دوشنبه 23 تير 1399 - 5:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

دا، همچنان ركورددار

 

 

كتاب «دا» خاطرات «سيده زهرا حسيني» به كوشش سيده اعظم حسيني است كه اواخر سال 87 براي نخستين بار به همت انتشارات سوره مهر حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر شد و در مدت حدود يك سال به چاپ هفتاد و چهارم رسيد.

چاپ‌هاي قبلي كتاب «دا» در تيراژ 2 هزار و 200 نسخه، با قيمت 110هزار ريال و در 831 صفحه منتشر شده بودند، چهارچوب اخير «دا» در تيراژ 2هزار و 500 نسخه، با قيمت 120هزار ريال و در 812صفحه تا پايان مهر سال جاري روانه بازار نشر خواهد شد.

اين كتاب در حالي كه تيراژ آن به 200 هزار رسيده است به دليل استقبال ميليوني خوانندگان تاكنون نسخه‌هاي بسياري از آن فروش رفته است، البته چندي پيش روابط عمومي انتشارات سوره مهر اعلام كرد كه به دليل قيمت بالاي اثر، براي انتشارات صرف نمي‌كند كه آن را اهدا كند و تأكيد كرد كه شايد تعداد تقريبي كتاب‌هاي اهدايي «دا» به دو هزار نسخه هم نرسد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، كتاب «دا» پانصد و شصت و سومين كتاب از محصولات دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است كه در بخش خاطرات جنگ ايران و عراق، صد و هشتادمين كتاب محسوب مي‌شود. «دا» در پنج بخش، چهارفصل و 812 صفحه تدوين شده كه در بخش ضمايم آن چهار گفت‌وگو از عبدالله سعادت، احمدرضا پرويزپور، زهره فريادي و ايران خضراوي به همراه 53 عكس منحصر به فرد، سه نقل قول از افسانه قاضي‌زاده، مريم امجدي و حورسي و نقل قولي نيز از كتاب خرمشهر در جنگ طولاني در كتاب «دا» آورده شده است.

در پيش گفتار «دا» چگونگي نگارش و علاقه راوي به بيان خاطراتش آمده است، مصاحبه‌هاي اين خاطره از رمضان سال 84، با صرف 120 ساعت زمان تا سال 85 به طور انجاميد و بعد از گذشت مدت زمان طولاني براي نگارش و تأليف آن، «دا» در مهر 1387 از سوي انتشارات سوره مهر و با حضور دكترسيدمهدي خاموشي (رئيس سازمان تبليغات اسلامي)، حسن بنيانيان (رئيس حوزه هنري)، مرتضي سرهنگي (نويسنده و پژوهشگر)، راوي و نويسنده كتاب و بسياري از هنرمندان و نويسندگان از جمله مينو فرشچي، محمدصالح ملا و... رونمايي شد. ابتدا اين كتاب در 300 صفحه نگاشته شد و چون ظرفيت و گنجايش افزايش داشت نويسنده و راوي كتاب را بازخواني كرده و در نهايت «دا» در 812 صفحه تدوين شد كه بيش از هفتاد درصد از حجم كتاب به اتفاقات نخستين ماه‌هاي مقاومت در خرمشهر اختصاص داده شده و مابقي كتاب به خاطرات دوران كودكي و پس از جنگ مربوط مي‌شود.

البته، برخي از منابع خبري از تغيير قطع و دو جلد شدن كتاب در آينده خبر مي‌دهند كه پس از تلخيص كتاب به وسيله «حسيني» بر اساس آن به سه زبان انگليسي، اردو و تركي استانبولي ترجمه مي‌شود.

«پال اسپميراكمن» مترجم آمريكايي كه پيش از اين هم كتاب‌هاي «شطرنج با ماشين قيامت» (حبيب احمدزاده)، «سفر به گراي 270 درجه» (احمد دهقان) و اسماعيل (اميرحسين فردي) را ترجمه كرده بود «دا» را به زبان انگليسي ترجمه خواهد كرد.

اولين اثر برتر ادبي 87 بر اساس نتايج نظرسنجي خبرگزاري مهر از كارشناسان حوزه ادبيات، روايت خاطرات و سيده زهرا حسيني  در بصره و خرمشهر است كه سال‌هاي محاصره خرمشهر به وسيله نيروهاي عراقي محور مركزي اين كتاب را تشكيل مي‌دهد.

بر اين اساس، مطالب آن به سه دوره تقسيم مي‌شود، دوره اول به روزهاي كودكي راوي در بصره عراق برمي‌گردد، دوره دوم از سي و يكم شهريور پنجاه و نه آغاز و دور سوم با يازده فصل شامل كمپ نشيني خانواده در سر بندر، سفر و اقامت در تهران، ازدواج و زندگي در آبادان، اقامت دوباره در تهران به همراه فرزندان خود در پايان جنگ مي‌شود.

«دا» از زبان دختر 17 ساله، گوشه‌هايي از تاريخ جنگ تحميلي را بازگويي مي‌كند.

«سيده زهرا حسيني» راوي كتاب «دا» در اين باره معتقد است: رويدادهايي كه در «دا» هست تنها نمونه‌اي از آن اتفاقاتي بوده كه در جنگ رخ داده است و من هم تنها ذره‌اي از آن‌ها را به تصوير كشيده‌ام.

مقام معظم رهبري نيز، انتشار كتاب «دا» در شبيخون فرهنگي را، يك جور جهاد دانسته و معتقد است كه كتاب «دا» نبايد تيراژش 100 هزار نسخه باشد.

«مرتضي سرهنگي درباره «دا» مي‌گويد: با خواندن كتاب «دا» آرام آرام به اين حقيقت پي مي‌بريم كه صدام از مادران ايراني شكست خورده است.

همچنين اين پژوهشگر و نويسنده معاصر، در بيان دلايل استقبال عمومي از اين كتاب مي‌گويد كه در ادبيات دفاع مقدس آنچه خاطراتي همچون «دا» را در بين ديگر آثار شاخص مي‌كند باورپذير بودن و حقيقي بودن متن، جزيي‌نگري و تازگي خاطرات است.

كارشناسان در بيان دلايل انتخابات اين كتاب به عنوان اولين برتر ادبي سال 87، انعكاس معناي واژه‌هاي هولاكاست، قتل‌عام، نسل‌كشي و... برش‌هاي اعتقادي تأثيرگذار، ارائه تصاوير واقع‌گرايانه از جنگ، روايت صادقانه از يك دوره تاريخي، مخاطب‌پسند بودن، ارائه عمق و دامنه وسيع تأثيرگذار ارتباط جبهه و پشت جبهه و نثر ساده و روان را ذكر كرده‌اند.

مديرعامل انتشارات سوره مهر درباره «دا» بر اين باور است كه كتاب به رغم اينكه همه وقايع آن واقعي است، نحوه ارائه اطلاعات و تنظيم، آن را شبيه يك رمان كرده و همين شباهتش و شخصيت زن كتاب و جنس وقايعي كه در آن اتفاق مي‌افتد موجب شده كه به اين كتاب توجه و اقبال بيشتري شود. در واقع استقبال مخاطبان از «دا» ادامه يك جريان اقبال از كتاب‌هاي انقلاب و جنگ است كه نقطه اوج آن كتاب «دا» شده است.

كتاب‌هاي «فرمانده من» نوشته جمعي از نويسندگان، «نامه‌هاي فهيمه» نوشته عليرضا كمري (چاپ دهم و يازدهم)، چاپ نهم «معلم فراري» از رحيم مخدومي و محمد انجوي نژاد (چاپ ششم و هفتم)، «پنهان زير باران» مصاحبه و تدوين سيدقاسم ياحسيني (چاپ پنجم تا هفتم)، همزمان با انتشار كتاب «دا» براي نخستين بار در سال 86، بر اساس سفارش معاونت بازرگاني سوره مهر به همراه بيش از بيست عنوان كتاب، از توليدات دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري در ليست آثار تجديد چاپي سوره مهر قرار داشتند.

كتاب «دا» در سال 87 پرمخاطب‌ترين كتاب سوره مهر بود كه تا پايان سال نيز توانست به چاپ بيست و يكم برسد، در اين سال بيش از 50 هزار نسخه از اين كتاب به فروش رسيد. همزمان با حضور كتاب «دا» در بازار نشر، كتاب «فرمانده من» نوشته جمعي از نويسندگان نيز حضور داشت.

چاپ اول اين مجموعه در سال 1369 انجام شده و چهلمين چاپ آن هم در سال 87 به وسيله انتشارات سوره مهر تهيه و روانه بازار نشر شد.

در ادامه بايد گفت: كتاب‌هاي «دا» نوشته اعظم ياحسيني به كوشش سوره مهر، «آينده انقلاب اسلامي ايران» نوشته مرتضي مطهري و چاپ انتشارات صدرا و «سفر به گراي 270 درجه» اثر احمد دهقان منتشر شده به وسيله انتشارات سوره مهر، به ترتيب با 65، 29، 13 نوبت چاپ، جز پرطرفدارترين كتاب‌هاي انقلابي و دفاع مقدس ارديبهشت ماه سال 88 محسوب مي‌شدند.

بعد از «دا» كه تا آخر خرداد 88 از مرز 65 بار چاپ مجدد عبور كرده است، و تاكنون پرفروش‌ترين كتاب سوره مهر به شمار مي‌آيد، «من و كتاب» عنوان پرفروش‌ترين كتاب سوره مهر در نيمه اول سال جاري را با فروش بيش از 32 هزار جلد كسب كرده است.

«من و كتاب» مجموعه گفتارها و نظرات مقام معظم رهبري درباره كتاب و كتابخواني است كه در ديدارهاي مختلف نويسندگان و مسئولان فرهنگي و نيز بازديدهاي ايشان از نمايشگاه كتاب بيان شده است.

چاپ هفتادم، هفتاد و يكم، هفتاد و دوم و هفتاد و سوم كتاب «دا» تا پايان مهر سال جاري روانه بازار نشر كتاب خواهد شد كه اين اتفاق به عنوان ركورد جديدي در ادبيات ايران، قابل توجه و ثبت است.

كتاب «دا» بيش از اين در ارديبهشت سال جاري، بيش از 30 بار مجوز تجديد چاپ گرفته بود.

با استناد به بخشي از «كتاب‌شناسي دفاع مقدس» تأليف فيروزه برومند كه در آن آثار منتشر شده حوزه دفاع مقدس تا سال 81 معرفي شده است، همواره بيشترين سهم انتشار كتاب‌هاي حوزه دفاع مقدس در اختيار سازمان تبليغات اسلامي بوده است. اين سازمان با بخش‌هايي چون حوزه هنري، دفتر ادبيات و هنر مقاومت، واحد كودك و نوجوان، دفتر قصه كودك و نوجوان، شوراي هماهنگي، معاونت پژوهشي، فرهنگي و هنري رقيب هميشه حاضر در صحنه انتشار كتاب‌هاي دفاع مقدس بوده است. بعد از سازمان تبليغات اسلامي، بنگاه‌هاي انتشاراتي وابسته به بنياد شهيد انقلاب اسلامي، بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس، بنياد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و نيروي مقاومت بسيج ناشران پركار در اين حوزه محسوب مي‌شوند.

كتاب‌هايي همچون «دا» در حوزه ادبيات دفاع مقدس فراوان نيستند و در شرايط معمول بازار نشر كشورمان، شايد تا سال‌ها هيچ كتابي در اين حوزه نتواند ركورد پرفروش‌ترين كتاب ايران را از انتشارات سوره مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي بگيرد و از آن خود كند.

در پايان با استناد به سخنان عليرضا كمره‌اي پژوهشگر ادبيات پايداري، مي‌توان بگوييم: مسيري كه در جريان خاطره‌نويسي جنگ اتفاق افتاد با توجه به روند تجربي پيشرفت ادبيات جنگ، سير معناداري است، اين جريان از سال 64 به بعد صورت جدي به خود مي‌گيرد و موجوديت يافتن دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به آن شكلي منسجم و منظم داده است.

 

 

 

چهارشنبه 1 مهر 1388 - 15:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری