سه‌شنبه 4 آذر 1399 - 19:4
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

حسين آرياني

 

سفره‌هاي افطار پاي تلويزيون

 

 

معرفي سريال‌هاي ماه مبارك رمضان

شبكه اول: «نردبام آسمان»

سريال «نردبام آسمان» در ماه مبارك رمضان از شبكه اول سيما پخش خواهد شد. اين در حالي است كه تدوين و ساخت موسيقي اين مجموعه 15 قسمتي به پايان رسيده و اين روزها هديش شاملو و بهروز شهامت مشغول انجام تروكاژ و صداگذاري قسمت‌هاي باقي‌مانده سريال و رساندن آن به پخش هستند.

محسن علي‌اكبري تهيه‌كننده «نردبام آسمان» با اعلام اين مطلب افزود: «با شروع ماه مبارك رمضان هر شب ساعت 22 اين سريال پخش خواهد شد.» گفتني است سريال «نردبام آسمان» را محمدحسين لطيفي كارگرداني كرده و سيامك مهماندوست نيز تدوين آن را انجام داده است. اين مجموعه زندگي غياث‌الدين جمشيد كاشاني رياضيدان برجسته، منجم، كاشف عدد‌ پي و فيلسوف قرن نهم هجري را در دو مرحله كودكي تا نوجواني و بزرگسالي در زمان زمامداري مغول‌ها در ايران روايت مي‌كند كه در خلال آن يكي از دوره‌هاي اوج دانش اخترشناسي ايرانيان بازگو مي‌شود.

وحيد جليلوند در نقش غياث‌الدين، شبنم قلي‌خاني در نقش همسر وي و برزو ارجمند در نقش معين‌الدين در كنار بازيگراني چون مجيد ياسر (پسر خاتون)، رحيم نوروزي (الغ بيگ)، فرهاد قائميان (ترخان)، سارا خوئيني‌ها (الجاي)، ويشكا آسايش (آي بانو)، داريوش كاردان (مسعود طبيب)، حسن پورشيرازي (صفدر)، ماه‌چهره خليلي(خاتون)، محمدرضا داوودنژاد (داروغه) و... به ايفاي نقش پرداخته‌اند. اين مجموعه بر اساس فيلمنامه‌اي از حامد عنقا و در 15 قسمت 45 دقيقه‌اي در سيما فيلم توليد شده است.

ظاهراً بيش از 150 دقيقه اين سريال نياز به تروكاژ‌هاي خاصي داشته است. علي‌اكبري با توضيح اين كه اين تروكاژها حجم بالايي از كار را تشكيل مي‌دهد، گفته است: «ما در اين مجموعه هم به دليل اين كه بحث نجوم را داريم و بازيگر مرتباً آسمان را مي‌بيند نياز زيادي به تروكاژ داريم و هم براي شهر سمرقند كه بايد از طريق تروكاژ آن را بسازيم. اما محدوديت‌هايي در شهر غزالي بود مثلاً دوربين نمي‌توانست زياد بچرخد وگرنه ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها در كادر تصوير قرار مي‌گرفت. به اين دليل مجبور شديم از حجم زيادي از تروكاژ استفاده كنيم.»

علي‌اكبري همچنين درباره انتخاب اين طرح براي كار گفت: «ما دانشمنداني داشتيم كه در حوزه‌هاي مختلف حرف اول را در دنيا مي‌زدند. مخاطبان ما معمولاً با مفاخر ادبي و هنري ايران آشنايند يا درباره آن‌ها فيلم و سريال ساخته شده است، اما مثلاً در حوزه رياضيات كمتر چهره‌اي را مي‌شناسيم. غياث‌الدين جمشيد كاشاني از جمله اين افراد است كه در رشته رياضي و نجوم در سطح دنيا حرف اول را زد و تا قرن‌ها بعد هم كسي نتوانست فرمولي را كه او به دست آورد ارتقاء بخشد تا اين كه در سال 1900 ميلادي سرانجام توانستند يك عدد به اعداد او اضافه كنند. غياث‌الدين عدد پي را با 16 رقم اعشار به دست آورده بود كه تاكنون تنها تا 17 رقم آن را توانسته‌اند محاسبه كنند؛ آن هم با گذشت تقريبا 7 قرن. قطر و محيط كره زمين، كشف فاصله بين كره زمين و كره ماه و تدوين دقيق‌ترين تقويم نجومي از جمله دستاوردهاي اين كشف و محاسبه بوده است.»

ابتدا قرار بود سريال «شب هزار و يكم» به كارگرداني علي بهادر در ماه رمضان از شبكه اول سيما پخش شود اما به دلايلي پخش اين سريال به تعويق افتاد و در آخرين لحظات سريال «نردبام آسمان» جايگزين آن شد.

محمدحسين لطيفي كارگردان سريال «نردبام آسمان» پيشتر سريال‌هاي پرمخاطب «صاحبدلان» و «وفا» را كارگرداني كرده است.

شبكه دوم: «گذر از پائيز»

شبكه دوم قصد دارد «گذر از پائيز» را هر شب ساعت 30/21 پخش كند. اين سريال كه پيشتر با نام «پائيز پدرسالار» شناخته مي‌شد، توسط مسعود شاه‌محمدي كارگرداني شده و در آن داستان مرد متمولي به نام فرخ روايت مي‌شود كه روابط خوبي با دخترانش پوران، توران و لعيا و دامادهايش خسرو و امير دارد، او كم‌كم احساس مي‌كند دوران خانه‌نشيني و استراحتش فرا رسيده، به همين دليل تصميم مي‌گيرد اموال و مسئوليت‌هايش را به دخترانش بسپارد، اما براي اين كار شرطي مي‌گذارد.

نقش فرخ در سريال بر عهده چنگيز جليلوند، دوبلور معروف است. ليدا عباسي، بهنار جعفري، محمود عزيزي، رحيم نوروزي، محمود بنفشه‌خواه، ميرطاهر مظلومي، امير آقايي، برزو ارجمند، رامين راستاد و مهران رجبي بازيگران ديگري هستند كه در اين سريال حضور دارند.

تدوين سريال توسط مهدي جودي همزمان با تصويربرداري آغاز شده و كارن همايونفر هم ساخت موسيقي آن را بر عهده دارد. «گذر از پائيز» را رضا جودي  تهيه مي‌كند و البته كار تصويربرداري اين مجموعه همچنان ادامه دارد. جابر قاسمعلي، نويسنده اين سريال است.

شبكه سوم: «پنجمين خورشيد»

شبكه سوم سيما هم كه پيشتر در اين ماه به پخش آثار طنز و پرمخاطب مشهور شده، اين بار هم تصميم گرفته يك سريال ديگر با همان حال و هواي قبلي به آنتن پخش بسپارد. اين سريال «پنجمين خورشيد» نام دارد و قرار است بلافاصله پس از اذان ساعت 15/20 روي آنتن برود. «پنجمين خورشيد» را عليرضا افخمي كارگرداني مي‌كند و گروه همچنان در حال تصويربرداري بخش‌هاي باقي‌مانده است.

«پنجمين خورشيد» داستان دو دوست به نام‌هاي مهدي و همايون را بازگو مي‌كند. آن‌ها در وضعيت اسفبار اقتصادي گرفتار آمده‌اند و اين در حالي است كه عتيقه‌اي پيدا مي‌كنند كه مي‌توانند به وسيله آن، در زمان سفر كنند.

مهدي وسوسه مي‌شود با عتيقه به سفري عجيب برود. او به 23 سال بعد سفر مي‌كند و يكباره خود را در تهران سال 1388 مي‌يابد؛ در حالي كه همه‌چيز برايش تازگي دارد و جذاب است. او در ادامه دلباخته دختري مي‌شود و اين دلبستگي او را با ماجراهاي تازه‌اي روبه‌رو مي‌كند، اما اين دلبستگي عاقبت خوشي براي او ندارد، چون مجبور مي‌شود دوباره در زمان سفر كند و به سال‌ها قبل برگردد.

حميد گودرزي، مهدي سلوكي، مريم كاوياني، انوشيروان ارجمند، شهرام قائدي و... بازيگراني هستند كه در «پنجمين خورشيد» حضور دارند.

«پنجمين خورشيد» را عليرضا افخمي و سجاد ابوالحسني در 26 قسمت نوشته‌اند و افسانه افخمي و رضا سوراني هم تدوين سريال را برعهده دارند. تهيه‌كننده «پنجمين خورشيد» داوود هاشمي است.

«ساير شبكه‌ها»

قرار است سريال‌هاي خارجي «دسيسه» از شبكه 2 و «تهاجم» از شبكه تهران در ماه مبارك رمضان پخش شوند. در ضمن سريال «اغما» از شبكه اول و سريال «روز حسرت» از شبكه قرآن مجدداً  پخش خواهند شد.

 

يكشنبه 1 شهريور 1388 - 13:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری