يكشنبه 11 خرداد 1399 - 1:8
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

اقدام سازمان تبليغات در ماه رمضان:مبارزه با خرافه‌پرستي در هيأت مذهبي بانوان

 

سازمان تبليغات اسلامي، با نظارت بر عملكرد بيش از چهل هزار هيأت و تشكل‌هاي مذهبي ثبت شده بانوان در سراسر كشور، ارائه آموزش و اجراي برنامه‌هاي ديني و فرهنگي مؤثر، اعزام مبلغ و اساتيد گفتمان ديني و اجتماعي در هيأت‌ محوري در رمضان، براي كاهش خرافه‌پرستي كه موجب تضعيف مقدسات و ارزش‌ها خواهند شد، آسيب‌هاي اجتماعي و اصلاح‌ الگوهاي رفتاري اعضاي خانواده در حال فعاليت است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بانوان نصف جامعه را تشكل مي‌دهند و غفلت از عملكرد فرهنگي و مذهبي آن‌ها، در حقيقت غفلت از نصف جمعيت ايران است، از اين رو سازمان تبليغات اسلامي در رمضان به عنوان يكي از فرصت‌هاي ديني، با برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي براي هيأت‌ مذهبي در راستاي تطبيق تشكل‌هاي ديني بانوان با الگوهاي ديني صحيح مي‌كوشد تا فضا را بر عده‌اي كه سعي دارند با سوء استفاده از نام اهل‌بيت به عنوان دين و مذهب به سرمايه‌هاي كلان برسند تنگ كند.

هيئت‌هاي مذهبي در فرهنگ ايران اسلامي يك حقيقت پايدار و تأثيرگذار است انجام فعاليت‌هاي مذهبي متناسب با اعياد، مناسبت‌هاي ديني و زمان‌هاي پيش‌بيني شده از سوي شوراي هيئات مذهبي در رمضان مي‌تواند افزون به افزايش ميزان مشاركت ديني بانوان در اجتماع و مبارزه با خرافه‌پرستي رايج در جامعه اسلامي ايران استمرار حفظ دين و معنويت در جامعه را نيز به دنبال داشته باشد، چرا كه زنان در همه سطوح اجتماعي، ديني و فرهنگي كشور با كمترين هزينه‌ها بيشترين كارآيي را در تعيين مسير حركت فرهنگ‌سازي خانواده‌ها و انديشه‌سازي ديني برخوردارند.

در ادامه بايد گفت، جلوگيري از خرافات و انحرافات مذهبي، بدعت‌ها، فرقه‌ها، عرفان‌هاي دروغين و بدحجابي در جامعه با استفاده از آميزه‌هاي ديني و قرآني به ويژه در نشست‌هاي ويژه رمضان، از اهداف فعاليت‌هاي اين هيئات مذهبي به شمار مي‌رود.

سازمان تبليغات اسلامي نيز با بهره‌مندي از شوراي هيأت مذهبي، اقدام به شناسايي و سازماندهي مبلغات، مداحان، زنان نخبه و زنان فعال فرهنگي در رمضان و اعزام اين افراد به مدارس، مساجد و هيئت‌هاي مذهبي بانوان در سطح استان‌هاي مختلف كرد.

آموزه‌هاي ديني صحيح، ختم قرآن، تفسير آيات خاص درباره ارتباط مؤثر و روابط بين فردي، عفاف، پايه و اساس حجاب، حدود، كيفيت، رنگ و پوشش زنان، برگزاري دعاهاي ويژه در روزهاي رمضان، مراسم شب‌هاي قدر، گفتمان‌هاي ديني به منظور زدودن خرافات و رفع شبهات ديني از اذهان، تلاش براي حضور مبلغات به ويژه در مناطق محروم با همكاري اداره‌ها، نهادها، مردم و تشكيل تورهاي زيارتي از ديگر برنامه‌هاي هيئات مذهبي بانوان است كه در ايام تبليغي همچون رمضان به اوج خود مي‌رسد.

هيئت بيت‌الحسن‌بن‌علي(ع) به مديريت «رقيه مطلبي» يكي از هيئت‌هاي فعال بانوان در ميان مناطق جنوب شرق تهران محسوب مي‌شود.

محور برنامه‌هاي هيئت، قرآن خواني، وعظ و خطابه با هدف آگاهي‌هاي مذهبي، مديحه‌سرايي و عزاداري و خواندن ادعيه‌هاي مشهور است.

اين هيئت با برگزاري نشست‌هاي ديني از سال 12 تا 9 و مراسم افطاري ازآغاز تا 23 رمضان در اشاعه فرهنگ قرآني سهيم است.

هيئت‌ بيت‌الحسن‌بن علي(ع) با تلاش جمعي از بانوان اين منطقه موفق به دريافت مجوز از شوراي هيئات مذهبي سازمان تبليغات اسلامي و تشكيل آن در خيابان محمديه، خيابان خيام جنوب، كوچه شهيد نخست‌كار، پلاك 50 شده است.

هيئت حضرت ابوالفضل(ع) نيز از ديگر هيئت‌هاي فعال در جنوب غرب تهران است. اين هيئت با برگزاري مراسم خوانش جوشن‌كبير و ادعيه‌هاي مشهور از ساعت 12:30 الي 9 روزهاي رمضان را گرامي مي‌دارند.

از ديگر برنامه‌هاي اين هيئت، سخنراني درباره موضوعاتي همچون مقام شامخ امام علي(ع)، اعمال رمضان، مفاهيم حكمت‌هاي آورده شده در نهج‌البلاغه است.

در حال حاضر، 8 هيئت بانوان و 200 هيئت دانش‌آموزي خواهران در مناطق شمال شرق، 110 هيئت بانوان كه 70 مورد از آن‌ها داراي برنامه‌هاي سالانه هستند و مابقي آن‌ها در مناسبت‌هاي مختلف ديني به اجراي فعاليت در منطقه شمال غرب مي‌پردازند.

همچنين 52 هيئت بانوان در منطقه جنوب شرق و 50 هيئت دانش‌آموزي خواهران، يك حسينيه و 30 هيئت بانوان در منطقه جنوب غرب مشغول فعاليت هستند.

هيئت مكتب‌الزهرا (س) واقع در پونك، خيابان امام خميني(ره)، خيابان شقايق هفت، پلاك نه در منطقه شمال غرب و حسينيه علي‌اصغر در بزرگراه شهيد محلاتي، خيابان صاحب‌الزمان، كوچه اقبال، پلاك 27 در منطقه جنوب شرق از جمله هيئت‌هاي فعال به شمار مي‌آيند.

در اين راستا، بكارگيري خبرنگار در پوشش خبري هيئات مذهبي شهرستان‌ها ابتكار جديد شوراي هيأت مذهبي سازمان تبليغات اسلامي در استان‌هاي مختلف است.

همچنين سازمان تبليغات اسلامي، پيش از فرا رسيدن رمضان در طرح شناسايي هيئت مذهبي بانوان كه به صورت خودگران فعاليت دارند، اين هيئات را شناسايي و مبلغان و مسئولين آن‌ها را مورد ارزيابي علمي و فرهنگي قرار مي‌دهد و به تعدادي از آن‌ها كه داراي تحصيلات حوزوي و يا دانشگاهي در رشته‌هاي علوم قرآني و حديث بودند مجوز برگزاري جلسات داده و افراد فاقد تحصيلات لازم را به عنوان رابطين جلسه‌ها با سازمان برمي‌گزيند.

اين رابطين، اساتيد احكام، قرآن و سخنوري خود را از راه مبلغ اعزامي سازمان در رمضان تأمين مي‌كنند.

بر اين اساس خبرنامه الكترونيك هيئات مذهبي كشور به منظور اطلاع‌رساني در حوزه هيئت مذهبي، و بررسي مصوبات و تصميمات ستاد شئون فرهنگي درباره مناسبت‌هاي مذهبي راه‌اندازي شد.

اين خبرنامه در برگيرنده اخبار، گزارش‌ها و گفت‌وگوهايي درباره هيئات مذهبي كشور با هدف اطلاع‌رساني صحيح مفاهيم و موضوعات ديني در طول سال است.

اين خبرنامه در پي آن است كه با استمرار و گسترش در عرصه اطلاع‌رساني رويدادها و برنامه‌هاي هيئت‌هاي مذهبي كشور، گام مؤثري در راستاي اعتلاي فرهنگ اسلامي و تفكر شيعي بردارد.

علاقه‌مندان براي استفاده از محتويات اين خبرنامه مي‌توانند به تارنماي (site) سازمان به نشانه www.ido.ir/heyatnews مراجعه كنند.

هيئت‌هاي مذهبي يكي از پايه‌هاي اصلي شكل‌گيري و پيروزي انقلاب در زمان طاغوت بودند، اكنون نيز به عنوان يكي از عاملان مؤثر در استمرار و حفظ انقلاب، مي‌توانند با اشاعه فرهنگ فاطمي به كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، خرافات و بدعت‌ها، و اصلاح الگوهاي رفتاري جوانان در درون خانواده‌ها با اجراي برنامه‌هاي تأثيرگذار بيانجامد.

 

چهارشنبه 1 مهر 1388 - 9:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری