دوشنبه 16 تير 1399 - 17:17
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان خراسان شمالي

 

آثار و برکات حضور در مساجد

 

 

پيامبر اکرم (ص) مي فرمايد:

تذهب الارضون کلها يوم القيامه الا المساجد، فانها تنضم بعضها الي بعضي

در روز قيامت همه زمينها از بين مي روند مگر مساجد که پيوند به هم باقي مي مانند.

 

                                                                                                کنز العمال، ج 7، ص 652

از اين فرموده پيامبر اکرم (ص) پيداست که مسجد در نزد خداوند تبارک و تعالي از اهميت ويژه اي برخوردار است و آنچه را که خداوند چنين اهميت ويژه اي به آن داده است پر واضح است که نزد مسلمانان نيز از جايگاه ويژه و والايي برخوردار خواهد بود. به طور قطع مي توان اذعان کرد بعد از کعبه که خانه خدا و قبله آمال و آرزوهاي مسلمانان است مسجد از نظر مکاني مقدس ترين مکان مي باشد و اين اهميت از همان ابتدا به وسيله پيامبر بزرگوار و فخر کائنات به تمامي مسلمانان آموخته شده است.

بي ترديد مسجد نقش بسيار حساس در تحکيم اساس و بنيان جامعه ديني داشته و دارد، مکاني که با حضور در آن مي توان به قدرت مطلقه خداوند اتکا کرد و با اميد و توکل به او پله هاي رشد و کمال را طي نمود.

جايگاه و منزلت مساجد را مي توان از انواع کارکردهاي آن در تمامي زمينه هاي عبادي، سياسي، فرهنگي، اجتماعي، آموزشي، اقتصادي و نظامي در طول تاريخ شناخت به طوري که در صدر اسلام مهمترين جايگاه را در جامعه اسلامي داشت و جهت هر گونه فعاليتي از مسجد به عنوان مهمترين پايگاه براي مسلمانان استفاده مي شد.. و اين درس مهمي براي مسلمانان است که از رفتار و گفتار نبي مکرم و مسلمانان صدر اسلام دريافت نمايند و همچنان به آن عمل کنند که متاسفانه بنا به دلايلي که چندان واضح نيست اين جايگاه و اهميت مسجد درجوامع اسلامي کمرنگ شده است. اگر در اين رفتار و اعمال مسلمانان صدر اسلام تفکر و تعمق شود به آثار و برکاتي دست پيدا مي کنيم که دانستن آنها باعث مي شود مساجد ما مملو از جوانان و نوجوانان و اهالي حق و عدالت شود که ما به برخي از اين آثار و برکات اشاره مي کنيم:

1-    مرکز وحدت مسلمين: حضور در مسجد و اقامه نماز يا استماع سخنان علماء ديني در اين مرکز باعث ايجاد روحيه وحدت و يکپارچگي در مسلمانان جامعه اسلامي مي شود و زياد رفتن به مسجد مستحب شمرده شده است.

2-   دست يافتن به قرب الهي: رفت و آمد به مسجد باعث مي شود در فرداي قيامت در جوار عرش الهي سکونت داشت وگناهان مورد مغفرت خداوند قرار گيرند. در حديثي از امام علي (ع) آمده است که مساجد محل نشستن پيامبران است و انسان را از شيطان در امان نگه مي دارد از اين فرموده حضرت استنباط مي شود که همنشيني با اولياء خدا و دوري از دشمنان و شياطين نيز نصيب انسان مي گردد. همچنين پيامبر اکرم فرمودند: نشستن در مسجد براي من بهتر از نشستن در بهشت است زيرا در بهشت خود را خشنود مي سازم و در مسجد پروردگارم را.

3-   برکات علمي- اجتماعي و اخلاقي مسجد: انسان مومن از رفت و آمد به مسجد فقط فوايد معنوي نمي برد و فقط قرب الهي و همنشيني با اولياء خداوند نيست که بدست مي آورد بلکه فوايد مادي و دنيوي نيز شامل حال او مي شود که باعث پيشرفت زندگي دنيوي او مي شود که برخي از اين برکات و فوايد در ادامه نيز آورده مي شود.

4-   يافتن دوست الهي: انسان در طول زندگي خود هميشه به دوستاني نياز دارد که در مشکلات و سختيها به آنها تکيه کرده و اعتماد نمايد و با پشتوانه آنها بتواند راه کمال و ترقي را طي کند و به درجات والا برسد، از اين نظر دوست يابي براي انسان از اهميت زيادي برخوردار است و يکي از مراکزي که انسان مي تواند دوستان قابل اعتمادي براي خود برگزيند مسجد است. در حديثي از امام علي (ع) از مسجد به عنوان مرکز يافتن برادراني که انسان را در مسير الهي ياري مي دهند ياد نموده است..

5-   انسانهاي مسجدي الگوهاي جامعه: امام حسين (ع) فرموده اند: اهل مسجد زائران خدا هستند و بر صاحب خانه است که به زائرش هديه دهد. امام صادق (ع) نيز انسانهاي مسجدي را از برترين و برگزيدگان جامعه معرفي نموده است انسان مسجدي اهل بهشت است.. پيامبر اکرم (ص) در حديثي مي فرمايند: آنان که به نداي مومنين پاسخ مي گويند و به سوي مسجد مي شتابند از اهل بهشت معرفي شده اند.

با توجه به احاديث و روايات متعددي که در زمينه انسانهاي مسجدي امده است ساير افراد جامعه نيز به آنها اعتماد کرده و آنها را به عنوان الگوهاي مناسب تربيتي براي خود بر مي گزيند و جايگاه ويژه اي در جامعه پيدا مي کنند و از احترام خاصي برخوردار خواهند بود.

موارد ذکر شده برخي از آثار و برکات رفت و آمد به مسجد بود که اين مجموعه مختصر مجال بيشتر از اين را ندارد و اميدواريم که بتوانيم ادامه بحث را در ساير مقالات  بيشتر بيان کنيم تا اذهان عمومي جامعه اسلامي ما با اين آثار و برکات و جايگاه مسجد در اجتماع اسلامي بيشتر آشنا شوند.

مير ناصر حسيني

کارشناس امور مساجد سازمان تبليغات اسلامي استان خراسان شمالي

 

چهارشنبه 28 مرداد 1388 - 15:31


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری