هنري.

9. توليد و عرصه توليدات فرهنگي و هنري با كيفيت بالا.

10. ايجاد بازار توليد و توزيع محصولات فرهنگي و هنري.

11. توليد محصولات فرهنگي براي كودكان و نوجوانان (محصولات چند‌رسانه‌اي و ...)

12. معرفي استعدادهاي ادبي و هنري از طريق چاپ آثار به صورت كتاب يا مجله.

13. نظرسنجي در مورد كالاهاي توليدي و انعكاس به دفاتر توليد‌ كننده.

 سياست‌ها:

سياست شركت سوره مهر در انتشار كتب، مطبوعات و ساير آثار توليدي حوزه هنري، عبارت‌اند از:

1. بهره‌گيري از نيروي متخصص و توانا در امر توليد محتوا و توليد فني، بازرگاني.

2. انتشار منظم نشريات وانتشار مستمر كتاب به‌عنوان خروجي‌هاي اصلي توليدات فكري حوزه هنري.

3.بهره‌گيري از توان جمعي در اداره امور.

4. توجه به موضوعات و زمينه‌هاي همه رشته‌هاي اصلي هنر و فرهنگ.

5. توجه در پوشش قرار دادن مخاطبان خاص و عام از حيث سن، تحصيلات، گستره جغرافيايي،‌ تخصص و جنس.

6. فاصله‌گزيني متعادل از جريانات زودگذر سياسي.

7. تلاش براي تعميق و توسعه مفاهيم هنر ديني و ايراني.

8. حركت در جهت كسب وجهه اطلاع‌رساني به صورت تخصصي و علمي.

9. عملكرد حرفه‌اي از حيث روزنامه‌نگاري.

10. دست‌يابي به الگوي مناسب تأمين بودجه و هزينه‌كرد در كاهش هزينه‌هاي سربار انساني و مالي.

11. ايجاد تريبون رسمي حوزه فرهنگ و هنر كشور.

12. بهره‌گيري از ظرفيت بخش خصوصي در جهت اهداف و مأموريتهاي شركت.

 واحدهاي سوره مهر:

شركت سوره مهر، داراي واحدهاي مختلفي با كاركردهاي متفاوت است. اين كاركردها عبارت‌اند از: سياستگذاري، برنامه‌ريزي و نظارت، اجرايي، پشتيباني.

اين واحدها تفكيك فعاليت عبارتند از:

1.هيأت مديره و مدير‌عامل (سياستگذاري)

2.معاونت فرهنگي (برنامه‌يزي و نظارت)

3.معاونت بازرگاني، مديريت توليد، مديريت روابط عمومي (اجرايي)

4. مديريت مالي و اداري (پشتيباني)

مسئولان شركت انتشارات سوره مهر:

هيأت مديره: مهدي نويد ادهم / محمود عبداللهي / اسدا... بقائي / سيد عامر ضياء فيروزآبادي / محمد حمزه‌زاده

مديرعامل: محمد حمزه‌زاده

معاون فرهنگي: مهدي فتحي

معاون بازرگاني: حسن رستم‌خاني

مدير مالي، اداري: علي آقاکاشاني

مدير توليد: يوسف سخنور

مدير روابط‌عمومي: حيدر ايمني

 

 

 

 

 

 

 

يكشنبه 5 مهر 1388 - 11:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری