دوشنبه 23 تير 1399 - 23:18
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

ريحانه فتحي ثاني

 

پويايي، رسالت سازمان تبليغات اسلامي در هفدهمين نمايشگاه قرآن

 

هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، به عنوان يكي از شاخص‌هاي گسترش فرهنگ ديني كه نياز پويايي جامعه ايراني- اسلامي است، با حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان تبليغات اسلامي به همراه ساير شركت‌كنندگان در حال برگزاري است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حضور مؤسسات و مراكز وابسته به سازمان همچون مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان در بخش «غرفه‌هاي فروش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال»، مؤسسه آموزش عالي سوره در بخش «دانشگاهي»، انتشارات سوره و دارالقرآن الكريم در بخش «غرفه‌هاي فروش كتاب» در هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با رويكرد پويايي فرهنگ قرآني و اعتلاي نهضت فراگير قرآن‌آموزي، مشهود است.

يكي از عرضه‌كنندگان بسته‌هاي فرهنگي سالم و احياگر هويت ايراني- اسلامي در عرصه فضاي مجازي سازمان تبليغات اسلامي، مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان است كه براي هشتمين سال متوالي موفق به شركت در اين نمايشگاه شده است.

مدير روابط‌عمومي مؤسسه فرهنگي و اطلاع‌رساني تبيان، كيفيت مورد قبول خود در اين نمايشگاه را، محصول اعمال نتايج به دست آمده از تحليل نظرات كاربران و بازديدكنندگان از اين غرفه در سال‌هاي گذشته دانست و گفت: تازه‌ترين محصول اين مؤسسه براي كودكان كه براي نخستين‌بار در اين نمايشگاه عرضه شده، بازي رايانه‌اي «سرزمين من» نام دارد. اين بازي سعي دارد آثار باستاني «اصفهان» را معرفي و كودكان را با مسئله حفظ ميراث فرهنگي كشور آشنا كند. «مهرداد» و «مينو» دو شخصيت خردسالي كه در نرم‌افزار «قرآن نگين هستي» معرفي شده بودند، در اين نرم‌افزار نيز حضور دارند.

نرم‌افزار «قرآن نگين هستي» بر اساس داستان‌هاي زيباي قرآن به صورت انيميشن براي كودكان به وسيله مؤسسه تبيان ساخته شده كه مي‌تواند زمينه آشنايي بيشتر آنان با موضوعات قرآني را فراهم كند.

بازي «سرزمين من» براي اجرا در رايانه نيازمند كارت گرافيك mb 256 و حافظه mb 800 است. علاقه‌مندان براي خريد لوح فشرده (dvd) اين بازي مي‌توانند به بخش فروشگاه سايت تبيان به نشاني www.tebyan.net مراجعه كنند.

«حميد روستايي» افزود: پيش‌بيني مي‌شود در آينده‌اي نزديك ميزان استقبال و فروش اين محصول فرهنگي جديد، بر ميزان استقبال و فروش بازي‌هاي «مقاومت» و «مأمور ويژه» عرضه شده در دوره پيشين اين نمايشگاه پيشي بگيرد.

وي با ابزار گلايه از محدود شدن فضاي نمايشگاهي اين موسسه در سال جاري، گفت: اين محدوديت فيزيكي، از كيفيت معرفي و عرضه كالاهاي فرهنگي تبيان نكاسته است. افزايش ميزان بازديد كنند‌‌گان از سايت تبيان، اعضا و فروش محصولات چندرسانه‌اي و بسته‌هاي نرم‌افزاري همچون بازي رايانه‌اي اين مؤسسه مويد اين موضوع است.

وي در ادامه يكي از اهداف اين مؤسسه را انتقال دانش، آموزش و اطلاع‌رساني دانست و گفت: تبيان در راستاي اهداف خود، در طول فعاليت دو سال اخير خود، موفق به انعقاد 10 تفاهم‌نامه همكاري با ديگر متوليان فرهنگي به منظور آموزش و داد و ستد كالاهاي فرهنگي شده است. اين غرفه در طبقه همكف مصلي، شبستان اصلي، بخش غرفه‌هاي فروش نرم‌افزار و محصولات ديجيتال قرار دارد.

در بخش دانشگاهي نمايشگاه قرآن نيز مؤسسه آموزش عالي سوره با نصب چهل اثر هنري دانشجويان و دانش‌آموختگان خود در رشته‌هايي همچون گرافيك، خوشنويسي، نقاشي‌خط، نگارگري و تزئينات قرآني، فضاي فيزيكي متفاوتي را براي بازديدكنندگان خلق كرده است.

مؤسسه آموزش عالي سوره، اين چهل اثر را با هدف آشنايي بازديدكنندگان با شاخه هنر سوره در معرض ديد بازديدكنندگان قرار داده است. همچنين هدف از برپايي اين غرفه در سال گذشته، آشنايي بازديدكنندگان با استادان و دانش‌آموختگان اين مؤسسه بود.

از برنامه‌هاي جنبي اين غرفه مي‌توان به برپايي كارگاه‌هاي آموزش قلمزني، در يكي از روزهاي هفته و آشنايي بازديدكنندگان با دارالتعليم قرآن كريم مؤسسه سوره اشاره كرد.

اين دارالتعليم با همكاري و بهره‌مندي از تجارب اساتيد، يازده دوره آموزشي با عناوين روخواني، قرآن‌خواني، فصيح‌خواني، تجويد، ترتيل، صوت و لحن، آشنايي با ترجمه و مفاهيم قرآن، آشنايي با ترجمه و مفاهيم قرآني، آشنايي با تفسير، روش تدريس براي بيان و آموزش اذان، مكبري و حفظ (به صورت حضوري و غيرحضوري) را براي علاقه‌مندان به علوم و معارف قرآني در مؤسسه آموزش عالي سوره برگزار مي‌كند.

غرفه مؤسسه آموزش عالي سوره در طبقه همكف شبستان اصلي مصلي، بخش دانشگاهي واقع شده است. علاوه بر موارد نامبرده، سازمان دارالقرآن الكريم ديگر مؤسسه فعال وابسته به سازمان تبليغات اسلامي است كه در عرصه علوم قرآني فعاليت مي‌كند.

در غرفه اين مجموعه، معرفي بيش از 160 قرآن نفيس از خوشنويسان و مترجمان قرآن كريم، ارائه سوابق و مستندات 57 دفتر نظارت بر چاپ و نشر قرآن با هدف معرفي طرح‌هاي اين سازمان در سه محور طرح‌هاي آموزشي و تبليغي- ترويجي انجام شده است.

در حوزه طرح‌هاي آموزشي سازمان نيز طرح‌هاي آموزشي معرفي و آمار و ارقام دقيقي از برگزاري اين امور در پنج سال گذشته به چشم مي‌خورد.

علاقه‌مندان براي بازديد از اين غرفه مي‌توانند به طبقه همكف شبستان اصلي مصلي بخش غرفه‌هاي فروش كتاب مراجعه كنند.

برخي از غرفه‌هاي بخش «فروش كتاب» نيز آراسته به آثار عكاسان حوزه هنري بود، اين امر نشان از نفوذ محصولات و انديشه هنرمندان حوزه هنري در ميان مخاطبان دارد.

اين نمايشگاه با 200 غرفه آثار مكتوب و يكصد غرفه الكترونيك از 20 كشور اسلامي در مساحت 25 هزار متر مربعي قرار گرفته است.

بر اين اساس، شركت اتوبوسراني تهران و حومه نيز با در نظر گرفتن سرويس‌هاي ويژه از سه مسير اصلي «مصلاي امام‌ خميني(ره)، خيابان شهيد مفتح، ميدان هفت‌تير، خيابان كريم‌خان، بلوار كشاورز، خيابان كارگر، خيابان انقلاب، و ميدان آزادي»، «مصلي» خيابان شهيد بهشتي، بزرگراه مدرس، بزرگراه رسالت، فلكه دوم تهرانپارس، و مصلي، خيابان شهيدبهشتي، خيابان ولي‌عصر(عج)، ميدان راه‌آهن، خيابان شوش غربي، خيابان شهيد رجايي و ميدان شهرداري شهر ري» امكان رفت و آمد آسان را براي علاقه‌مندان به شركت در اين نمايشگاه فراهم كرده است.

همچنين، مشتاقان مي‌توانند با استفاده از خط يك قطارهاي شهري (مترو) خود را به ايستگاه مصلاي امام‌خميني(ره) رسانده، سپس با استفاده از اتوبوس‌هاي رايگان ويژه نمايشگاه، در مكان برگزاري اين نمايشگاه حاضر شوند.

از سوي ديگر، يكي از امتيازات حضور در اين نمايشگاه، برخورداري تمام بازديدكنندگان و غرفه‌داران از مزاياي بيمه مسئوليت يكي از بيمه‌گذاران در برابر خسارت‌هاي جاني و مالي حادث در اين نمايشگاه است.

گفتني است، هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، تا 23 شهريور از ساعت 16 تا 24 و روزهاي تعطيل از ساعت 14 تا 24 در مصلاي امام خميني (ره) پذيراي علاقه‌مندان است.

  

 

 

 

يكشنبه 15 شهريور 1388 - 12:19


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری